Jump to content
Necip Fazıl Kısakürek [N-F-K.com Forum]
kosem

Yeşil Hip Hop Olur Mu?

Recommended Posts

2/2008 - YEŞİL HİP-HOP OLUR MU DİYENLERE?

Hip-hop kültürü ve rap müziğine zihnimizdeki kategorilerin dışında, ön yargısız yaklaşabilir miyiz? Kim bilir belki de bu işte uzun vadede ekmek vardır. Çoğunun küçümseyerek ya da nefret ederek baktığı bu dal, tebliğ kaygısı ve birbirlerine bir şey söyleme, söz ulaştırma davası olanlar için fırsatlar barındırıyor olabilir. Bir diğer ifade ile hip-hop yeşil renge bürünebilirse hizmet edilebilir bir alana dönüşebilir.

Hip-Hop Kürklü Bir Zenci ve Çıplak Kadınlar Değildir

Salome, İstanbul doğumlu 21yaşında İranlı bir rapçı. Almanya'da yaşayan İranlı bir rapçi olan Şirali(Shirali) ile birlikte rap parçaları yapıyor. Piyasa müziği yapmama iddiası içinde, bu nedenle de medyayla mesafeli bir ilişki var.

Ahir Zamanda Rap

Eastila ya da telaffuz edildiği şekliyle "istila" İslami değerlere uygun rap müzik yapmaya çalışıyor. İstanbul'da yaşıyor; açık öğretimde iktisad okuyor ve albümünün çıktığı Asır Ajans'ta yönetici olarak çalışıyor. ''Ahir zamanda uyanış'' adlı albümü var.

Allah Bizi Hayra Vesile Kılsın

Native Deen 2000 yılında kurulmuş, üç kişiden oluşan bir hip hop gurubu. En büyük özellikleri gençlerin yoğun ilgi gösterdiği hip hop müziği ile İslam dinini anlatmaya çalışmaları. Grubun üyeleri NAİM MUHAMMED, JOSHUA SALAM, ABDULMALİK AHMED yıllarca amatör olarak rap müzik yaptıktan sonra Native Deen grubu ile profosyenelliğe adım atmışlar.

K: http://www.sagocuyuz.com

Çok güzelde iş yapıyorlar tebrik ediyorum. İllaki sizin dinlediğiniz "arafat dağ"ı gibi bir çok ilahide mübah olmayan aletler ve çalgılar kullanılan ialahilerimi dinlemek lazım.Hiç dinlemeden yargıda bulunmayın en azından bahsettikleri konular çok kaliteli ve didaktik hip hop ve rap sadece küfürden ibaret dğildir ve dinleyenlere kalitesiz insan damgası vurulumaz ki rap 1975 yılında amerikada siyahilerin kendi haklarını savunmk amaçlı yaptığı sokak danslarıyla oryaya çıkmıştır. burdanda analayacağımız gibi bir hakkı savunmak ve bir direnişi başlaymak amacıyla orataya çıkmışitır . Ki koleranın namaz kıldığınıda duymuştum. yani imanın kimde olsuğunu bilemeyiz. evet ses haramdır ama bu ona bu damgayı vuuurmak için yeterli değildir.BU ARADA ceza bir numara :) )))) İKİNCİ SAGO&KOLERA

En azından rap müziğin yayılması engellenemiyorsa istenilen yönde kullanılabilir. Suyun önünü kesemiyorsan yatağını istediğin gibi değiştir. Aslında rap dünden bugüne bizde farklı işliyor. Amerika ve avrupada eşşek hürriyeti isteyen asi gençler öne çıkarken bizde genelde milliyetçi maneviyatçı bir çizgide ilerliyor ya bide batıdaki gibi olsaydı? Ama ne olursa olsun bir dönemin gençliğini helak eden arabesk müziği kadar etkili bir zehir olamaz.

:)

Rap zenci müziğidir :)

Eminem, zencilerin bu rap müziğini dünyaya tanıtan kişi oldu.

Zenci müziği de Amerikan kültürünün(kültürsüzlüğünün) bir parçası olmuş. zati zenciler olmasa enteresan danslara ve hızlı konuşmalara şahit olmayacaktık:)

Hip hop zenci müziğidir arkadaşların aydınlatıcı fikirlerinden dolayı teşekkürler :))) hip hopıın Amarikada başlaması ve 94 yılında Cartelle Türkiye'ye gelmesi insanların gözünde bir önyargı yaratabilir fakat bu lüzumsuz ve aşılması gereken birşeydir her hip hopçı ya da rapçi dinlenmez buna bende karşıyım ama Türkiyede bunların hem diksiyonuyla hemde verdiği mesajlar bakımından kaliteli temsilcileri var bence onların verdiği mesajları en azından dinlemek lazım ki onlar hakkında sahih bilgiler edinelim nitakim Makina programında Ceza kendisinin 50 cent,Usher ya da Eminem gibi ünlülerden farklı olduğunu ve görüşlerinin tamamen farklı olduğunu belitmişti .

