Jump to content
Necip Fazıl Kısakürek [N-F-K.com Forum]
borealatis

Düşündürücü Sözler

Recommended Posts

_Yok!

Diyenlere bir sözüm var;

_Siz bana gerçekten yok olan bir seyi gösterebilir misiniz ki,yok'u ispat edebilesiniz?... Gösterebilecek olsanız zaten o şey yok değil, var olur. gösteremeyince de yok demeye imkanınız kalmaz! Allah'a yok diyebilmeniz ayrıca ispat ediyor ki, O ''var''ın ta kendisi ''yok''un da yaratıcısıdır!

Gençliğine doyamadan gitti derler... doymak mümkün mü ki,doyup da gitsin... doymak burada değil!...

BURASI ACIKMANIN YERİ..

Mümin-Kafir/ NFK

Veli minberden seslendi:

_Allah gaibi bilemez!

Cemaatte dehşet!

_Çünkü onun için gaib yoktur!

• Like 1

‎- Sen, orucu, şaşılacak acayip meziyetleri bulunan bir şey olarak bil !

Oruç, insana can bağışlar. Gönül lütfeder. Sen, şaşılacak bir şey görmek istersen, oruca şaş !

Sen, göklere çıkmak, Mirac etmek sevdasındaysan, şunu bil ki;

Oruç, senin önüne getirilmiş bir Arap atıdır. HZ MEVLANA

"Rabbim..! gönlümü yolunda "ELİF" gibi dosdoğru kıl..Başımı huzurunda "VAV" gibi eğik kıl." AMİN

(Oruçlunun susması tesbih, uykusu ibadet, duası makbul, ameli de çok sevaptır.) HADİS İ ŞERİF

Ne mutlu ramazan mektebine güzelce talebe olup da, bayramla mükafatını, bereketini alabilenlere ... Vve oruçlular için hazırlanan Reyyan kapısından cennete girebilenlere.

(Ramazan bereket ayıdır. Allah bu ayda, günahları bağışlar, duaları kabul eder. Bu ayın hakkını gözetin ! Ancak Cehenneme gidecek olan, bu ayda rahmetten mahrum kalır.) HADİS İ ŞERİF

Siz orucun başını dik tutarsanız, elbet oruç da sizin başınızı dik tutacaktır. Orucun başını dik tutanların ve başını oruçla dik tutanların Ramazanı bereketli olsun. Mustafa Islamoglu

(Allah yolunda yapılan hizmette kendi çıkarlarını gözeten bir kimse,cehennemdeki yerini hazırlıyor demektir.)Gavs-ı Sani'k.s' Yarabbi bizi muhafaza eyle buda bizden.

*Eğer gönlünü bu dünyada O'nun aşkıyla yaktınsa, neden cehennem ateşinde yanasın...

*Oruç, sabrın yarısıdır.

#Ben bilmediğimi bildiğim için diğer insanlardan farklıyım.

#Görüp yapan, bilip yapan kadar muvaffak olamadığı gibi, bilip yapan da hissedip yapan kadar muvaffak olamaz.

#İnsanlar her zaman her yerde acıkmışlardır. Ama her zaman yer yerde erdemli olmamışlardır.

#Yalnız bir iyi vardır: bilgi, bir de kötü: cehalet.

#Hayatta gütmemiz lazım gelen biricik gaye ruhumuzu yükseltmektir; düşüncemizin, ahlaki kudretlerimizin ilerlemesini sağlamak, düşüncemizi her an biraz daha aydınlatmak; kendimizi günden güne daha hür ve mükemmel duymaktır.

- Socrates -

*Şair,hafif kanatlı kutsal bir şeydir;ilham duymadan,kendinden geçmeden,aklı başında iken bir şey yaratamaz.

*Aynı sanat bize aynı şeylerin bilgisini vermeli,başka bir sanat,ayrı bir sanat olduguna göre,aynı şeylerin degil,başka şeylerin bilgisini vermelidir.

*Başarılması gerken iş ne kadar büyük olursa olsun,bu durumda her zaman ve herkesçe kabul olunan kural şudur;pek büyük konulara geçmeden önce,ilkin küçük ve daha kolay örnekler üzerinde denemelerde bulunmalı.

