Jump to content
Necip Fazıl Kısakürek [N-F-K.com Forum]
Sign in to follow this  
SusQuN

Erkekler Eşlerine Nasıl Davranmalı

Recommended Posts

EY DOST!

Hanımına iyi huylu olmalısın, onunla yumuşaklıkla sohbet ve tatlı sözle konuşmalısın. Peygamberimiz “İnsanların hayırlısı, eşine ve ev halkına hayırlı ve faydalı olan kimsedir” buyurur. Eşini üzüntülü bulduğunda onu çok sevdiğini söylemelisin, şefkatle gönlünü almalısın. Çünkü o evinde mahpus ya da meyus, ümitsiz olabilir. Onun dert ortağı sen olmalısın. Çocukların terbiyesinde de eşine yardım etmelisin. Çünkü çocuk, annesine, gece gündüz ağlamak ve sızlamak suretiyle hiçbir zaman istirahat vermez. Ona yardım edene Mevlası da yardım eder.

İşlerindeki kusurlarından ötürü kızmamalısın, kötü söz söylememelisin. Ve bir günden de çok küsmemelisin. Eşinin kötü huyları baş gösterince kabahati kendinde bulup: “Ben iyi olsaydım, o da iyi olurdu” diye düşünmelisin. Hanımın kızınca sen susmalısın. Erkek susunca hanımı pişman olup özür diler. Her hizmetini seve seve yapmaya başlayınca, ona dua, Hakk’a şükür ve sena etmelisin; çünkü erkeğe uygun bir hanım, şükrü edilemeyen bir nimettir. Hanımına öyle davranmalısın ki eşin, “Kocam beni herkesten çok seviyor” demelidir.

Evin idaresi ve geçimi hususunda ona danışmalı, onunla konuşmalısın. Diğer büyük işlerini ona anlatıp üzmemelisin. Eşinin günah olmayan kusurlarını ve hareketlerini görmezlikten ve bilmezlikten gelmelisin. Gizli hallerini ve ayıplarını ise herkesten saklamalısın. Eşin ile şakalaşıp lâtifeler, çeşitli oyunlar yapmalısın. Sevgili Peygamberimiz eşleri ile oynar, onlara karşı insanların en zarafetlisi olurdu. Hatta bir defasında Hz. Aişe ile yarış ettiklerinde Hz. Aişe geçti; sonra bir daha yarış yaptıklarında Resulullah geçti. Tatlı sözle konuşmalar sizi birbirinize bağlar. Eşi işe karşılıklı farz olan bilgileri, ilimleri konuşmalı okumalıdır.

Kendi giydiğinden giydirmeli, kendi yediğinden yedirmelidir. Eşine, üzüntülerini, sıkıntılarını, düşmanlarını ve borçlarını asla söylememelidir; çünkü bunları kendisi aşsa bile onun dünyasında bir iz bırakacaktır.

Eşinin yüzünden ve arkasından hayır dua edip beddua etmemelidir. Çünkü o gece gündüz onun hizmetindedir. Ekmeğinin pişiricisi, yemeğinin pişiricisi, çamaşırının dikicisi ve yıkayıcısı, malının, çocuklarının ve şerefinin koruyucusudur. Hem enisi (dostu), hem munisi, hem yâri, hem nigârıdır.

Erzurumlu İbrahim Hakkı

Çok güzel öğütler ama yapmaya gelince .....

Çevremde o kadar moral bozucu örnek var ki....

Tabii ki onların imtihanı...

Beni üzen ,dindar kimliği altında bu kişilerin görülmesi...

Bir takım şahısların eline malzeme olması...

Allah Resulu:Onlar dışarıda fırtına gibi evde meltem gibi...diye gerçek mümini işaret etmiş.

ERKEKLERE VE BAYANLARA CAGRI yada YORUMSUZ ERKEKLERE CAGRI

*-Moda ;Nefsin gardını düşüren en tehlikeli arkadaŞ

*-Çalışmak için başını açan,

*-Kariyer için erkek patronuyla el sıkışmaktan çekinmeyen,

*-Başını örttügünü savunup,topuz yapıp futursuzca gezebilen,

*-Erkek gibi pantolon giyip utanmadan gezen,

*-Kaşını alıp,makyajını yapıp çagdaş oldugunu savunan kızlarla,

.Böyle gecici dünya menfaatleri için bu tavizleri veren isanlar ''annelik gibi cennetle müjdelenen''bir makamı haketmiyorlar.Onlara bu şansı vermek büyük vebaldir.Hayatınız boyunca bekarda kalsanız bu ''cennet kokusunu'' duymaktan bile mahrum bırakılacak zavalıları eş hayat arkadaşı olarak almayınız,almayalım.

