Jump to content
Necip Fazıl Kısakürek [N-F-K.com Forum]
Sign in to follow this  
hafakan

Neden, Neden, Neden?

Recommended Posts

Neden insanlar birbirlerine sarilinca saga-sola sallanirlar?

Neden insanlar kapali bir alandan yagmur yagan alana çikinca kafalarini egerler? Yagmura duyulan saygidan midir yoksa ondan tirstigimiz için midir? :):)

Televizyona çikan insanlar neden kendilerini Türkiye deki bütün insanlarin izledigini sanirlar? Örn: Su anda 70 milyon kisi bizi izliyor...

Neden bozulan otobüsün yolculari bizim otobüsümüze aktarildiginda onlara mültecilermis gibi bakariz?

Neden bazi kizlarimiz sirin bir hayvancagiz gördüklerinde "inanmiyorum!" derler, inanilmayacak olan nedir?

Cumartesi ve Pazartesi nin neden kendi isimleri yoktur?

Neden ilanlarda "doktordan temiz araba" diye yazilir? Hipokrat yemininde"arabami temiz kullanacagim" seklinde bir madde mi vardir?

Bulmacalarda boru sesinin karsiligi neden hep "ti"dir? Bulmacalari hazirlayan arkadaslar hiç "ti" diye ses çikaran

boru görmüsler midir? :)

Dügünlerde neden "Dom Dom Kursunu" ile göbek atilmaktadir. "Bir avci vurdu beni, bin avci beni yedi" gibi sözler esliginde kendinden geçen baska milletler var midir?

biz insanlar ne acayipizya :)

Neden insanlar birbirlerine sarilinca saga-sola sallanirlar?

Neden insanlar kapali bir alandan yagmur yagan alana çikinca kafalarini egerler? Yagmura duyulan saygidan midir yoksa ondan tirstigimiz için midir? :lol::)

Televizyona çikan insanlar neden kendilerini Türkiye deki bütün insanlarin izledigini sanirlar? Örn: Su anda 70 milyon kisi bizi izliyor...

Neden bozulan otobüsün yolculari bizim otobüsümüze aktarildiginda onlara mültecilermis gibi bakariz?

Neden bazi kizlarimiz sirin bir hayvancagiz gördüklerinde "inanmiyorum!" derler, inanilmayacak olan nedir?

Cumartesi ve Pazartesi nin neden kendi isimleri yoktur?

Neden ilanlarda "doktordan temiz araba" diye yazilir? Hipokrat yemininde"arabami temiz kullanacagim" seklinde bir madde mi vardir?

Bulmacalarda boru sesinin karsiligi neden hep "ti"dir? Bulmacalari hazirlayan arkadaslar hiç "ti" diye ses çikaran

boru görmüsler midir? :)

Dügünlerde neden "Dom Dom Kursunu" ile göbek atilmaktadir. "Bir avci vurdu beni, bin avci beni yedi" gibi sözler esliginde kendinden geçen baska milletler var midir?

biz insanlar ne acayipizya :)

Sarılınca sağa sola sallanmanın kesinlikle kültüre dayalı bir cevabı vardır. Bir samimiyet şeklidir. Hani yabancı filmlerde görmüşsünüzdür; iki zenci biraraya geldi mi yumruklarını çakıştırırlar "hiyeyyyy dostum" gibisinden muhabbetlere girerler ya. Bu sağa sola salınım da bizim kültürümüzün bir parçasıdır işte.

Yağmur olayına gelince; ben gözlük kullandığım için gözlüklerim ıslanmasın deyü başımı öne eğiyorum ama gözlüksüz insanlar niye öyle yapıyorlar ki? Belki rahmete olan saygıdandır dediğiniz gibi. Nasrettin Hoca'ya niye yağmurdan kaçtığını sormuşlar, demişler ki "Rahmetten kaçılır mı?" O da demiş ki "Rahmete basmamak için kaçıyorum"

Dom Dom Kurşunu gibi birçok türkümüz vardır. Hepsi bizim içimizden çıkmıştır, anamızın sütü gibi tertemiz ve helaldir. Yarın bir gün düğünlerimizde İngilizce Rep eşliğinde kendinden geçenleri görürseniz "acayip"liğin nerde olduğunu bir kez daha düşünürsünüz belki...

