Jump to content
Necip Fazıl Kısakürek [N-F-K.com Forum]
Sign in to follow this  
serdengeçti

Beni Üzen Şey...

Recommended Posts

Çevremde Kur'an'ı yüzünden okuduğu halde sanki sıradan bir şey okuyormuş gibi duygusuz,donuk bir şekilde okuyanları görüyorum.Bunun yanında harflerin gerektirdiği sesleri çıkarmadan mesela:se,sin,sad'ı aynı sesle okumaları .Bu harflerin çıkarılma yerleri ve sesleri birbirinden farklıdır.İnsanlara buna neden dikkat etmediklerini sorduğunuzda "Biz tecvid bilmiyoruz" diyorlar.Buna açıklık getirmek istiyorum,tecvid apayrı bir şeydir.Benim bahsettiğim mahreçtir ve dikkat edilmesi şarttır.Çünkü Allah korusun anlam değişir.Hep verlin bir örnek vardı.Halgıhi derken Allah yarattı hı sesi hırlatılmadan çıkarılırsa Allah tıraş etti anlamına gelir.

Vesselam...

Çevremde Kur'an'ı yüzünden okuduğu halde sanki sıradan bir şey okuyormuş gibi duygusuz,donuk bir şekilde okuyanları görüyorum.Bunun yanında harflerin gerektirdiği sesleri çıkarmadan mesela:se,sin,sad'ı aynı sesle okumaları .Bu harflerin çıkarılma yerleri ve sesleri birbirinden farklıdır.İnsanlara buna neden dikkat etmediklerini sorduğunuzda "Biz tecvid bilmiyoruz" diyorlar.Buna açıklık getirmek istiyorum,tecvid apayrı bir şeydir.Benim bahsettiğim mahreçtir ve dikkat edilmesi şarttır.Çünkü Allah korusun anlam değişir.Hep verlin bir örnek vardı.Halgıhi derken Allah yarattı hı sesi hırlatılmadan çıkarılırsa Allah tıraş etti anlamına gelir.

Vesselam...

;) :( :(Malesef

Şuan birçok kişi böyle ben de dahil. Ama zamanında öğrenirken üzerinde fazla durulmadı. Biraz zor oluyor o sesleri çıkarmak. Namazlarını şimdiye kadar böyle yarım yamalak eda eden birçok kişi var. Şimdi o namazları bir daha kaza etmek zorunda kalacak? İyi bir fakihe sormalı bu konuyu. Bilgisi olan paylaşsın. Ben bir ara namazda sırf bu yüzden sadece kısa sureleri okuyordum.

Arıyorumu anlıyorum.

Önemli olan bu eksikliğin farkına varmak ve düzeltmek içinçabasarfetmektir.Üzerine düşüldü mü zamanla güzel neticeler mutlaka elde edilir. Çünkü Allah (cc)'ın bu konuda özel yardımı vardır.Ben acizane hafızlık eğitimi almıştım.Mesela Ayın harfini çıkarmak için bir hafta çalıştığımı bilirim.

Ne kadar zor olduğunu iyi bilirim.Allah dostlarının güzel kuran okuyana yanında yer vermeleri gibi,meleklerin dinlemek dizilmeleri gibi iltifatlara nail olmak için

en sevgilden gelen mesejı en güzel şekilde dile getirmek için her şeye değer diyorum.

Benim sözüm savunma mekanizması kullanarak bilmiyorum deyip işin içinden çıkanlara...

Bir de aklima gelmisken yazayim. Namazlari camide cemaatle kilmak da bir cozumdur. Mesuliyet kildiranda oldugu icin.

(NOT: kusura bakmayin klavyeyi ayarlamam lazim. )

bence çevremizde böyleleri olduğunda kesinlikle uyarmalı ve eğer serdengeçti gibi bu konuda bir birikimimiz varsa şartları zorlayıp öğretmeliyiz. çünkü camide cemaatle kılmak çözüm gibi görünse de elbette o kişi de tek başına veya mahrec kurallarını bilmeyenlerin olduğu yerlerde namaz kılacaktır sonunda. ek olarak bunları anlatmamız insanların Kur'an-ı Kerim i okuma ve anlamını öğrenme merakını da arttıracaktır kanaatimce... herkese saygılar efendim...

bunun için çocukların KURAN öğrenirken gerektiği gibi, öğrenmesi lazım.ama bu devirde öyle sabır gösterecek çocuk kaldımı?

çocuklar aslında hevesli .. hepsi günahsız doğdukları için kalpleri temize güzele yatkın oluyor .. ama ortamlardan dolayı biraz zaman sonra hevesleri sönüyor .. mesela camiye gelip saatlerce beklemek yerine düzgün bi sistem kurulsa çocuklar neden daha hevesli olmasın.. hocalar biraz daha güleryüz gösterse -ki hocalarda haklı hiç kolay değil -.. bana olabilecek en kötü sistemin içindeyiz gibi geliyo .. yani çocuksunuz 3 saatinizi hiç bişey yapmadan sıra beklemekle geçireceksiniz camide , üstelik dışarda muhteşem bir hava varken .. yürek mi dayanır ..?

