Jump to content
Necip Fazıl Kısakürek [N-F-K.com Forum]

Recommended Posts

Necip Fazıl bir konferansında isim vermeden gazetelerin tenkidini yapıyormuş. Fakat o şekilde açık konuşuyormuş ki, bu işlerle çok az ilgili olan dahi hangi gazeteden söz edildiğini anlarmış. Dinleyenlerden biri hatibin sözünü keserek:

-Hangi gazeteden bahsediyorsunuz? demiş.

Necip Fazıl sormuş:

-Siz ne iş yapıyorsunuz?

-Keresteciyim.

-Belli, otur!

(Kaynak: islamisite.com)

• Like 1

Bence Üstad orada adamı mahçub etmiştir onun yerinde olmak istemezdim ve bence Üstad karşısındakinin kalbini kırmıştır....

Üstad dan böyle bir cevap beklemezdim...Sadece ŞAŞIRDIMMM...

Selamlar,

Olayı tam bilmiyoruz, bize detaylarıyla aksettirilmemiş, ama olaya bir de üstadın açısından bakmak gerekli sanırım. Siz bir şeyi hararetli bir biçimde tenkit ediyorsunuz, neyin ne olduğu ortada, birden densizin birisi kalkıyor ve size "Ya iyi de hemşerim, sen neden bahsediyorsun?" mealinde bir şeyler soruyor. Ben şahsen çok fena bozulurdum ve o sinirle karşılık vermeye çalışırdım. Muhtemelen ver-e-mezdim, ama bence bu durumda üstadı maruz görmek daha iyi olur. Durumu iyi toparlamış, altta kalmamış, zekasını konuşturmuş (ki böyle bir halde dumura uğramaması bile başarıdır).

Saygı ve selamlarımla

Ki üstad bence az bile yapmış. Olayın ayrıntısını sn Fan'ın dediği gibi gerçekten tam bilmiyoruz ama anlatıldığı kadarıyla bile yorum yaparsak, o şahıs muhtemelen iyi niyetli olmayarak veya cahilce bu soruyu sormuştur. İyi niyetli sormuşsa da o mecliste belli olan bişe vardır o da bu soru sorulmayacak kadar lüzumsuzdur. orada seviye yüksektir. Ve bu soruyu soracak bir yapının yüzlerce defa üstündeki bir meclistir(muhtemelen)... Ve seviyeyi alçaltıcı hareket bu şekilde savılır. Yoksa tutup da Hoca dersde İstanbulun fethini anlatırken biri çıkıp onu feth eden kim diye sorması gibi bir şey ortaya çıkar ki bu da çok açık olarak uygunsuz birşeydir...

Arkadaşlar szizinde ddediğiniz gibi adam adı üstünde cahil ve de bilmiyor.Neyse dostlar önemli olan üstadımızın mahçub olmaması...

Öncelikle sayın Fan kardeşime tam anlamı ile katıldığımı dile getirmek istiyorum. Olayın detaylarının bilinmediğini bir daha tekrarlamakta fayda görüyorum.

Düşünsenize size biri dediki armutu armut kelimesini kullanmadan bir topluluğa anlatın.Başladınız anlatmaya. En ince ayrıntısına kadar anlattınız.Şeklini çizdiniz, temasta bulundurdunuz, koklattınız, hatta yedirdiniz... Armut işte... Herkes anladı armutun armut olduğunu.Sonra topluluğun arasından biri çıkıpta o neydi domatesmiydi dese şahsen ben kızarım adama her ne kadar iyi niyetli olsada.Sanki bana sen armutu armut gibi değilde domates gibi anlattın der gibi...

Ben şahsen üstada o soruyu sormuş olsam ve üstad bana öyle bir tepki verse tüm hatanın kendimde olduğunu, herkesin anladıgı bariz bir şeyi benim nasıl anlayamadıgımı düşünür ve kendime kızardım. Ayrıca cevabın nasıl verildiğinide gözardı etmemek gereklidir. Belkide adam bile kendine gülmüştür.Siz şimdi çıkıpta üstad adamı topluluk önünde küçük düşürmüştür gibi bişey söylerseniz yanlış olur. Böyle bir yorum yapabilmeniz için olayla ilgili tüm detayları bilmeniz gereklidir.

Tüm bunları bi kenara bırakalım farzedelim ki üstad adamı incitti. sonuçta böyle bişey de mümkündür (bu olayda böyle bişey yok!)Hayatta hepimizin yapıpta daha sonra pişman olduğu şeyler yok mu ? Üstadın da bir insan olduğu unutulmamalı diye düşünüyorum... Saygılarımla

selamun aleykum kardesler,oncelikle bu sitedeki butun arkadaslarima saygilarimi sunarimki boyle guzel bir insan icin burada toplanip istisarede bulunup guzel seyleri paylasiyoruz..konu gercekten cok enteresan ama sunu da soylemeden edemicemki"biri kimligini yollamis"konu icin cok guldum ve gene hayretle ustadin zekasinin ustunlugunu kavriyorum..vesselam

yazık ya ...keresteci ne halle geldiki...ben okurken bir tuhaf oldum..