Önemli Not:

Yazmış olduğunuz soruların çoğunu gülerek okudum, Allah razı olsun. İşte bir kaç soru karşısındaki tavrımı ve fikrimi de belirtmeden edemedim.

Cevaplarım karşısında şaşırmış olabilirsiniz. "Komiklik olsun diye yazmıştım ben bunları, amma da ciddiye almışsınız" diyebilirsiniz. Fakat mazur görün; kültürüme ait meselelerde hassasiyet göstermek gerektiği inancındayım. Bize ait olan değerlere "acayip" gözüyle bakmak bana göre en büyük "acayiplik."

Herkes fikrini belirtmekte serbest tabi...

Saygılarımla...

Sarılınca sağa sola sallanmanın kesinlikle kültüre dayalı bir cevabı vardır. Bir samimiyet şeklidir. Hani yabancı filmlerde görmüşsünüzdür; iki zenci biraraya geldi mi yumruklarını çakıştırırlar "hiyeyyyy dostum" gibisinden muhabbetlere girerler ya. Bu sağa sola salınım da bizim kültürümüzün bir parçasıdır işte.

Yağmur olayına gelince; ben gözlük kullandığım için gözlüklerim ıslanmasın deyü başımı öne eğiyorum ama gözlüksüz insanlar niye öyle yapıyorlar ki? Belki rahmete olan saygıdandır dediğiniz gibi. Nasrettin Hoca'ya niye yağmurdan kaçtığını sormuşlar, demişler ki "Rahmetten kaçılır mı?" O da demiş ki "Rahmete basmamak için kaçıyorum"

Dom Dom Kurşunu gibi birçok türkümüz vardır. Hepsi bizim içimizden çıkmıştır, anamızın sütü gibi tertemiz ve helaldir. Yarın bir gün düğünlerimizde İngilizce Rep eşliğinde kendinden geçenleri görürseniz "acayip"liğin nerde olduğunu bir kez daha düşünürsünüz belki...

Önemli Not:

Yazmış olduğunuz soruların çoğunu gülerek okudum, Allah razı olsun. İşte bir kaç soru karşısındaki tavrımı ve fikrimi de belirtmeden edemedim.

Cevaplarım karşısında şaşırmış olabilirsiniz. "Komiklik olsun diye yazmıştım ben bunları, amma da ciddiye almışsınız" diyebilirsiniz. Fakat mazur görün; kültürüme ait meselelerde hassasiyet göstermek gerektiği inancındayım. Bize ait olan değerlere "acayip" gözüyle bakmak bana göre en büyük "acayiplik."

Herkes fikrini belirtmekte serbest tabi...

Saygılarımla...

Eyvalla Sevgili kurt arkadaşım.bence sizinkide acayip bi yaklaşım olmuş demeden geçemeyeceğim. bu yazılanları kültür meselesi bakımından ele almanızıda daha bi garipsedim (saygı duymakla beraber) Allah hepimizden razı olsun. sizi tenkit etmiyorum, sonuç itibariyle bunlar kopya edilmiş yazılardır. artı, ben kültürümüzle alakalı birşeyin sözkonusu olmadığı kanaatindeyim! sevgiyle kalın.

Eyvalla Sevgili kurt arkadaşım.bence sizinkide acayip bi yaklaşım olmuş demeden geçemeyeceğim. bu yazılanları kültür meselesi bakımından ele almanızıda daha bi garipsedim (saygı duymakla beraber) Allah hepimizden razı olsun. sizi tenkit etmiyorum, sonuç itibariyle bunlar kopya edilmiş yazılardır. artı, ben kültürümüzle alakalı birşeyin sözkonusu olmadığı kanaatindeyim! sevgiyle kalın.

