Jump to content
Necip Fazıl Kısakürek [N-F-K.com Forum]
Sign in to follow this  
yunuscoskun

Ayasofya Camiisi İbadete Açılsın Artık... Mektup Kampanyası

Recommended Posts

bencede Ayasofya tekrar ibadete açılmalı.bir şeyler yapılmalı, bundan 3 yıl önce okulla gittiğimiz istanbul gezisindeki ayasofya ziyaretimizde çok üzülmüştüm.ayasofya beni çok etkilemişti büyüklüğü ve heybeti ama bir okadarda soğuk ve sanki bizden birşey bekliyor gibiydi.çinli bir kadın fotoğraf çekerken elinde su şişesinin içine konmuş alkollü içki ile poz verdi tabiki bizde elimizden geldiğince dilimizin döndüğünce uyarımızı yaptık ama arkadaşlar fotoğraf çekerken o mabetde, oradaki güvenlik turistleri rahatsız etmeyin ve flash patlatmayın diyerek bize sert bir uyarı yapmıştı .papanın ziyaretinden önce de alperenler ayasofyada namaz kılmış, çıkışta yine polisin sert tepkisiyle karşılaşmıştı.madımakın müze yapılmasının önemli olduğunu söyleyen,nazımın mezarını Türkiyeye getirmeye çalışan bir bakan hala görevde olduğu sürece, ne yazıkki üstadın dediği gibi öz yurdunda garipsin, öz yurdunda parya demeye mahkumuz ...

efendim uzun süredir düşündüğüm ayasofyanın açılışıyla ilgili kitabı üstadın ayasofya hitabesinden yaptığım alıntılarla tamamlamış bulunuyorum cumhurbaşkanı ve başbakana yollayacağım mektubu öncelikle sizinle paylaşmak istedim saygılarımla....

SAYIN BAŞBAKANIM

öncelikle cürretimi mazur görmenizi istirham ederim. lakin değineceğim konunun hassasiyeti münasebetiyle bunu yapmaya mecburum. ben üstad necip fazıl kısaküreğin öğrenciliği şerefine nail olmuş onun nurlu yüzünü görememiş lakin onun eserlerindeki nur damlalarıyla yolunu bulmaya çalışan bir gencim. ülkemde olan islam karşıtı olaylara tepkimi göstermek hem insanlığımın , müslümanlığımın gereğidir.gelmiş geçmiş islam dünyasının bütün yükünü bu günkü nesil sırtında taşımaktadır. bu yükün en büyük ve en acı noktası ise şu an kapalı bulunan ve müze görevi gören ayasofyadır. efendim malumunuz üzre cumhuriyetin ilanı ile istanbulun en mühim eseri en güzide camiisini müzeleştiren güruh , türkün mana planındaki en büyük dayanağını yıkmıştır. biz yanlız manayı anlasak islamın manasını anlayabilsek çatlayarak ayasofyanın kapıları açılacaktır. açılmazsa bile geriye sadece küçük bir hareket kalacaktır.

yüzyıllardır islamın hakimiyeti altında eğilmekten başka çare bulamayan batının son yüzyılda kölesi konumuna düşen zihniyetin kapattığı ayasofya tüm islam aleminin yüz karası olarak şu an müze halindedir. ayasofyayı diğer camiilerden ayıran özelliklerden birisi şudur. nasıl ki , annelerimizin başörtüsü değerlidir , nasıl ki ırzımız namusumuz değerlidir , nasıl ki canımız değerlidir , ayasofya bunlardan binlerce kat değerlidir. ayasofyayı müzeye çevirmek demek , türkün mukaddesatını müzeye kaldırmak demektir. ayasofya bizim için batıya dönük taaruz kıskacımızın çivisidir. o çivi hazreti fatih sultan mehmet han döneminde çakılmış ve onun sayesinde yavuz gibi , kanuni gibi sultanlar , sokullu gibi sadrazam , sinan gibi mimar , barbaros gibi amiral , sırf bu çivinin islam kıskacına yerleştirilmesi sayesinde olmuştur. velhasıl efendim bu gün siz hür bir memlekette iseniz anlınız secdeye rahat gidiyorsa tohumu asr-ı saadette atılan , filizi ayasofyada büyümeye başlayan , ve ucu zamanımıza kadar uzanan mübarek silsile sayesindedir. ayasofya ne bir taş , ne çizgi , ne bir bina ne başka bir şey mana sadece mana... diğer camiilerin hiç biri ne sultan ahmet , ne selimiye , ne süleymaniye ayasofyanın barındırdığı mana bakımından onun eşik taşına bile denk değildir. yeryüzünde nice kilise camiiye , nice camii kiliseye çevrilmiştir. fakat ayasofya gibisi asla yoktur...

bizi ne kadar küçülttülerselerde işgal altındayken bile yapamadıklarını güya türkün kendi öz eliyle yapıyorlar ve ayasofyayı kendi öz benliğinden uzak bir taş yığını haline getiriyorlar.islamın içine gömülü olduğu bir lahit haline geliyor. bu durumla batıya türkün ruhu ve maddesiyle beraber peşkeş çekici bir hal almaktadır. buyrun gelinde bizi esir edin demektir. yapılan bu hareket bir ordunun düşmana savaş planlarını satmaktan daha büyük bir suçtur. bu durumu bize kimse yaptıramamıştı. ne ruslar ne amerikalılar , ne haçlılar ne ayasofyanın aşığı yunanlılar. milyonluk bir orduda bir emirle herkes kendi kalbine dayayıp tetiği çekse o ordunun kendine verdiği zararı hangi düşman verebilir. işte ayasofyanın müzeleştirilmesi bu demektir.

