Jump to content
Necip Fazıl Kısakürek [N-F-K.com Forum]
panturk

PANTURK YAZI VE ŞİİRLERİ

Recommended Posts

Baba Internetçiye

şimdi artık hiç kimse uzun diye şikayet etmiyorda bi aralar edenler vardı onlarada şöyle yanıt veriyodum genelde müşteri herzaman haklıdır bağlamında..

ıch habe es gibht night jawohl böyle olsun istemezdim ben yapmadım of yaa gerçektende şöyle yazıma bi göz atiiim didim gafam garıştı başım döndü gerçektende köfte dudaklı aşkım meltem cumbulun yılan hikayesi bunun yanında baklava kırkızı antepli çocuk kalıyo bi iki ufak ayrıntı detayki bilindiği üzre konulan bu küçük ayrıntılardan oluşur katınca yazıya kontrolden çıkmış şişmiş ayrıntı deyince bakın az önce burnuma bi sinek kondu sağ avuc içimi havada kepçe oluşturacak denli açıp yanak hizam dengi oluncası dirsekten 90 derece açı ile bükülü kolumu hızla bunun üzerine savurup havada yakalayıp masanın üzerine bi çarptım ben bunu sol kanat zedelenmiş sizinde tahmin ettiğiniz üzre sağ yöne doğru kendi ekseni etrafında mevlana gibi bi süre döndü bu sonra dönüş başlangıcı ile bitim arasında 6 tur katetdiğini şaşkınlıkla seyredip bana doğru duruş pozisyonunda sağ ayaağının kırık olması bana askerde yaşadığım bi olayı hatırlattı şimdi burda ayrıntı ve detayına inmek istemiyorum ama askerlik değincesi bakın bizim teyze oğlu geldi geçen askerden 10 günlük dağıtım iznine daha bu gelmeden benim gezmediğim konsolosluk kalmadı bi vize neyi alıpda kapağı dışarı neyi atabilirmiyimki diye yalvarmadığım mütaahit kalmadı tek amelelik neyi olsun yaparım yiterki beni burdan bi götürün ağız eğmediğim öpmediğim etek kalmadı yaa gerçektende adam altüstü 2 ay bi askerlik yaptı dağıtıma geldi yok efendim ranzasının bi ayağının kısa olup sallandığından yastığındaki deliğin yırtık yere oranla koordinatlarını vermesi gafayı yedirtiyo bana gızım sana söylüyorum ey halkım sen anla bakın biz tarihtede böyleydik bakın misal şeyhinin harnamesine adamın birinin ekinine eşşeğin biri girmiş adam da onun kulak kuyruğunu kesmiş salıvermiş diye iki satırda anlatılabilinecek bir şey üstad annatırda annatır yok efendim gargalar derneği kulağunda yok sineğin seyri gözün yağında uzatırda uzatır adama gına getirtir bu maağlesef bizim toplumsal bi zaafımız bakın ben her daim çok az konuşmakla övünürüm geçen eve hırsız girmiş gece yarısı bunun tıkırtıya uyandım kalktım ışığı yaktım tavşan gibi apıştı kaldı bu baktım torbaya doldurmuş evde ne var ne yok hiç bir şey demedim gözüne baktım gözünün içine baktım torbayı neyi bıraktı bu pencereden sıvıştı gitti iddirsin gitsin hayır mevzuu o değil yağni ne gerek var o kadar uzun konuşmaya çok konuşmak kişinin çenesini yorduğu gibi karşısında dinleyen insanın başının ağrımasına kendini kötü hissetmesine yol açar o için urgan uzun söz kısa olmalı az öz anlaşılır net olmalı dedem böyleydi az konuşurdu o için kısa kesiyom fazla uzatmak istemiyorum bundan sonra daha az uzunlukta yazmaya çaba göstericem uyarın için çok teşekkür ederim aman aman ne çok teşekkür ederim..

bu arada havadis merak edene

DIŞİŞLERİ Bakanı Abdullah Gül’ün geçen hafta Sofya’daki NATO Dışişleri Bakanları Gayriresmi toplantısında Fransa Dışişleri Bakanı Philippe Douste-Blazy ile yaptığı ikili görüşmeye sözde Ermeni soykırım iddiaları damgasını vurdu. Gül, Fransa’da soykırım iddialarını inkar edenlere hapis cezası verilmesini öngören beş ayrı yasa tasarısını Douste-Blazy’e hatırlatarak şunları söyledi:

YAKIŞIR MI

"Ermeni soykırımının asılsız olduğunu söyleyenlere hapis cezası vermeyi tasarlıyorsunuz. Diyelim ki ben veya Cumhurbaşkanımız, Fransa’yı ziyaret ediyoruz. Temaslarla ilgili basın toplantısı düzenlerken gazeteciler, soykırım iddiaları üzerine soru sordular, biz de ’Soykırım iddiaları yalandır. Gerçekle bir ilgisi yoktur’ dedik. Ne yapacaksınız; bizi de hapse mi atacaksınız? Avrupa’da fikir ve düşünce özgürlüğünün bayraktarlığını yapan Fransa’ya böyle bir şey yakışır mı? Bir tarafın istediğini yapma hakkı var, diğer tarafın ise hakkındaki asılsız iddialarına karşı düşüncesini, görüşlerini söyleme hakkı yok. Böyle bir anlayış Avrupa değerlerine tamamen terstir." falan ..fıstık.. by basın medya

gerçektende gülün yerine ben olsam böyle bir soruya muhatap olsam direk soykırım var dememde soruyu yöneten gazeteciye - haha ha ha ne soykırımı yaa nerden uyduruyonuz böyle saçma sapan şeyleri işletmişler sizi kekmisiniz siz yaa taze fasulyemi bu ortadan ikiye kırılsın gibi soruya soruyla karşılık verir sonrada evet evet olabilir balkanlarda milyonların soyu kırıldı osmanlının elinden toprakları alınırken yüzbinlerce evladı fatihandan çoğu kuyulara üstüste yığıldı tıpkı sizlerin cezayirde sırf müsülman olduğu için sorgusuz sualsız katlettikleriniz gibi kurtuluş savaşı yıllarında ermenilere bir kilikya devleti kurma hayaliyle işgal ettiğiniz toprağımızda türlü haltlar çevirip nice insanımızın soyunu kuruttuğunuz gibi ve haalen haçlı zihniyetinizin karşısında güçlü devlet görmeme için devletlerin hür özgür keşif yapma bilimden yararlanma hakkını elinden alıp sudan bahanelerle binlerce sivili çoluk çocuğu yaşlı genci ırak da katlettiğiniz gibi mümkün olabilir bu derim belki ama dosdoğruda var demem kekmiyim ben yaa.. hah haha ha.. yaa bu ara efsun hanımı göremiyorum hasta neyimikine hoş doktor hanımlar sanki hastalanmaz sağlıklı olur hep gibi içimde his bu gün hava bulutlu gibi azda sis olmasına rağmen merak ettim geçen sınava gircem başarı dileyin dediydi içimden dua ettim ama uluorta yazıp söylemedim ya kaybetti sınavı başına bi hal geldiyse allah esirgesin.. vicdan azabı çekeceğim .. bilen neyi yokmu akibetini..bu ara on gündür numune hastanesinden sağlık raporu alacam diye uğraşıyorum on günde bir rapor nasıl alınmaz bilen beri gelsin vallahi sapa sağlam adam hasta olucam .. yüzdüm yüzdüm kuyruğuna geldim eliza test sonucu bugüne atmışlardı sabah 1buçukda sağlık kurulu dediler günlerdir öğrendiğim yegane kelime bir buçuk oldu bir buçukta kuyruğa giriyom 2buçuk gibi kbb de sıram gelirde muayene olmayı başarabilirsem 3gibi göz binasına de bloğa varabilsem yarın bir buçuk yanıtını ala ala onuncu gün hepsini tamamladım öğleden sonra geçenki gibi dahiliyenin yaptığı şeker üre testden hariç intaniyenin ayrıca istediği eliza kan test gibi inşallah ayrı test istemezler pisikolojim bozuldu piskologdan nasıl sağlam aldım şaşırdım bi adam 3 kere kan mı verir yaa özel poliklinikte iki kere hastanede hayır bu günde evrakı heyete teslim edemezsem bi soykırımda ben yapıcam haberiniz olsun eğer bi uzun zaman görükmezsem merak etmeyin haberiniz olsun o için.. smile.gif

En Pahalı İnterneti Türkiye Kullanıyor.İşte Dünyadaki İnternet Fiyatları Japonya 47000Kpbs Hızındaki İnternete 25,85 dolar verirken Türkiyede 256kpbs 37,69 dolar ödüyor.. car car car..

