Jump to content
Necip Fazıl Kısakürek [N-F-K.com Forum]
luchesse

Destan

Recommended Posts

Guest Bir Kereye Mahsus

Atatürk Gazi'dir. Bir müslüman olarak inanıyorum ki; Atatürk'ün Kur'anı Kerim'e hakareti de olamaz! Herhalde siz Balıkesir Zağnos Paşa Camii'nde Atatürk tarafından bizzat okunan hutbeden bihabersiniz. Niye haberiniz yok? Çünkü sizi Atatürk'ün icraatleri değil; kıldığı namaz ilgilendirir. Halbuki dinimizde zorla kimse namaz kılacak diye bir şey yoktur. Eminim ki ben dinimizi sizden daha iyi biliyorum. Peki siz namazınızı dört dörtlük kılabiliyor musunuz? Zannetmiyorum... Herkesin namazı kendine. Namazla her şey bitmiyor efendiler. Bırakın şimdi burada masal okumayı da; Atatürk'ün ve şehitlerimizin, gazilerimiz arkasından bir kere Fatiha okudunuz mu bana bunu söyleyin. Yanlış anlamayın ama; sizin gibi mantalitesinde problem olan; hoşgörüden yoksun insanları gördükçe; bu insanlarla nasıl aynı dinden olabilirim diye kendimden utanıyorum... Ama çok şükür ki; müslüman, Atatürkçü bir Türk genciyim. Ölene kadar da böyle kalacağım. Sizin gibi partici, fırkacı da değilim. Gidip de başkalarına yalakalık da yapmıyorum. 25 yıldır kendi inançlarımla yaşıyorum. Eğer başkalarını bir yerlerini yalasaydım şu anda işsiz, boş gezmezdim. Bu yüzden; sizin ideolojiniz size; benimkisi bana...

konumuz şiirdi; ben fikirlerimi söyleyince işlerine gelmeyenler hemen hopladı. Eee ne diyelim; biraz da İslam Dinimiz için hoplayın. Elin Hristiyanı bedava incil dağıtıyor; seni beni hristyan yapmak için. Siz de bedava kuranı kerim dağıtın. Sonra bir daha tartışırız sizinle. Hadi bakalım, görelim ben mi daha müslüman; sen mi daha müslüman. Yaşım 25 ama hepinizi kitap diye okurum ben. şiirlerimi okuyun; ondan sonra hakkımda karar kılın beyefendiler. Yolunuz açık olsun.

Atatürk Gazi'dir. Bir müslüman olarak inanıyorum ki; Atatürk'ün Kur'anı Kerim'e hakareti de olamaz! Herhalde siz Balıkesir Zağnos Paşa Camii'nde Atatürk tarafından bizzat okunan hutbeden bihabersiniz. Niye haberiniz yok? Çünkü sizi Atatürk'ün icraatleri değil; kıldığı namaz ilgilendirir. Halbuki dinimizde zorla kimse namaz kılacak diye bir şey yoktur. Eminim ki ben dinimizi sizden daha iyi biliyorum. Peki siz namazınızı dört dörtlük kılabiliyor musunuz? Zannetmiyorum... Herkesin namazı kendine. Namazla her şey bitmiyor efendiler. Bırakın şimdi burada masal okumayı da; Atatürk'ün ve şehitlerimizin, gazilerimiz arkasından bir kere Fatiha okudunuz mu bana bunu söyleyin. Yanlış anlamayın ama; sizin gibi mantalitesinde problem olan; hoşgörüden yoksun insanları gördükçe; bu insanlarla nasıl aynı dinden olabilirim diye kendimden utanıyorum... Ama çok şükür ki; müslüman, Atatürkçü bir Türk genciyim. Ölene kadar da böyle kalacağım. Sizin gibi partici, fırkacı da değilim. Gidip de başkalarına yalakalık da yapmıyorum. 25 yıldır kendi inançlarımla yaşıyorum. Eğer başkalarını bir yerlerini yalasaydım şu anda işsiz, boş gezmezdim. Bu yüzden; sizin ideolojiniz size; benimkisi bana...

konumuz şiirdi; ben fikirlerimi söyleyince işlerine gelmeyenler hemen hopladı. Eee ne diyelim; biraz da İslam Dinimiz için hoplayın. Elin Hristiyanı bedava incil dağıtıyor; seni beni hristyan yapmak için. Siz de bedava kuranı kerim dağıtın. Sonra bir daha tartışırız sizinle. Hadi bakalım, görelim ben mi daha müslüman; sen mi daha müslüman. Yaşım 25 ama hepinizi kitap diye okurum ben. şiirlerimi okuyun; ondan sonra hakkımda karar kılın beyefendiler. Yolunuz açık olsun.