Ben 16 yaşımda yazmaya başlamıştım. Bir albümlük şarkılar yaptım. Sonra biri bana öyle bir tokat çaktı ki kendime gelemdim. 6 - 7 ay önce Üstad Necip Fazıl'la haşır neşir olmaya başladım. Onun UTANSIN şiirinde ki bir dize (Ustada kalırsa bu öksüz yapı onu sürdürmeyen çırak utansın) benim hiphopı bırakmama ve şiire yönelmeme neden olmuştu. Bu aralar Jedi Mind Tricks adlı sonradan müslüman olmuş bir MC dinliyorum. Aram açıldı.

Şunu demek lazım:

İslam dairesi içinde olacaksa kim atını nereye koşturacaksa koştursun. Üstad'da böyle diyor.

Küfürsüz ve edebi yönden kuvvetli şarkılar yazılacaksa ve bu şarkılar -bir zaman beni nasıl düşünmeye sevketmişse- gençleri düşünmeye ve MUHASEBEye sevkedecekse neden olmasın.

İster onun kültürü isterse bunun kültürü. Bugün kendimize bakalımda kimin kültürü içinde yoğrulduğumuzu düşünelim. Ben ne olursa olsun yerli, daha doğrusu özümsenmiş şeylerin kullanılmasından yanayım. Ancak her daldan güzel meyveler alınabilir.

Ayrıca kültürsüz zencilerden bahsedilmiş. Bu yaralayıcı bir cümle olmuş aslında. 400 sene önce o gönüldaşı alıp afrikaya yollasaydıkta bize yamyamlar arasında kültürden bahsetseydi. Zenciler zorla götürülmüş ve müthiş katliamlara uğramışlardır. 350 sene sonraysa MALCOLM X gibi bir islami dava adamını çıkarmışlardır. Biz hürken dahi camiden meydana çıkamıyoruz.

Harun kardedeşe;

Konuyla ilgili olumlu ya da olumduz bir şey alamadım tam anlamıyla. YaniVher konuda önceden hip hopla ilgilendiğinizi ya da bohem hayat tarzınızın olduğunu şimdide üstadla haşır neşir olduğunuzu yazmanıza gerek yok anladık yafff.

Olumluluk yahut olumsuzluk bildirecek bir şey yok. Yapan temiz yapsın, yapmayan saygı göstersin. Bukadar. :)

Çok güzelde iş yapıyorlar tebrik ediyorum. İllaki sizin dinlediğiniz "arafat dağ"ı gibi bir çok ilahide mübah olmayan aletler ve çalgılar kullanılan ialahilerimi dinlemek lazım.Hiç dinlemeden yargıda bulunmayın en azından bahsettikleri konular çok kaliteli ve didaktik hip hop ve rap sadece küfürden ibaret dğildir ve dinleyenlere kalitesiz insan damgası vurulumaz ki rap 1975 yılında amerikada siyahilerin kendi haklarını savunmk amaçlı yaptığı sokak danslarıyla oryaya çıkmıştır. burdanda analayacağımız gibi bir hakkı savunmak ve bir direnişi başlaymak amacıyla orataya çıkmışitır . Ki koleranın namaz kıldığınıda duymuştum. yani imanın kimde olsuğunu bilemeyiz. evet ses haramdır ama bu ona bu damgayı vuuurmak için yeterli değildir.BU ARADA ceza bir numara :) )))) İKİNCİ SAGO&KOLERA

Küfürde, terbiyesizlikte bir numara katılıyorum : )

Sagopa Kajmer, şarkılarında ve konserlerinde kendisine ve eşine küfürler eden rap’çi Ceza ve kardeşi Ayben’i savcılığa şikayet etti.