Not: Japonya Son hız arttırımında internet hızını 100000 kpbs ye cıkartmıştır.

fiyatlar dolar bazından verilmiştir.. fiyat mukayese felan fıstık...rakam rakam ... basın medya..

yaa aslına bakılırsa bizim memlekette yaşamak bile lüküs gerçektende üst geçite on metire kala yolun öte yakasına geçmeye çalıştığımız ülkemizde hadi arabadan köşe başını tutmuş eli silahlı gaspçıdan kapkaççıdan yırttık kurtardık diyelim çimentosu demiri eksik binamızda kadere kırkbeş devam ediyo hayat bi şekilde .. gıda zehirlenmesi dengesiz baslenme vitamin eksikliğinden cartayı çekmessek şaayet.. gerçektende kimin eve batıdaki gibi beş on kilo et giriyo ayda allaaseversen .. her renge boyadık fıstıki yeşilmi kaldı internetde pahalı oluversin gerçektende geçen gastede okudum türk diline internet manyağı diye çevirebileceğimiz netomani hastaları avrupa amerikada 24 saat evden dışarı çıkmıyormuş..içlerinde 15 20 senedir sokağı güneşi ışığı görmeyen kader mahkumu kronik bağımlılarda varmış..gerçektende biseferden bişey olmaz diye başladığım sanal yolculukta allah sonumu hayırlı etsin kaptırdım gidiyom ciğer leke kapmış biyerden.. genelde 500 750 bi milyon kaada semt dışı gecekondu yerleri uzak olduğundan şurda saati 1250 gaymayı bayılıp giriyom bişekilde .. dün kızılayda 1750 verince saatine evlat acısı gibi koydu.. gerçektende o denli yurtdışı gezdim hesap ediyom bazı yerlerde sigara paketi 250 üçyüze internet sati 200 300e ulaşım sakız alamayacağın 35 bine 50bin yüz bin eski liraya geliyo yenisine akıl erdiremiyom henüz.. bizde niye bu denli pahalı bilmiyom .artan tüketici nüfusa paralel az bile .. yetişen kentte.. kimse hayvan yetiştirme tarım balıkcılık arıcılık üretime artıdeğer kazandırma istemiyo.. okuyacak bi yere memur olacak oh paşam kahve istermisin.. tüketim toplumu tüketecek bi şekilde neyse bunlar fasa fiso şeyde..ginede bu hastalığa göre netomaniye göre az bile bence..hatta şimdiden tedbir alınıp rehabilite merkezleri açılmalı bu depresyona maruz tedavi edilebilirlere el uzatılmalı bence..tedavide hastayı bağımlılıktan kurtaracak klavyeden duman püskürtümü mausa elektirik verme gibi tıbbi metod izlenmeli iyi filitre porogramları ile oyun çet sitelerine giremeyip ekrandan hububatımıza zarar veren kımıl zararlısıyla mücadele yolları anlatılıp yurttan sesler korosu neyi çıkartılmalı bence .. sandalye çivili olmalı ara sıra altından alınıp tek ayak üstü bekletilmeli gün boyu ekmek aş verilmemeli.. uyku öncesi falakaya yatırılıp her bir ayağına kırkardan seksen sopa indirilmeli .. yaralarına tuz basılıp keçiye yalatılmalı net başında geçen süre dışında hayat olduğu söylenip geçim maaşiretden dem vurmalı..sanal reklam verilmeli geniş ölçüde bağımlı soğutulmalı.. geçersiz işlem yürütttü kapanacak yazısı verilmeli fonda çıldırtılmalı.. katrana bulayıp tavuk tüyü dökülmeli üstüne madara edilmeli.. insanların bilgisayar başında oturma dışındada sorumlulukları olduğu hatırlatılmalı azarlanıp paylanmalı bence.. yada bu bu gibi neyse ..150 kaada numune den rapor alma gibi ahmaklıp yapıp 20 kaada samsun çankırı yozgat gibi yerden hemde iki günde alabileceğimi 15 günde zor aldım ona akıl eriremedimde şimdi şu makro iktisaadi bağlamda türk internet saat birim fiyat artış cart curtunamı vakıf oluyom selam sepet sevgilerle.. :)

tesadüfün iğne deliği

Dünyada, kayıtlara geçmiş en ilginç gerçekleşen ölüm; çok ilginç üstelik

yakın tarihten.

1996 yılı.

Bizde olduğu gibi Yunanistan da yaz döneminde orman yangınlarıyla

boğuşuyordu. Yunanistan itfaiye ekibi büyük bir yangını söndürmüş ama

oldukça geniş bir alanı da kurtaramamışlardı.

Yangın sonrası uzmanlar yanan alanda araştırma yaparken, gördükleri

karşısında küçük dillerini yutarlar.

Görünen, denizden bir kaç kilometre uzakta ve yüksekte olmasına karşın

yanmış bir balıkadamdır.

Snorkeli ve zıpkını da elindedir üstelik.

Sen, balık avlamak için denize dal...

Sonra bir yangın söndürme helikopteri gelip seni çeksin ve yangının üzerine

bıraksın..............

sımsıcak bir yorgan gibi sarar beni hatıralarda da yazdım hayatımın bir iğne deliği tesadüfü var ..kesim yapıyorduk ormanda baltalar elimizde.. deyzoğlu neyi çayır çimen biçmeye köye indiler yaylada yanlızım bi dede çam var bir on santim ip buldum geçmiş gün uzaktan çizdiğim daireyi göremem bari bu beyaz naylon ipi görüyüm diye 20 santip çapında çam üstüne çakı ile çizdiğim daire ortasına bu naylon ipi iliştirdim tam kırk adım ileri gittim( övünmek gibi olmasın normal ayakkabı ayakkabıya birleştirme adımı değil bacak atılarak ayak topuğundan öbür bacak ayakkabı ucuna dek döndüm nişan aldım tek kırma tüfekle ateş ettim vardım tekrar çamın yanına -yuh dedim kendim kendime bırak daireyi koca çamıda vuramamışsın dedim sonra dikkatle baktım yalanım varsa vebalinizi çekiyim o incecik ipi dolayıp içeri sokan sonra geri tepip dişarı çıkan domdom kurşunu diye taabir edilen tek kurşun yaklaşık 6 santim oyuk açmış ip lif lif kırçılmış oyuğun iki santim içinde gömülü ama başlangıçtaki gibi ustten ve alttan ucları dışarda bugün bana bir milyon kere attırın vuramam o gün tesadüfen dek geldi .. ikinci tesadüfüm ise bir gün moskovada laf raslantıdan açılınca gökhana dedimki bi keresinde durakta otobüs bekliyom sigaramı attım rastlantı dik düştü dedim filtre aşağıda birbuçuk santim kadar milli ekonomi haalen yanarken filtresi üstü asfalta dimdik düştü( çamura felan değil asfalta) yanımdaki diğer otopos bekleyene dediimki bak dedim attığım sıgara dik düstü dedim yolcu dudağını büktü beden diliyle yalan söylüyorsun sen onu bilinclice oraya koydun gibilerden baktı ( ilk tepkileri bu oluyor insan oğlusunun bu gibi durumlarda inanmamak kabullenememek) nasıl öyle düşermiş bilerek koymadın değilmi dedi sinir bozucu yolcu ne münaasebet tesaadüfen düştü dedim onun otopos geldi gitti bu bense moralim bozuk başarımın sevincini çıkaramadan yalancı duruma düşmüş halimle kendiminkini bekledim dedim gökhana öteki arkadaşlara .. onlar kendi aralarında olur olmazlığını tartışırken ardından derin nefes çektiğim izmaritimi attım yalanım varsa o ateş gibi yanıyım o gün yozgat çekerekli adnan ustada vardı gökhanın abisi uğurda biz görmedik düşewrken bakmadık dediler vicdan sahibi iseler çıksın adam gibi şahitlik etsinler insaniyet naamına sigara aynen dik düştü aha dik düştü sigaram dedim hep bir ağızdan vokal yaptı bunlar sen onu bilinçli olarak koydun oraya diye öyle bi tesadüf geldi başıma inandıramadım onları .. insanlar niye böyle yapar anlamıyorum yaa.. neydi onun dik düşmesinin sırrı insanlar niye inanmak istemez içimi kemiriyo ukte kaldı kaç yıldır..

