Jump to content
Necip Fazıl Kısakürek [N-F-K.com Forum]
gece güneşi

Poster yarışması için fikir isteği

Recommended Posts

Başlıyorum inşallah tam olarak anlatabilirim.

üniversitede okuyan bir öğrencinin sitemiz üyelerinin dahice fikirlerine ihtiyacı vardır(ki o ben oluyorum :) )

okuduğum bölümde şubat ayının sonuna kadar hazırlanması mecburiyeti olan bir poster yarışması düzenlendi.tabi bu yarışma bize tam sınav dönemi haber verildiği ve sınavlar bitmesine rağmen biz hala grup olarak sınav psikolojisinden çıkamadığımız için yarışmada ilk üçe girmeyi hakedecek bir fikir hala bulamadık ve çok az zamanımız kaldı.

poster için bir fikir aklıma gelmedi ama en azından kimlere danışabileceğimi akıl edebildim :) herhalde yardım istemekle kalmamam ne için yardım istediğimi de tam olarak anlatmam lazım.

saygıdeğer site üyeleri; şöyle ki posterin tek kısıtlaması sağlık alanında bir poster olması gerekliliği.tabi sağlık alanı derken ucundan sağlıkla ilgili olması bile yeter.yani tüm fikirlere açığım.hiç sağlıkla ilgili olmasa bile olur bir şekilde onu sağlığa bağlamayı başarabilirim belki.bu cümle durumun aciliyetini yeterince iyi ifade ediyor galiba.

velhasıl yardımınızı istiyorum.biliyorum ki site de ki her üyenin günlük koşuşturma içinde zaten yeterince düşünmesi gereken şey oluyor ama yine de bu kardeşiniz için küçük bir beyin fırtınası yaparsanız çok sevinirim

sevgiler saygılar...

Selamlar

Hazırlamanız istenen posteri bilgisayardaki herhangi bir program ile mi tasarlamanız gerekiyor, yoksa kağıt, resim vs. gibi materyaller kullanarak bir kompozisyon mu oluşturmanız isteniyor. Sadece resim, grafik mi yoksa resme ve konuya uygun düşen yazılar da eklenecek mi? Kullanılacak teknik hakkında biraz daha malumat verebilirseniz yardım etme hususunda daha faydalı olabiliriz. :)

Selamlar

Hazırlamanız istenen posteri bilgisayardaki herhangi bir program ile mi tasarlamanız gerekiyor, yoksa kağıt, resim vs. gibi materyaller kullanarak bir kompozisyon mu oluşturmanız isteniyor. Sadece resim, grafik mi yoksa resme ve konuya uygun düşen yazılar da eklenecek mi? Kullanılacak teknik hakkında biraz daha malumat verebilirseniz yardım etme hususunda daha faydalı olabiliriz. :)

şu bilimsel hazırlanan posterlerden olacak.kongrelerde kullanılan boyutta tek bir poster olacak.posterin üzerini istediğimiz gibi dizayn edebiliyoruz tabi yazı tipi boyutu falan bizim elimizde olan şeyler değil.hazırlanan programı bilmiyorum ilk defa bir poster hazırlıcam inşallah :) ama şu var asıl önemli olan konunu ne olacağı yani en eğlenceli kısmı posteri düzenlemek olacak ama konu olmadan bir adım ileriye gidemiyoruz :) ilk engel konu poster ne hakkında olacak???

poster bence rehin alınan hastalarla ilgili olsun,yoğun bakım ünitesinde iki elinden yatağa kelepçelenmiş, iki yanında iki güvenlik görevlisi olan ağır bir hasta olabilir :) ancak, bu poster sizi davalıkta edebilir o yüzden son karar sizindir:) kolay gelsin.

poster bence rehin alınan hastalarla ilgili olsun,yoğun bakım ünitesinde iki elinden yatağa kelepçelenmiş, iki yanında iki güvenlik görevlisi olan ağır bir hasta olabilir :) ancak, bu poster sizi davalıkta edebilir o yüzden son karar sizindir:) kolay gelsin.

çok teşekkür ederim ama bölümü vaktinde bitirmek istiyorum :) düşündüğünüz için sağolun

belki ne demek istediğimi daha iyi anlatır bir şeyler buldum

http://www.yesilay.org.tr/yesilay_afisler_3.asp

bunlara benzer şeyler olacak

"İster alkol bağımlısı, ister uyuşturucu bağımlısı,Ne hastası olursan ol gel" yazısı çerçevesinde bir poster olabilir,hastaları tedavi olmaya teşvik edici bir afiş????

