Jump to content
Necip Fazıl Kısakürek [N-F-K.com Forum]
luchesse

Destan

Recommended Posts

Üstad'ın yeni hayranlarından biriyim.Mükemmel bir edebiyatı olduğu muhakkak bir gerçek.Bazen karşı karşıya getiriliyor bazı şairlerle ama çok saçma.Kendisi gördüğüm en iyi şairlerdendir ve namı gibidir.(Şairlerin Sultanı)Bu şiire gelince.Bu şiirde haddini aşmıştır Üstad.Cezasını da çekmiştir.Yalnız anlamadığım bir gerçek bunu göremiyor mu millet? Yoksa görüpte inanıyor mu ne? Hatta görüpte bu vatan için neler yapıldığını hiçe sayıyor olsa gerek.

Kim ne derse desin , hatta yöneticiler ve üyeler kızabilir ama aleni olan şudur ki , Üstad da her kul gibi yanlışa düşmüş ve yapılanları 2 beyitle sansürlemiştir.Benim burada diyeceğim şudur ki ,

milyonlarca şiir duysam Üstad'ın ağzından , Denk midir alınan şevk savaşanlardan ve onların paşasından...

Üstad haddi aşmamıştır, her söylediği "müstehak"tır.

Kul olarak, hataları vardır elbet, kimse Üstad'ı melek vasfıyla nitelendirmiyor.

Ancak bahsettiğiniz beyitler gayet yerindedir.

Örnek almamız gereken yaşam felsefemiz ve bu yaşamdaki yanlışlıklara temas eden eşsiz mısralar...

Ah, küçük hokkabazlık, sefil aynalı dolap;

Bir şapka, bir eldiven, bir maymun ve inkılap!

Necip Fazıl (1947)

Harika....

Üstad'ın yeni hayranlarından biriyim.Mükemmel bir edebiyatı olduğu muhakkak bir gerçek.Bazen karşı karşıya getiriliyor bazı şairlerle ama çok saçma.Kendisi gördüğüm en iyi şairlerdendir ve namı gibidir.(Şairlerin Sultanı)Bu şiire gelince.Bu şiirde haddini aşmıştır Üstad.Cezasını da çekmiştir.Yalnız anlamadığım bir gerçek bunu göremiyor mu millet? Yoksa görüpte inanıyor mu ne? Hatta görüpte bu vatan için neler yapıldığını hiçe sayıyor olsa gerek.

Kim ne derse desin , hatta yöneticiler ve üyeler kızabilir ama aleni olan şudur ki , Üstad da her kul gibi yanlışa düşmüş ve yapılanları 2 beyitle sansürlemiştir.Benim burada diyeceğim şudur ki ,

milyonlarca şiir duysam Üstad'ın ağzından , Denk midir alınan şevk savaşanlardan ve onların paşasından...

Gerçekler bazen böyle can acıtabilir. İnsan doğal olarak inanmak istemez tabi. Bence Üstad burda haddini falan aşmadı. Neden aşsın kı? Kukla gibi düşünmemek mi haddi aşmak? İnsanı yargılamak mı haddini aşmak?

Birde o zamanı düşün. "Allah" kelimesini kullanmak bile yasaklanmıştı bahsedilen zihniyet tarafından. İşte o zaman şunu düşünmek lazım, Üstadın deyimiyle "Bu hale getirilmek için mi kurtarıldık". Sana Üstadın Ayasofya hitabesini tamamıyla okuman veya dinlemeni tavsiye ederim.

Neyse. İnsanın bu şiiri bağıra bağıra okuyası geliyor küfrün karşısında. Mükemmel.

Harika....

Gerçekler bazen böyle can acıtabilir. İnsan doğal olarak inanmak istemez tabi. Bence Üstad burda haddini falan aşmadı. Neden aşsın kı? Kukla gibi düşünmemek mi haddi aşmak? İnsanı yargılamak mı haddini aşmak?