hür irade

bunca zaman size özgür irademiz yok dedim bundan böyle size hür irade nasıl savunulur bunun incelikleri nelerdir cebircilerin ( hür irademiz yoktur diyenler) hücumlarına karşı nasıl karşı hücum yapılır. bir kısım teknik ve taktikleri göstereceğim. ve iyice öğrenin bakalım neymiş ne değilmiş:

ilk olarak hür iardeyi savunanların delili şudur. alay metodudur. yani derler ki ya bunlar mal adam, hür irademiz oldunu bunlar anlamıyor mu mesela ayağa kalkmak istiyom ve kalktım ne yani ben başka bi şey yapamazmıydım, aha elimi kaldırmak istiyom aha da kaldırdım yani beni kim zorluyomuş ki, işte benim hür olduğum bu kadar açık yani, istedimi yapıyom istemedimi yapmıyom. yani insan kendinde bunu zaten hissetmiyo mu yani ... by beni zevklenerek demogoci yapan iradeye kafa takılı

beyler kavram kargaşasına düştüğünüz nokta temeli her ile bazı sözcükleri arasındaki farkı ne zaman nerde kullanacağınızı tam olarak idrak edememenizden kaynaklanıyor.. gerçektende konuşma söz söyleme sanatı yani laf ebeliği aynı bilardo oynamaya benzer istakayı vururken öyle bir pozisyon alacak vuruş sertliğini vurguyu öyle ayarlayacaksınızki topunuz diğer topa küt vurduktan sonra ötekinede değebilsin.. masadan taşıp birinin burnu kökünede gelmesin vuruş sertliği .. ohio bombacısı timoti mak veyt idam edildi toprağı bol olsun .. infaz öncesi son sözü sorulduğunda şunu söyledi - irademin efendisi ruhumun sahibiyim.. işte nasılki her elma kırmızıdır önergesi ile değillendirdiğimiz dilin mantığa uyarlanmasında o sonucu veren her yerinden alınıp değiştirilip bazı ile önerildiğinde bazı elmalar kırmızı bazı elmalar yeşil bazılarıda sarı gibi farklı renktedir söz dizimi 1 sonucu verir =totalite - her elma rengi farklı görünüş farklı ton renkte = doğru= no çelişki.. öyle ise diyalektik materyalizm = etki tepki = her nesne değilse bile bazı nesne evrensel geçerli kurala sahip bazısı değil= öyle ise irade bazı kişi elinde bazı değil= her irade kişiden kişiye hüküm vermede farklı kontrol edim birimine sahip= bazısı az irade bazısı çok = dıştan kontrolsüz irade olduğu gibi ( en ağır işkenceye tabii tutuldunuz gerçeği söylememekte israr ediyorsunuz bir noktaya geldi ip koptu) kontrolün tam siz elinde olduğu cepteki son sigarayı iki dakka önce yada sonra içim farklılıkları olacaktır kuşkusuz.. kaderde ise atarinin başa geçersiniz gidilecek yol belli porogramda var bu belki kader vuracağınız hedef tabak gibi ortada silahlı adamlar karşıdan geliyor habire sayıca çok siz coystikle bi hamle yapıp kaçmaz karşıya füze el bombası atmaz ateş etmezseniz vuruldunuz öldünüz bu kader değil ihmalkarlık ... kader önceden yazılmış yazgıyı değiştirememe olayı.. rıza kadere teslim olup değiştirecek adım atmama çorbayı içerken kaşığın tersi tutup nasibim yokmuş deme bahanesine sığınma gökten yağsın diye bekleme ..bunlar fasa fiso şey.. mücadele haktır çalışcan çabalıycan uğraşıp didinecen iradenle muvaffak olamazsan.. eh .. mukadderat.. bu olsa gerek ..bilmiyom bilemiyom.. yaa inanmıycaksınız ne zaman balığa gitsem ne zaman istambula gelsem yağmur yağar samimi söylüyom bi iş görüşömesi için esenlerdeyim baya atıştırıyo yağmur duası yerine beni kullansalar olmazmıkine bilmiyom bilemiyom selam sepet.. bu konularla çok kafa yormayın allahın cennetde büyük cehennemde cehennem korkusundan önce cennet anlatılmalı herkese bence toprağı bol olsun rahmetli polo baba ş sezerin merhum babası sevdiğim bir alevi idi ben allahtan korkmam tövbe haşaa allah korkulacak yaratıkmı öcümü der insanlara allah korkusu öncesi allah sevgisi aşılanmalı der bir ayet okur şüphesiz siz cennette ibadet eden günahsız melekler olsanız allah sizin yerinize günah işleyecek kusurlu kavimler yaratırdı derdi.. islam peygamberine gelen ilk emir oku idi .. gidin ilmin sadece manevi olanından feyz almayın diğer müspet ilimlerlede haşır neşir olun nasıl çok gelişmiş hızlı ekonomik bi teyyare yapabiliriz kalaşnikofun yeri alacak daha hafif düşük kalibre mermili silah modeli çizemezmiyiz ülkemize yararlı olamazmıyız felan birazda bunları düşünün çalışmak en büyük ibadetsede hiç olmazsa cumaları kaçırmayın kendinize iyi bakın fakirin dediğine gidin gittiği yoldan gitmen esenkalın fakir

Anneler Günü Hakkında Aydınlatım

Anneler günü ilk kez 1908 yılında kutlandı. Anneler Günü ülkemizde de 1955 yılından bu yana kutlanıyor.

Anneler Gününün Oluşumuna Gelin Birlikte Bir Göz Atalım.. Her şeyin Bir ortaya çıkışı gelişimi ve evrimleşme süreci vardır..Bir şeyin Nerede ve niçin ortaya çıktığı önemli değildir.Önemli olan Oluşumun niteliğidir.. Dünyanın hazinelerini ayaklarına sersek, Mezarda bile hakkını ödeyemeyeceğimiz varlık ANNELERİMİZ dir..Yüreğimizdeki ateş sevgimizle harlansın istiyorsak annelerimize hakkettikleri değeri verelim..

Amerika'nın Filedelfiya eyaletinde 9 Mayıs 1966 günü Jarvis isimli bir kızın annesi öldü. Annesini çok seven Jarvis'in üzüntüsü aylarca sürdü.

Hayatla kimsesi kalmayan Jarvis ölüm olayına bir türlü alışamadı. Yaşama küstü. Canlılığını, yaşama sevincini yitirdi. Yemedi, içmedi bir ara ölmeyi bile düşündü.

Jarvis'in bu durumunu yakından izleyen komşusu Jarvis 'le arkadaş oldu. Bir gün yaşlı komşu söyleşi sırasında Jarvis'e «İnsanlar doğar, yaşar, ölür. Bu bir doğa kanunudur.» dedi.

Bu iki cümle, Jarvis'i çok etkiledi. Ölümün de doğmak, yaşamak gibi bir doğa olayı olduğunu düşündü. Ancak bu doğruyu bulmak Jarvis'in annesine olan sevgisini azaltmadı. Aradan geçen süre içinde ölüm sözcüğünün soğukluğu gitti. Yerine anne sevgisinin sıcaklığı geldi. Artık Jarvis annesini gözyaşları ile değil, severek anmaya başladı. Acıları azaldı. İçinde arı, duru bir sevgi oluştu.

