Jump to content
Necip Fazıl Kısakürek [N-F-K.com Forum]
Sign in to follow this  
Y.D.

Farzedin Ki Cumhurbaşkanı Veya Başbakan Oldunuz...

Recommended Posts

Merhaba arkadaşlar.

Son zamanlar dikkatimi çeken bir konu var...etrafımda olsun tv lerde olsun herkesin gerek milletvekilleri gerek başbakanlar gerekse cumhurbaşkanları hakkında hep söyleyecek bir eleştirisi olduğunu görüyorum.... hatta siyaset kelimesi günümüzde artık geleceği olmayan vaadler vermek gibi anlamalarda düşünülmeye başladı... merak ediyorum acaba şuan başbakan veya da cumhurbaşkanı olsaydınız neler yapardınız...ilk icraatleriniz neler olurdu....

Ayrıca kim bilir belki de içimizdeki arkadaşlardan ileride o koltuklarda bulunacaklar vardır.... yıllar önce simit satan Tayyip Erdoğanı gören kaç kişinin aklına gelirdi ileride başbakan olacağı.. hayatın insanlara neler getireceği bilinmiyor... şimdi farzedin ki hayat size başbakan veya cumhurbaşkanlığını nasip etmiş.... neler yapardınız...

Ben siyasetle çok fazla ilgilenmiyorum ama bir gün başbakan ya da cumhurbaşkanı olacak olsam ilk olarak başörtü yasağını kaldırırdım.Sonra bir çok üniversitenin rektörünü görevinden alırdım.

Devlet dairelerine çeki düzen verirdim.(Akşama kadar ya sohbet ediyorlar ya da internette geziniyorlar.Tabi istisna memurlar vardır işini doğru dürüst yapan, kul hakkı gözeten.)

Dokunulmazlık denen yasayı kaldırırdım.Böylelikle milletvekili seçildiği için hapisteki bir terörist meclise girmemiş olur.

Her okula kütüphane yaptırır, çocuklara okuma alışkanlığı kazandıracak politikalara önem verirdim.Eğitim şart :rolleyes:

Milletvekili maaşlarını düşürür, onlardan kestiğim parayı asgari ücretle çalışan insanlara verirdim.

Ha birde( öğrenci psiklojisiyle söylüyorum :) ) burslara her yıl yüzde 50 zam yapardım.Öğrenim kredisini keser, yerine her öğrenciye karşılıksız burs verirdim.Harç paralarını kaldırırdım.

(Ne çok sorunu varmış ülkenin ya ben başbakan filan olmam öff!...) :(

ilk işim Mehmet Şimşek, Ahmet Hakan gibi onun bunun özel yetişmiş adamını türkiyede siyaset hakkını elinden almak ve kodase sokmak gerçi onada kim olursak olalım gücümüz yetmez ama züğürtün ekmeği hayal misali avunuyoruz işte:)

Milletvekili maaşlarını düşürür, onlardan kestiğim parayı asgari ücretle çalışan insanlara verirdim.

Sahsi kanaatim devlet buyuklerine ayri bir fon olusturulmasi ve kendi maaslarini kendi yazmalari ne oluyoruz demeyelim Ingilterede bu olay var.Ama hicbir devlet ricali ticaret ihale komisyon ilseriyle ugrasmayacak milletvekili milleti icin calisacak bu dedigim Turkiyede olur mu pek ihtimal vermiyorum ama...

ülkeyi şu ekonomik kıskaçtan kurtarabilsem gerisini hallederdik de...Allah kolaylık versin devlet yönetmek isteyenlere.adil olanlar için cennet bahçesi olmayanlar için cehennem çukuru

hımmm cumhurbaşkanı veya başbakan olsam neler yapardııım...

ben cumhurbaşkanı veya başbakan olduğumda yapacaklarımı yazsam sitede yer kalmaz herhalde...bence ülkede yapılması gereken öööyle çok şey varki..

zor iş bence o mesuliyeti ve vebali almak..

hz. Ömer halifeliği zamanında ne ızdıraplar çekiyor ve '' benim halifeliğim zamanında dağda bir kurt bir koyunu yese bunun hesabı benden sorulur'' diyor..

acaba günümüzde hangi lider hz. ömer gibi düşünüyor...hangi lider açlıktan uyuyamayan soğukta evsiz insanlar var diye geceleri uyku uyuyamıyor...

hz. Ömer şuurunu yakalayamadıktan sonra bir ülke yönetmeye kalkışmak ahireti mahvetmekten başka bişey olmaz bence....

inkilap.........................................................................