Birde o zamanı düşün. "Allah" kelimesini kullanmak bile yasaklanmıştı bahsedilen zihniyet tarafından. İşte o zaman şunu düşünmek lazım, Üstadın deyimiyle "Bu hale getirilmek için mi kurtarıldık". Sana Üstadın Ayasofya hitabesini tamamıyla okuman veya dinlemeni tavsiye ederim.

Neyse. İnsanın bu şiiri bağıra bağıra okuyası geliyor küfrün karşısında. Mükemmel.

Size diyeek sözüm şunlar.Yargılama değidlir bu.Hakir görmek , aslı küfretmektir.Hatadır da bu.Bunu görmeyende küfrü tasdikler.Kimsenin bunu demeye hakkı yoktur.Bugun rahatca bu şiiri okuyabilecek ortam bulabilenler , düşünmelidir.TÜrkçe'yi hala kullanıp,bu şiirleri okuyabilenler düşünmelidir.Bugun bir Coni gibi konusabilirdiniz.Daha fazla konusmucam çünkü yakıştıramıyorum sizlere.Lütfen konuyu kapatalım.

Bugun bir Coni gibi konusabilirdiniz

Ahlak yıkımına karşı ne zaman insaflı birisi ağzını açsa; ya bu cümle; yahut

baban kim onu bilmezdin
cümlesi.

Bizim sıkıntımız bu değil ki; bizim sıkıntımız; madde planında; şahlandıktan sonra(ki buda ayrı bir mevzuu; üstadın yasaklı kitabı her şeyi açıklayacaktır) tek sermayemiz olan; iman ve ahlak yönümüzü çökertmeleridir.

Ve şunu eklemekte isterim; bu devlet; İslam'dan taviz vermese idi kurulamazdı. Yani; babalarınızı seçen zat;(bunu birine söylemiştim. O olmasa baban belli olmazdı dediğinde; sizin oralarda babaları atanız mı seçiyor) buna muktedir olamazdı. İslam'dan taviz verdiği müddetçe dilediğini yapabildi. 

...................

Size diyeek sözüm şunlar.Yargılama değidlir bu.Hakir görmek , aslı küfretmektir.Hatadır da bu.Bunu görmeyende küfrü tasdikler.Kimsenin bunu demeye hakkı yoktur.Bugun rahatca bu şiiri okuyabilecek ortam bulabilenler , düşünmelidir.TÜrkçe'yi hala kullanıp,bu şiirleri okuyabilenler düşünmelidir.Bugun bir Coni gibi konusabilirdiniz.Daha fazla konusmucam çünkü yakıştıramıyorum sizlere.Lütfen konuyu kapatalım.

hala bu ülkeyi malum zatın kurtardığını iddia edip ona tapanlar olduğunu görmek beni şaşırtıyor.

eğer şimdi bu mesajı yazabiliyorsanız, dinini korumak için silahların üzerine atılanlar sayesinde yazabiliyorsunuz.siz biraz düşünün dinini koruyabilmek için can verenler sayesinde kurtulan vatanı kendilerinin kurtardığını iddia edip basit siyasi başarılar için o milletiin dinine saldıranlar o vatanı kurtaran kahramanlar mıdır yoksa vatan hainlerimidir.

bugün coni gibi konuşabilirmişiz.galiba bu arkadaş ömrü boyunca evinden dışarı çıkmamış biri.yoksa bu şahıslar tarafından hazırlanan eğitim sisteminin nasıl türkçeyi katlettiğini görmemek imkansız.

Heyhat ki şuurdan nasiplenmemiş bazı arkadaşlarımız bir anda mahkeme kurmuş , yargılamış , kalemi kırmış , ve herşeyi temize havale ederek infazı tamamlamış ne denilir ki daha... Yürü be kim tutar seni...