Aradan bir yıl geçti. Bu süre içinde Jarvis, hemen her gün annesinin mezarına çiçekler götürdü. Jarvis'in annesinin ölüm yıldönümünde bütün arkadaşları eve geldi. O gün Jarvis arkadaşlarına :

— Geçen bir yıl içinde çektiğim acılar bana şunu öğretti «Dünyada anne sevgisinin yerini dolduracak hiçbir sevgi yoktur. Yılın bir gününü annelere ayıralım. O günü annelerimizle ilgili anılarla dolduralım. Böylece annelerimize olan sevgi borcumuzu ödeyelim.» dedi.

Arkadaşları Jarvis 'in önerisini çok beğendiler. Birlikte hemen kentin Belediye Başkanına gittiler. Başkan onları dinledi. Öneriyi içtenlikle benimsedi. Daha sonra bu öneri gazetelere, yazarlara anlatıldı. Jarvis ve arkadaşlarının çalışmaları kısa sürede sonuç verdi. Amerika Birleşik Devletleri Kongresi mayıs ayının ikinci pazar gününün Anneler Günü olarak kutlanmasını kararlaştırdı.

Anneler günü ilk kez 1908 yılında kutlandı. Daha sonra bütün uygar ülkelerde kutlanmaya başlandı.

Her yıl mayıs ayının ikinci pazar günü gazetelerde annelerle ilgili yazılar, anılar, şiirler yayınlanır. Radyo ve televizyonda ana sevgisini konu eden konuşmalar yapılır. Türk Kadınlar Birliği'nin şubesi olan illerde yılın anneleri seçilir. Okullarımızda ayrıca Anneler Günü nedeniyle toplantılar düzenlenir. Bu toplantılarda okunan şiirler, söylenen türküler, şarkılar, annelere armağan edilir. Filimler gösterilir. Sergiler düzenlenir.

bütün horozların bir türkiyesi vardır...

bütün horozlar kanatları kuyrukları içindeki tüyleri arasında saklarlar onu.. her horoz her sabah ötmeye başladıklarında gelişmiş dilleri olmadığından dillerini şaklatıp t sesi veremez ardarda gırtlaktan verdikleri üüü sesi ile marş söylerler..tamamen gavur imbiğinden geçmiş gavur şarabı şerbeti adeti gelenek göreneği bizi bozar.. ben oyumu annelerin günü bir güne indirgenmemeli şeklinde nacizane fikir kırıntısı ile yetinenlerdenim.. gerçektende geçen yıl yılışıklığı lakayıtlığı cıvıklığı kendine düstur edinmiş bi popüler kültür beslemesi arkadaşıyla sohbet ederken kulaklarım kabardı hararetli konuşmalarına .. 1.- biri ötekine anana ne alacan oğlum anneler gününde deyince öbürü- bilmem valla bu sene ne alacağımı ..geçen yıl don almıştım giydi annem sevindi çıkardı babam sevindi ehe ehe ehe .. gibi iğrenç çirkin banal düzeysiz aklı sıra kendince espri yapıp sırıtırken insanların kafasına tüketimden başka bir şey sokmayan yasak savma babında senede bir idrak edilmesi gerektiği gibi bi saplantıya götüren bu gibi sümüklü böceklerin bizim mahallede satılmasına karşıyım bence.. haa annen baban sağdır o gün adet olduğu üzere öğretmen kompozisyon verir annenizi anlatın der annenize ne hediye alacaksınız der o sıra arkasıralarda oturan bi öksüzün gözleri yaşarır bir kez daha yarasına limon sıkılır.. ömrümüz bu gibi zırtapozluklarla gelir geçer.. bunlar fasa fiso şeyler.. anneler yılın her günü hatırlanmalı şaayet annesi ölmüş olan varsa bizim değerlerimize göre bayram arefesi mezarı ziyaret edilmeli fatiha yasin okumalı..işte anneler günü bu anne birinci seçildi yılın annesi gibi soytarılıklara girişilmemeli diğer annelerin hakkı yenip gaspedilmemeli bence.. bu dışında kaç gündür bi anne günü anne günü tutturulmuş gidiyor şayet illaki bu günde kutlanmaları onları mutlu edecekse ginede annelerin gününü kutlarım o ayrı mesele.. gerçektende rahmetli eşref bitlisin tabura geldiği gün yine böyle bir bahar ayına rastlamış helikopterin toz bulutu altında içtima alanında toplanmış biz ibrahim şahinin tekmil vermesi ardından onun merhaba askerine sağol nasılsınıza sağol dedikten sonra o ulvi insan bu gün kaç yıl geçmiş kelimesini unutmam - yavrularım bulunduğunuz yere rahatca çöküp oturun askeri düzen içinde değil normal biçim bağdaş kurup deyince yere oturmuştuk - dileyen sigarada içebilir yavrularım rahat olun zaten vaktim fazla yok birazdan gideceğim dün anneler günüydü annelerimize 11 tane hediye verdik bir anneye asla verilmemesi gereken hediye diye herkesi ağlatan konuşmasına başlayıp bizden istediklerini sıralamış bir diğer anneler gününde sizde onlara hediye gitmeyin diye sizden sadece göreviniz esnasında dikkatli olmanızı istiyorum demişti.. gerçektende.. şu günü bu günü kadın çocık ana baba günü gibi muazzam gün kalabalığı içre kaybolup gideceğiz gibi kötü bi his var bende .. zaten mekanikleşmiş yaşantımız sabah bir guruldayan saatin çalan telefonun sesle başlayıp günlük rutin çalışma beslenme okul iş ev ses görüntü iletişim makineleri arasında otomatik olarak devam ederken.. bilmiyorum daha fazla içtenlik samimiyet doğallıkdan uzak bu tür etkinliklerin bizi robotekliğe monoton tek düzeliğe götüreceği korkusunu taşıyorum.. bilmiyorum bilemiyorum belki çok örümcek kafalı taş beton baş yobazın tekiyim yanıldığımı anladığım zaman ben bu fikrimi değiştirebilirim.. selam sepet tüm çocuklar ve ebeveyin yanı sıra ebe dedeler..

Deli Deliyi Gorunce Deynegini Sakinmamali Bence

dan ugrayamiyoruz ya hesapta busbutun silinip gitmesin adimiz baglaminda bi arkadasin ben cekilecegim demesine karsi cikip mucadele esastir baglaminda kimseyle ilgili olmayip laf ola beri gele duzleminde kimse darilip gucenmesin reca ederim veya bir sey var sanip guzelim vaktini bosa harcamasin yada ne biliim onceden demedi demesin cok da merak ediyorsa okusun okumasinda demiyorum ama sizce akil karimi guzelim vaktinizi bu tur seylere harcama eh israr ettin bak bak bi sey var... hayret yaani..

beygirler islerler dislerler kisnerler sislerler domasniy jivotnoyedirler kazak atasozu tercumesi atlar cok yararlidirlar is yapar is gorur islerler ..disleri hakki ile cayir cimen yer bazen savunum amaclida dislerler disleyebilirlerdirler..sesleri ile sarki soyleyip ortaligi muzige bogar bazende sis yaparlar alinda sislerler tepik atarlarsada domasniy (evcil ev hayvanidirlar) mutercim fakir

