Jump to content
Necip Fazıl Kısakürek [N-F-K.com Forum]
borealatis

Düşündürücü Sözler

Recommended Posts

(Biz burada çok) inceleriz, çünkü (kabirde çok) inceleneceğiz.

Söz bu fakirin değildir. Zaten; sözün zenginliğini bu sermayemin besleyemeyeceği malum..

Dahası söz; Mahmud Sami hazretlerine aittir. 

..........................................................

Ey insan! Sen ki menşei atılmış su olup; elbiseye bulaştığında Mirac'a engeldir, rahimde alaka iken hayız kanı ile dolup cisme gelensin. Ki ikinci ham madden de her ibadete engeldir.

Sonra doğduğunda mübarek anneni lohusalıkla 40 gün ibadetten uzak tutarsın. Hiç düşünmez misin? İradesiz fiillerin dahi Allah'a ibadete engeldir. Ya sen niçin bu kadar mamursun?

Kimin derdi boğazına girecek olansa; o kişinin değeri midesinden çıkandır..

Kimin derdi boğazına girecek olansa; o kişinin değeri midesinden çıkandır..

Bu söz düşündürücü söz olmaktan ziyade sarsıcı vede şok edici bir söz olmuş.

Nakledene müteşekkiriz.

Hak kulundan intikamı, yine kul ile alır

İlm-i Ledün bilmeyenler; onu kul yaptı sanır

"Cahil kimsenin yanında kitap gibi sessiz ol,"

"Doğrudan doğruya Kur'an'dan alarak ilhâmı"

(Hz.Mevlana)

Adamın biri artık karisinin eskisi kadar iyi duymadığından korkuyormus ve karısının işitme cihazına ihtiyaç duyduğunu düşünüyormuş.Ona nasıl yaklaşması gerektiğinden emin değilmiş.

Bu durumu konuşmak icin aile doktorunu aramış; doktor adamın karisinin ne kadar duyduğunu anlayabilmesi icin basit bir yöntem önermiş.

"Yapacağın şey su, karından 40 adim ileride dur, normal bir konumsa tonuyla bir seyler söyle; eğer duymazsa 30 adim ilerisinde ayni seyi tekrarla, sonra 20 adim; cevap alana kadar aynı şeyi tekrarla

"O aksam karisi mutfakta aksam yemeğini hazırlarken adam islemi uygulamaya koymus.

40 adim uzaklıktan karısına normal bir konuşma tonuyla seslenmiş

"Hayatim bu aksam yemekte ne var?"

Cevap yok Mutfağa biraz yaklaşmış. Mesafeyi 30 adıma indirmiş ve soruyu tekrarlamış

Gene cevap yok Mutfaga biraz daha yaklasmis, mesafe 20 adim ve tekrar sormuş

Hala cevap yok Adam mutfagin kapisina gelmis artik mesafe iyice azalmis ve soruyu tekrarlamis

Gene cevap alamamis Bu sefer karisina iyice yaklasmis ve ayni soruyu tekrar sormus

"Hayatim besinci kez soyluyorum, Tavuk"

...........................................................................

Hikayenin ana fikri:Belki de genelde düşündüğümüz gibi problem daima karsimizdaki kisilerde olmayabilir. Problemlerin sebebini birazda kendimizde aramaliyiz..

Bir İnsan olursa sağır sen ona istediğin kadar bağır. (Mahmut USTAOSMANOĞLU K.S.)

Düşmanlarım bana ne yapabilir ki, ben cennetimi yüreğimde taşıyorum.

Hapsedilmem halvet,

Sürgün edilmem seyahat,

Öldürülmem şehadettir...

İbn Teymiyye

“Ferhat'ın sevgilisine kavuşmak için deldiği dağ, benim devirmek borcunda olduğum "NEFSE" göre bir kum tanesi...“

~N.F.K~

Adamın biri artık karisinin eskisi kadar iyi duymadığından korkuyormus ve karısının işitme cihazına ihtiyaç duyduğunu düşünüyormuş.Ona nasıl yaklaşması gerektiğinden emin değilmiş.

Bu durumu konuşmak icin aile doktorunu aramış; doktor adamın karisinin ne kadar duyduğunu anlayabilmesi icin basit bir yöntem önermiş.

"Yapacağın şey su, karından 40 adim ileride dur, normal bir konumsa tonuyla bir seyler söyle; eğer duymazsa 30 adim ilerisinde ayni seyi tekrarla, sonra 20 adim; cevap alana kadar aynı şeyi tekrarla

"O aksam karisi mutfakta aksam yemeğini hazırlarken adam islemi uygulamaya koymus.