.....................................................

noktalar belkide medrese i yusufiye sebebi ,kimbilir..! B)

inkilap.........................................................................

.....................................................

noktalar belkide medrese i yusufiye sebebi ,kimbilir..! B)

doğru cevap ;) yapılacak olan sey cok olabilir ama yapılması gereken tek tüktür B)

Arızalar saymakla bitmez ama kanaatimce ilkler..

*Önce ahlak...

Neredeyse bütün kurumları kuşatan rant,yolsuzluk,rüşvet ve çıkar dünyasını yerle bir etmek

ilk icraat: bütün belediye başkanlarını içeri tıkmak.

*Sonra adalet;

Felç olmuş, kimsenin güveni kalmamış bu hukuk sisteminin komple devrime uğraması şart..

İlk icraat : mafya,kabadayı tarzı ne kadar yapı varsa bir daha filizlenmeyecek şekilde köküne kiprit suyu..

* Sonra Asayiş;

Nekadar kapkaç,hırsızlık,eroin v.s adi suç ve çıkar şebekeleri varsa yoketmek, son ferdine kadar, ebediiyyen bu filleri

akıllarına getiremeyeck şekilde pişman etmek..

*Sonra Sağlık

*Sonra Eğitim

*Sonra İmar

* Kısaca her işte kalite anlayışı (en temel eksiğimiz bu)

Sanırım akla ne kadar gelen kurum,yapı,fiil ve hizmet varsa istisnasız hepsinin devrime uğraması şart. Zira doğru düzgün işleyen tek bir mekanizma yok şu memlekette...

Not: Bu temel meseleleri başbakanına kadar bütün sorumlu fertler çok iyi biliyor ama....

Hele, şu rant, yolsuzluk,hırsızlık ve rüşvet olaylarına hükümetin gösterdiği namütenahi hoşgörü, müsamaha, neredeyse takdir,beni deli eden,inkisara uğratan, çıldırtan en önemli nokta..

hımmm cumhurbaşkanı veya başbakan olsam neler yapardııım...

ben cumhurbaşkanı veya başbakan olduğumda yapacaklarımı yazsam sitede yer kalmaz herhalde...bence ülkede yapılması gereken öööyle çok şey varki..

zor iş bence o mesuliyeti ve vebali almak..

hz. Ömer halifeliği zamanında ne ızdıraplar çekiyor ve '' benim halifeliğim zamanında dağda bir kurt bir koyunu yese bunun hesabı benden sorulur'' diyor..

acaba günümüzde hangi lider hz. ömer gibi düşünüyor...hangi lider açlıktan uyuyamayan soğukta evsiz insanlar var diye geceleri uyku uyuyamıyor...

hz. Ömer şuurunu yakalayamadıktan sonra bir ülke yönetmeye kalkışmak ahireti mahvetmekten başka bişey olmaz bence....

Aynen katılıyorum sevgili kardeşim :rolleyes:

Arızalar saymakla bitmez ama kanaatimce ilkler..

*Önce ahlak...

Neredeyse bütün kurumları kuşatan rant,yolsuzluk,rüşvet ve çıkar dünyasını yerle bir etmek

ilk icraat: bütün belediye başkanlarını içeri tıkmak.

*Sonra adalet;

Felç olmuş, kimsenin güveni kalmamış bu hukuk sisteminin komple devrime uğraması şart..

İlk icraat : mafya,kabadayı tarzı ne kadar yapı varsa bir daha filizlenmeyecek şekilde köküne kiprit suyu..

* Sonra Asayiş;

Nekadar kapkaç,hırsızlık,eroin v.s adi suç ve çıkar şebekeleri varsa yoketmek, son ferdine kadar, ebediiyyen bu filleri

akıllarına getiremeyeck şekilde pişman etmek..

*Sonra Sağlık

*Sonra Eğitim

*Sonra İmar

* Kısaca her işte kalite anlayışı (en temel eksiğimiz bu)

Sanırım akla ne kadar gelen kurum,yapı,fiil ve hizmet varsa istisnasız hepsinin devrime uğraması şart. Zira doğru düzgün işleyen tek bir mekanizma yok şu memlekette...

Not: Bu temel meseleleri başbakanına kadar bütün sorumlu fertler çok iyi biliyor ama....

Hele, şu rant, yolsuzluk,hırsızlık ve rüşvet olaylarına hükümetin gösterdiği namütenahi hoşgörü, müsamaha, neredeyse takdir,beni deli eden,inkisara uğratan, çıldırtan en önemli nokta..