simdi yaa gercektende ..askerin biri diger askere seni komutana sikayet edecegim deyince digeri bi sikayet et bi sikayet et seni dovmezsem neyim diyor.. bunun uzerine doktor astegmen bunu anlatan ere cagir o eri getir diyor .. er gelincede bana bak sen niye buna oyle soyledin dovmekle tehdit ettin deyince dovme ile tehdit eden er ne yapabilirdimki astegmenim deyince astegmen dovmekle tehdit edecegine agzini burnunu kirsaydin ya o zaman o soyle dusunurdu yahu sikayet edecegimi soyledim agzimi burnumu kirdi ya birde sikayet etsem kimbilir bu beni ne yapar diye dusunur sikayetin adini bile anmazdi.. hadi bakiim ikinizde kaybolun birbirinizin kafa gozu kirin benim yanima oyle gelin o disinda beni eften puften seylerle rahatsiz etmeyin diyor..gercektende bundan once davarin teki turklere kufur etti dayanamadim bende onun annesinin ablasinin nerelerde ne zenaatla istigal eyledigini kendini incitmeden sual eyledim .. izzetli zevceleri ile hulle biciminde bir deyisiklik yapma gibi bir duruma duserlerse kendilerine her daim hizmetlerine amade olabilecegimi uygun bir dil ile aktardim ..mustakbel valideleri ile samimi duygular ile tanisma dilegimi edebi uygun dil lisan ile belirtip kiz kardeslerinin bekar olup olmadigini sorguladim yel degirmeni ile savas acip entarimin etegini kanata kaptirdim nooldu onuda sepetlediler benide.. nooldu ben ne kaybettim .. baska nik ile girdim mucadeleme farkli platformada kulvarda beygir kosturum ile devam ettirdim .. bizim icin rosinant olmus at duldul kuheylan olmus ne farkeder .. amac degil aracdir.. beni butun dunya tanir ..ocherki v rassiya panislamizma i panturkizmayi s lubofyu turtsiyayi .. kak raz na aborot armianin turtsiy zakololi yi maveraun nehir nereye akari yazdim.. bir firsat gecip dokumanlari birlestirip tverbekhlebofun orginal metinlerden bitlis konsulunun el yazi notlardan derleyecegim bana da ver o balcikdan birlikde sivayalim gunesiyi kaleme alamadim..pan olmasamda ne biliim dallasdaki pem olsa adim ben ne kaybederim benligimden.. sasarim hah hah haay.. hic nik kullanmasam ne kaybederim kendimden benim yazimin basligini iki kilometre oteden kokluyan adam kimin yazdigini zaten bilir.. hah hah haay..

gercektende bizde dort kisi karsilassin yan yana gelsin memleket hayat siyaset futbol her konu laf bitsin yaa icimizden biri sarki soylesinle basliyan konu kitligi hele bi fikra anlatinda dinliyelimle devam eder namik kemalden bir acilis pesrevi ardindan sira kisiligine tezat yasadigi icin komik oldugu varsayilan bol hansli papaz hikayeleri buzagili kuzulu kaz eti sever hoca hikayeleri ile devam eder sohbetin iyi koyulasim noktalarinda hi ho ho ho vuah hah haa vay naamina yandimin papazi hocasi denilir az desarz olunur.. bi baskaki geyige kadar insanlar kendi capinda eglenir .. simdi ne yapalim o hocaya darilip camiye gitmeyelim mi..

gercektende ofkeme yenik dustum enter tusuna basmadan once kendimle ikileme dustugumu icimde iki farkli sesin eko yaptigini itiraf ettim simdi onlardan ne farkim kaldi istedikleri bu deyilmiydi o hirladi diye bendemi hirlamaliydim dedim kilise tasiyan adami yayina verdim hristiyan kesimden once musluman arkadaslar tepkilerini verdiler dinsizlikle suclandim.. iman tazelemem talep edildi.. gecenki resimdeki iki kustan biri ozgur kus idi bu ozgur kusun ozgurlugu bazilarinin hayat ozgurlugunu cendereye sokuyordu .. tipki nazimla vala nurettinin hur moskova sokaklarinda paltolarini ozgurce serip uyuyup uyandiklarinda kendilerini kucumser gozle asagilayan sokak sakinlerini gordukleri gibi oto kontrol mekanizmasi kisiye bir takim kisitlamalar getirir ancak bu kisitlamalarin yuzde kaci evrensel gecerlidir bu tartismali.. siklikla ornek verdigim hint toplumuyla aciklayim dilerseniz .. o toplum inegi kutsuyor saygi gosteriyor sen saygi gostermiyorsun.. ne olmus oluyorsun genel ahlakin toplum kurallarinin disina cikiyorsun.. kutsayip kutsamamakla guya hursun ama ozgur hur ucusunla diger kusu boguyorsun.. ciplak gezinim hurriyetini savunuyorsun ancak diger toplumu bunaltiyorsun tahtirevalli icinde denge bozuluyo o su icine giriyor.... toplumsal sorumluluklarimizda secimde hur olmamiza ragmen bizi bagliyan genel bag o topluma olan sevgimize aidiyetimize statumuze gore o baglarin sertlik derecesi degisebiliyor.. ornekte adi gecen yasli kadin icin belki kornayi calmiyorsun ama rukus onemsemez saygisiz deminden beri dondurmacida eylesmis iki adim otedeki ustgecitten gecmez simdide seni yoldan alikoyan icin bi avaza otturebiliyorsun klaksonu sapiklik zaten genel olarak duz bir cizgide giderken bir an hur bir karar verim ile sapak noktasinda sola yada saga donum.. ve tercih meselesi neticede.. bin cicek acsin bin fikir ucussunda bir tercih neticesi butun kitaplar yakilmalida.. neticede kendi dialektigi icre iki karsit gorus baskici cogunlukca benimsenmis olmus oldugunda toplum kural kaidesi ortaya cikiyorki biz tercih olayinda buna suruye katilim yada sapitim diyoruz kisaca.. ve benim nacizane fikrim kanimca sut icine dusmus kurbaga sut kaymak tutana kadar atliyacagi ziplayacagi zemin olusana kadar yuzmeli kup icre kendini koyvermemeli bence cunku yuzme devam edim fazilet birakip koyverme duz cizgiden cikma sapitim bence... cunku mucadele erdem olmakla birlikte vazgecme adeta fikri intiharki tek tek bireyin her yoldan sapanini ayiklasak en son kalani ile esya tabiati bir vagon insan icinde yarisi besiktas yarisi fenerlidir bir noktada birimiz digerine gore o gorus sapkini olmus oldugumuz an sona kadar gidip kendi inan ettigimizi savunmassak onun goruse acik kapi birakip kendi fikrimizi oldurdugumuz an kendimizide oldururuz bence.. ve sen kotu dediginden bir adim ileri gitmessen o galabe gelecege acik kapi aralamakta dolayisi ile sen de kendi kendine celiski icre dusmekte bir adim geridesin bence .. kizim sana soyluyom santo sen anla sapittimmi ulem.. davsana darilip.. kendinle celiskili olmamalisin bence.. otokontrol moto kontrol fasa fiso bence..nerde bu devlet nerde bu milletden once kisi herkesin basina bir bekci dikilemeyecegini bilmeli ona gore deynekle gezmeli deynek olmaz bu kalem olabilir o oyle diyorsa oto kontrol sen olmali ona gore laf yetistirmeli bence gercektende icimde bi ses yaahu konuyla ilgisiz adam bu kadar cene yetistirdikten sonra ben hala niye susmakta israr ediyom hangi doga kanununa internetin denetimsizligi kuralina karsi koyup akintiya kurek cekiyom birak it de ursun ben kervanima bakayim diyecek haklisin abi diyecektir bence hah hah haa bak iste bu lazim bunlar cok guzel seyler.. hurriyet akil hastanesinin kapidan iceri sokulmadan once ordaki delilere nanik yapip dilini gostermek olmali bence gerisi fasa fiso seyler.. babam eve donmeyecekmi anne bilmem yafrum belki nisi cikmisdir anne anne sen agliyormusun nayir yafrum patates dogruyordum mitbagda belkim gozume gacmisdir hadi nisdersen bunlari bos verelim gidip parkda oynayalim ne dersin haa ne dersin ha ha haa..

Yıllar önce kaleme aldığım ve bir günah gibi herkesten gizlediğim şiirimi ilk defa siz... değerli üyeleri ile paylaşmaya karar verdim.Takdir edersiniz ki çok heyecanlıyım . Sözü uzatmadan sizi o güzel şiirimle baş başa bırakıyorum.

BAHÇELERDE

Bahçelerde domates

Gel bize bazı bazı

Madem yüzme bilmiyorsun

Neden çıktın ağaca?

Yaşasın cumhuriyet!