*Varlıktaki anlaşmazlık sürekli bir ahenktir.

*Ben bilginim diyen kimse,elimden gelir dedigi şeyde artık bilgi edinmek istemiyecektir.

- Platon -

*Bilenlerin umrunda değil

Umrunda olanlar ise bilmiyor

İBN-İ ARABİ

*Esrarı anlamak, anlamamayı anlamaktır!

*DOSTUM, BAHTİYARLIĞIN EN BÜYÜĞÜ, İNSAN İÇİN ALLAH'IN MAHLUKU OLDUĞUNU BİLMEKTEN GELEN ZEVKTİR..

NFK

Veliden veliye mektup:

_İşittik ki, siz orada açık zikirle meşgul imişsiniz!

_Biz de işittik ki, siz de gizli zikirle uğraşmaktasınız.

Madem ki işittik gizlilik nere kaldı?!

Bir gün bir nasipsiz, yakınında bulunduğu Peygamber torunlarından birine ima yoluyla çatarken hiçbir mukabele görmeyince ona doğrudan doğruya seslendi:

_Seni kastediyorum, anlıyor musun?

_Ben de onun için susuyorum ya!..

Sendeyim ben gözlerini çevir bak, geçeceğin her menzil ben ve ben varacağın son durak...

Elimizin altındakiler değişip duruyor.Dokunup sevdiklerimizi götürüp beş on kürek toprağın altına bırakıyoruz,geçirdiğimiz zamanlar bir elbise gibi sırtımızda duruyor.(A.C.Z)

Ne ibrettir kızarmak bilmeyen çehren!..Bırak kardeşim tahsili(!) git önce "Edep,Haya" öğren..![ M.Akif Ersoy]

Allah buyuruyor ki ;

eğer kötü kullarsanız, uzun yaşamak dileyin; belki dönersiniz...

eğer iyi kullarsanız yine uzun yaşamak dileyin; iyiliklerinizi çoğaltırsınız...

eğer kafirlerdenseniz uzun yaşamak dileyin; nasibiniz ancak dünyadaki kadardır...

eğer yaşamak çok elem veriyor ce dayanılmaz bir hal almışsa o zaman şöyle dua ediniz; allahım, yaşamak benim için hayırlıysa yaşat, ölmek hayırlıysa ruhumu kabzet.

Sonunda ne olacağımla ilgili gerçekleri inkar etmek için insanın hayvanca bir beyne, hissiz bir kalbe sahip olması ya da ilim ve fenni bilmemesi gerekir!

Arıyorum... Arıyorum... Neyi diyeceksin.

HİÇİ!

Düşünüyorum da; ben, sen, hava, taş, demir, aslında aynı şey olmasına rağmen niçin demir ağlamıyor, taş çıldırmıyor da insan!...

FİLİBELİ AHMED HİLMİ

(Amak-ı hayal)

Kendini Allah'a esir ver ki, hürriyeti bulasın ve hayvan hürriyetinden kurtulasın!...

NFK

Kendinden geçmek iman, kendinde olmak küfür!

NFK

Bize Allah'ın cemalindense celali yeğdir; zira onda nefsin hissesi yoktur!

Şeyh Muhammed Masum Haz.

Bana müslümanların en fenası olmamak yeter!

Muaz (rad.anh)

İlahi, bizim dinimiz haksa bize yardım et!

Ebu Hureyre

Bütün mahlukat acizlik ve zillet içindedir!

İmam-ı Gazali(rad.anh)

Önümüzdeki aşılmaz zannettiğimiz engeller,gül bahçesine gidecek dikenli yollardır...

Ben senin gibi düşünmüyorum. Ama senin düşündüklerini serbestçe söylemeni temin için canımı vermeye hazırım!

CAVİT YAMAÇ

— Öldükten sonra ebedî hayat... Cennet veya Cehennemde ebediyet... Sonu olmamak? Hep var olmak, hep var olmak?.. Bu dünyadaki devam ölçüsüne göre nasıl kavranır bu iş? Akıl patlamaz da ne yapar?

NFK