BAYANLARA CAGRI

*-EVDEN CIKIP iSE GIDERKEN GOZUNE HAKIM OLMAYANLA EVLENMEYINIZ .

*-I$ YERINDE YADA SOKAKATA LUZUMSUZ YERE KIBARLIK YAPANLADA EVLENMEYINIZ .

*-ISLAMIM DEYIP TE HER ONUNE GELEN KIZLA KONUSANLADA EVLENMEYINIZ.

*-ISLAMI DUYARLILIK GOSTERMEYIP BEN CALISIP OMU YIYECEK DIYEN ERKEKLEDE EVLENMEYINIZ .

BU LISTELER UZATILABILIR

• Like 1

Çevremde değişik türde bir gençlik türedi

Kendilerine sorluduğunda samimi müslümandır.(tabii ki kalpleri Allah bilir)İşte bu gençler , açık gezen kızları kapanacaklarına dair söz almakla evleniyorlar.(bu arada açık gezen arkadaşlara bir sözüm yok) Onlara göre çok geçerli bir mazeretleri var.Hayat kurtarıp hidayetlerine vesile oluyorlarmış.Sonra da duyuyoruz kapıcıya neden açık çıktın ,camdan niye açık baktın konu başlıklı tartışmalar sürüp gidiyor.

Her zaman böyle oluyor değil ama çoğu böyle...

Ayeti kerimede "gönülden boyun eğenler,Allah rızası için .....Yani kimsenin zorlaması ile ya da gözüne girmek için yapılan herşeyin boş olduğu çok latif bir şekilde dile getirilmiş.

Burada kimseyi kınamak istemiyorum.Çünkü kınanan şey muhakkak başına gelirmiş.

vesselam...

*-ISLAMI DUYARLILIK GOSTERMEYIP BEN CALISIP OMU YIYECEK DIYEN ERKEKLEDE EVLENMEYINIZ .

böyle biri var mı yoksa masal kitaplarına mı bakmalıyız? : :)

böyle biri var mı yoksa masal kitaplarına mı bakmalıyız? : :P

:) koskoca dünyada Rabbinin emirlerine uyan kimse kalmadıysa sizce bu dünya neden ayakta ? elbette o ahlaka sahip kimseler var .. az olmaları yok olmaya yüz tuttuklarının değil çok daha değerli olduklarının göstergesi ..

umut kesmeyin :) Eğer biz Rabbimiz Rızası çerçevesinde yaşarsak eminim aynı dairede yaşayan ve dünyamızı da cennete çevircek bir eş nasip eder vesselam :P

Tabii ki bu konu üzerinde önemle durulmalı!

Çünkü hem dünya hem ahiret saadeti mutlu,huzurlu-kısaca islamı-bir yuvaya sahip olmakla mümkündür.

Ama şunu da unumamalıyız ki büyüklerin fitne zamanı ya da ahir zaman diye adlandırdığı günümüzde her

yönden dört dörtlük bir insan olmak çok zor.Şekil A'da görülmediği gibi. :)

Diyeceğim o ki standartlarımızı -gerek bay,gerekse bayan olarak-o kadar yüksek tutmayalım.Sonra hayal

kırıklığımız büyük olur.

• Like 1

ERKEKLERE VE BAYANLARA CAGRI yada YORUMSUZ ERKEKLERE CAGRI

*-Moda ;Nefsin gardını düşüren en tehlikeli arkadaŞ

*-Çalışmak için başını açan,

*-Kariyer için erkek patronuyla el sıkışmaktan çekinmeyen,

*-Başını örttügünü savunup,topuz yapıp futursuzca gezebilen,

*-Erkek gibi pantolon giyip utanmadan gezen,

*-Kaşını alıp,makyajını yapıp çagdaş oldugunu savunan kızlarla,

.Böyle gecici dünya menfaatleri için bu tavizleri veren isanlar ''annelik gibi cennetle müjdelenen''bir makamı haketmiyorlar.Onlara bu şansı vermek büyük vebaldir.Hayatınız boyunca bekarda kalsanız bu ''cennet kokusunu'' duymaktan bile mahrum bırakılacak zavalıları eş hayat arkadaşı olarak almayınız,almayalım.