İlk icraatle ikinci icraat arasında büyük bir tutarsızlık var gibi sanki. İnsanın sorası geliyor ya hu bu ülkede bir tane bile mi doğru dürüst belediye başkanı yok deyü. Ama tabi adil olmak lazım atıyorsan hepsini at di mi! Ne demiş atalarımız dağa çıktım oduna, eteklerim kestane... İlk icraatten sınıfta kaldınız oturun sıfır üzerinden sıfır. Yüzde yüz başarı. :rolleyes:

He bir de şu sonu gelmeyen cümlenin tamamlanmasını istirham ediyoruz. Sonunu getiremeyeciğimiz cümleleri kullanmama hususunda itinalı davranalım di mi? Neymiş onlarda biliyormuş da falan-filan, cart-curt üç nokta.

Siz olsaydınız zaten bilmezdiniz ya da bilirdiniz yapardınız, ya da bilirdinizi yapamazdınız, ya da billmezdiniz yapardınız .... (üç nokta)

Atalrımızı çok rahatsız ediyorum ama ... (üç nokta) Ne demişler? Bekara karı boşamak kolaydır demişler.Siz zaten cumhurbaşkanı ve ya başkapan olsaydınız her şey yerli yerinde olurdu. Bütün ülke güllük gülistanlık olurdu. Ne demişler mevara başkan olursa samanlık pürnar olur. :D

Görürdüm o vakit eteklerinizin nasıl tutuştuğunu, bacaklarınızın nasıl omzunuz etrafında tur attığını, ağzınızın nasıl üç-buçuk attıgını vs. vs. falan filan .... (üç nokta)

Efendim yanlış anlamayın bu sözler yalnız size değil, sizin şahsınızda tüm atıcılara, tüm çok bilmişlere (meclisten dışarı). Yalnız değilsiniz yani.

Değinmeden geçmeyelim bu arada bir ülke yöneticisi olsak topyekün şer'i hükümlerle donatılmış bir nizam kurma amacında olurduk herhalde.

Muhayyileniz oldukça geniş bunu çok güzel anlatmışsınız helal olsun hoş olsun. Selam olsun...

İlk icraatle ikinci icraat arasında büyük bir tutarsızlık var gibi sanki. İnsanın sorası geliyor ya hu bu ülkede bir tane bile mi doğru dürüst belediye başkanı yok deyü. Ama tabi adil olmak lazım atıyorsan hepsini at di mi! Ne demiş atalarımız dağa çıktım oduna, eteklerim kestane... İlk icraatten sınıfta kaldınız oturun sıfır üzerinden sıfır. Yüzde yüz başarı. :rolleyes:

He bir de şu sonu gelmeyen cümlenin tamamlanmasını istirham ediyoruz. Sonunu getiremeyeciğimiz cümleleri kullanmama hususunda itinalı davranalım di mi? Neymiş onlarda biliyormuş da falan-filan, cart-curt üç nokta.

Siz olsaydınız zaten bilmezdiniz ya da bilirdiniz yapardınız, ya da bilirdinizi yapamazdınız, ya da billmezdiniz yapardınız .... (üç nokta)

Atalrımızı çok rahatsız ediyorum ama ... (üç nokta) Ne demişler? Bekara karı boşamak kolaydır demişler.Siz zaten cumhurbaşkanı ve ya başkapan olsaydınız her şey yerli yerinde olurdu. Bütün ülke güllük gülistanlık olurdu. Ne demişler mevara başkan olursa samanlık pürnar olur. :D

Görürdüm o vakit eteklerinizin nasıl tutuştuğunu, bacaklarınızın nasıl omzunuz etrafında tur attığını, ağzınızın nasıl üç-buçuk attıgını vs. vs. falan filan .... (üç nokta)

Efendim yanlış anlamayın bu sözler yalnız size değil, sizin şahsınızda tüm atıcılara, tüm çok bilmişlere (meclisten dışarı). Yalnız değilsiniz yani.

Değinmeden geçmeyelim bu arada bir ülke yöneticisi olsak topyekün şer'i hükümlerle donatılmış bir nizam kurma amacında olurduk herhalde.

Muhayyileniz oldukça geniş bunu çok güzel anlatmışsınız helal olsun hoş olsun. Selam olsun...

Bu yazılanları okuyan herkes sizin seviyenize indigim için beni mazur görsün ..

Bu sekilde seviyesizce hıtab etme hakkını nerden alıyosunuz?!!

burda sokak agzıyla yazılmıs bi yazıya rastladınız mı ki bu türde rencide edıcı kişiliğinizi ortaya koyan hitabla olmayan degerinizi gosterıyosunuz?..uslubunuzdakı terslık sizin ruh halinizin bi göstergesi olsa gerek . . .

goksal kardeşim sonuna kadar haklısın.Şakşakçılık yapmak veya muhabbet olsun diye söylemiyorum eleştiri yapmak normal bir şeydir ama bu kadar seviyesizce ve kendini bilmez bir şekilde eleştiri kabul edilemezdir.İnşallah bu sözleri biz yanlış anlamışızdır.