Kuvvetmira’nın kurucusu Sagopa Kajmer (Yunus Özyavuz), yedi yıl önce tanışıp iyi arkadaş olduğu, elektrik işçisiyken kendini rap’in içinde bulan Ceza (Bilgün Özçalkan) ve onun rap’çi kardeşi Ayben Özçalkan hakkında savcılığa suç duyurusunda bulundu. Takma adını, Mısır piramitlerinin içindeki hava sirkülasyonunu araştıran bir bilginden alan Sagopa Kajmer, Bakırköy Cumhuriyet Savcılığı’na verdiği dilekçede, Ceza ve Ayben’in, küfürlü müzikler yaparak kendisi ve eşi Kolera’yla (Esen Özyavuz) uğraştıklarını belirtti. Bir dönem Ceza’nın Med Cezir ve Rap Star albümlerinin müziklerini yaptığını söyleyen Sagopa Kajmer, ikilinin takma ismiyle "Salako" diye dalga geçtiklerini belirtti.

Sagapo Kajmer, Ceza ve Ayben’in, görüntülerini 11 Şubat’ta internet sitesi YouTube’a verdikleri bir konserlerinde "salako Kajmer. Seni s..... etmeye geliyorum oğlum. P..t, şerefsiz, g.... v.s." ifadesini kullandıklarını, bu kadar küfür ve hakaretin bir karşılığının olması gerektiğini dilekçesinde vurguladı. 2003’teki bir İsveç konserinde Ceza’yla aralarının açıldığını söyleyen Kajmer, "Dönüşte, o zamanki kız arkadaşım, şu anki eşime, çok ağır küfürler ettiler. Olay artık namus davasına dönüşmüştür. Şikayetçiyim. Uzlaşmayı isterlerse kabul etmiyorum. Ayben de rapçi ve eşimi gözden düşürüp, tek kalmak istemektedir" iddiasında bulundu.

"Ayrıca kültürsüz zencilerden bahsedilmiş. Bu yaralayıcı bir cümle olmuş aslında. 400 sene önce o gönüldaşı alıp afrikaya yollasaydıkta bize yamyamlar arasında kültürden bahsetseydi. Zenciler zorla götürülmüş ve müthiş katliamlara uğramışlardır. 350 sene sonraysa MALCOLM X gibi bir islami dava adamını çıkarmışlardır. Biz hürken dahi camiden meydana çıkamıyor"

Zenciler amerikada büyük bir soykırıma uğradılar diye bütün yaptıklarını normal karşılayamayız sanırım. Daha 30 yıl öncesine kadar bu zulüm devam ediyordu ama siyahi insanlar da bambaşka bir kültürel yapı gösterdiler.Evet büyük insanlar yetişmiş olabilir bu insanlar zenci kültürünün birebir temsilidir diyemeyiz(müslüman olan zenciler başta kardeşimizdir. kardeşlerimizin bahsedilen hayat tarzlarını devam ettirdiklerini zannetmiyorum.). Hem ben "kültürsüz" derken amerikalıları kastediyordum. Zencilerle ilgili latife yapmıştım.

Kimseyi aşağılamıyorum yada hakir görmüyorum ama herşeyin de hakkının verilmesi gerektiği kanaatindeyim. Doğruya doğru eğriye eğri...

sago ve ceza arsındaki münakaşa beni ilgilendirmez ben sadece dinlerim almak istediğimi alırım almak istmediğimi almam. ki sago yu da dinlerim ondanda alacağımız güzel mesajlar var tabi ama diksiyon açısından ceza bir numaradır bunu aldığı ödüllerde de knıtlanmıştır zaten selam...

Bilgin Özçalkan (ceza), Yunus Özyavuz(Sagopa k.) ile birlikteyken stili ve söylemleri çok farklıydı. O rüzgarın savurduğu bir yapraktır. Görülüyor ki bu sefer onu savuran rüzgar PARA VE KOMUNİST ARKADAŞLARI. İmana ve onun telkinine yönelen Sagoğa Kajmer ve Zenvcesine ettiği hakaretler ise ortadadır. Bir Müminin yapmaması gereken ve namus işi olan bu eşe küfür meselesi kılıç kaldırılıp boyun vurdurucu meseledir. KADINA YER VER DÜNYA şarkısı ise onun küfürlük vesikasıdır. Ve daha niceleri. İslamla yoğrulduğumuz için bu keskin ayrımları yapalım ve böyle tipleri silelim!

Dedikya işini Allah için yorana amenna! Ancak böyle tipler birçok genci alıp götürebilir ve sapıklığa yöneltebilir.

Biz hariç tüm insanlık küfürlü ve küflü fikirlerini her cephede dile getiriyorlar. Sormam lazım nerde bu müslüman çocuklar hiphopla tüm islam çocuklarını ayağa kaldırsın?

