Jump to content
Necip Fazıl Kısakürek [N-F-K.com Forum]
Sign in to follow this  
Hâcegân

Basınımızın Hali Ve Biz...

Recommended Posts

Basınımızın Ağlanacak Hali ve Biz

Her gün gazete alıp, okuyoruz. En sevdiğimiz, ama iç yüzünü anlayamadığımız yazarları takip ediyoruz düzenli olarak ve kendi fikir dairesi içine, huyu suyu belli halkımızı çekmeye çalışıyorlar, mukaddes değerlerimizi de istismar ederek. Ve böylece fasit bir daire içinde dönüp duruyoruz… Böylesine çetin bir meselede, biz de üzerimize düşen itinayı gösteremiyoruz, maalesef.

Madem demokratik bir nizamda hayat sürüyoruz, o halde mahut nizamın gerekleri icabı, halkımızın yaşam tarzına uymayan edalar, fikir ve vicdan hürriyeti bahanesiyle medeni diye karşılanırken, asıl halkın iradesini yansıdan ifadeler bile bodrum katına hapsedilmiş vaziyette. Ne hazindir ki, fesat yuvası malum gazeteler, bu halleriyle Müslümanların ceket cebinde kıvrılmış vaziyette, en mahrem sınırlarımıza bile yılanbaşını sokmuş durumda.

Meselesiz bir gençlik oluşturup, seküler yaşam tarzını gözlerimizin önüne bir perde gibi çektiler. Eğitimde, sanatta, ilimde; her yerde, her yerde…

Hemen şunu belirtmek isterim ki; mahut yazarlar ve çizerler takımı demokrasi, cumhuriyet, laiklik, insan hakları, hukuk, evrensel değerler, diğer dinlerle beraber İslam konularında nasıl da boş beyinlere sahip olduklarının örneklerini, resmigeçit halinde beğeninize sunuyorum:

(…)

Yağmurlu bir havada, elimde Falih Rıfkı’nın “Çankaya”sı, yüreğim tarifsiz ve tarafsız bir hoşluk duygusu, attım kendimi Pera Palas Oteli’ne…

İkilemleri, şamataları, zevzeklikleri, korkutmaları, avutmaları geride bırakıp, kendi özgür irademle başladım okumaya…

Okudukça tanıdım, tanıdıkça sevdim

“Tek adam” olma günlerde Beyoğlu’nda bütün korumaları atlatıp, çok eskiden, yani beş parasız genç bir zabitken, gittiği biraneyi araması, bulamayınca acayip kederlenmesini sevdim.

Ahmet Hakan Coşkun/Hürriyet

11.10.2007

Hiç düşündünüz mü örtünmeyi?

Hayır, katiyen. Örtünmeyi Allah’ın emri olarak kabul etmiyorum ki!

Akşam Pazar Eki

02.12.2007

Not: Prof. Beyza Bilgin ile yapılan bir röportaj… İlahiyat Fakültesinden bir Prof. Din İşleri Yüksek Kurulu üyeliğinde bulundu.

Türbanın dince zorunlu olup olmaması benim umurumda bile değil. Türkiye teokratik bir ülke değil, laik bir ülke. Cumhuriyet’in referansı şeriat değil, laik yasalardır. Türban şeriata göre zorunluluk bile olsa laik kamusal alanda şeriatın hükümleri geçerli değildir.

Özdemir İnce/Hürriyet

08.12.2007

(…)

Camideki namazın benim için en ilginç yönü Rodoslu Türklerin, kadın, erkek, çocuk namaza katılmalarıydı.

Bizim ülkemizde hiç görmediğim bir durumdu. Ayrıca camiye gelen kadınlar ve genç kızlar içinde sadece bir tek türbanlı olduğunu da söyleyeyim!

Mehmet Y. Yılmaz/Hürriyet

14.10.2007

(…)

Türbansız hayat onlar için haram mı, Türban İslam’ın tek koşulu mu? Yoksa onların İslam’ı türbana indirgendi de bizim haberimiz mi olmadı? Bu durumda türbanları bir put, kendileri de putperest olmaz mı?