BAYANLARA CAGRI

BU LISTELER UZATILABILIR

şimdiler de böyle erkeklerin varlığına inanmak zor bu arada böyle hanımlarda olmak zor şahsım da dahil RABBİM bu şartlara biraz da olsa uymayı nasip etsin

neyse velhasıl sadete gelelim(yani asıl söylemek istediğime)

böyle erkek ve kadınlar yok demiştim çünkü kimse okumuyor,okumaktan kastım diploma değil tabiki insanlar Kuran-ı Kerimi bile okuaktan aciz oluyor okusalar da anlamadan sadece okuyolar kimse aile hayatıyla islamla tarihle edebiyatla onuda geçtim masanın üstündeki gazeteyle bile ilgilen miyor irdelemiyor kısacası okumaktan acizleniyorlar...

eeee sonuç ne peki

herkes saydıklarıma gelince bi yorum yapar yeri geldimi ahkam keser ve herkes herşeyi bilir maalesef

iyi bilmek güzel ama bildiğimiz ne kadar doğru ve ne kadar yeterli...bence bilmek işte burda ortaya çıkıyor

bugün hanımına yardım eden erkek (yardımdan kastım bi bardak kaldrmak) anında kılıbık ilan ediliyor. Çevresi tarafından(kimi zaman başta ailesi)'ERKEK ADAM YAPMAZ' diye yargılanıyor ,yergileniyor, aşağılanıyor,veya dalga konusu oluyor ...

peki bu nerden geliyor tabiki okumamaktan,Peygamberimiz hayatını, Kuran-ı kerim'in tefsirini araştırmamaktan bilhassa dinimize karşı yetersiz meraktan... Millet olarak merak üstüne özellikle üstümüze vazife olmayan konularda tek geçeriz ama dine peygambere yaratana yaratılana farza sünnete karşı yorgunuz bazen umursamazız....

kadın çalışmazsa ayakları üstünde durmazzsa güya erkek egemenliği altına girerse kesin ezilir şiddet görür boşanması gerekirse boşanamaz falan da falan

tabi bu yargılar(aslında önyargılar) boşuna oluşmadı tabii müslaman olduklarını iddia eden aslın da müslümanlığı oruçtan namazdan (ki bunlarıda ne kadar yerine getirdiği meçhul)ibaret sanan zihinlerin hareketlerinden yaşadıklarından yaşattıklarından doğan şeyler sonucun da oluştu gelişti ve şuan toplumumuzda şartlandı ve güya müslüman kesimin üstüne yüklendi ve böylede kalıplaştı

bugün erkekle kadının yanyana yürümeyişinin temel nedenini öğrenince daha da bi dank etti bi temel nedenine bakın bide hanımlara veya topluma lanse edilişine işte burada konu kilitleniyor...

ki bunların temeline inersek(bu arada psikolog sosyolog falan değilim sadece nacizane fikirlerim :hi: )

cahilliğin okumaya öğrenmeye acizliğn soncunun müslümana etkilerinin ve bu etkiden doğan sonuçların temeli olarak ortaya konuyor ve yok kadın okumaz kadına birşey sorulmaz kadın bilmezlerin ve erkek ağlamaz erkek kadına yardım etmez erkek köşe kırlenti gibi oturup kadına emreder ...lerin sebebi olyor ve ne hazindir ki buda müslüman kesime adanıyor ve nüksettiriliyor...

günümüz de kadının da erkeğinde istedikleri profillerin aslında müslümanlığın tam olarak yaşandığında bulabilecekleri profiller olduğunu hiç düşünmüyoruz veya işimize gelmiyor...

KISACA RABBİM OKUMAYI DOĞRUYU ÖĞRENMEYİ GERÇEK MÜSLÜMALIĞI ANLA(T)MAYI VE EMiNİM BUNLARI YAPTIKÇA ALDIĞIMIZ TADI İSTEDİĞİMİZİ VE BUNUNLA BİLİKTE HUZURU YAŞAMAYI NASİP ETSİN... :rolleyes: :D