Jump to content
Necip Fazıl Kısakürek [N-F-K.com Forum]
NAHİDE

Çarşaflı Standupçı :)))

Recommended Posts

Peygamber Efendimizin ilk eşi Hatice anamız ticaretle uğraş içerisindeydi. Peygamber Efendimizi de bir defasında göndermişti, Peygamberlikle şereflenmden önce. Tabii burada, kadınlarımızın nasıl bir daire içerisinde kalmaları gerekir, bu önemli. Yoksa onların da yapabilecekleri bir iş her zaman vardır. Yeter ki, sınırı bilelim. Haklarımızı bilelim. Günah bir iş işlesekte, ölçüleri korumak lazım. Peygamber Efendimizi Medine girişinde şarkılarla karşılamış kızlar, mesela... Ama bu demek değildir ki, meşru bir hakkımızı kitlelere duyurmak için pop bilmem ne yapalım. Meşru bir davanın yolu da meşru olmalı. İnanın bu yolda nefsin öyle hileleri var ki, büyük bir fakih de olsanız, sizi yakalayabilir köpek nefs. Tasavvuf ehli, her zaman orta yolu tutumuştur. Nefsin hileleriyle başedebilmesi için bunu yapmıştır, Allah'ın izniyle. Nefs sizi öyle bir yakalarki, haberiniz olmaz ölünceye kadar ve siz hayırlı bir iş yaptığınızı sanırsınız. İşte yok olmak ve O nurla var olmak bu demek. Nefs ve şeytan ne yapar böyle bir kalbe. Alemin kurtuluşuna vesile olduğu halde, kendini kurtaramamış alimlerin hayat romanlarıyla dolu geçmiş. Bu hanımlarda avama mesajlarını iletirler ve hatta onlara kurtuluş yolunu gösterirler diyelim, ya kendileri bu alimlerin vaziyetine düşmezler mi? Bunu Allah bilir. Kimsenin akibeti hakkında yorum yapmak istemem ama, şunu da belirmek isterim ki, nefsin ve şeytanın akla hayale gelmez hileleri vardır...

selam ve dua ile...

ehl-i_ kalender ve Harun Yaşar kardeşlerimin kullandıkları dili de, Gazzede müslüman kardeşlerimizin can verdiği şu günlerde, anlayamıyorum! Efendim, tefrika bu işte. Boşuna başka bir yerde aramayın tefrikayı.

Ben her iki arkadaşa da hak veriyorum zira ehli kalender kardeşim peygamberimizin "Ahir zaman da yani fitne zamanında kadınların hayır yapmadıkça ve lazım olmadıkça evde oturmaları dışarı çıkmalarından daha hayırlıdır" hadisi şerifinden yola çıkarak düşüncelerini aksettirdiği kanaatindeyim ama İhtiyaç varsa, yol Allah rızası ise,ilim ise vb... o zaman helal dairesi içinde edeple harama girmeden bayanlarda tıpkı Hatice annemiz gibi tıpkı Aişe annemiz gibi çok güzel işler başarabilirler... :crying_anim: Sürç-i lisan ettiysem affola... selam ve dua ile...

Üstadın hatası olamaz mı? 700 sene Osmanlı devletinde kadınlar dışarı çıkarken(oda çok acil bir ihtiyacta) peçeyle çıktılar, erkeklerin yürüdüğü yolun tam tersinden gittiler, bunların hepsi lüzumsuz iş mi yaptı?Batıni açıdan bakalım:Eğer kadın toplum içinde faal olursa şuandaki gibi erkekler onu bir arkadaş gibi görür.Gizliliği kalkar bu seferde aşk falan kalmaz şu andaki gibi.Ancak aşk sanılan bastırılmış şehevi duygular kalır.Kadın faal olursa ne Tahir kalır ne Zöhre, Ne Ferhat kalır ne Şirin, ne Kerem kalır ne Aslı.Aşk Allah-u Tealanın kulunu ikaz için gönderdiği büyük bir nimettir.

Ben her iki arkadaşa da hak veriyorum zira ehli kalender kardeşim peygamberimizin "Ahir zaman da yani fitne zamanında kadınların hayır yapmadıkça ve lazım olmadıkça evde oturmaları dışarı çıkmalarından daha hayırlıdır" hadisi şerifinden yola çıkarak düşüncelerini aksettirdiği kanaatindeyim ama İhtiyaç varsa, yol Allah rızası ise,ilim ise vb... o zaman helal dairesi içinde edeple harama girmeden bayanlarda tıpkı Hatice annemiz gibi tıpkı Aişe annemiz gibi çok güzel işler başarabilirler... :crying_anim: Sürç-i lisan ettiysem affola... selam ve dua ile...

Allah razı olsun...

NESLİHAN HANIM ÜSTADLA EVLENDİĞİNDE EFENDİ HAZRETLERİ ÜSTADA KIZIM SANA EMANET DAMADIM DEMİŞTİR.Batın batın diyorsun ancak böylesine derin düşünemiyorsun. Zaten düşünmeni de beklemiyorum bu laflarından sonra. Başka bir not:

:crying_anim: bencede katılıyorum

Yorum yapmayacağım, tartışmaya girmeyeceğim dedim ama, kendimi de tutamadım. Arkadaşlar sahiden sizin derdiniz nedir?

Amacınız forum içerisinde konular açarak bilgi paylaşımında bulunmakmı, yoksa bilgi paylaşımını kişisel bir konu haline getirerek (tartışma demiyorum) kavga etmekmi ? Ki şuan tartıştığınız konu bunu gösteriyor. Birbirinize hakaret derecesi sayılacak, küçük düşürecek kelimeleri söylemekten çekinmiyorsunuz. Bizler burda ne için bulunuyoruz. Ne yapıyoruz!

Kendinize gelin kendinize, ne amaçla burda bulunduğumuzu unutmayın.

Yoksa en iyi yaptığımız iş Nutuk çekmek mi!!!

Yorum yapmayacağım, tartışmaya girmeyeceğim dedim ama, kendimi de tutamadım. Arkadaşlar sahiden sizin derdiniz nedir?

Amacınız forum içerisinde konular açarak bilgi paylaşımında bulunmakmı, yoksa bilgi paylaşımını kişisel bir konu haline getirerek (tartışma demiyorum) kavga etmekmi ? Ki şuan tartıştığınız konu bunu gösteriyor. Birbirinize hakaret derecesi sayılacak, küçük düşürecek kelimeleri söylemekten çekinmiyorsunuz. Bizler burda ne için bulunuyoruz. Ne yapıyoruz!

Kendinize gelin kendinize, ne amaçla burda bulunduğumuzu unutmayın.

Yoksa en iyi yaptığımız iş Nutuk çekmek mi!!!

bencede kendinizi tutun ve susun dediklerinizle daha çok uyuşmuş olursunuz. sizde bu sözleri sarfederek eleştirdiğiniz konuda ne gibi farkınız kalmış anlayamadım

bencede kendinizi tutun ve susun dediklerinizle daha çok uyuşmuş olursunuz. sizde bu sözleri sarfederek eleştirdiğiniz konuda ne gibi farkınız kalmış anlayamadım

Forum'da yorum yapmak istemediğimin tek nedeni. ANLAMIYORLAR!