Jump to content
Necip Fazıl Kısakürek [N-F-K.com Forum]
Sign in to follow this  
MÜNZEVİ

Hz Ebu Bekır Oruc Acıyor

Recommended Posts

Hazreti Ebubekir kavurucu bir yaz günü oruç tutmuş ve akşam iftar sofrasında sadece bir tas soğuk su vardır İftar vakti gelince soğuk su ile orucu nu açmak için bardağı ağzına götürdü. Fakat bardağı ağzına götürmesiyle bırakması bir oldu. Ve hıçkırıklara boğuldu bir oldu. Yanındakiler Hz. Ebubekir'in bu haline bir anlam vermediler. Hz. Ebubekir kendine gelince neden bir anda hıçkırıklara büründüğünü sordular.

Hz. Ebubekir şöyle cevap verdi:

Bir gün Allah Resulü (Sallallahu Aleyhi Vesellem) ile otururken eliyle hareketler yapıyordu. Sanki karşısında birisi varmış gibi ona git diyordu sordum.

-Ya Resullailah elini iter gibi hareket yapıyordunuz? Diye sordum.

Şöyle cevap verdi;

Dünya yanıma geldi kendini bana kabul ettirmek istedi, git dedim kendini bana kabul ettiremezsin dedim.

-Yeminler olsun sana, sen benden kaçıp kurtulsan senden sonrakiler benden kurtulamayacaklar kendimi onlara kabul ettiririm.

Hazreti Ebubekir:

-Bende bu soğuk suyu içerken dünyayı kabul edenlerden mi oldum diye ağladım.

O soğuk su içerken bunu düşünüyorsa biz soframıza inip kalkan yemekler için ne demeliyiz? Dünyanın kullarıyız dersek doğru olur mu?

Kaynak: Orucu Yaşayanlar, Salih Büte,

• Like 1

Hz.Ali (k.v.) diyor ki:

- Rasûlullah (s.a.v.)’ınhalifesi Ebûbekir Sıddîk (r.a.)’e, bu menzileye varıp bizi geçmeyemuvaffak olduğun bu azîm dereceyi ne ile kazandın?” diye sordum.

Hz.Ebûbekir (r.a.) dedi ki:

- Beş şey ile:

1. İnsanlarıiki kısım gördüm. Kimisi dünyayı ister, kimisi ahireti ister. Ben ise Mevlâ’yı tercih ettim.

2. Ben İslam’a dahil olduğumdan itibaren doyasıya dünya taamı yemedim. Ziramarifetullah –celle celâluh- lezzeti ile meşguliyet, beni dünya taamı lezzetlerine meylettirmedi.

3. İslamiyet’e dahil olduğumdan itibaren dünya içeceklerini kana kana içmedim. Zira Hâlikımın muhabbeti dünya içeceklerinden fazla geldi ve beni muhabbetullah meşgul etti.

4. İslâmiyet’e duhûlümde beni iki amel karşıladı. Dünya ameli ve ahiret ameli. Ben âhiret amelini dünya ameline ihtiyar ettim.

5. Rasûlullah(s.a.v.)’ın sohbetine bağlı kaldım. Hatta Rasûlullah (s.a.v.)’dan birsaat bile ayrılmadım. Ki, mağaraya girerken beraberdim.

Hz. Mahmud Sami RAMAZANOĞLU (k.s.)

http://www.sorularlaislamiyet.com/qna/11244/hz-ebu-bekirin-r-a-peygamberimiz-s-a-ile-munasebetleri-nasildi.html

Allahu Teala şefaatlerine nail eylesin...