Jump to content
Necip Fazıl Kısakürek [N-F-K.com Forum]

Recommended Posts

Üstad hakkında birçok şey söylendi bugüne kadar.Söylenen herşey O'nu anlatmakta yetersiz kaldı belkide.Belkide O'na yakıştırılan her sıfattan dahada üstündü O.

Üstad hakkında söylenenlere bir iki cümleyle siz de katılın.''Zaten sitenin amacı bu ve biz bu sitenin birçok bölümünde Üstad hakkında yorumlar yapıyoruz.'' diyebilirsiniz.Haklısınızda.Ama benim söylemek istediğim Üstad sizin için ne ifade ediyor bunu kısaca,sadece bir iki cümleyle buraya yazmanız.

saygılarımla

üstat, ömrünü mücadeleyle geçirdi.bize çok şeyler anlattı bizlerde idrakimiz kadar bir şeyler almaya çalıştık.O nun en büyük mücadelesi kendi nefsi ile olan mucadelesidir. O nu anlamak için A.HAKİM ARVASİ Hz.lerini unutmamak gerekir.Mevlana ve Şems ne ise Üstat ve Arvasi odur.üstat şeyhinin elinde yoğruldu ve pişti.bize de bu kutlu yolu gösterdi.zahiri ve batını birlikte götürdü.bir yanda nefis mücadelesi bir yanda tüm islam aleminin her türlü sorunları.üstat gibi önce nefsimizi kurtarmanın yollarını arayalım.kendi nefsini kurtarmaktan aciz olanlar alemi nasıl kurtarır.

...Üniversite 2 ye kadar batıl bir fikir etrafında gayret sarfeden şahsım, islamla tanıştıktan sonra bu kesim üzerinde araştırmaya koyuldu.Gördü ki "bu kesim" "o kesim" den daha dağınık ve bölük pörçük...

...Bir sürü cemaat, itikadi inançlar, siyasi partiler kalabalığı arasında doğru yol "sırat ı müstakim" hangisiydi ? Zira ben yabancıydım, yeni gelmiştim, bilmiyordum.Sınır nerde, kim "hak", kim "batıl" kim "bidat" ölçü ne ?!!

...İşte üstad böyle bir zamanda karşıma çıktı, bir arkadaşın vesilesiyle ve beni Fırkai naciye'nin "Ehli sünnet vel cemaat" ; ve tasavvuf yolunun da bunun en muhkem kalesi olduğu hakikatini kalbime nakşetti...

...Üstad benim kurtarıcım...

siteye yeni üye oldum. böle bi başlık arıodum. o yüzden öncelikle teşekkürler.. elhamdülillah ne dogru yolu gösterdi bana ne de beni yanlış yoldan kurtardı! üstad benim için nefsini terbiyesiyle örnek almaya çalıştıgım bi insan. onu tanıdığım için yaratan'a şükürler olsun...

benim bu fani dünyadaki doğru yola giderken rastladığım en parlak ışık :)

Üstad...Karanlık gecelerimizi aydınlatan ayla birlikte milyonlarca yıldız parıldar ya gökyüzünde...İşte o yıldızların en göz alıcı olanıdır üstad benim için...

Üstad birleştirici... Üstad "İslam Birliği" şuurunu aşılayıcı... Üstad mücadele ruhlu.. Üstad direnişlerden bir direniş.. Haykırış...

Üstadı birkaç kelimeye sığdırmak hiç hoş değil ya, yine de yazmadan edemedim. Bende ilk uyandırdığı his, bu..

O'nun teslimi ve temsili tam, üzerimdeki tesiri de bana hayat verecek çapta. O'na üstad demenin de ötesinde, en nazik ölçüyle kendisinin de dile getirdiği peygambere Allah sıfatı vermemek şartıyle ne desek azdır, sahabeyi peygamber seviyesinde görmemek şartıyla ne desek azdır gibi, üstadıma sınırları aşmaksızın ne desem azdır.

bence necip fazıl bir derya ben onun şiirlerinde yani çoğu şiirinde kendimi buluyorum bu yüzdenki ondan kopamıyorum anlayana o çok şey anlatıyor şairler sultanı o söze ne gerek!!!!!!!!!!!!!!!!!!

kelimelerin kifayetsiz kaldığı nokta işte bu nokta olsa gerek.

Üstad bir ummandır üstad bir deha dır.

20.asrın en zirve şahsiyetlerinden birisidir.

hala onunla mukayese edebileceğimiz başka bir mütefekkir gelmemiştir.

gerçek bakış onda üstün idrak ondadır.

Yırminci yüzyıl Türk fikir hayatına yön verenler arasında Necip Fazıl ın özel ve önemli bir yeri vardır.

O Hem tek parti devrinin düşünceyi de tek e zorlayan baskısı altında ,başka türlü düşünülebilecegini ilk sezdirenlerden olmuş,hemde fikirleriyle kitleleri arkasından sürükleyen hitabet kudretinin meyvelerini yeni yüzyılımıza taşırabilmiştir...

Benim üstadla tanışma vesilem çok küçük yaşlarda bugünlerimi göremeyen babam vasıtasıyla olmuştur.

babamın bana aşılamaya çalıstıgı ustad terbiye ve saygısı bugüne kadar ziyadesiyle fayda getirmiş ve duacı olmuşumdur.

Hayatımın her alanında her yapılması gereken işte,hep üstadın o işle alakalı bir nasihatı vardır kulaklarımda.

Üstadın nefis bir tespiti vardır: Batı, bir çirkini hudutsuz güzelleştirmek çabasında; biz ise, hudutsuz bir güzeli çirkinleştirmek yolundayız!

Ne kadar sarsıcı ve keskin bir ifadelendiriliş ile örülen, hakikatin tespiti noktasında zirveye ulaşan içtimaî bir tahlildir bu.

İşte Üstad, o hakikatin hakikati olan güzeli çirkinleştirmek isteyenlerin tam karşı istikametinde yer teşkil etmesine binaen en zarif şekilde, rikkat dolu bir üslup içinde, en nefis kokuların tüttüğü ve her türlü râyihâyı içinde barındıran bir bahçe gibi, İslam’ı ve ona bağlı olan her mefhumu edebî ve sanatkârane dilin füsun kıvılcımlarını çaktırarak, mâna yağmurlarını yağdırarak, gözleri güneş parlaklığındaki o hakikatin güzelliği ile kör edip, kalpleri kopmaz bağlarla hakikate düğümleyen ve her güzelliğin o güzel içinde olduğunu fehmetmeme vesile olan; incelikler silsilesi, zarafetler manzumesi, nezaketler endazesi ve topyekûn güzellikler senfonisi olmak vasfına nâil olan, İslam’daki güzellik telakkisini kelamıyla en güzel biçimde izâh eden güzellikler heykeli...

Zamanın ve mekanın ötesini işaretleyen ,Mekanları Kasıp Kavuran,Her Harfin Edebine Uygun davranan...namütenahi fikir işçisi...büyük bilge...