Ah kardeşim, fikrin buraya kadar senin. Ah canım, dinin ve paranın kimde olduğu bilinmez... Ah kuzum, biz kimsenin namazına dil uzatmadık... Ah müslüman kardeşim, ideoloji deli gömleği...

Biz Atatürk'ün okuduğu hutbeyi de biliriz, TBBM'sinin nasıl açıldığını da... Mesela Atatürk'ün Erzurum kongresi kapanışında okuduğu o enfes dini metni de biliriz...

Namaz bir emirdir. Ama biz kimsenin namazına bir laf etmedik, bunu da nereden çıkardın...

Hani kimseye yarandığım yok da, varsa bir fikrin çık karşıma... Fikirlerimizi güreştirelim ama, sonra aynı safta kıbleye dönelim...

Olayı Atatürk'ün şahsına çekmeyip, olaya geniş bir pençereden bakıver kardeşim... Ben burada Atatürk eleştirisi değil bir dönemin eleştirisini yapıyorum... Zaten yazdıklarımdan da bunu çıkardırsın müslüman kardeşim...

Ben de şiir yazarım, sen de benim şiirlerimi oku o halde kardeşim...

Ha bir bizi kitap diye okurmuşsunuz, o halde bir şeyler de öğrenin de, boşa gitmesin... Şaka, şaka...

Hadi bakayım, oku beni kardeşim... Hadi ama, bekliyorum...

Ah kardeşim, senin dilin serbest ama, benimki kanun pençesinde... Ama ben sana böyle de yeterim...

Neyse, işsizmişsin... Ben de öyle...

• Like 5

Necip Fazıl etkilendiğim şairlerin başında gelir;

Üstadımız şairler içerisinde etkileyenlerin başında gelir genel kanıda bu yöndedir, tabir yerinde ise okurlarını kuşatır kendi iklimine sürükler ve orada mükemmeli ve hakikati yaşatır bu nedenle tesirli olması kaçınılmazdır.

Yapmayın etmeyin geri kafalı olmayın.

Bu ikazı ve hakareti ben üzerime alıyorum evet geri kafalıyım o denli geri kafalıyım ki Üstadımızı layık-ı veçhile idrak edemedim esrarına künhüne vakıf olamadım itiraf ediyorum geri kafalıyım bu derdin devası yok.

devrimlerine bir karşı çıkma var.

Devrimlere karşı çıkılmayacağına dair ilahi bir hüküm mü var. Netice itibariyle devrim bir fikir ürünü değilmidir, fikirden mürekkep bir kanaat yada kurallar ve kaideler bütünü. Kime ait olursa olsun beşeri bir oluşuma, devrime, yasaya karşı çıkma eleştirme hakkına sahip değil miyiz, demokrasiyi savunan insanlar bu noktada neden müsamaha göstermezler yoksa işlerine geldikleri gibimi hareket ediyorlar. Allah'ın ve Resulünün buyrukları dışında her şeyi tenkit edebilirsiniz bunun adı devrim olur, inkılap olur çağdaşlık olur neyi münasip görürseniz görün ne olursa olsun İslam ile bağdaşmıyorsa her fert tepkisini öyle yada böyle ortaya koyabilir bu hakkı kimse kimseden alamaz kimse de bu hakkı kendisinde göremez.Bu gömlek bu bedene dar geliyor demek kadar doğal olan nedir. Bunu kusur olarak mı görmeliyiz..!