Özdemir İnce/Hürriyet

14.10.2007

(…)

Sık sık yazıyorum. Kadın beni kokutur.

Tutkusu ise ürpertir.

Ama bütün erkekler gibi benim de elimden bir şey gelemez…

O yüzden tavsiyem şudur:

Kadın çağırırsa gidilir…

Ertuğrul Özkök/Hürriyet

14.10.2007

Hafızamı yokluyorum.

Son defa bir bayram namazını ne zaman kılmıştım?

Belki de şöyle sormak daha doğru olur.

Cenaze namazları dışında son defa ne zaman namaz kılmıştım?

Şimdi tam hatırlayamıyorum.

Ya orta iki, ya da orta son olmalı.

Demek ki 40 yıldan fazla olmuş…

Ertuğrul Özkök/Hürriyet

12.10.2007

“…Yurtkuran, ‘Sokaktaki tabelaları anlamak mümkün değil. Vazgeçtik yabancı tabelalardan bizi namaza bile yabancı dille çağırmaya devam ediyorlar. Namaza bile Arapça çağırıyorlar. Türk Cumhuriyeti olmasaydı bugün İslam dünyasının ne halde olacağını herkes bir defa düşünsün. Eğer insanın ibatede kendi dilinde çağırılması haksa, bunu da en çok hak eden Türk milletidir”

Cumhuriyet

07.10.2007

Not: Uludağ Üniversitesi Rektörü Prof. Mustafa Yurtkuran’ın ezan hakkında dile getirdiği fikirleri.

….sempozyumda oturum aralarına namaz molası konulmasının yanı sıra “toplu Cuma namazı arası” düzenlendi…

Cumhuriyet gazetesi haberi

01.10.2007

Öğle namazlarında hutbe bütün çevreye hoparlörden veriliyor. Yetmiyor aynı iş akşamda yapılıyor.

27.09.2007

Rıza Zelyut/Güneş

Kadında tesettür demokrasinin amentüsü olan kadın-erkek eşitliğine aykırıdır…

Tesettürü kadın ‘bizzat’ istese bile bu temel kural değişmez; çünkü kadının dinci talebi akla, bilime, özgürlüğe, İnsan Hakları Bildirisi’ne ters düşmektedir.

Dünyanın birçok ülkesinde tesettürlü yaşayan milyonlarca kadın, demokratik kişilikten yoksun olarak hayatlarını sürdürüyorlar demektir.

İlhan Selçuk/Cumhuriyet

18 Temmuz 2008

27 Mayıs, yalnız askerlerin eylemi değildi. Bir halk kalkışmasıydı, gençliğiyle, aydınıyla!..

(…)

Gerçek bir bayramdı 27 Mayıs!..

Oktay Akbal/Cumhuriyet

27 Mayıs 2008

Tarihte ışıltılı yerini alan 27 Mayıs Devrimi’ni karalamaya Emperyalist uşakların ve işbirlikçilerin güçleri yetmez.

Suay Karaman/Cumhuriyet

27 Mayıs 2008

(…) Filiz, ‘Bizim yüce İslam dininde bağımsızlık vardır. Atatürk sevgisi vardır. Emperyalizme karşı direniş vardır. Atatürk’ün Cumhuriyet’in onaylamadığı İslam, İslam’ında

Onaylamadığı İslam’dır.’ Diye konuştu.

Cumhuriyet Gazetesi

21 Nisan 2008

Not: Bu Filiz, Selçuk Üniversitesi İslam Felsefesi Bölümü Öğretim Üyesi Doç. Dr. Şahin Filiz’dir.

AKP’li bir kadın milletvekili, Necip Fazıl’ın bir şiirini cıyak cıyak bağırarak nasıl okuyordu?

‘Surda bir gedik açtık şahane mi şahane,

Ey kahpe rüzgâr, artık nerden esersen es!’

Rahmi Turan/Hürriyet

23.03.2008

Evet, daha işin, sanat çevresinde değer verdiğimiz insanların ahlaki boyutlarını dile getirmedik…

Şimdilik bu kadar…