"İster alkol bağımlısı, ister uyuşturucu bağımlısı,Ne hastası olursan ol gel" yazısı çerçevesinde bir poster olabilir,hastaları tedavi olmaya teşvik edici bir afiş????

ilginiz için çok teşekkür ederim.listeye alındı :)

hani bilmemek değil öğrenmemek ayıptır diye bir söz vardır. bunu şu şekilde değiştirip sloganlaştırabilirsiniz: "hasta olmak değil hastaneye gitmemek ayıp" , yine hasta olup doktora gitmeye utanan veya çekinenler için kullanılabilirmi bilmiyorumki??? aklıma estikçe yazıyorum işte...

Bilmiyorum posterinizi yaptınız mı yapmadınız mı. Bir fikirde ben vereyim.

Şu günlerde sigaraya karşı haklı ve çok büyük bir antipati oluşmakta ülkemizde.

Sigara üzerine hazırlamanızda fayda görüyorum.

Sloganı bulamadım fakat zihnimde canlanan bir portre var.

Hava çok sağlıksız. Her taraf sanki bir volkan patlamışçasına ilginç bir vaziyette.

Yerler pisik içinde ve yaşlı bir adamla üç-beş genç konuşuyor. Gençlerin ağzında sigara ve yaşlı adama şunu diyorlar; Hey babalık 1 poşet oksijen için bozukluk versene.

Biraz fazla mı abartı var :)

Bilmiyorum posterinizi yaptınız mı yapmadınız mı. Bir fikirde ben vereyim.

Şu günlerde sigaraya karşı haklı ve çok büyük bir antipati oluşmakta ülkemizde.

Sigara üzerine hazırlamanızda fayda görüyorum.

Sloganı bulamadım fakat zihnimde canlanan bir portre var.

Hava çok sağlıksız. Her taraf sanki bir volkan patlamışçasına ilginç bir vaziyette.

Yerler pisik içinde ve yaşlı bir adamla üç-beş genç konuşuyor. Gençlerin ağzında sigara ve yaşlı adama şunu diyorlar; Hey babalık 1 poşet oksijen için bozukluk versene.

Biraz fazla mı abartı var :)

Ben sigara konusunun çok sıradan olduğunu , yani neredeyse her iki afişten biri sigarayla alakalı olduğu ve insanların pekde o konudaki afişlere ilgi göstermediğini gözlemlediğim için o yönde birşey düşünmemiştim.... Ancak derviş arkadaşımın önerisi gerçekten farklı....Çok güzel bir fikir ve dikkat çekici olur kanısındayım...

evet sigara için düşünülen afiş gerçekten zekice.ama sanki ilk defa olan yani insanların görünce merak edecekleri birşey olursa ilk üç şansı daha da artar gibi geliyor.insanlar acaba bu ne demeliler sanki.sigara için sanki "bir afiş daha" diyebilirler gibi geliyor.tabi bu tablo farklı bir konuya uyarlanabilir.sağolun arkadaşlar yeni fikirleri bekliyor ve inanıyorum ki olacak...

hani bilmemek değil öğrenmemek ayıptır diye bir söz vardır. bunu şu şekilde değiştirip sloganlaştırabilirsiniz: "hasta olmak değil hastaneye gitmemek ayıp" , yine hasta olup doktora gitmeye utanan veya çekinenler için kullanılabilirmi bilmiyorumki??? aklıma estikçe yazıyorum işte...

evet hasta hekim ilişkisi benim de üzerinde durduğum bir konu.belki de aradaki soğukluğu kaldıracak bir poster olabilir ama çok etkileyice birşey bulamadım ben.ama aklımın bir kenarında var bu fikir.sizinkiyle bir adım daha ileri gitti sağolun...

Geleceğin doktorları olarak ileride nasıl bir hasta hekim ilişkisi kuracağınızın izlerini taşıyan bir tasarım da olabilir. Hastaya müşteri olarak değil, öncelikle insan olduğu ve kendisine teslim edilen bir canın şuurunu hissederek ve hissettirerek yaklaşan bir hekimin atmosferi yansıtılabilir. ( Gittiğim bir doktor “sen bizim en iyi müşterimizsin” mealinde bir cümle kurmuştu da gözlerim yaşarmıştı :) )