KENY ARKANA adlı (Rabia Del Pueblo) Fransız bir kız var. La rage (İSYAN) şarkısı okadar yankı yaptı ki konserleri KOMÜNİST EYLEMELERE döndü. Hiphopla uğraşan Büşra gönüldaşıma tavsiyem şu ki yapılacaksa yolu belli. Buyurunuz tanıdıklarınızı teşfik ediniz ve şarkılarında BÜYÜK DOĞUŞ - BÜYÜK DOĞUŞ diye bağırsınlar. Konserleri şeriat ve hakikat mitinlerine dönüşsün. Üstümüze zapt yoluyla giydirilen kıyafetleri yırtacağız denilsin. Hiphopa ve aslında herşeye bu gözle bakınız.

Selametle... Allaha emanet olunuz.

TARIK ABİME ;uyarılarnız,inceliğiniz ve en önemlisi samimiyeyinizden dolayı çok teşekkürler bu konuda sizden çok şeyy aldım Allah razı olsun bu arada

bende mehmet eminay dinlerim yah :))))

Ben Ağlamazken

Ben ağlamazken açıldı perde düştü maskem ve ağlamazken dert üşüştü

Oldu mesken bana dünya zevk ü sefa içinde kaldım her zaman ben

Mengenem bu evren her zaman dar her halukarda kara geçtim

Her zaman gülen ben oldum asla bakmadım ki arkama ben emri verdim

Onlar yaptılar silahla kimde para var anne onunla güldüm

Emme mezara girdim öncem akıllandım sandı nafile

Ben ağlamazken her sebeple güldüm insanoğlu kardeşim hep ölmüş

Her zaman savaş felaket herbir yerde bana ne beşibiryerde olsun isterim

Ben hiçte dalmam derde...

Ben ağlamazken açıldı perde düştü maskem ve ağlamazken

Herkes üzgün herkes elden bir şey gelir diye şşş bekleyişler

Haremde curcunam çok hadi naş ben ağlamazken...

Ben ağlamazken havada savaşın rüzgarlarımı esiyor acaba

Ancak başta söyleyeyim bu sancak devrilmez salıncak koptu

Zincirlendi idealizm hep sınırlı kaldı faydasız kararla hep karardı tarlalar

Sarayda kaldı naralar değerli oldu mağralar

Genç yaşta göz yuman bu yaşama ikinci hak yok

Yaş sınırı yok karaca ahmet kapıda bekler rahmet çok

Çoğumuz aç ve çoğumuz tok onbinlerce foık ihanet etti ademe

Cümle aleme bu rapte isyanım var medcezir var ey ademoğlu nefsimiz köreldi

Tospembe bakmadık bu dünyaya ve ecel uykudayken geldi...

Resmedil ve resmol kansız rap bu tek yol gördüğüm bu herşey hep rol

Varsa yoksa petrol kaybeder her despot underground da yektik hem efekttik

Renkli dünyamızda yok güneş kaybettik bu hastalıklar epidemik

Mikropsa diplomalı bir program işte problem burada akademik hologram

Kaç kilogram edebilir bu progressive deneyler hadi ordan andımızmı vardı

Karlı yoldan geçmeyi biz seçmedik bu buzlar eriyecektir elbet

Bir gün gelir savaşlar aynı tablolarla ağlatır diken ve gül çok ağlamış bu dünya bahçesinde

Dağlanır bu gözler barış yalan savaşsa gerçek savaşma gerzek anlaşmış herkes

Dayanmış hançer kafanda mavzer önünde panzer mezarsa mahzen

Felaketi bir bilsen istemezdin erken vakit gelir melek alır canı ben ağlamazken...

Ben ağlamazken açıldı perde düştü maskem ve ağlamazken

Herkes üzgün herkes elden bir şey gelir diye şşş bekleyişler

Haremde curcunam çok hadi naş ben ağlamazken...

Müzik : Ceza

Düzenleme, Bass : M. Can Erdoğan

Coldhouse Studio İstanbul

Yeşil olsun, bizim olsun. Yeşilden zarar gelmez. Tabi biraz latife, birazda kinaye ediyorum. Esen Güleryüz'le (kolera) alakalı bir röportajı aktarmıştım buraya. Bu ve buna benzer tartışmalar ordada vardı. Yani şeklen olmasada, niyet/amaç açısından iyi değerlendirilebilir bir durum diyebilirim bu müzikten yana.