diyanet bu işle çok az ilgili .. durumu hiç beğenmiyorum.. en azından hoca tahsis etme işine özen gösterilebilir.. arkadaşında dediğinden daha da fenası tecvid öğreniyor ufacık bebeler ama mahreç sıfır .. zaten harfi yeni tanımış önce mahreç sonra tecvid öğretilse ya .. çocuk geliyo kuran-i kerime geçmiş dat a zat diyo .. kaf a gaf diyo .. şimdi cüze geri almada ne yap .. o zamanda çocuk üzülüyo sıkılıyo .. bence elif cüzde tecvid vermek çok erken ve yalnış oluyo .. hemen geçsin sevinsin mantığıda işte arkadaşın dediği gibi mahreçsiz okuyan bir nesil daha yetiştirir o kadar .. Kuran-i Kerim okumak bu kadar hafife alınmamalı...

ve ""Kur'an-ı kerim, Allahü teâlânın kelamıdır, sıfatıdır, kadimdir. Ağızdan çıkan harfler, ateş demeye benzer. Ateş demek kolaydır. Fakat ateşe kimse dayanamaz. Bu harflerin manaları da böyledir. Bu harfler, başka harflere benzemez. Bu harflerin manaları meydana çıksa, yedi kat yer ve yedi kat gök dayanamaz."""

Kur’an-ı kerimi okumak sünnet, dinlemek ise farzdır. geçtim çocukları bazen hocalar bile çocuklar ders verirken yandakine dönüp konuşuyor .. Kuran-i kerim okumanın yanında edepleride öğretilmeli ...

Kur'an-ı kerimi okumadan önce, bu kelamı söyleyen Allahü teâlânın büyüklüğünü düşünmelidir! Kimin sözü söyleniyor, ne önemli iş yapılıyor iyi düşünmelidir!

evet,haklısınız.mahreç çok önemli.bir de ya malum yaz ayındayız.. Kuran kursları falan.. kardeşimi ikna edemiyorum. gitmek istemiyormuş.. :lol: ne yapmalıyım sizce..??

belki sizde de işe yarar... ben kardeşime bazı geceler cenneti anlatırım.. cennet hakkında okuduğum şeyler öyle hoşuna gidiyo ki ( valla benimde gidiyo :lol: )

elif cüz de Kuran-i Kerim öğrenmek niyetiyle okuduğu her kelime için bir gümüş köşk verileceğini anlatırım ..

bu durumun tek kötü yanı, bir kelime okuyup kafayı kaldırıp köşkünü döşemeye çalışması onun dışında hiç bir yan etkisi olmuyor..

benim kardeşim de gevşekti biraz ama şimdi daha iyi bide biz ailecek tezahurat yapıyoruz sayfa geçtimi falan çocukcağız mest oluyo..

kardeşiniz gitmek istemiyorya, onlarıda anlamak lazım camide çok sıra oluyor, çocuklar iki sayfa okumak için bir iki saat bekliyor.. anlayışla yaklaşıp suyuna gidin .. camiye gittimi hediye falan alın

Bİ DENEYELİM,İNŞAALLAH BAŞARILI OLURUZ:)

Evet şükürler olsun kıştan beri beklediğimiz yaz geldi.Özellikle öğrenci arkadaşlarımız için yaz dönemi bulunmaz bir fırsat.Yaz aylarının değerini bilmek ve dolu dolu geçirmek adına bu köşeyi güncellemekte fayda gördüm.Kendimden biliyorum manevi dünyamızı zenginleştirmek için hep yarına -yaza-erteler dururuz.Nihayet yaz geldi ama bende de hiçbir şey yapmaya karşı bir istek yok.Bu satırları önce kendime yardımcı olmak -gördükçe belki kulağıma küpe yaparım diye sonra da siz değerli kardeşlerime yardımcı olabilirim diye düşündüm..

Manevi hayatımızı zenginleştirmek adına yapılacak güzelliklerden biri de işte yüce mevlamızın sözlerini-kelamullahını-okumak,onunla konuşmanın hazzına varmaktır.Ben diyorum ki kendimizle bir antlaşma yapalım mesela her gün bir sayfa okumadan o günü bitirmeyelim.Ya da her namazdan sonra da olabilir.Herkes kendine göre uygulayabilir.Önemli olan alışkanlık haline getirebilmek.

Rabbim onun kelamını en güzel şekilde okuyup hayatında tatbik eden kullarından eylesin.

Ben de yukarıdaki mesajları destekliyorum.Gerçekten önce kendimize sonra çevremize faydalı olmak için hayatımızın her anını dolu dolu yaşamalıyız.Her günümüzü bir programa uyarak planlı bir şekilde yaşamalıyız.Doğru bu sıcaklar insanda bir şevk ve istek bırakmıyor.Şairin dediği gibi "Beni bu güzel havalar mahvetti".Ne kadar sıcaklar bizi sekteye uğratsa da biz her günümüzü planlı yaşamaya çalışmalıyız.Tabi ki bu plana harfiyen uğramak imkansız ama başlarda çok az olsa da azim gösterirsek bu seviye daha da artar diyi düşünüyorum.

Kış boyunca yapamadığımız kuran okuma gibi kitap okuma vb. gibi güzellikleri yaşamak için bu yaz günlerini fırsat bilmeliyiz.

Selametle....