Jump to content
Necip Fazıl Kısakürek [N-F-K.com Forum]
Sign in to follow this  
Salihbey

Bediüzzaman Ve Büyük Doğu...

Recommended Posts

Büyük Doğu’ya yardım için yorgan satmak

Üstad, (Said Nursi) dini manada yayın yapan, İslam’ı savunan neşriyatı takip ettirir, bunlardan bazılarını da okutturup dinlerdi. Zübeyir Gündüzalp ağabeye okutturup dinlediği dergiler arasında, Necip Fazıl’ın ‘Büyük Doğu’su da vardır.

Bir sayısında ‘Büyük Doğu’ acı bir haber verir: Gelecek sayısının çıkması bile tehlikededir. Çünkü yayın için ayrılan para bitmiştir. Okuyucuları acilen yardım etmezse, ‘Büyük Doğu’ çıkamayacaktır…

Bu mealdeki yazıyı dinleyen Bediiüzzaman, çok duygulanır, bir süre düşünür. Sonra da “Zübeyir, ‘Doğu’ya yardım edelim” der.

Zübeyir Ağabey, “peki Üstadım” diye cevap verir. Fakat “bu yardım nasıl ve ne ile yapılacaktır?” diye düşünmeye başlar.

Ancak Üstad bu haberden çok duygulanmış ve yardıma kesin olarak karar vermiştir.

Der ki:

“İki yorganım var, biri bana kâfi… Diğerini satın, parasını ‘Doğu’ya gönderin…”

Biri yazlık, ince; diğeri kışlık, daha kalınca iki yorgan… Ve biri “Büyük Doğu”ya kurban… Bu ne incelik, ne hassasiyet, ne duyarlılık… Ve müminlere de ne derin bir kardeşlik ve dayanışma dersi…

:) :) :D

Kaynak: Başkasının Günahına Ağlayan Adam/Vehbi Vakkasoğlu

İşte o yüce şahsiyetlerde en ufak bir kıskançlık,ayrımcılık,menfaat gibi şeylerden eser yok.Onlar o büyük kapıdan içeri her türlü basitlikten sıyrılıp girmişlerdir ve birbirlerine bağlıdırlar.İnşallah onların ardından gelenler de onları örnek alıp ümmet şuuru ile kenetlenirler .

çok büyük fedakarlık.. malesef günümüzde böyle fedakar insanların sayısı çok az...Allah hepimizi bu şuura ve bu denli fedakarlıklar yapabilecek olgunluğa eriştirsin.

İşte o yüce şahsiyetlerde en ufak bir kıskançlık,ayrımcılık,menfaat gibi şeylerden eser yok.Onlar o büyük kapıdan içeri her türlü basitlikten sıyrılıp girmişlerdir ve birbirlerine bağlıdırlar.İnşallah onların ardından gelenler de onları örnek alıp ümmet şuuru ile kenetlenirler .

Amin amin amin....

Keşke kabukta kalmasa.. Keşke manayı hiisedebilsek.. Keşke "Onlar" casına düşünebilesek...

selam ve dua ile..