Tavuklar çiçek açtı

Ellerinde poğaça

Alakaya maydonoz

Bu ne biçim lacivert

Eveeet çok beğendiniz dimi.! by serden gecti

..............................................................................

bahcelerde tere

yanima gel hele

sana zeytin topladim

sepet sepet sele sele

bahceler belledikce yeserir

gozler elledikce yasarir

mendil kurutmayi basarir

gozyasimi sile sile

bahcelerde sebze taami besini

sair nerden aldin sen bu ilhami esini

lutfen ya sus ya kes sesini

gozu acik gidecegim kahrimdan ole ole

acemi gibi davranirsin

bostan yere kivranirsin

yol yordami ogrenirsin

vara vara gele gele

bahcelere postu serdin

bilmem ne senin derdin

renklerden morumu gordun

arayipta bula bula

sairligi hayal etme

cehaletin beyan etme

yogurdunu ziyan etme

gole maya cala cala

bahcelerden kaldirma beni

yilisip guldurme beni

al eline dondurmani

sapur supur yala yala

bahcelerde tere marul

ne kus buna nede daril

siir isi haril haril

petege bal sala sala

simdi yaa gercektende 15. 19. yuzyil halk edebiyatimiza goz attigimizda konar gocer yapilanma sonrasi mulkiyete gecisle birlikte mevcut tarim yontemi ile bol bol kabak pirasa maydanoz baklagiller yetisen bahcelerimize yazilan dizelerde siklikla rastladigimiz su tur ifadeler goruruz...

bahcelerde pazi

kucuk yasta aldim elime sazi

calarim bazi bazi dertli dertli vururum tele

tavuk zannettim kazi onunda tuyleri kirmizi ala bele ... gibi

bahcemin karpuzunu olmus mu diye yokladim

salataligimi uc uca ekledim kavunumu kokladim

sabirla ilham perisini bekledim bir basima kala kala ..gibi

bahcede pirasam hanide benim kel kafali deri kanatli yarasam

ciksam karsi dagda arasam

done done bakinipta saga sola... gibi bol bol capalanmis organik gubrelenmis bilumum zevaatin yetistigi bahceler.. bahcelerimize atifta bulunan siirlere tepki niteliginde yukarida en basta ornegini verdigim asik bostani ile atismaya giren asik hiyarinin taslamasindanda anlasilacagi gibi bir donem asiklarimiz doga yigitlik kahramanlik guzellik uzre yeterince siir yazildigini atilan okun en uc nokta menzile eristigini bu icin artik yere dusecegi bu alanda ileri gidilemeyecegi kaygusuyla cesit.. cesni bakimindan halil ibrahim bereketli bahcelerimize yonlenmiz taze fasulyeliklerimize dalmis ordan bol bol asmam cardaktan lahanami kiydim koydum sahanima cikarmis .. domatesimin cekirdegi kirmizi sen ey gavur papazinin bahcivaninin kizi karpuz kestim kirmiziya baliklama atlamis..o bahcelerden salkim sacak bol bol bahceye ektim sogan elde etmis maydanozla harman etmislerdir... gercektende o donem kaf dagi ardinda bir turlu ulasamadiklari kirpigi ok kasi yay yanagi elma bedeninde agit yakmadik en ufak nokta birakmadiklari hepsinin ayni zulfu siyaha asik oldugu peri padisahi kizi yerine bunyede daha fazla organ barindiran bahceler onlara hint kumasi olmus bol kepce malzeme cikmis.. bugun bile siir soframizda bahcelerde samirsak sarim sarim sarilsaktan bahceye girdim uzume cubuk deydi gozume bahcemde borulce menekse lalaye dek genis yelpazede zenginligimiz artik kabak tadi vermekte olup bu zerzevat enflasyonuna alternatif gunluk hayatta siradanda olsa diger konulara gecilmeli az bir sokaga cikilip tirafik sorunu hava kirliligi betonlasma issizlik zengin fakir arasi ucurum dile getirilmeli bu alanda eser vermeli .. bu gun ayin ondordu belediye bu kaldirimi niye soktu yeniden niye ordu birisi geldi saati sordu aptal aptal budala budala gibi siire yonlenmeli menu genisletilip cesit cesni tur cogaltilmali.. rasgele sokakta ayakkabi boyacisi berber ele alinmali isportaci uzerine siir getirilmeli yanlizca bahcede bagli kalinmamali bahce ustu guzellik kesfedilmeli tepedeki gunese buluta yildirima gurul gurul yanan sobaya aksam vakti dogan aya yildiza cuvalimizi diktigimiz cuvaldiza hulaasa birbiri ile benzerligi en kucuk yapi tasinda ayrisan degisik elementlere yonlenmeli oksijene helyum hidrojene oluye diriye siir yazilmali adam olmus gitmis diye gecistirilmemeli niye olmus vadesiylemi vakitsizmi irdelenmeli ruyasindami gormus icinemi dogmus sorgulanmali ince dert sahibimiymis kara sevdalimiymis arastirilmali geride kalanlara dunyalik bir sey birakabilmismi sorup sorusturulup ondan sonra agit mersiye yazilmali...daracik cerceveye hapsolmamali dil zenginligimiz gereksiz yere carcur edilmeden olabildigince bol keseden harcanmali.. siire baslamadan evvel agiz yikanilip disler fircalanmali sesin acilmasi icin cig yumurta icip incir yenilmeli dil badem yagi ile yaglanmali .. ses akustigini bozacak curuk dis var ise cekilmeli ses ekosunu olumsuz etkileyecek silikonlu dudak ile siir okunmamali dogallik dustur edinmeli.. dolandigi yerlerde dile aci biber surulmeli tutuldugunda bas isaret parmagi ile geri cekilmeli ninni kivaminda icten duygu yuklu ezgi elde etmeli.. dinleyenin icte yagi erimeli safra kesesindeki taslar dokulmeli yerinden oynamali... okura birsey verebilmeli.. siir siir olmali beri gelmeli.. ilkokukul musamerelerindeki doktor bey kalkiver nabzina bakiver boyum erismedi su ampulu duya takiver sonra lambayi yakiver saklabanligindan kacinilmali ucuz etten yahni cikmayacagi sonu dan dan dan la kafiye baglayip belescilikle iyi kumas cikmayacagi goz onunde bulundurulmali.. bahceden disari hava almaya cikmis sair ornek alinmali has bahcanin nar agaci kimi tatli kimi aci gonul derdinin ilaci ya bulunur ya bulunmaz dan sonra deryalarda yuzer behri doldurda ver icem zehri sunam gurbet elin kahri ya cekilir ya cekilmez demeli yoruldugunda ata binip arap olur bizim atimiz yardan atlatir zaatimiz gurbet elde kiymatimiz ya bilinir ya bilinmez dile getirilmeli bahcayla alaka tumden kesilmemeli gidecegim gurbet ele ya gelinir ya gelinmez her guzele gonul verme ya sevilir ya sevilmezde dikkati nazara alinmali bence .. o senin dedigin asma kabagi her yerde yetismez diyenin ses telleri operasyonla alinmali.. sebeb .. neden .. gerekce .. esenyelde...dostum esen yelde... ESEN YELLEEER ESEEEEN YEEELLEEER SEVDIGIMDEEEN MENEEE HEEEBEEEER GULUMUN CIIICEGI SOLDUUYgozum yaaasla yaslaa dolduuuy yaaaadima sen dusendeeeee

gozuuum yaaasla dolmasinmi ... dolmasinmiiii yaaaaar..

nesri bilmezsin nazimi bilmezsin redif uyak kafiye vezin hakgetire dizeyi beyiti bilmezsin.. be adam susmayidami bilmezsin.. bari ben susuyum yuiksek musadenizle susalim susalim tip..

bahcelerde taze nane

yesil yesil tane tane

bakir bir ibrik ver bana

abdest bozdum gule gule

goremezsiniz ormani denizi bahceden disari cikmadikca

gol olur kalirdi adi nehir bas asagi akmadikca

oyle ise bu tutsaklik esaret niye niye hapis olmak daracik bahceye

bu gercegi gore gore bu gercegi bile bile

derya icre balik olma mumkunsede

sen okyanus umman olmayi dile

siir orum zenaati iplik iplik cile cile

saki! oykun inleyen cirpinan seyda bulbule

kanatlan uc kon bagli kalma tek yaban gulune

var yanina yanas dok icini lale menekse sumbule... eeeeg yaaagni.. teminki sayilmaz yeni bastan bir ki uc tip...