Allah(c.c)a emanet olun.

Bu yazılanları okuyan herkes sizin seviyenize indigim için beni mazur görsün ..

Bu sekilde seviyesizce hıtab etme hakkını nerden alıyosunuz?!!

burda sokak agzıyla yazılmıs bi yazıya rastladınız mı ki bu türde rencide edıcı kişiliğinizi ortaya koyan hitabla olmayan degerinizi gosterıyosunuz?..uslubunuzdakı terslık sizin ruh halinizin bi göstergesi olsa gerek . . .

Dünyadan yer çekimini kaldırsalar, arzı-arşa arşı arza çevürseler, sen ancak bizim seviyemize çıkarsın bilader. Emekten tasarruf etmek lazım gelir. Ama metin olmak lazım, Allah'tan umud kesilmez.

Sizden üslup dersi alacak değilim. Ben sadece gördüğüm tuhaflıkları, nükteli bir üslupla dillendirdim. Mavera'nın yine aynı nükteli- alaylı üslupla bana cevap vermesini isterdim. Fakat herzamanki gibi üçüncül şahsiyetler zıplayıverdiler.

Bırakın avukatlık yapmayı, işinize bakın. Bilin ki, böyle yaparak asıl muhatabıma saygısızlık etmiş bulunuyorsunuz. Sorarım size kimden aldınız bu hakkı?

goksal kardeşim sonuna kadar haklısın.Şakşakçılık yapmak veya muhabbet olsun diye söylemiyorum eleştiri yapmak normal bir şeydir ama bu kadar seviyesizce ve kendini bilmez bir şekilde eleştiri kabul edilemezdir.İnşallah bu sözleri biz yanlış anlamışızdır.

Allah(c.c)a emanet olun.

Eleştiri yapmak normal bişeydir diyen arkadaşın "şiirleri" başlığında eleştiri hakkındaki yazdıklarını az evvel okuma şerefine nail oldum. Deyimi yerindeyse "apışıp kaldım". Yeni üyelerdenim ama dikkatliyimdir. Olduğu gibi alalım o kısmı:

"bende bu camiadan hissediyorum kendimi ve ben bu şiiri kendime bir sınır olarak görüyorum.Ama benim içinde bulunduğum camiayı da ancak içinde olan insanlar eleştirebilir.Yani kim bilir ki Ocakların bir tanesinin duvarında bu şiirin olmadığını.

Allah(c.c)a emanet olun... "

Bu tutarsızlığın sebebini kestirememiş vermiş oldugu kesif teessür içerisinde diğer okuyucuların altı çizili bölümlere pür dikkat kesilmelerini istirham ediyorum. Ne demiş atalarımız; söz uçar yazı kalır. Hakikaten acı verici bir hadise.

Aynı gün içerisinde iki farklı-birbirine zıt mesaj yazabilmek, avukat yaveri olmaktan, bir üçüncül şahsiyet olmaktan daha kolay olsa gerektir.

Hadi hayırlı tıraşlar.

evet bende bunu bekliyordum başka ne beklenebilirdi ki?

şimdi bende sana o yazdığın yerleri açıklayayım bari bayağı zor olacak ama

''kardeşim'' ordaki eleştiri kelimesini arkadaşların ülkücü camiaya yönelik sözlerinin bir cevabı olarak yazdım yani bizi bizden başkası eleştiremez dedim.

diğer kardeşime eleştiri normal dedim çünkü burada hepimiz bu forumun birer üyesiyiz ''yani camia örneğinde olduğu gibi'' ve birbirimizi ancak biz eleştiririz dışarıdan gelen birisinin bizi eleştirmeye hakkı yoktur.

Emin ol Üstad'ın adının olduğu bir forumda olmasak cevabım daha keskin olurdu ama büyüklük bizde kalsın.Avukatlık yapma kısmına gelince ''sadece''sana mı soracağım gibi kısa bir cevap vermek istiyorum.Apışıp kalmaya devam et...Öyle bana ''üçüncül şahsiyetler gibi sözlerle sokak ağzıyla da konuşma ''kardeşim''.

haydi hayırlı traşlar demişsin;bizde berberlik de var.Fazlalıkları almayı da biliriz.(bunu da nükteli bir cevap olarak kabul et.)