Üstadımız bu devrimleri tasvip etmedi.İnancı gereği İslam dışında hiç bir anlayışı, yaşantıyı, fikri, tezi kabul etmedi.Aklınızı karıştıran hususu izah etmeye çalışalım. Üstadımız devrimleri neden eleştiriyor .Üstad-ı alimiz Her fikir, her inanış, tek mevsimlik vesselâm; Zaman ve mekân üstü biricik rejim, İslâm… anlayışını şiar edinmişken, uğrunda heykeller dikilen,methiyeler dizilen, eleştirilemez ,dokunulamaz zat dinimiz, kur’anımız için gökten indirildiği zannedilen bir dogma diyerek inanç planınındaki değer yargılarını ortaya koyuyor, şimdi soruyorum Kur'an-ı Kerimi kabul etmeyen birisi Efendimizin (S.A.V) hadisindeki müjdeye mazhar olabilir mi?

Müteakiben o zat, biz, ilhamımızı gökten gaipten değil doğrudan doğruya hayattan alıyoruz diyerek inançsızlığı fersah fersah gerilerde bırakmıştır.Bir ülkenin kuruluş aşamasında işin başına asker getirirseniz her şeyi asker kafasıyla prensiplerle yönetmeye çalışır çünkü öyle yetişmiştir böyle olunca hezeyanlar manzumesine hazırlıklı olunuz.Evren dönemi.

Bunu maalesef Kısakürek sevenler yanlış anlıyor...

Üstadımızın doğumundan ölümüne, talebeliğinden hocalığına, şairliğinden, aksiyonerliğine nefes alışverişinden her hal ve hareketini, yaşamının bütün safhalarını irdeleyen, müspet yada menfi bütün hususları kılı kırk yararak kemal-i hassasiyetle ele alıp mütaala eden neredeyse cümle yapısından hareketle sözün üstada ait olup olmayacağını tespit vede tayin edecek noktaya gelmiş sevenlerin Üstadımız hakkında yanılıp yanılmayacağını takdirlerinize bırakıyorum.

Bizim şahıslarla ilgili sorunumuz yok şahıslardan çok icraatlarla ilgileniyoruz.Kimsenin namazı bizi ilgilendirmez kılarsa kendine kılmazsa yine kendine benim bundan kazancım ne olabilirki en asgari kılıyorsa mutlu olurum. Kişi dilinin altında gizlidir şiirlerinizi okumazdan evvel yorumlarınızla nazarlarımızda gerekli intibayı uyandırdınız ancak sizden yine umutluyum .

Ufak bir tartışmada üslubunuz boyut değiştirdi kişiliğinizden ahlakınızdan hayanızdan ödün verdiniz aklı selim bir türk genci böylemi olmalıdır.Kimin daha iyi müslüman olduğu tartışılarak mı öğrenilir yoksa kişi iyi bir müslüman olduğunu davranışları ve yaşantısıylamı ortaya koyar, bunu ifade etmek bile abesle iştigal eder. Bizi kitap diye okuyacak birisinin bu yaklaşımını hangi kefeye koymamız gerekir biraz fevri hareket ediyorsunuz.

Bİrde konuyu mecraından saptırmayalım kimsenin kimseye dalkavukluk yaptığı yok bunu ispatlarsanız görüşlerinizi kayda değer bulabilriz madem akıllı türk genci ve müslümansınız biraz daha makul olun kardeşim görüş ayrılıkları olabilir ama hakarete ne luzüm var ben böyle düşünüyorum siz öyle deyin kafi .

Azizim Hüdayim'le işsizler kervanında birlikteyiz.

• Like 3

Siz savunduğunuz adamın ağzından çıkana da mı itimat etmiyorsunuz? Video, Atatürk, kelam bal gibi ortadadır. Hatta altına yazı da düşülmüş.Okumanız vardır umarım. Bize taassup isnat eden siz, asıl öğle köhnemiş bir şekilde saplanmışsınız ki duyduklarınızı da inkar ediyorsunuz. Sizin dediğiniz hutbeden ve de Atatürk'ün islamiyetle, peygamberimizle alakalı hoşnut sözlerden haberdarım. Söyleyin kim ayranım ekşi der. Hangisine itibar etmeli şimdi? Alim, ulemaları bir gecede dar ağacında sallandırdığına mı, bir gecede tüm osmanlıca eserleri yok edip dede ile torunu birbirine yabancı kılana mı, tamamiylr batı kafasına hayran olup, vatanını manda himayesine satacak kadar ucuz kahraman ruhuna mı? Ama şimdi bana Türk bağımsızlığına onun kadar ehemmiyet veren adam yoktur edebiyatı yapacaksınız. 25 yaşınızda olduğunuzu ve de bizi kitap gibi okuyacağını söyleyen pazarcı lisanınızın anladığım kadarıyla eremediklerinize vakıfız. Rica edriz okuyunuz, anlayınız öyle meydana çıkıp millete meydan okuyunuz! Aynen iade..