Beklenen yorum gelmiş,tabii yorumu panturk yapınca şiir uzuyor,çeşitleniyor,ara ara düz cümlelere de rastlanıyor vs.,elinize sağlık :lol:

Köfte

gunler gecti aylar gecti gecti haftalar

kiymalari var bizim kiymayaya benzemez

kurutmuslar takir takir sira sira raftalar

mundarmi mismilmi bilinmez kofteleri var bizim kofteye benzemez

duyusu sesi izgara ustunde cizirtiyi algiladigim

irade disi sivi salgiladigim siz ey kulaklarim

sizin hemen ustunuzde belirdi saclarimdaki ilk aklarim

renk isik baglaminda varligini algiladigim

yoklugunda sodyum klorurlu iki as o salgiladigim

burun cevrem goz altimda sodyum klorurle kalakaldim

gozlerimi iki as o gillerde terketti gitti coktan

dert sahibi ettiler beni hic yoktan

aksamlari eve donerken

ac acina saskin saskin sokaktan

hemoglobin baski yapar damarda

fiskirip akma ister sakaktan

tukuruk salgisinin bilmem ne var kimyasinda

ayri bir yeri vardir koftesinin kofteler dunyasinda

surgun dustum yatarim su karaganda kalasinda

bestekar yokmu besten yurdum koftesine

al buda benden katki olsun kofte guftesine

fakir pan 27 haz. 2006 karaganda kazakya laugh.gif

cektiyse canin ye ecik

gel yanima bicik bicik

corbana biber dogradim

ufak ufak kucuk kucuk

ocak altina isi ver

pismeye yakin kisiver

ekmeginide kesiver

yarim yarim bucuk bucuk

ipince yaz dagilmasin

pisince suz bogulmasin

tabakta sakin olmasin

yagli yagli vicik vicik

kenarina ketcap kaplat

catali icine saplat

yutarken agzini caplat

sapur supur mucuk mucuk

simdi yaa gercektende... hristiyanligin avrupada guc kazanmasi ile birlikte dogu roma imparatorlugunun impartorluk topraklarinin bir uzantisi yapmak istedigi anatoliada bir donem komagen uygarligina son verip abbasilerle aralarinda tampon bolge olusturma istiyen hacli ordusu komutani koftehoryusa o gunun ahval ve seraitinin namusait halde tezahur etmesi neticesi zevcesi isterikuselyanin gondermis olmus oldugu mektup koftehoryusun eline alti ay sonra ulasip su an ozele girer diye icerigini aciklamaktan kacindigim mektubunn sonunda isterikuselya - ... birde balli spagettim cevizli gaymakli makarinosum sark illerinde naamini methini duydugum ancak tatmama jesus oncesi oedipusun alnina kem talihini yazan kotulugun tanricasi ate nin engel oldugu o meshur cig kofteden getir donuste emi canim muthis kofte cekti .. senin birtanecik isterikuselyen.. der..

gercektende rivayete gore hz ibrahimi yakmak icin civarda muazzam bir orman katliamina girisen putperestler ormanlari bitirmis odun sikintisi basgostermis yine rivayete gore cig koftenin dogusuda bu odun kullanmaksizin yorede bolca yetisen kirmizi biberlerle bu isin halledilebilecegi fikriyle olusmus...

esas itibari ile gercek bir kofte tutkunu olan - ye et gor dunyayi net .. diyen koftehoryusda baslangicda bu ilginc kofteyi merak etmis ancak takdir edersiniz bir batiliya gore goruntusu kokusuyla pekte hos gorunmeyen kofteyi yemek bir yana bundan sonra gormek bile istemedigini belirten fakir ay fakir de nerden cikti koftehoryus deme istemistim hah hah haay dilim surttu .. belirten koftehoryus madeem canin kofte cekiyor bizim oralarda aalasi daniskasi var elinde imkan var naapican buranin kokusmus koftesini git kendi kiymamizdan soyle bol acili maydanozlu bir kofte tava yapiver mahiyetinde soz iletmek istedigi.. kaldiki birak alti aylik yolda kokusuna tahammul etmeyi su an bile bir kac aydir et kiyma yiyemedigini ofkelenmeden belirtmek icin kofte dudakli askina kaleme aldigi yukardaki siir disinda elimize bu gune dek ulasmis siir yoktu literaturumuzde.. bu icin bende nacizane bir katki saglama fikri ile hareket etmistim beyenmeseniz bile nazikane tutumla disa vurmadiginiz icin tesekkur eder .. bundan sonra salcalisi kadin budusu eksilisi dalyani izgarasi tavasi inegolu islamasi iclisi maydanozlusu siskoftesi adanasi firindasi ekmek arasi pide ustusu gelir umud ederim :lol:

Selamlar

Bu son şiir ne böyle? Valla abicim sen şair olacak adammışsın... Bir ara hep nesirlerini görürdük, iyi ki şiire yeteneğini keşfettin. Ama eski uzun yazılarının tadı da başkaydı hani. Artık pek uzun yazmıyorsun. Olmuyor...

Şu son şiir muhteşemdi.

Saygı ve selamlarımla

Selamlar

Bu son şiir ne böyle? Valla abicim sen şair olacak adammışsın... Bir ara hep nesirlerini görürdük, iyi ki şiire yeteneğini keşfettin. Ama eski uzun yazılarının tadı da başkaydı hani. Artık pek uzun yazmıyorsun. Olmuyor...

Şu son şiir muhteşemdi.

Saygı ve selamlarımla

gercektende gecen geldim buranin kapi baca kilitliydi ote tarafa yaziyim dedim siir sevgisinden yoksun kadir kiymet bilmez adamlar donup yuzune bile bakmadi nacizane eserimin .. gine burda sizcileyin kadirsinas insanlar varda banyoda sarki soylerken sesimi beyenip arada bir gazel mirildanan madem bu ses bende bu istidat bende var niye siir okumayayim diye nacizane bi kac satir yazan benim siiride beyendiniz ya ne deyim gecenkinide buraya ilistireyimde belki gozden kacmis yada oraya yabanci zaati alilerin siire ac kulaklarina veriyim

SIIRDE GERCEKUSTUCULUGE DOGRU YENI UFUKLAR..

amanin karpuz aldim kavun cikti

sampuan diye aldim sabun cikti

yelek cebimden ayakkabin cikti

gayri nasil bezdigimi sen dusun

omzum kirdi kaldim kolsuz kanatsiz

felek vurdu dustum elsiz ayaksiz

yururum koltukdeyneksiz dayaksiz

gayri nasil gezdigimi sen dusun

bilirim bozar eger hava serin

derimki yagmur yagabilir yarin

esamesi yok romatizmalarin

gayri nasil sezdigimi sen dusun

semaya cikarken yuzum asikti

bogazim kurumus sesim kisikti

sular akmiyor ceyran kesikti

gayri nasil kizdigimi sen dusun

besleme kargayi gozunu oyar

yer islak dikkat et ayagin kayar

isterim babandan bicagi dayar

gayri nasil azdigimi sen dusun

sana mektup yolladim bir kafile

ulasir diye bekleme nafile

kalem kagit defterim yokken bile

gayri nasil yazdigimi sen dusun

gun gelir ecel defterin durerim

tenesir tasina yuzum surerim

kendi mezarima kendim girerim

gayri nasil kazdigimi sen dusun

gemi degilim ordek gibi dalmam

balik degilim su icinde kalmam

kurbaga gibi ziplar nefes almam

gayri nasil yuzdugumu sen dusun

fakir pan verir dunya kadar eser

elde yedirir sana karpuz keser

siir kalburunu sirtina asar

gayri nasil suzdugumu sen dusun

Baga Gel Bostana Gel

herkesten ozur diliyor bostan yere baga gel bostana gel diye yazi yazdigimi nasil boyle hataya dustugumu anliyamadigimi belirtiyor zevkler ve renkler tartisilmaz gercegini gozardi edip bostaninda meraklisi oldugunu hatta bu tur es icin yanip tutusan surda ayrintisina inmekten ar duydugum fikir vermesi icin iki kitasini veriyimde ote tarafini buraya resmedemedigim gaste kupuru haberinin merakini yenemeyip gorme istiyen varsa adiresesini veriyim.. gercektende resim resmetme mumkunde benmi cizemiyom her haspami becerdim bide o yetenegim olsa resim yapsam suraya ne menem sey cikardi merak ettim.. susalim siiri veriyim.. garson hasanla yesim hanima mutluluk dileyim... bahcelerede baglarda aradigim kadin sensin tepelerde daglarda aradigim kadin sensin bahceye okusu salarim bahceyede dalarim aradigim kadin sensin belki siir guzel ben cirkinim bilmiom bilemiom http://www.dunyadinleri.com/al/forum/forum...ts.asp?TID=7041