Çok teşekkür ediyorum. Cevap yazdığınızı görünce "eyvah, şimdi muhtemelen kendini savunurken bana sataşmıştır" diye düşünerek inanın üzülmeye başlamıştım. Çünkü mesajımın yanlış anlaşılması için biraz ard niyet yeterli olacaktı.

Allah razı olsun, farkınızı ortaya koymuşsunuz. Şahısların değil, fikirlerin karşı karşıya gelmesi budur işte. Çok çok teşekkür ediyorum böyle bir tavır sergilediğiniz için. Zira tartışma çıkabilir, 312. maddeden dolayı mesajlarımız silinebilirdi.

Takdir, teşekkür ve de en derin saygılarımla...

Neden hastalar aldıkları ilacı en az 2 doktor 3 eczacıya sormadan kullanmazlar :lol:

buna birsürü ekleyebilirm ama sıkılırsınız sizleri sıkmak istemem benim hayat meşgalemle :)

Çünkü insanımız korkutulmuş, sindirilmiş. Özellikle tek parti iktidarı döneminin etkisi var bunda. Devlet dairesinden biriyle görüşmek, onlarla muhatap olmak korkutuyor insanları.

Yavuz Bülent Bakiler "Anadolu" şiirinde diyor ya:

Devlet deyince hep vergi geldi aklıma

Jandarma deyince kırbaç

İşte bunun gibi bir şey. İnsanlar akıllarında kalan şeyleri bir seferde sormaya çekiniyorlar. Sonra sormadıklarına pişman olup, sormanın da zorunlu olduğunu anlayınca tekrar tekrar soru soruyorlar. O insanlara sorsanız bu yaptıklarını "doktoru, eczacıyı rahatsız etmek" olarak nitelendirirler ve bunu bir ayıp, kusur olarak kabul ederler. Bahsettiğim insanlar Anadolu insanlarıdır. Sonradan "böyük" şehirlere gidip işin raconunu öğrenenleri kastetmiyorum.

Siz şimdi "amma da bağlantı kurmuşsun he, ne alakası var" gibi bir serzenişte bulunmuşsunuzdur kesin.

Benim yanıtlarım gereğinden fazla mı ciddi oluyor? :lol:

Yok alakası var haklısınız fakat aşırıya kaçıyorlar bazen mesela;

reçetede antibiyotik var kullanımı 12 saat arayla 1 tane tok karnına..

diyalog aynen şöyle abartmıyorum :lol:

eczacı:Bu antibiyotiğiniz,12 saat arayla 1 tane tok karnına.

hasta:günde kaç kez?

eczacı:2 kez

hasta:sabah akşam yani?

eczacı:evet efendim sabah akşam aynı saatte yani 12 saate tekabül eder.

hasta:sabah akşam aynı saatte yani sabah 9 sa akşam da mı 9 da alıcam? (!!!)

eczacı:evet aynen öyle.

hasta:peki aç mı tok mu?

eczacı:efendim kutunun üstünde hepsi yazıyor,12 saat arayla 1 tane TOK karnına..

hasta:he tamam anladım.

eczacı:geçmiş olsun.

hasta:sağolun,iyi günler..

eczacı:iyi günler...

bu diyaloğu günde 7-8 kez yaşıyorum :)

çok şükür arada anlayışlı hastalarımız da var :)

vesselam

İnsanlar-hele birda belli bir mevkiye gelmişseler-halkı çok rencide edici davranabiliyorlar.Herkes nevbahar gibi anlayışlı olamıyor tabi.Az önce dışardan yeni geldim kaç tane vukuatla karşılaştım.Sıcaklardan mı nedir tahammül sınırı iyice aşağılara çekilmiş durumda.

Ben kavganın başında yoktum adam saldırdı akbilcinin kulüesine .Onu sakinleştirip gönderdiler.Akbilci söylenmeye devam etti,sıradakiler,genelleme yapma diye bağırdı. Bu sefer arka sıradakiler daldı kulübesine.

Otobüs şöfürü sadace yol suran kadıncağıza ağzın geleni saydı.

Daha neler neler