Bugün Coni gibi konuşmuyoruz ama Coni gibi giyiniyor,Coni'nin dini günlerinde onlar gibi kutlama yapıyor,Coni'nin filmlerini seyrediyor,Coni'nin çıkardığı mallara onlardan önce biz saldırıyor kısacası Coni gibi konuşmuyoruz ama ona benzemek için elimizden geleni ardımıza koymuyoruz.Çok güzel ya gerçekten ne kadar şükretsek azdır(!)

Üstadın ne kadar yüksek görüşlü olduğu bu tipleri görünce daha iyi anlaşılıyor.Ne demiş Üstadımız

Bülbüllere emir var!Lisan öğren vakvaktan

Bahset tarih ,balığın tırmandığı kavaktan

Balığın tırmandığı kavaktan bahsedenler hala var be Üstadım.....

Hakim, kendine güvenen ve uyaran bir üslup. Çok sevdiğim bir şiir. Hele merhum üstadın kendi sesinden dinlerseniz.....

Bugün Coni gibi konuşmuyoruz ama Coni gibi giyiniyor,Coni'nin dini günlerinde onlar gibi kutlama yapıyor,Coni'nin filmlerini seyrediyor,Coni'nin çıkardığı mallara onlardan önce biz saldırıyor kısacası Coni gibi konuşmuyoruz ama ona benzemek için elimizden geleni ardımıza koymuyoruz.Çok güzel ya gerçekten ne kadar şükretsek azdır(!)

Üstadın ne kadar yüksek görüşlü olduğu bu tipleri görünce daha iyi anlaşılıyor.Ne demiş Üstadımız

Bülbüllere emir var!Lisan öğren vakvaktan

Bahset tarih ,balığın tırmandığı kavaktan

Balığın tırmandığı kavaktan bahsedenler hala var be Üstadım.....

Bugun konuştuğunuz , yazdığınız dili kime borclusunuz soruyorum sizlere.Tırmananları görmek güldürüyor beni.Siz ve sizin önder gördüğünüz ilerileri bağnazlığa giden yolda hep bayrak tuttunuz.Edebi yönden takdir ettiğim NFK'yı anlamadığınız belli.Tapmak'tan bahsediyorsunuz oysa ki sizler taparak edinmişsiniz görüşlerinizi.Ben her insanoğlunun yanlış veya hatalı olduğunu idrak edecek biriyim.Ama sizler o kadar nankörce konusuyorsunuz ki devletin kuruluşundan tutta , savaşlarına kadar hiç bir şey bilmiyor ve görmezden geliyorsunuz.M.Kemal Paşa'nın yaptığı her iyilik , yüzünüze gözünüze dursun.Vatan için yapılan en küçük bir hamle bile yeter ona duacı olmaya.Sizler asıl tapansınız o karanlık yola.Ve aydınlık size hiç rastlamayacak.Kaybolup gideceksiniz uçurumlarda.Allah aydınlatandır fakat ışığı alabilen kul'dur.Sizlerin değerlendirmesini Ona bırakıyorum ki en doğruyu bilen O'dur

Son sözüm şu olsun.NFK büyük bir sanatçı fakat hatalarını görmeyi biliniz.

Bugun konuştuğunuz , yazdığınız dili kime borclusunuz soruyorum sizlere.Tırmananları görmek güldürüyor beni.Siz ve sizin önder gördüğünüz ilerileri bağnazlığa giden yolda hep bayrak tuttunuz.Edebi yönden takdir ettiğim NFK'yı anlamadığınız belli.Tapmak'tan bahsediyorsunuz oysa ki sizler taparak edinmişsiniz görüşlerinizi.Ben her insanoğlunun yanlış veya hatalı olduğunu idrak edecek biriyim.Ama sizler o kadar nankörce konusuyorsunuz ki devletin kuruluşundan tutta , savaşlarına kadar hiç bir şey bilmiyor ve görmezden geliyorsunuz.M.Kemal Paşa'nın yaptığı her iyilik , yüzünüze gözünüze dursun.Vatan için yapılan en küçük bir hamle bile yeter ona duacı olmaya.Sizler asıl tapansınız o karanlık yola.Ve aydınlık size hiç rastlamayacak.Kaybolup gideceksiniz uçurumlarda.Allah aydınlatandır fakat ışığı alabilen kul'dur.Sizlerin değerlendirmesini Ona bırakıyorum ki en doğruyu bilen O'dur

Bunu sünepe beyinlerinde; ne yapacağını kime hırlayacağını bilemeyip en sonunda kafalarında birer tanrı Atatürk objesi oluşturup en ufak bir eleştiride kudurmuşcasına karşı tarafa saldıran insanlardan birisi mi söylüyor.