Geleceğin doktorları olarak ileride nasıl bir hasta hekim ilişkisi kuracağınızın izlerini taşıyan bir tasarım da olabilir. Hastaya müşteri olarak değil, öncelikle insan olduğu ve kendisine teslim edilen bir canın şuurunu hissederek ve hissettirerek yaklaşan bir hekimin atmosferi yansıtılabilir. ( Gittiğim bir doktor “sen bizim en iyi müşterimizsin” mealinde bir cümle kurmuştu da gözlerim yaşarmıştı :) )

o doktor ne kadar çok açık sözlüymüş öyle reyhan abla :) genelde pek dile getirilmez böyle şeyler ama :) şaka bir yana çarpıcı bir sahne olursa gerçekten başarılı bir poster olabilir.tabi eğer benim nasıl bir doktor olmak istediğimi anlatan bir poster olursa hocalarım tarafından pek beğenilmeyebilir :)

Ben olsam hicvederdim. Darağacında, boynunda idam urganı, ölmekte olan olan bir idam mahkumunun gövdesinde, yani göğsünde bir takım tahliller yapmaya çalışan bir doktor potresi olabilir. Tabi bu daha çok mizah dergileri için uygun bir tasarı olurdu. :)

Ben olsam hicvederdim. Darağacında, boynunda idam urganı, ölmekte olan olan bir idam mahkumunun gövdesinde, yani göğsünde bir takım tahliller yapmaya çalışan bir doktor potresi olabilir. Tabi bu daha çok mizah dergileri için uygun bir tasarı olurdu. :)

bu biraz doktorlara siz gereksiz bir uğraşı içerisindesiniz mesajı olmaz mı acaba :) yani hocalar sen ne demeye çalışıyorsun demesin :)

Doktor-hasta ilişkisi hakkında aklıma basit olmakla beraber paylaşmak istediğim bir fikir geldi.Özellikle çocukların doktorlara bakış açısını değiştirmeye yarayacak ve daha çok onların ama dolayısıyla ailelerinin ;) ilgisini çekebilecek bir poster...Umarım düşündüğümü tam olarak aktarabilirim.Şimdi başlıyorum ama hayal dünyanızda canlandırmaya çalışın lütfen :) Poster üzerinde bir ortam oluşturulacak...Ve tam ortaya kahraman savaşçı doktorumuz yerleştirilecek :) Doktorun ön tarafı karanlık ve bu karanlık tarafta artık bakteriden,virüsten tutun da alkole,uyuşturucuya,sigaraya kadar sağlığa zararlı baş düşmanlarımız ki siz bunları daha iyi bilirsiniz ;) yerleştirilecek.Doktorumuzun arka tarafında korkan ama kahramanımıza güvendiğini bakışlarından anlayabildiğimiz bir hasta arkadaş :) Ve şunu da unutmayalım ki kahraman doktorumuzun arka tarafı aydınlık :) Yani öyle bir ortam düşünün ki karanlık ve aydınlık kahraman doktorumuzla ayrılmış,önde düşmanlar,arkada savaşçımızın koruduğu hastamız ya da sağlıklı ama hastalıktan korunmaya çalışan vatandaşımız :) Ortam renkleri,oradaki varlıkların görünüşleri ve eklenecek birkaç cümleyle daha ilginç hale gelebilir tabi :) Benden bu kadar ancak :)

Ben hala aklımdakini aktarabildiğimdiğimden emin değilim,o yüzden şunu da ekleyeyim dedim,ellerdeki savaş aletlerini unutmayalım :) Hem düşmanların,hem de doktorumuzun :) Bu savaş aletleri silah falan değil tabi aman diyeyim poster hazırlayalım derken çocukları şiddete yönlendirmeyelim :) Kastettiğim alet edavatı da siz daha iyi bilirsiniz ;)

çok teşekkür ederim çok eğlenceli bir poster fikri.yani hocalar ne der bilmem ama ben çok sevdim.listenin ilk başlarında yerini aldı bile.gerçekten düşüdüğünüz için sonsuz teşekkürler

Ben hala aklımdakini aktarabildiğimdiğimden emin değilim,o yüzden şunu da ekleyeyim dedim,ellerdeki savaş aletlerini unutmayalım :) Hem düşmanların,hem de doktorumuzun :) Bu savaş aletleri silah falan değil tabi aman diyeyim poster hazırlayalım derken çocukları şiddete yönlendirmeyelim :) Kastettiğim alet edavatı da siz daha iyi bilirsiniz :)

tabi karanlık alandaki düşmanlara stateskopuyla saldıran bir doktor gerçekten sevimli olabilir :)

Rica ederim.Ben de teşekkür ederim düşünmek bile çok zevkliydi :) Ayrıca beğenmenize ve fikrimi listenin ilklerinin arasına eklemenize sevindim,en azından şimdilik işe yaramış oldu :) Poster seçtikten sonra kullanılacak programlar hakkında da yardımcı olmak isterim,gerek olursa tabi :) Öğrendiklerimi uygulamış olurum :)

