Jump to content
Necip Fazıl Kısakürek [N-F-K.com Forum]
trradomir

Marmara Kıraathanesi Belgeseli (ful 6 Bölüm Download)

Recommended Posts

selamlar,

daha once dahiler ve deliler kitabindan bahsedecegimi soylemistim. neyse ki kismet olduda dun gece bitirdim.

aslinda kitap icin soyle guzel, boyle guzel diyerek sizleri dumura ugratmak istemiyorum. kitap bana kalirsa on uzerinden 8 lik bir kitap. lakin benim deginmek istedigim baska hususlar var.

soyle ki; kitap hem kurgu hemde tarih kitabi olarak raflarda yerini alabilecek bir kitap. kurguladigi guzel oykuyle birlikte bir yandan da bize maramara kiraathanesini anlatiyor yazar mehmed niyazi.

beni asil carpan sey ise, kitapta anlatilan, sahislarin diliyle vuku bulan olaylar. bunlara birkac misal vermek istiyorum.

ornegin; hilmi oflaz'in '''butun kavmiyetcilikler kufurdur. Turku sevmek imandandir'' sozunu, sorulmasi uzerine cok guzel bir sekilde aciklamasi ve dinleyenlerini mest etmesi...

-hele bide kanuni'nin bir savas ani anlatiliyorki, gercekten varsa boyle bir olay, bunun kitabini bulup okumak artik boynumun borcudur.

-sonra merhum Adnan menderesin, osmanli hanedanina mensup, avrupada yasayan bir kac kisiyi bulup onlara hizmet etmesi ve bu durumdan(disarda yasamaya ve orda sefiller gibi en basit islerde calismalarina goz yumulmasina ) duydugu rahatsizliktan oturu esine ve yakin cevresine ; insanligimdan utaniyorum, bunlar bizim ecdadimiz, bu hal onlara nasil reva gorulur manasina gelen haykirisi, ve omrunun son gunune kadar, hatta oldukten sonra esi berrin hanim olene kadar, avrupadan gelen aileye yardim etmesi veya ettirmesi....

daha bu ve benzeri bir cok olay yazmak mumkun. fakat ben daha fazla uzatmak istemiyorum. ozetle demek istiyorum ki, kitap bizi bir yandan tarihi gerceklerle yuzyuze getirirken, obur yandan , kartal ve husrev karakterlerini kurgulayarak bizi kitaptan koparmamak icin vargucuyle caba gostermektedir.

okunmasi tavsiye olunur.

selam ve muhabbetle

*NOT: trradomir abi,

vermis oldugunuz linklerdeki dosyalarin 6'sini indirdim, geri kalan ikisini de simdi indiriyorum.6 linkte hicbir sorun yok, bu ikisinde de oldugunu zannetmiyorum.paylasiminiz icinde tekrar tsk ederim.

Ben bu belgeseli bir TV kanalının arşiv departmanında çalışan bir tanıdık vasıtasıyla elde ettiğimden, belgeselin aslının VCD veya DVD'sinin yayınlı olup olmadığı hususunda cehalet makamındayım efendim, kusura bakmayın. Malesef yardımcı olamayacağım. Belki TRT ile iletişim kurarak bu belgeseli isteyebilirsiniz. Bir de TRT marketleri olduğu söylenir, nerededir, var mıdır, bir bilgim yok. Öyle bir şey varsa Para filmini de almak nefis olurdu aslında.

Ben bu belgeseli bir TV kanalının arşiv departmanında çalışan bir tanıdık vasıtasıyla elde ettiğimden, belgeselin aslının VCD veya DVD'sinin yayınlı olup olmadığı hususunda cehalet makamındayım efendim, kusura bakmayın. Malesef yardımcı olamayacağım. Belki TRT ile iletişim kurarak bu belgeseli isteyebilirsiniz. Bir de TRT marketleri olduğu söylenir, nerededir, var mıdır, bir bilgim yok. Öyle bir şey varsa Para filmini de almak nefis olurdu aslında.

Öncelikle cevabınız için teşekkürler ve hoş bir kelam hoş bir tabir öğrendim yukarıdaki yazınızdan "cehalet makamı"...

TRT marketleri vardır evet, ancak çok yaygın kitabevleri zinciri şeklinde değildir.

1 tane Oran'da TRT merkez kampüsün içinde var.

1 tane de TRT'nin Sıhhıye'deki binasının altında.

Oran bana ters ama Sıhhıye(Opera) tarafına gittiğimde sorabilirim.

Ondan da evvel TRT marketin web sitesi var oraya bakayım varsa link yayınlarım.

Bir Kelime Bir İşlem'de yarışmıştım bir zamanlar, Özel kayıt için dilekçe ve 100 $ gibi bir bedel istediklerini söylemişti yönetmen.

Selam ve dua ile...

Guest Yusuf

Merhabalar aradan uzun zaman geçtiği için olsa gerek rapidshare sayfasına ulaşılamıyor. Marmara Kıraathanesi belgeselini gönderme ihtimaliniz var mı acaba? Eğer ihtimaliniz varsa gönderirseniz çok sevinirim.

[email protected]