Ciddiye almakta zorlanıyorum kusura bakmayın.

göz vardır görene . yoksa köre ne!!

ucuz dalaşmalarınızdan vazgeçin arkadaşım . takiyye yapmanın manası yok!

Üstad'ın Ayasofya konferansını okumanı/dinlemeni öneririm:

http://www.n-f-k.com/nfkforum/index.php?showtopic=3965

galiba abimiz mondros ateşkes anlaşmasının ebedi şef( paşamız) in amirlerine haber vermeden filistin suriye cephesini terketmesi sonucu imzalandığını bilmiyor.

Üstad "Destan" şiiri ile maalsef Cumhuriyetimizi kötülemektedir. Aynalı Dolap, Atatürk, Dolmabahçe Sarayı’nı ilk kez 1 Temmuz 1927’de İstanbul’a geldiğinde kullandı ve 15 yıllık cumhurbaşkanlığı süresince aralıklarla olmak üzere yaklaşık 4 yıl İstanbul’da kaldı.

İstanbul’da bulunduğu süre içerisinde ana ikamet mekanı olarak Dolmabahçe Sarayı’nı tercih eden Atatürk, saraydaki ilk ikametinde Pembe Salon’u kullandı.

Osmanlı padişahları tarafından da özel yaşam alanı olarak yeğlenen Pembe Salon, Atatürk tarafından hem yatak odası hem de dinlenme alanı olarak tercih edildi.

Atatürk, Pembe Salon’dan banyoya geçiş için ise aynalı bir dolapla kamufle edilen özel bir kapıyı kullandı. Bu dolap, kapağı açıldığında içinden banyoya geçiş imkanı verecek şekilde düzenlenmiş. Aynalı dolabın tam karşısındaki duvarda da, bu dolabın bir benzeri yer alıyor. Buradaki dolap, diğeri gibi özel olarak bir geçişe imkan vermezken, saraydaki simetrinin bozulmaması için konulmuş.

Atatürk, hastalığı döneminde Dolmabahçe Sarayı’nda kaldığı tarihlerde de Pembe Salon’u bir süre yatak odası olarak kullandı. Ancak hastalığın ilerleyen döneminde Atatürk, bugün “Atatürk’ün Odası” olarak bilinen 71 numaralı odaya geçti.

Üstadın şiirde söz ettiği aynalı dolap bu aynalı dolaptır. "Bir şapka, bir eldiven, bir maymun ve inkılap!" sözleriyle de Türk ınkılabını yermektedir. Kıyafet devrimi ile maymuna döndüğümüzü söyler. Inkılabın bu basit kılık kıyafetten ibaret olduğunu söyler.

Maalsef bu şiir Üstad adına bir şanssızlıktır.

inkilapların iç yüzünü idrak edememek senin için büyük bir şanssızlık olmakla birlikte burada bize karşı üstadımızı kötülemen küstahlıktır.

yukardaki mesajın üstadımın sanattaki üstünlüğüne olan inancımı bir kat daha artırmış ve şaha kiş makalesindeki hikmeti hatırlatmıştır.

Arkadaş ya sen üstadı hiç okumamışsın, ya da aklın sıra kelime oyunları yaparak kendince üstadı eleştiriyorsun. Hem üstad diyeceksin hem de aynalı dolabı talihsizlik mahsulüdür diye niteleyeceksin. Böyle bir zıtlık olur mu? Bilakis aynalı dolap nezlinde 'destan' şiiri cumhuriyete verilmiş en güzel cevaptır. Pardon yahu, ne cumhuriyeti, tek adam diktatörlüğü diyecektim.