Allah(c.c)a emanet ol

bu konuyu uzatmanın emin ol hiç gereği yok(kalp kazanmak yerine kalp kırmanın da gereği olmadığını bildiğim için yazımı seviyeli tuttum...)

Birşey hatırlatmak istiyorum

İnsan ilim yaparsa alim olur... alimim derse cahil olur..

unutmamak gerekirki ne kadar salih kul olsada biri.. bir anlık şeytana mağlup olup kibire kapılırsa Allah katında salihliğinin değeri kalmayabilir...

ben sen o bu su biliyor muhabbeti bu sitede dahil hiç bir ortama yakışmıyor

vesselam

Birşey hatırlatmak istiyorum

İnsan ilim yaparsa alim olur... alimim derse cahil olur..

unutmamak gerekirki ne kadar salih kul olsada biri.. bir anlık şeytana mağlup olup kibire kapılırsa Allah katında salihliğinin değeri kalmayabilir...

ben sen o bu su biliyor muhabbeti bu sitede dahil hiç bir ortama yakışmıyor

vesselam

Bence konu kapandı kısır tartışmalara gerek yok ''eko'' sana haklısın diyeceğim ama adımız tam avukata çıkacak.HAKLISIN

Üstadı sevenlerın ve onun fikirlerinin paylaşıldıgı karşılıklı sevgi ve saygı çerçevesinde biarada bulunulan bu sitede Başta da belirttigim gibi,sizinle, bu konuyu tartısma ortamına çekip seviyenize inmem.karşılıklı cevap şeklinede girmem.

insanların almıs oldugu egıtım ve buna baglı olarak kültürü ,hayatındaki ve çevresindeki münasebetleri kendini -tavrınızdaki gibi- bu şekilde gösterir.

siz gidin kendinizi yetistirip konuşma adabı ogrenerek tekrar gelin.ne zaman ki sokak agzıyla konusmayı bırakıp üslubunuzu duzeltirsiniz o zaman tartısırız..kaldıki burası sizin yapmaya çalıştıgınız gibi agız dalaşı yapılacak yer degildir..İnsanlara faydalı bıseyler verebıleceksenız (ki sanmıyorum),bu sitede cok yer var hem bilgilerden faydalanıp hem katkı saglanacak..

selam arkadaşlar ve necip fazıl kısakürek sevdalıları

ilk önce üzüntüyle belirtmeliyim ki sadece bir merakla başlatmış olduğum konunun bu şekilde bir tartışmaya doğru sürüklenmiş olması beni ziyadesi ile üzdü...bunun tek sebebi konuyu açan zatım olması değil tabiki...siteye çok nadir girme imkanı olan bir üye olmama rağmen farkettiğim bir durumu paylaşmadan edemeyeceğim...nedense bu sitedeki bazı üyeler küçücük bir tartışma ortamı oluşunca veya kendilerine ters gelen katılmadıkları bir düşünce ifade edilince güzel bir üslupla o düşünceye katılmadıklarını belirtmek yanlışları tatlı dille düzeltmeye çalışmak yerine olayı kavga boyutuna götürmekten haz alıyorlar...

site üyeleri olarak hepimiz belirli bir yaş üzeri olan ve en önemlisi üstadı kendimize örnek alan insanlarız...eğer gerçekten üstadı seviyorsak ve onu örnek alıyorsak lütfen birbirimize hitaplarımızda dikkat edelim...açılan konularda tartışma ortamı hazırlayıp konunun sapmasına ve zamanla site yöneticileri tarafından kilitlenmesine izin vermeyelim...hepinizin bu konuda duyarlı davranacağınıza inanıyorum...eğer yanlış bir ifade kullandı isem affola ..burdaki kastım belirli bir kişiye değildir..genel olarak konuştum..isteğim aramızdaki sevgi ve muhabbetin artmasıdır....Allaha emanet olun.

'Y.D'ye Katılıyorum' diyeceğim ama utanıyorum. Ahahaha

canım kardeşim ben katılın yada katılmayın diye yazmadım... sadece bu sitedeki düşüncelerimizi belirli sınırlar içerisinde özgürce paylaşabilme hakkımı kullanıp fikirlerimi paylaştım..katılmak yada katılmamak size kalmış....ayrıca farklı görüşlere saygılıyımdır...

Hee, havalar. Evet. Güven olmuyor mübareğe yahu. Bi sıcak bi soğuk, çatlayıp gideceğiz Allah muhafaza... Kar yağacak diyorlar ama İstanbul da nasiplenir mi, bilmiyorum. Nasiplenir mi?

Guest
This topic is now closed to further replies.
Sign in to follow this  

• Create New...