Kimin namaz kıldığı/kılmadığı, kadından/şaraptan beri gelmediği, masa başı kahramanı olması beni alakadar etmez. Başlangıçta kayda değer bulmuyorum bu bir. Bahsini edeceğim adamda meziyet olmalı. Yalnız benim galeyane geldiğim husus mukaddes kelime gazilik unvanın böyle ucuz harcanmasıydı. Sizin ki, bugün ölen teröristleri şehittir denmeye benzedi.

Belki dini sizin kadar bilmiyoruz ama aman hoşgörümüze laf etmeyin, bakın size tatlı tatlı yanıt veriyoruz, başkası olsa gözünün yaşına bakmayız, bakın şiirlerinizi de okuduk bu kadar vaveyla vermeyin yahu. Ben çok müşerrefim sizinle aynı dinden olduğuma utanmayın, gücenmeyin ne o bizi günah çıkaran, kutsal su serpiştiren rahip bozmalarından mı sandınız? Kimse kimsenin namazına yahut bînamazlığına laf etmedi, üstünlük takvadadır.

Siz belli ki Atina doğması mason beyne fena müptelasınız. Size bir gençliğe hitabeyi ezberden okusak, bir iki şakşakçı çıksa, dizdirsek methiyeleri şâd olacaksınız. Ama asıl o zaman bize itham ettiğiniz birilerine yaltaklanma olayı olurdu.

Efendim samimiyetinize inanıyorum, muazzam bir Türk kanına sahipsiniz, bu aşikar. Ama tek kanatlısınız. Ve bizler müslümanlığımızı yarıştırmayız. Meydan okumanız neye? Size Üstad'ın kitaplarından istifade etmenizi tavsiye ediyorum.

• Like 3

Guest Bir Kereye Mahsus

Üstad'ın kitaplarını okuyunca Atatürk'ten nefret mi edeceğim yani? Siz böyle yazınca, bu anlaşılıyor. Eğer böyle düşünüyorsanız; hemen iade edeceğim kitapları. Bu kadar da olmaz yahu! Siz çığırdan çıkmışsınız iyice. Ben müslümanım ve Türk'üm. Atatürk’ü de, geçmişteki ecdadlarımı da birbirinden çok seviyorum. Kötü bir şey mi yaptık ha, kötü mü? Ali Kemaller gibi mandacı mı olsaydım ha? Türklüğümle, dinimle, hatta hepsini geçtim, insanlığımla şeref duyuyorum. Fazla uzatmaya, hariçten gazel okumaya, makamatlı musiki icrasına gerek yok; Atatürk olmasaydı, o güzelim bir avuç toprak (Mehmet Akif ERSOY’un dediği gibi, cennet olan vatanımız) bizim olmayacaktı. Bu da benim fikrim argadaş!

Acaba benim düşüncelerime saldıranları; Mustafa Kemal Atatürk'e –haşa- “mason, Atina dogması” diyen aklıevvelleri de benim gibi iki hafta siteden uzaklaştırabiliyor musunuz? Eğer bunu yap(a)mıyorsanız, kul hakkı yemiş oluyorsunuz; öteki tarafta Allah nasip ederse, görüşeceğiz...

Sizler Atatürk'ü o kadar karalıyorsunuz ki, sanki rahmetli en büyük –haşa- düşmanımızdı! Gerçekten siz ağlamayın, ben sizin yerinize gözyaşı dökerim. Hepimizin, Atalarımıza sahip çıkması gereken şu kaos ortamında, şu yaptığınıza bak be!

