Jump to content
Necip Fazıl Kısakürek [N-F-K.com Forum]
NFK-Fan

Allah'ın Bildiğini Kuldan Saklamamak!

Recommended Posts

Kayseri'deydik, Büyük Doğu teşkilatında... Bir adam getirdiler, "şununla iki kelime konuş!" dediler bana... Adam geldi. Elinde sigara, Ramazan günü... Anladım ne tip olduğunu...

Hitap ettim:

"- Sigaranı at da öyle gel karşıma!"

Gayet ucuz bir formülü vardır bu işin... Günün hemen bütün formülleri gibi...

O da aynı şekilde cevap verdi:

"- Allah'ın bildiğini kuldan niye saklıyayım?"

Bu umumî formül...

Devam ettim:

"- Allah senin tenasül aletin olduğunu da biliyor. Niye saklıyorsun?"

Bozuldu, kala kaldı, hiçbir şeye aklı eremedi. "- Senin bu susman mağlûp olman değildir. Şimdi seni mağlûp edeyim dedim; Allah'ın bilmediği bir şey olabilir mi?.. O her şeyi biliyor. Yalnız senin, Allah'ın bildiğini, yalnız ondan af dileyerek ona tahsis etmen ve onun bildiği şeyi ortaya açıkça, hayâsızca dökmemeni gerektiren bir fakülteye malik olman lâzım... Sen bundan da mahrum bir bedbahtsın!.."

Necip Fazıl Kısakürek, Batı Tefekkürü ve İslam Tasavvufu isimli konferansından iktibastır...

S.A.

Üstadı yavaş yavaş tanımaya devam ediyorum. İlk başta açıkçası sadece bir yazar olduğunu zannediyordum. Ama Türkçe'yi çok iyi kullanan bir yazar...

Şimdi görüyorum ki bu Türkçe'yi kullanabilmenin yanında müthiş bir zekası var üstadın. İkisi de birleşince ortaya şu an gerçekten beni çok şaşırtan (Karşıdakinin ne hale geldiğini tahmin bile edemiyorum :) ) cevaplar çıkıyor.

Okumaktan sıkılmayacağımı düşünüyorum.

Umarım herkes bu tür yazıları paylaşmaya devam eder.

Selametle...

Tek kelimeyle mükemmel, üstad'ın zekası, hazır cevaplılığı, ne denilebilir ki;

Tarık Bin Ziyad'ın da belirttiği gibi; Üstad Yaa

ustad ne güzel demiş O her şeyi biliyor. Yalnız senin, Allah'ın bildiğini, yalnız ondan af dileyerek ona tahsis etmen ve onun bildiği şeyi ortaya açıkça, hayâsızca dökmemeni gerektiren bir fakülteye malik olman lâzım... Sen bundan da mahrum bir bedbahtsın!.."

boşuna üstad denmiyo :D :D ;)

harikulade gerçekten.Bu nasıl cevap.Aynı anda akla gelen aynı anda edebi bir çehrede söylenen ve aynı anda "O" gaye için söylenen cümleler... Bir şimşeğin bir ağacı yakışından daha güçlü cümleler...

bir cümleyle insan böyle matiz edilir işte......

O BİR DAHİ'YDİ. (Allahtan ona sonsuz rahmet ve mağfiret. O adam üç hece, N_F_K)

Ne büyük bir cevap..Hayret içinde kalmamak mümkün mü ?

Allah'ın varlığını ve O'nun hikmetlerini her şeyin sathında aramak kadar büyük bir gaflet olabilir mi bilmiyorum.

Hakikat; görünenin ötesinde, hemde çok ötesinde, bir sır perdesinin ardında...O'nu göremeyen göz, bakmamak için gören gözdür..Kapakları örttükken karanlık içinde çırpınan, ışığı hiçte arayan göz !

resmen tüylerim diken diken oldu allah bize onun şuurunu her hücremize sindirmeyi nasip etsin

Amin inşallah..Gerçekten zekice bir cvp üstadın dahiliğine hayran kaldım doğrusu....

paylaşım için teşekkürler, üstadı tanımak gerçekten insana zevk veriyor. keşke yanında yaşamak nasip olsaydı,

ya varya bende ramazan ayında böyleleriyle karşılaşıyodum ve bana böyle söylediklerinde bişeyler söylemek istiyodum ama bişey diyemiyordum ama üstad lafı nasıl yapıştırmış : :D

Batı Tefekkürü ve İslam Tasavvufu içerik olarak mükemmel bir kitap. Gelmiş geçmiş bütün felsefe dalları ile filozofları iyi ve kötü yönleriyle eleştirirken, İslami pencereden bu konuları değerlendirmek açısından çok önemli bir eser. Bu kitap birkaç kere okunsa bile hiçbir zaman okuyucuyu sıkmaz ve her defasında yeni şeyler öğretir.