Jump to content
Necip Fazıl Kısakürek [N-F-K.com Forum]
Achar

Yüce Dağların Başı Dumansız Olmaz

Recommended Posts

Üstada çok sigara içtiğini söyleyenlere Üstad:

-"Yüce dağların başı dumansız olmaz" dermiş.

Kaynak belirtmiyorum, bir yerde okudum Üstad'a ait olduğu belirtilmişti.

Verilen cevabı Üstad'a yakıştırdığım için kaynak olmamamasına rağmen yayınlıyorum.

Üstad'a ait olduğunu düşünüyorum.

• Like 1

Böyle şahsiyetleri acımasızca eleştiren ve zayıf noktalardan faydalanmak isteyenler hayatı boyunca var olmuştur(ki ben öldüğünü sanmıyorum.Aşıklar ölmez.)herhalde alışmıştır ve her an tetikte olmayı başarmıştır.Çok da güzel başa çıkmış.

achartave bunu üstad mı söyledi bilmiyorum, fakat size katılmamak elde değil.. Üstad da herzamanki gibi kalite yüksek. Heralde üstada buradan yaklaşmak isteyenler yine basitliğini 3-5 kelimenin arkasına sığınarak gösteriyor. 3-5 kelimelik basit anlayışlı habis nesiller, ne zaman bitecekler????..ah zavallılar ah,

BENİM BİLDİĞİM ÜSTAD ÖNCEKİ HAYATINDA SİGARA İÇİYORDU.HAKİKATİ ANLAYAN BULAN BİRİSİNİN SİGARA GİBİ BOŞ ZARARLI BİR ŞEYLE MEŞGUL OLACAĞINI SANMIYORUM

selamlar,

isaozinan kardesim,ustadin hayatina ve eserlerine bu forumdaki diger arkadaslar kadar vakif olmadigimi dusundugum icin kendi sahsi goruslerimi belirtmeden sadece ustadin son anlari isimli bir yaziyi buraya aktarmak istiyorum.

benim sadece su yaziniza ithafen eklemek istedigim kucuk bir sey var;

BENİM BİLDİĞİM ÜSTAD ÖNCEKİ HAYATINDA SİGARA İÇİYORDU.HAKİKATİ ANLAYAN BULAN BİRİSİNİN SİGARA GİBİ BOŞ ZARARLI BİR ŞEYLE MEŞGUL OLACAĞINI SANMIYORUM

hakikati anlayan ve bulan bir insan sigara icemez mi?yada soruyu tersten soralim,sigara icenlerin hic biri hakikati anlayamamismidir?ve son bir soru,sizce sigara harammidir?cevabiniz evetse bana kaynak gosterirmisiniz?neyseki ben yaziyi aktariyorum zannedersem ustad sigara icermiydi icmezmiydi en azindan bu sorunun cevabini burda bulabilirsiniz.selam ve muhabbetle.

ÜSTAD'IN SON ANLARI

Son anlarında yanında bulunan oğlu Ömer Kısakürek daha sonra yaşadıklarını şöyle anlatıyor.

-Gece saat biri on geçiyordu.Fenalaştı.Beni yanına çağırdı."Beni kaldır ve oturt "dedi.

Kaldırdım oturdu.Elini alnına götürdü.Ufuklarda bir yolcu ararcasına uzaklara baktı.

Tebessüm etti ve "Beni yatır!"dedi.

Yatırdım:"Bana Kur'an oku" dedi "Yasin süresini oku"

Okumaya başladım.Yüzünde boncuk boncuk ter...Kelime-i şehadet getirmeye başladı.Ruhunu teslim etti.

Allah mekanını cennet eylesin.(amin)

....................

Üstadın son demleri hakkında daha muhtevalı olarak malûmat veren Üstad belgeselinden alınma kısım aşağıya aktarılmıştır. İstifade etmemiz dileğiyle...

Bahar. Mayısa, doğduğu aya doğru. Yağız atlı süvariye işaret nisan ayında geldi. Bir gece, sabahın çok erken saatinde odasına giren Mehmed, onu masasında gözleri fal taşı gibi açık bir dehşet ifadesi içinde buldu. Mehmed’in bir süre yüzüne baktı ve üstü kapalı söyler gibi oldu. Ama o anlamadı. Yazmayı çoktandır bıraktığı, bitip bitmediği meçhul, hayatına ait eserini paketleterek oğluna teslim etti.

Ve Mayıs. 83’ün Mayıs ayı. Doğduğu, büyük buhranını yaşamaya başladığı, onun için çok mânalı ve sırlarla dolu ay...

Pazar 22 mayıs... Odasındaydı. Hep odasında ve masasının başında. Son günlerdeki donukluğu, neşesizliği ve ev halkının hiç alışık olmadığı suskunluğu had safhada. Fakat sağlığı her zamanki gibi yerinde, pek yerinde.

Ertesi gün 23 mayıs pazartesi günü. Yatağından kalkmıyor. Mehmed’e bir yere ayrılmamasını, kendisini yalnız bırakmamasını tembih ediyor. Neslihan Hanım da ateşine bakıyor. Çok hafif, 37, 37 buçuk.