Konuya/konunun özü olan müzik ve müziği icra edenler hakkında bilgi kıtlığı yaşadığım için, sadece bunları dile getirmek istedim.

Akhiler işiniz gücünüz yok mu ya? Yok rap yok rock zamanında çok rock takılmıştım, ama bizim olmayan şey istediği kadar dini şeyler barındırsın yaramaz, gidin ehlinin şiirlerini okuyun bişey yapın...

ehli kalender'e

ben dışardan baksam senin gibi muhafazakar geçinip böyle sert ikazda bulunanlardan değil senin tabirinle "bu rapçı ve rock çı " lardan emin ol dah çok şey istifade ederim. tabiiiki doğru olanları

bu kadar yorum yapılacak kadar önemlimiymiş rap müzik yahu...yok işte ceza(bilgin özçalkan) sagopa kajmer(yunus özyavuz) irdeleye irdeleye bide..:)

Yine diyorum, işiniz gücünüz yok mu? Siz Allah-u tealanın Nrunun Mazharının"Aleyhisselam" ümmetisiniz, böyle işlerle uğraşmak ne işinize yarıyacak?

İkincisiyse, tüm alimlerimizin ortak ictihadıdırki bir kadın kandan kesilmeden asla helali olmayanla konuşamaz, İnternet üzerinde(forum,msn,blog vsde)konusma konusundaysa alimlerin olmasada 2 görüş vardır Ümmette, birisi buda haramdır, diğeri çok ciddi bir şekilde konuşmalıdır, lağubali olursa caiz olmaz.Ben ne alimim ne mürşidim Kemter bir kulum sadece, hatırlatmak istedim....

Yine diyorum, işiniz gücünüz yok mu? Siz Allah-u tealanın Nrunun Mazharının"Aleyhisselam" ümmetisiniz, böyle işlerle uğraşmak ne işinize yarıyacak?

İkincisiyse, tüm alimlerimizin ortak ictihadıdırki bir kadın kandan kesilmeden asla helali olmayanla konuşamaz, İnternet üzerinde(forum,msn,blog vsde)konusma konusundaysa alimlerin olmasada 2 görüş vardır Ümmette, birisi buda haramdır, diğeri çok ciddi bir şekilde konuşmalıdır, lağubali olursa caiz olmaz.Ben ne alimim ne mürşidim Kemter bir kulum sadece, hatırlatmak istedim....

ehl-i kalender,

gerçekten yazdıklarınız çok ince ve dikkat dilmesi gereken şeyler.Eğer laubalili,ciddiyetsiz ve luzümsuz konuşmaktaki sözünüz banaysa merak ediyorum acaba siz öğretmenin söylediğini yap yaptığını yapma diyenlerden misiniz?Çünkü her açılan konuda fetva verir gibi bi söyleminiz var.Ama kendinizde bu inceliği göremiyoruz maalesef.Üyelere küfürle hakaret ettiğinizde söylemler arasında.İnternette herşeyi çok ciddi bir biçimde hakka hukuka helale dikkat ederek LAUBALİLİKTEN uzak faydalı,öğretici konularda yorum yaptığınızda bu yorumunuzla açık ve net bir biçimde belirtilmiş zaten:

Moğol-Tatar kızları bana çok şirin geliyor.(olimpiyatlarda Sakarya Türküsü konusundaki yorumdan alıntıdır alıntıdır)

ehl-i kalender,

gerçekten yazdıklarınız çok ince ve dikkat dilmesi gereken şeyler.Eğer laubalili,ciddiyetsiz ve luzümsuz konuşmaktaki sözünüz banaysa merak ediyorum acaba siz öğretmenin söylediğini yap yaptığını yapma diyenlerden misiniz?Çünkü her açılan konuda fetva verir gibi bi söyleminiz var.Ama kendinizde bu inceliği göremiyoruz maalesef.Üyelere küfürle hakaret ettiğinizde söylemler arasında.İnternette herşeyi çok ciddi bir biçimde hakka hukuka helale dikkat ederek LAUBALİLİKTEN uzak faydalı,öğretici konularda yorum yaptığınızda bu yorumunuzla açık ve net bir biçimde belirtilmiş zaten:

Moğol-Tatar kızları bana çok şirin geliyor.(olimpiyatlarda Sakarya Türküsü konusundaki yorumdan alıntıdır alıntıdır)

Lafım size değil, şu Mevlana hazretleriyle ilgili lafı söyleyen dişiye.Ha ordaki sözüm labubali falan değil, ben erkeğim beğenemezmiyim?