Allah diyen bu millet elbet kalacak ve öteki dünyadan önce bu dünyada hesap soracaktır.

ayasofyanın açılmaması demek toprak üstündeki milyonlarca , toprak altındaki milyarlarca türkün lanetine hedef olmak demektir. efendim bu vebali ne siz ne de bir başkası kaldıramaz. bu vebal çok ağır. gelin sizde bu mukkades emaneti sahibine tüm islam alemine hediye edin. siz ki iktidarınız boyunca herkese sağcıya , solcuya , aleviye , sünniye , kürde her konuda yardımcı oldunuz. kimseyi geri çevirmediniz. ve şimdi sizden tüm islam alemi adına Allah rızası için bir istirhamımız var... ayasofyayı camii olarak açınız.

bakınız üstad ayasofya hitabesinde ayasofyanın kapalı tutulması konusunda nasıl bir sözle ihtar ediyor....

''Ayasofyayı kapalı tutmak , Allaha sövmeye , kur'ana tükürmeye , türk tarihini kubura atmaya , türk iffetini kirletmeye , türk vatanını satmaya eş değer bir suçtur...''Üstad Necip Fazıl KISAKÜREK

efendim ben kimliğimi gizlemiyorum aksine bu sözlerimde suç varsa hepsini kabul ediyorum cezamı çekmeye razıyım.....saygılarımla

Yunus COŞKUN

Edebiyat, mana ve içerik olarak ne kadar zayıf ve etkisizse, imla ve noktalama bakımından da bir o kadar özensiz hazırlanmış bu yazının, "şahsen", ciddiye alınmayacağını düşünmekteyim. Hatta bir şekilde çamur kesimdeki medyanın eline malzeme olursa, tüm NFK hayran ve takipçilerini komik duruma düşüreceği için de böyle bir durum olursa "şahsen" hakkımı helal etmemekteyim.

Bu konuya biraz dışardan, birazda başka boyuttan bir mesaj yazdım neredeyse 'Ayasofya düşmanı' ilan edilecektim maazAllah smile.gif Gerçi sonra anlaşılırlık konusunu aştık ve tatsızlık olmadan bitirdik ama, polemiktente sıyrılamadık bir hani.

Şimdi üstteki mesajın daha kapsamlısını ve tepkilisini yazsaydım, Yunus kardeşimle yeni bir savunma-hücum aşamasına geçerdik. Vazgeçtim ve belki başkaları yazar benim düşündüklerimi dedim.

Evet, yazılmış ve tam anlamınıda bulmuş doğrusu. Sırf görüntüye aldansak bile, bu mektup yoldan geri döner. Kaldı ki Başbakan'a ulaşmayı, Başbakan'ın okumasını.

Bu mektubun, Başbakan'a ulaştığını düşünsek bile; kendini Üstad'ın yolundan giden bir talebe olarak tanımlayan birisinin, hem Üstad'ı, hem de mektubun yazılma sebebi olan Ayasofya'yı çok zor durumda bırakacağından şüphemiz olmaz sanırım.

Lütfen bana kız, bağır, eleştir Yunus kardeşim. Ben bir kardeşin/abin olarak bunu söylemeyi senin ve benim açımdan borç bilirim. Yani, esas söylemezsem kötülük yapmış olurdum sana ve bana.

Yinede: Niyet ve azim yönünden tebrik ve takdir ederim/ettim seni.

biraz daha rahmet yağsın,sel yakındır...

Başbakan,senin o yazdıklarını senden benden iyi biliyor yunus kardeşim...Çünkü Üstadın talebesi o..Bizim gibi sadece okumamış,karşısına oturmuş,dinlemiş...Sende ve bizde olan sevda,onda da fazlasıyla var...Şu mektubu emin ol başbakanın halka ilişkiler sekreterlerinden biri eline alacak ve üç saniye bakıp yırtıp atacak...

arkadaşlar hepinizin eleştirileri başım üstüne lakin çabamın gayesini anlatamadığım bazı arkadaşlar var.... onuda üstadın hitabeler eserinde ayasofya hitabesinin sonunda yazan şu kısım yeterlidir.....'' ayasofyayı kapalı tutmak Allaha sövmek , Kurana tükürmek , türk tarihini kubura atmak , türk iffetini kirletmek ve vatanı satmakla eş değerdir... bu milletin bu topraklarda kalacağından şüphe edenler , ayasofyanın açılacağındanda şüphe edebilirler...''NFK