Salı 24 mayıs. Bu ikinci gün, yatakta. Mehmet ve bilhassa Ömer hep yanında ve hizmetinde. Ateşi yine aynı. Ama müthiş bir halsizlik, mecalsizlik. Saat akşama doğru 5. Ne yiyor, ne içiyor. Öylece yatıyor ve arada bir, ancak kendi duyabileceği bir sesle bir şeyler mırıldanarak devamlı tavana bakıyor. Daha doğrusu bu dünyaya ait hiçbir yere bakmıyor. Mehmed, Ömer ve Osman sürekli nöbet değiştirerek Onu yalnız bırakmıyor. Mehmed’i çağırttı ve bir daha doktoru aramamasını söyledi. Sonra ondan kendisini doğrultmasını isteyerek sabahın erken saatinden itibaren yapması gereken işleri sıralamaya, mezar yeri ve defin şeklinden, eserlerine varıncaya dek bazı vasiyetlerde bulunmaya başladı. Mehmed bu noktaya varan bir vehim ve hayal karşısında belki şaşkın, ama son derece de kaygısız, umursamaz. Kendine gelince hâline önce kendinin güleceğinden emin.

Gecenin 10’u. Ömer’den yatağının yönünün değiştirilmesini istedi ve onun yardımıyla koltuğuna oturtularak isteği yerine getirildi. Sonra tekrar yatağına uzandı.

Ve gece yarısı. Saat 1’i biraz önce geçmişti. Yatağında hafifçe doğruldu. Mehmed’e hayat dolu seslendi. ‘Bana bir sigara ver, yak da ver’ Mehmed sigarayı sırtını ona dönerek, sözde edeplice yaktı ve verdi. Derin bir nefes çekti. Derin, çok derin bir nefes... Sonra sigarayı Mehmed’e uzatıp ‘devam et’ derken, gözlerini, bal rengi gözlerini perdeleri açık pencereden dışarıya odanın ışığıyla parlayan komşusu ceviz ağacının dalları arkasındaki karanlığa dikti. Pembeden daha kırmızı dudakları hafifçe kıpırdadı. ‘Demek böyle ölünürmüş...’

İlk bilginiz doğru, Üstad önceki hayatında sigara içiyordu, Kafa Kağıdı eserinde de şu ifade geçer: "Sigaraya 13 yaşında Bahriye Mektebinde başladım."

Üstad 13 yaşında sigaraya başlamış ve ömrü boyunca da sigara dumanları yüce dağ başını bırakmamıştır. asil düşünce arkadaşımızın yaptığı alıntı bunu görmek için yeterlidir.

"Mehmed’e hayat dolu seslendi. ‘Bana bir sigara ver, yak da ver’ Mehmed sigarayı sırtını ona dönerek, sözde edeplice yaktı ve verdi. Derin bir nefes çekti. Derin, çok derin bir nefes... "

Bunun dışında Üstadın sigara içerken çekilmiş bir çok fotoğrafı vardır. Ki fotoğraflar, Üstadın hakikati bulmasından ve anlamasından sonraki yıllarda çekilmiştir. Bir örnek verelim:

nfkssx6.jpg

Buraya tıklayarak fotoğraf galerisini incelerseniz, sigaranın Üstad'a eşlik ettiği daha bir çok fotoğraf görebilirsiniz.

Üstadın sigara içiyor oluşu, onun hakikat yolundaki çizgisine, fikriyatına, sanatına bir halel getirir mi? Asla getirmez. . Sigara zararlıdır evet, sigarayı savunmuyoruz. Ama bir insanın sigara gibi zararlı (ve sizin ifadenizle boş) bir şeyi içmesi, onunla meşgul olması O kişinin hakikat yolundaki hamlelerine bir zarar vermez. Meşgul olmak fiilini kullanmışsınız, sigara ile meşgul olmak ifadesi, sigaranın bir kaç dakikada içilen ve meşguliyet gerektirmeyen bir şey oluşu gerçeğine pek uymamış. İnsan sigara içmekle meşgul olmaz, insanı meşgul edecek kadar zaman isteyen bir şey değildir sigara içmek. Faydasız ve zararlı bir tv programını izleyen biri için 'hakikati bulan biri böyle boş zararlı bir şeyle meşgul olmaz' diyebiliriz, lakin içilmesi herhangi şekilde insanı işlerinden alıkoyacak bir şey olmayan sigara için, boş zararlı bir meşguliyet tabiri yerinde değildir. Ki insan hem sigara içip hem de diğer işlerini de yapar, ki Üstad da öyle yapmıştır...

Sigaranın fıkhi hükmü bellidir.

Bunun dışında konuyu sigaranın fıkhi hükmü çerçevesinde gelişen bir tartışmaya çevirmeyelim lütfen. Aksi takdirde başlığı kilitlemek durumunda kalırız diğer sigara tartışması yapılan başlıklarda olduğu gibi.

Saygılarımla

ÜSTAD'IN SON ANLARI

Son anlarında yanında bulunan oğlu Ömer Kısakürek daha sonra yaşadıklarını şöyle anlatıyor.

-Gece saat biri on geçiyordu.Fenalaştı.Beni yanına çağırdı."Beni kaldır ve oturt "dedi.

Kaldırdım oturdu.Elini alnına götürdü.Ufuklarda bir yolcu ararcasına uzaklara baktı.

Tebessüm etti ve "Beni yatır!"dedi.

Yatırdım:"Bana Kur'an oku" dedi "Yasin süresini oku"

Okumaya başladım.Yüzünde boncuk boncuk ter...Kelime-i şehadet getirmeye başladı.Ruhunu teslim etti.

Allah mekanını cennet eylesin.(amin)

Amin...

Ne güzel bir ölüm. Allah her mümine nasip etsin.

Vesselam...

YÜCE DAĞLARIN BAŞI DUMANSIZ OLMAZ!... Bende bu söze acizane katılıyorum...