Rica ederim.Ben de teşekkür ederim düşünmek bile çok zevkliydi :) Ayrıca beğenmenize ve fikrimi listenin ilklerinin arasına eklemenize sevindim,en azından şimdilik işe yaramış oldu :) Poster seçtikten sonra kullanılacak programlar hakkında da yardımcı olmak isterim,gerek olursa tabi :) Öğrendiklerimi uygulamış olurum :)

tabi konu seçildikten sonra poster hazırlığını da hep beraber yaparız inşallah.hatta bu posterin basımında her bir grup üyesine bir nüshası verilecek bir şekilde sitenin isminin de yer almasını sağlayabilirim belki.tabi inşallah :) daha nice güzel fikirleri bekliyorum sonra liste yapar oylamaya sunarız :)

Ahaha süpersin. Mesela birisini idam etmeye çalışıyorlar ama doktorun biri çıkıp adamı bir türlü öldürtmüyor. Onlar zehirli iğne yapıyor, bizimkinin Hipokratlığı tutuyor, adamın kanını temizliyor (zehir kalbe gitmeden nasıl becerecekse artık); darağacında sallandırıyorlar doktor adamın boynunun kırılmasını ve boğulmasını filan önlemeye çalışıyor. Sonunda adamlar bıkıyor, doktor kazanıyor. Hmm, daha ziyade kısa filme benzedi bu :). En kıymetli şey olan insan hayatını böylesine bir gayret ile korumaya çalışan, işinin aşığı, tersinden psikopat adamlar...

Ahaha süpersin. Mesela birisini idam etmeye çalışıyorlar ama doktorun biri çıkıp adamı bir türlü öldürtmüyor. Onlar zehirli iğne yapıyor, bizimkinin Hipokratlığı tutuyor, adamın kanını temizliyor (zehir kalbe gitmeden nasıl becerecekse artık); darağacında sallandırıyorlar doktor adamın boynunun kırılmasını ve boğulmasını filan önlemeye çalışıyor. Sonunda adamlar bıkıyor, doktor kazanıyor. Hmm, daha ziyade kısa filme benzedi bu :) . En kıymetli şey olan insan hayatını böylesine bir gayret ile korumaya çalışan, işinin aşığı, tersinden psikopat adamlar...

peki ya idam edilen kişi hakediyorsa bu durumda doktorun çabası ne anlam taşıcak :)

'Adam ayırt etmeden insanlığımın gereğini yapıyorum, hiçkimsenin hayat hakkı elinden alınamaz' entel ayağına yatabilir. Hocalarınız sever böyle şeyleri. Birazcık takiye iyi olabilir. :) Hem adamın kötü biri olduğunu kim söyledi yahu? O adam bir mukaddesatçıydı, İnönücüler asıyordu onu. Detayları niye öyle yorumluyorsunuz? Sırf muhalefet için yani. İtiraf edin siz de çok beğendiniz, ama itiraf etmek istemiyorsunuz işte. Kim olsa beğenirdi. Espriden anlayan herkesin hoşuna gider. Pardon siz bu kümenin haricinde kalıyorsunuz değil mi, çok çok üzgünüm.

'Adam ayırt etmeden insanlığımın gereğini yapıyorum, hiçkimsenin hayat hakkı elinden alınamaz' entel ayağına yatabilir. Hocalarınız sever böyle şeyleri. Birazcık takiye iyi olabilir. :)

evet hocaların seveceği kesin de ben kendime bu kadar iki yüzlü olamam :)

Aaa, hocaların beğenmemesi korkusu sebebiyle kendi olmak istediği doktor portresini posterleştirmekten çekinen kişi mi bunları söylüyor? Oh mon dieu! :)

Peki efendim siz kendiniz tek yüzlü olarak devam edin. En iyidir istikamet üzre olmak bence de. :)

Aaa, hocaların beğenmemesi korkusu sebebiyle kendi olmak istediği doktor portresini posterleştirmekten çekinen kişi mi bunları söylüyor? Oh mon dieu! :)

Peki efendim siz kendiniz tek yüzlü olarak devam edin. En iyidir istikamet üzre olmak bence de. :)

orta yolu bulmak lazım efendim.sonuçta ileride meslektaşım olacaklar muhakkak ki ortak bir yanımız vardır.ne onların istemediği bir poster ne de benim istemedğim bir poster yapmaya gerek yok böylece kimseye karşı iki yüzlü olunmamış olur.dimi ya :)