40 adim uzaklıktan karısına normal bir konuşma tonuyla seslenmiş

Cevap yok Mutfağa biraz yaklaşmış. Mesafeyi 30 adıma indirmiş ve soruyu tekrarlamış

Gene cevap yok Mutfaga biraz daha yaklasmis, mesafe 20 adim ve tekrar sormuş

Hala cevap yok Adam mutfagin kapisina gelmis artik mesafe iyice azalmis ve soruyu tekrarlamis

Gene cevap alamamis Bu sefer karisina iyice yaklasmis ve ayni soruyu tekrar sormus

"Hayatim besinci kez soyluyorum, Tavuk"

...........................................................................

Hikayenin ana fikri:Belki de genelde düşündüğümüz gibi problem daima karsimizdaki kisilerde olmayabilir. Problemlerin sebebini birazda kendimizde aramaliyiz..

çok dogru, guzel bi paylasim, tesekkurler..

Bizim yüzümüz kızarır madam. Söyleyemeyiz. Biz uzaktan sevmelerde birinciyiz. Genç kızlara başımızı çevirip bir bakmayız, bir bakarsak usulca elimizden kayarak parçalanır kristal gençliğimiz. Biz kristal gençleriz madam, kolayca tuz buz oluruz.

— Kemal Sayar

Yedik, içtik; gözden düştük. (erenler diyarı Bayburt ahalisinden işittiğim için, pek bir düşündürdü bu söz beni....)

"Küçükken nasıldı?''diye sordu anneme;

"küçükken yaramazdı" dedi annem.

tebessüm etti..

doğru mu? dedi gözlerime bakarak...

"Doğru" dedim

ve aynen tekrarladım annemin sözlerini;

"Küçükken yaram azdı"

...Küçük İskender

Kişi gururlanmaksızın kendi insani saygınlığını nasıl vurgulamalı? Bunun cevabı, en yüce iyilik ve hakkaniyet modeli olan Allah' a teslimiyettir. Teslimiyet kibir haline gelmemiş bir saygınlık hissidir. ( Alija İzzetbegovic )

Alimle oturursan alırsın mertebe

Cahille oturursan dönersin merkebe

(Mahmud Efendi Hazretleri)

* Tasavvuf az yemek, Aziz ve Celil Allah'la huzur ve sukun bulup halktan firar etmektir.

* Ruh feda edilmeden tevekkül sıhhatli olarak hasıl olmaz, tedbir terkedilmeden ruhda feda edilmez.

* Tevekkül Hak Tealayı itham etmemendir.Yani ne söylemişse, başına o gelecektir(diye inanmandır.)

* Kurra'nın (ve ham sofuların) tevbesindeki kabul ümidi, kafirlerin ve günahkarların tevbesinden daha azdır.

Sehl b.Abdullah Tüsteri (K.S)

"Derviş,günahkarı hor görüp kılma nazar kalbinin köşesinde Rahmet-i Rahman gezer."

Sancılar! ne kelimelere müsade edersiniz

Ne de kelimeler anlar halinizden..

Akıl,vara varımda göz ise,ruh ziyadır..Göz ışıksız istediği kadar baksın,karanlığı seyreder!

Allah'ın cemalini müşahede için ölmek, bu visali daha sevimli kılmak için yaşamak istiyorum.

Umarım bir gün kalemimin saçmalamayı bırakıp,ilahi sırrı anlatamama nimetine erişirim..

Bildiğim tek şey,benim ilhamımın peri olmadığıdır!

İnsanın zaafiyetleri; içkiden,haşhaştan daha keskindir!

İyi olduğum anlarım için,bilsen şu an ne kadar kötüyüm!..

sark'ın kaleminden

Yusuf (a.s) gibi, dünyaya sırt çevirelim de; Varsın gömleğimiz arkadan yırtılsın!

Yusuf (a.s) gibi, dünyaya sırt çevirelim de; Varsın gömleğimiz arkadan yırtılsın!

''Şeytan,üstün insan olmanın hammaddesini hazırlar.''diye İbni Arabi'nin çok hoş sözü vardır. nitekim benzer mantık ile dunya da bize lazımdır,sırtı dönmeden gömleği sağlam tutmalı..

Dilediğin gibi muamele edersen, dilemediğin gibi muamale görürsün!

Fakirin kırık kaleminden....

Dostlarım ev eşyamdı, bir bir gitti diyorum

Artık boş odalarda ölümü bekliyorum

NFK

.. Sanki pek yazdığıma cevap niteliğinde olmadı ya da ben anlayamadım, af buyurun.. fakat sonundaki ünlemden korktum(!)

Bu başlık; insanı derinden etkileyebilecek sözlerin mevkiidir. Neden Kalemdar adlı üyenin iletisini üzerinize alındınız ki?

Gözlemlediğim kadarı ile; sandığınız gibi bu forum çekişmelerin ve birilerine karşı egolarımızı tatmin etme makamı da değil.

Biraz daha orta halli olalım lütfen. Fil dişi kulesinden bakanların yanında derme çatma kulübeden bize seslenenler; bana öyle geliyor ki daha makbulümüzdür..