• Like 1

Mezarda kan terliyor babamın iskeleti;

Ne yaptık, ne yaptılar mukaddes emaneti?

Ah, küçük hokkabazlık, sefil aynalı dolap;

Bir şapka, bir eldiven, bir maymun ve inkılap!

NECİP MİLLETİN FAZIL ŞAİRİ...üstadım ve akıl hocam_x)

Birileri zamanında Üstad için "Bir mısrası bir millete şeref vermeye yeter!.." demiş ya...

Her mısrası yaşıyor sanki. Kitaplarını okumadan şiirinde bir mana alıyor insan, ama bir kitabı bittikten sonra alakalı bir şiir okundumu o zaman anlıyor insan meselenin aslını.

Her mısrada ayrı alem var ama büyük bir uyum var.Bir galaksi içindeki ayrı bir hesapda dönen ama uyum içinde yıldızlar gibi...

Bülbüllere emir var: Lisan öğren vakvaktan;

Bahset tarih, balığın tırmandığı kavaktan!

Oooo nedir nedir, Cumhuriyet nedir?

Oooo nedir nedir, İnkilap nedir?

Cumhuriyetimizi kötülemek nedir yahu? E o zaman kötülediği bir şey varsa, savunduğu bir şey de var da, e peki nedir o, nedir?

El üstünde kaytırmaca sabun, nedir? Sabun...

Şimdi, cumhuriyetin önüne hangi sıfatı koyarsan, cumhuriyet o demektir... İşte bu cumhuriyetin önündeki sıfat varya, ha işte o kimin neye karşı olduğunu gösterir... Yahu bugün cumhuriyet ile yönetilip, demokrasisi olmayan ülkeler var... Ama mesela krallıkla yönetilip, demokrasisi olan ülkeler de var... İran bir cumhuriyetir mesela... Saddam cumhuriyeti var mesela... Hitler, Musuloni falan filen, bu adamların rejimi neydi? Acaba Türkiye cumhuriyetinin önünde nasıl bir sıfat vardır? Yahu hani bunun için devrimlere bakmak lazım... Kıyafet, harf devrimleri filan ya...

Yahu şimdi ben seni dövdüm ama, bir sor bakayım, niye?

Ben cumhuriyeti kötülüyorum ama, bir sor bakalım niye? Hangi cumhuriyet, benim yan gözle baktığım... Hani Allah kelimesinin yasaklandığı o günlerde, Üstad ima yolu ile ve enfes bir perdeleme ile söylemiş hakikatleri... Yahu bırakın da, bari bu kadar da olsun konuşsun Üstad, bu kadar olsun karşı çıksın şu boyacı şeyine batırılmış cumhuriyete canım, değil mi ama? Devrimlere karşıydı üstad, ne var bunda yahu, karşı olamaz mı yani? Devrimleri yeremez mi yani? Atıf hocanın idam sehpasına çıkmasının yolunu döşeyen inkilap hangisiydi acep? Cumhuriyet ve istiklal mahkemeleri... Nasıl ama...

İnkilaplar... Kıyafet devrimi ile maymuna döndüğümüz filan... Yahu lütfn o mısrayı okuyan böyle bir anlam mı çıkarır? Şapka, eldiven ve maymun başka şeyleri ima eder... Şu büyük larusları al da bir oku. Oradaki maymunlukları bir gör. O kitapların hangi felsefi akıma göre yazıldıklarını nerden bileceksin tabi canım, konuşuyorum işte... Zaten bu yüzden maymunu kavrayamadın... O zamanki eğitim sistemine bak yahu...O kıyafet devrimi ile maymuna benzemedik belki ama, her halde çok gülünç duruma düşdük... O dönemin resimlerine bak, gülersin... Gerçekten gülersin yahu... Şapka bilmem neyi ile Atıfcığımı asdık da, yahudiyi zengin ettik, yalan mı? Harf inkilapı desen tamamen milli ama, e o zaman A. Dilaçar kim yahu... Ha bak unutuyordum, şu hukuk devrimi de bir başka yani ha... Hani tercüme ile aldığımız bir medeni kanun ve büyük devrim... Şu hukuk bilmem ne kanunları devrimleri için bir lozan antlaşmasının maddelerini okumaz mısınız? Orada yazıyor, ülkemize 5 yıllığına gelen hukukcular var, hadi bakalım gel buradan yak...