Bana açık konuşun, sizinle tartıştığım için siteden kovulan, mağdur olan, kötü olan ben oluyorum. Siz olmuyorsunuz. Niye? Atatürk’ü sevdim diye! Türklükten, Müslümanlıktan, birlik ve beraberlikten bahsettim diye! Anadolu insanı gibi, Aşık Veysel gibi, Aşık Mahzuni gibi, Maksut Feryadi gibi Cumhuriyetçi, Türk ve Müslüman olduğumuz için… Biz öyle site yöneticileri gibi, ana dilimiz Türkçe varken, imzamıza Fransızca şeyler (?!) yazmıyoruz. Git, git, git… Daha gerilere git. Ben Yunus’u da, Mete Han’ı da, Kürşad’ı da, Fatih Sultan Mehmed Han’ı da sizden iyi biliyoruz.

Biz, rol yapmıyoruz. Neysek, oyuz diyoruz. Bırakın yaftalamayı argadaş!

Neyse, ben her şeye rağmen, sizi seviyorum. Biz bu sevgiyi, çok şükür ki, ecdadımıza, yerin altındaki şühedaya ve Allah’a borçluyuz… Muhabbetle…

Ah canım...

Ya ben bu arkadaşı çok sevdim, atılırsam da bu arkadaş yüzünden atılalım.

Padişahları bir de onuncu yıl albümünden okumalı...

Yunus emre, Mevlana ve diğerlerini de aynı yerden okuyunuz efendim.

Aşık Veysel bir zamanlar Ankara Ulus'a giremiyordu yahu... Bir zamanlar dediğim vakit, malum vakitler...

Mehmet Akif'in cenazesi nasıl kalktı? Daha öncesinde Mısır'a niye gitti, turistlik için mi?

Bak Ata'mızı eleştirdim mi?

Hem neyime gerek, onun heykelini yıkan ineği bile karşı köye sürgüne gönderdiler...

Arkadaş, kontür bitti...

• Like 2

Ceza alma sebebin, fikrin değil mesnetsiz iddalarına gelen cevaplardan sonra bozulan adabın...

Bunu pekala sende biliyorsun. O vakit ne diye demogoji yapıyorsun?

Sahi senin ne işin var burda? Derdin ne?

Guest Bir Kereye Mahsus

Mesnetsiz iddia mı? Ne denir ki buna? Ayıp diyorum sadece, ayıp. Hoşgörülü olun azıcık yahu. Bana demogoji ayaklarını bırakın. Mehmet Akifle Mustafa Kemal'in birbirine düşman olamayacak kadar erdemli olduklarını da biliyorum. Sahi, siz kimi kandırıyorsunuz burada? Benim burada ne işim var demek ha! İyi, çok güzel oldu bu, tehdit de edildik. Benim derdim herkesi kucaklamak ve sizin gibi önyargılı olmamak. Söyle arkadaş, senin derdin ne imiş peki? Soru sormaya mı başlayalım işi gücü bırakıp?

Buna rağmen, gelin, ben sizi yine kucaklamayı da bilirim. Çünkü, sizde olmayan hoşgörü, bende ziyadesiyle mevcuttur. Buyurunuz, çay içmeye, dakika düşeriz senelik paydan. Aynı suyu içiyor ve ekmeği yiyoruz. Nankörlük etmenin bir alemi yok. Biz, geçmişi de biliyoruz, geleceğe nasıl bakılması gerektiğini de.

İyisi mi; bir şiir paylaşayım da; ortam hafiflesin. Haa, şunu da söyleyeyim; beni buna rağmen forumdan uzaklaştırırsanız (daha önce iki kez kovmuştunuz amiyane tabirle); gerçekten de üzülmem. Sadece, insan kazanmayı bilemediğiniz içi; sizin adınıza üzülürüm.

Vatanın Sevdası

Yetmiş beş yıl önce bu yiğit vatan,

İlanı aşk etti cumhuriyete…

Bu sevda uğrunda kan döküldü, kan!

Vatan göğüs gerdi bütün şiddete,

Çünkü sevdalıydı cumhuriyete…

Bu sevdaya kurşun atanlar oldu!

Sinsice pusuya yatanlar oldu!

Bu mukaddes aşkı satanlar oldu!

Vatan dayanmadı bu ihanete,

Açtı kollarını cumhuriyete…

Cumhuriyet dedi: sevdin mi beni?