Bir Arkadasin Kizi Olmus

bir arkadaşın kız çocuk sevincine katkı

secenegi sıkkı cok daraltmıssada

neylersin takdir hakkı mevlada olur

erkegide gerci hak yaratmissada

gercek adamin gercek evladi olur

ne mutlu ki konmussun ogul balına

yok yarin kapinda salına salına

el kızını mevlam yazmasın alına

erkek adamın erkek damadı olur

kirk nefsi olsa kirkin sana ayirir

iyisi kendi yemez seni doyurur

kirk dogum etse kirkini kiz dogurur

erkek adamin gercek avradi olur

ALLAH analı babalı büyütsün.

''Erkek adamın erkek damadı olur.'' :lol:

Güzel bi teselli olmuş bence...

Hahhaa ,gerçekten şiir değil felaket olmuş :lol:

....

Bahçeye öküzü salarım,

Bostana da ben dalarım ....

Ne denir ki bilmem ,Allah akıl fikir versin.

Muhtevam

herkesten ozur dilerim yeni bastan.. siirim belki biraz argo gibi gorunuyor ama gecen gulistaninda ifade ettigi gibi o an icin aklima gelen olup o bicem yazdigim daha oncede belirttigim gibi elestirinize acik olup sura soyle olsa daha iyi olur dediginizde orayi oyle yapip duzeltecegimi soyler.. sizi duzeysiz ama icden siirimle basbasa birakir tekrardan affimi istirham eder en azindan kac asir yasamis bir kaygusuz siirine bakmak gerektigini esooglesegiyle halk kalbinde taht kurmus bi kemal sunalida yeri geldiginde yaad etme luzumu hasil oldugunu yaani demek istedigim art niyetsiz gunluk hayatta baba abi kardesden duydugumuz ufak tefek sozlerinde artik jargon kapsamina alinmamasi gerektigini gunumuzde iletisimimizi en cok daraltan seyin ayni apartmanda yasamamiza ragmen karsilastigimizda- tunaydin ayse hanim nasilsiniz- ay iyiyim naci bey haha ha siz nasilsiniz-- ay bende iyiyim tesekkur ederim.. biciminde icden olmayan sen bana saygili ol ben sana saygili oluyum onun disinda birbirimizi tanimayalim iletisimimiz kopuk olsun turu bir kendi kabugunda yasam tarzinin benimsenmesi neticesiyle dilimizden birbirimizden uzak dustugumuzude belirtme luzumu hisseder.. daha dogrusu soyle soyleyim ayagimizin hava almasina engel olan ustundeki cila tabakasi polyester her ne kadar ayakkabiyi suslu gostersede ayaga zarar vermektedir halbuki o ayakla oyle bir ziplamaliyizki bizi uzaktan goren bir pire - vay bee kirk yillik pireyim boyle uzun atlama gormedim ben bu insan oglundan korktum vesselam demeli yahutta soyle deyim sag kolumu sirtimdan cevireyim omzumdan asirip sol kulagimi kivirip bukeyim ... sinifa girince - gunaydin arkadaslar gunaydin hocam oturun seklinde uc kelime etrafinda donen iletisimin askerde - merhaba asker nasilsiniz denince - sagolun gumandanim allah vatanimiza milletimize hokumatimiza bir zeval vermesin hec bi sikaatimiz yohtur seklinde bir gunluk konusmanin edebiyatimizi arti deger katmiyacagi asikardir halbuki biz dilde bazen oyle derine inmeliyizki bizi goren ekonomi-- etiyopyada nijeryada kitlik donemleri yasadim basta turkiye olmak uzere cok ulkede kriz donemleri gordum hic boyle dibe vurmamisdim demeli.. yaani dil zenginliginde edebsizlige kacmadan zenginligi harcamali ancak dil namusu koruyacagiz diyede butun gun kilitli kasa icinde kavanozda bekletmemeli en az bahceye cikip hava almasina izin vermeli edebiyatin serinleme oldugu idrak edilmeli nasil helaya gidince ferahliyorsak bahcede serinliyorsak uc kelime etrafinda donmemeli az disari acilmali bence.. aslinda art niyetsiz cw de gencligin yuzlerce konuya tek perspektifden bakip onu ordan tasiyip bunu burdan getirip isitip isitip temcit pilavi gibi ortaya surmeleri yerine basit de olsa kendilerinden bir sey verebilmeleri gerektigini hatirlatma icin kaleme aldigim sret ve hicde baska baska bakis acilari yakalama gerektigi hakkinda yazim bile aman burada bu tur seyler bile konusulmaz tu tu tu elestirisine takilip cok hos olmus veya kotu olmus disinda baska seyler soyleme burasi boyle kotasiyla karsilasti ancak sag duyu galebe geldi tirradoya burdan tekrar saygilarimi sunarim.. gercektende dil zenginligi icinde yedi kandilli sureyyaayi sarkitsam oradana kalkip aa oyle olurmu dememe gerektigini cok abes ile istigal etmedikce onur kirici kufur soz olmadiktan sonra kisinin kendini ifade etmesine engel olunmamasi gerektigine olan inancimla kafalarinizi bolca agrittigim icin su uc kurusluk siir icin bu kadar cene yapilirmi be adam dedirttigim icin takrar tekrar ozur dilerim kotu ama kendi siirimi veririm.. sevgilerle..

kirk yil gezeyim cunup cenabetlikle

kahpe kalles pinarindan gusul almam

oleyim ister kisir ataletlikle

soysuzdan sutu bozuktan nesil olmam

turk ogluyum hamurum yogrulu mertten

kansizca candan dost edinmem namertten

koyun degilimki bir yigili etten

yanlizca kandan kemikten hasil olmam

acimdan olsemde koparmam o uzum

devrilsem yuzukoyun tutmasa dizim

kana bulansa kipkizil olsa yuzum

hak bilmez arsiz utanmasizdan olmam

hiyanet sahibi gelse elde kova

dese abi-hayat var olume deva

azrail kapisina olurda reva

muhanete muhtac rusva rezil olmam

yarin yanimda munkurle nenkir durur

durmaz kervanim ardim sira it urur

hakka taparim hak bildigim yolda yurur

digerinden daha ustun nasil olmam

sahi merdani inse yaninda durmam

kevser sarabi sunsa elinden almam

zalimle safa durup namazim kilmam

gercek asil tanri tanimazdan olmam

ALLAH analı babalı büyütsün

Allah analı babalı büyütsün..de benim dikkatimi çeken, panturk'un şiir dalında eserler vermeye başlaması :D Maşallah güzel yazıyorsun panturk. Devamını bekleriz.

Yas

evleri önünde analar bekler

elleri koynunda sunalar bekler

babasız bekleşir mahsun bebekler

yas tutuşurda kız kızanlar ağlar

elinde yal yemiş çorbayla bütün

etini dişlemiş kapında itin

çıkarman kanlanmış urbayla yatın

yıkar yağmur yaşlar hazanlar ağlar

başında melekler tek tek ayakta

deniz derya umman gökler ayakta

henüz varya iman dimdik ayakta