Devrimler yapılırken halktan kime sorulmuş? Halktan onay mı alınmış? İnkilaplar için, işte tam benim istediklerim mi demiş halk? Şimdi böyle bir cumhuriyetin önüne hangi sıfatı koyalım? İşte oraya koyacağın sıfat, aslında Üstadın neye karşı olduğunu gösterir... Ezanların türkçe okunması, ayetlerin türkçe okunmasıda mı halka soruldu... Hani eleştirilmez bir cumhuriyetiz ya, hani Üstad yermiş ya... Hangi inkilap halka soruldu, hangisi? yahu numunelik olsun, bir tane gösterin, hangisi?

Bütün yapılan bu işler havadan önümüze düşmediler mi? Bu temelsiz inkilaplar var diye, hiçbir toplumsal değerlere yaslanmayan devrimler var diye kaç can alındı, bilmez misiniz? Yahu siz sosyal bilim de okumaz mısınız? Psikoloji bilimi, toplum bilimi nasıl bir şeydir, bunu olsun bilmez misiniz?

''Heykel destek üstünde, benim ruhum desteksiz.'' Ha işte, benim de aklıma burası takıldı, iyi mi? Acaba arkadaş ne der? Hadi bakalım, hadi bakalım???

Guest Bir Kereye Mahsus

Necip Fazıl etkilendiğim şairlerin başında gelir; bu şiiri de severim ziyadesiyle, amma son iki mısrada Mustafa Kemal Atatürk'ün devrimlerine bir karşı çıkma var. Bu benim aklımı karıştırıyor. Bakınız, Atatürk de Gazi'ydi ve Peygamber Efendimiz (s.a.v) Şehidler kadar Gazileri de hadis-i şerifleriyle övmüştür. Yapmayın, etmeyin; geri kafalı olmayın diyorum. Ve hatta eminim ki; Necip FAzıl burada Atatürk e değil de, başkalarını hicvetmiştir. Bunu maalesef Kısakürek sevenler yanlış anlıyor... Belki de biz yanlış anlıyor olabiliriz. Ben yine de Necip Fazıl'ın şiirlerini seveceğim...

Utanç Videosu Hassaten videonun başına dikkat!

Efendim siz karıştırıyor olmayasınız, ne gazisi; o şehittir yahu!

Yapıyorum, ediyorum, geri kafalıyım! Ya siz?!

• Like 1

Necip Fazıl etkilendiğim şairlerin başında gelir; bu şiiri de severim ziyadesiyle, amma son iki mısrada Mustafa Kemal Atatürk'ün devrimlerine bir karşı çıkma var. Bu benim aklımı karıştırıyor. Bakınız, Atatürk de Gazi'ydi ve Peygamber Efendimiz (s.a.v) Şehidler kadar Gazileri de hadis-i şerifleriyle övmüştür. Yapmayın, etmeyin; geri kafalı olmayın diyorum. Ve hatta eminim ki; Necip FAzıl burada Atatürk e değil de, başkalarını hicvetmiştir. Bunu maalesef Kısakürek sevenler yanlış anlıyor... Belki de biz yanlış anlıyor olabiliriz. Ben yine de Necip Fazıl'ın şiirlerini seveceğim...

M.K. Atatürk'ün devrimleri...

Devrimlere karşı çıkamazsın kardeşim... Hem buna kanunlar izin vermez... Şimdi ben devrimlere karşı çıkarsam, bu bizi yükümlü tutan kanunlarımız karşısında suçlu konumuna koyar... Mesela bu arkadaş, canım şu 'Bir Kreye Mahsus' birader, ben eminim ki başında bir foterle dolaşıyordur... Çünkü oda bir devrim, üstelik bu devrim yasası halen daha geçerli, iyi mi? Şimdi mesela eleştiremezsin devrimleri, hem fikirim; şapka giymeyiz ve ona da hemfikirim... Gördüğünüz gibi ben herşeye hem fikirm.

Yahu aklıma takıldıda, devrimler eleştirilemez, değil mi? 82 darbesini yapanlar anaysaya bir madde koydurdu: Türkçesi darbeyi eleştiremezsin... Aha o da ne!?!

Canım kardeşim, günümüze 19. yy akımlarıyla, devrimleriyle bakamazsın... O dönemin dünya konjektörünün sunduğu bir paketti o devrimler... Yani halka rağmen yapılan bir hareketti o devrimler. Dünya üzerinde Allah'ın kelamı ve Peygamber Efendimizin sünneti hariç eleştirilemez bir şey yoktur. Durmadan gelişen bir dünyada 19. yy'da ortaya atılan devrimlerle bir ülkenin...

Bak kardeşim, medeni hukuk devrimi var değil mi? Bunun için mesela Lozan Anlaşmasının maddelerini okudun mu? Hani gizli bir bilgi vermiyorum sana, Lozan maddelerini okudun mu diyorum, o kadar? hani o maddelerin birisinin ayrıntısında medeni kanun devriminin izlerine belki rastlarsın. Hem bu medeni kanun devrimi konusu açılmışken şunu da belitrmekde fayda var, Sivas kongresinin yapıldığı sıralarda Amerikan mandacılığını isteyen şahısların Amerikalılara gönderdiği bir mektup var mesela... Orada da ülkenin kanun yapısı biryerlere sipariş ediliyordu mandayı istiyenler tarafından... Şimdi kahraman diye bildiğimiz çoğu kimsenin bu mandacılık fikrinde imzaları vardır.

Erzurumda Karabakir'e gönderilen bir manda mektubu var mesela, bunun için karadenize demirliyen bir Amerikan gemisi var mesela...

Hani diyorsun ya kardeşim, gazilik filan... İslam dinine ait bir kavram... Hani laikliğe de aykırır ya, neyse... Dni kavramları işinize geldiği yerlerde kullanırsınız ama, iş medeni hukuka geldiğinde, dini kavramlar hayat dışına kaçar... Osmanlı'da bile, bazı çevrelein değimiyle o geri kafalıların döneminde hukuk kuralları tek metinden oluşmuyordu. Şeri mahkemeler yanında örfi mahkemeler vardı. Farklı dine mensup kişilerin kendilerine ait mahkeme safahatı vardı. Ama bizde tek metinle her kesimi yargılama işini gören bir hukuk devrimimiz var. Mesela buradaki miras hükümleri ile İslamın miras hükümleri nasıldır. Arda fark var mıdır? Bir Fıkıh kitabı ile yargılandığımız kanunlar aynı mıdır. Hükümler aynı mıdır? Yahu acaba kim geri kafalı olmaya layik?

Zamanı kokutanlar mürteci diyor bana;

''Yükseldik sanıyorlar, alçaldıkça tabana.

Zaman, korkunç daire; ilk ve son nokta nerde?

Bazı geriden gelen, yüzbin devir ilerde!

Yeter senden çektiğim, ey tersi dönmüş ahmak!

Bir saman kağıdından, bütün iş kopya almak;

Ve sonra kelimeler; kutlu, mutlu, ulusal.

Mavalları bastırdı devrim isimli masal.

Yeni çirkine mahkûm, eskisi güzellerin;

Allah kuluna hâkim, kulları heykellerin!''

Şimdi şu yukardaki hiciv kime acep?

• Like 3