Jump to content
Necip Fazıl Kısakürek [N-F-K.com Forum]
Sign in to follow this  
Ü.Y.

Finlandiya

Recommended Posts

Terve ...

Sonunda ! :D Sabirsizlikla bekledigim anlardan bir tanesiydi. Kolay olmadi. Sekiz ay bu is icin cirpinip durdum. Nihayet buradayiz. Simdi arkama donup baktigimda, havalimaninda elimde on kilo ile deli gibi kostugumu hatirliyorum ve de ucakta koltuga oturdugum ani. Bir rahatlik...

Yanimdaki guzel kiz, Letonyaliymis. Rigaya gidiyormus. Turkiyeye neden geldigini sordugumda, erkek arkadasini gormek icin geldigini soyledi. Letonyadan Mersine gitmek, onun icin bir mutluluk tabii. Arkadaslariyla aralarinda 10 dakika olan kisilere de buradan duyrulur...

Kiz bana macerasini anlatmaya basladi uzun uzun. Ingilizce harika bu arada :D Erkek arkadasi kaza yapmis, yok parasi kaybolmus, aktarmali gidiyormus, yorgunmus falan. Bana soru sordugunda ise bir 7 saniye bakisiyoruz. Kafamda cumle kuruyorum :D Gulustuk benim bu halime tabii. Benden bir yas kucuk olmasi da ayrica sasirtti beni. Liseyi yeni bitirmis. Nasil bir sistemse artik?

Parfumu guzel kokuyordu ama. :D

E indik... Yorgunluktan oluyorum. Saat 00.45. Millet nereye ben oraya. 38 kilo elimde. Ben kadar. Iste bu ay anca 43.80 olabildim ilaclarla.

Pasaport kontrolundeyiz. Adam bir seyer soruyor bana. Anlayamiyorum. Meger Fince konusuyor. Gec anladik bunu. Dedim Fince mince bilmiyorum ben :D Neden gelmisim, nereye gidecekmisim, hangi Universirede okuayacakmisim, bir suru soru. Cevapladim ve nihayet Helsinki diyebildim.

Kapi acildi ve sanirim bu dedigim kisiye dogru ilerledim.

- Umran hanim?

Bavullari bagaja yerlestirdik ve evin yolunu tuttuk. Havaalani ve kalacagim ev arasinda yapilan 30 dakikacik sohbeti sanirim bir daha unutamam.

Ev, Yasemin Abla ve ben. Sabah namazini kildiktan sonra (02.00) yatip uyuduk...

...

Ertesi gun ayri macera tabii...

Once bir Turk aileye konuk olduk. Guzel bir kahvaltinin ardindan merkeze gectik. Aylardir fotograflarina bakip, hayalini kurdugum yerdeydim artik. Duzenli bir sehir Helsinki. Finliler en ince ayrintiyi dusunecek kadar zeki, son ana kadar panik yapmayacak kadar sakin insanlar. 29 Agustosta Rovaniemi'ye gitmek icin tren biletini aldigimda o kadar heyecanli ve saskindim ki. Kadinla birbirimize bakip gulustuk devamli.

- Ya Yasemin abla konus iste ya...

Yok. Yok yok :D Ingilizcem yok diyor. Ingilizcem yok diyen insan bana 29 demeyi ogretti. Soyle ki "Agustosun 29'unda Roveniemi'ye bilet" diyecegim ama o 29 da kaldim. Tam bir utanc tablosu. Yasemin abla fisildiyor :

"tventi nayn. tvnti nayn.. " Kadin guluyor ben guluyorum, Yasemin ablaya baksam zaten olanlar olacak bana...

Ama anlastik sonunda yahu :D

Moralime moral katan bir sey oldu Helsinkide dolasirken. Ayna programini seyreden orada pazarlarin kuruldugunu gormustur. Yasemin abla bana oranin meyvelerini gosterirken, gorevli kiz bize selamn aleykum dedi. Selamini aldiktan sonra nerden geldigimizi sordu. Turkiye deyince : " oooooo Fenerbahceee, puffff Galatasaraaay" demez mi. Orasi oldu bir SaRaCoGLu, kizla sampiyon naralari atiyoruz :D

Guzeldi. Her sey guzel...

Dualarla...

Moi moi

Bugün öğleden sonra yolda yürürken bir amca önümü kesti ve dedi ki:

'Malik Bin Nebi'nin adını duymayıp, Vehbi Vakkasoğlu okuyan arkadaşının suratına tükür!'

Mesele bu kadar derinlerde aslında. O yüzden noktaları bir an önce değiştirmekte fayda var.

Erasmus şifa ola... Allah'a emanetsin. =)

Yarabbi sukur Nedamet'im : ) // Allah razi olsun. Sifa olacak insallah. Kendimi buldum burada diyebilirim. Rabb comert - buyuk...

Insanin hayallerini yasamasi tuhafmis. Ne zamandir bu kadar mutlu degildim. Sebeb gorunurde Finlandiya mi, degil... Etkisi oldugu kesin fakat bu degil.

Kendimi anlayabiliyorum. Ne istedigimi biliyorum.

Ya hu ben buyuyor muyum ?? :)

Dualarla

Bu Finlandiya işi nedir ki? Hayrola? Birileri Helsinki'lere AB Müzakereleri ya da irşad-ı beyan için falan gitti de bizim mi haberimiz yok. Neyse, demek ki gidiş sebebi ciddi ve mühim. Mevlam hayırlara ve başarılara vesile eylesin..

Gecen sene iftarda birlikte oldugum arkadaslarima gelsin...

İki iftar arası ne çok şey oluyor. Hayret etmemek elde değil. Üsküdar'dan Helsinki'ye... Vay be :) Allahü Teala yardımcın olsun, hayırlı eylesin bu gidişi hakkında.

Selamlar...

Ondokuz Mayis Universitesi'nin sinirlarinin dar gelmeye baslamasiyla, Finlandiya gibi bir alternatif cikti karsima. :) Degerlendirmek istedim... Erasmus yani degisim programi ile buradayiz cok sukur.

Avrupa Birligi hususuna girmeyelim abi, yaram derin. Burada Avrupalilar kadar bir cok hakka sahip olamayabiliyorsunuz. Erasmus olmasaydi sayet, buraya gelisim cok daha zor ve zahmetli olacakti.

AB sart gibi bana sorarsaniz. Gibisi fazla da olabilir, bilemiyorum :)

Dualarinizi eksik etmeyin...

İki iftar arası ne çok şey oluyor. Hayret etmemek elde değil. Üsküdar'dan Helsinki'ye... Vay be :) Allahü Teala yardımcın olsun, hayırlı eylesin bu gidişi hakkında.

İlçeke Abi belli mi olur, belki sende önümüzdeki Ramazan kendini Mozambik'te yahut Cibuti'de ya da ne bileyim dünyanın bi başka ucunda bulabilirsin. İki iftar arası çok şey olabilir abi. Mantık of the İlçeke :) Senin perspektiften konuşuyorum, dikkat ediyorsan... :) Senin her mevzuyu mazi denen o illete bağlama istidadına hastayım abi :) Gel, bugünü yaşa! Mazi, geride kalandır. Sen istikbali ıskalıyorsun, bilmem farkından mısın? Naçizane ajan tavsiyesi İlçeke Abime :)

İlçeke Abi belli mi olur, belki sende önümüzdeki Ramazan kendini Mozambik'te yahut Cibuti'de ya da ne bileyim dünyanın bi başka ucunda bulabilirsin. İki iftar arası çok şey olabilir abi. Mantık of the İlçeke :) Senin perspektiften konuşuyorum, dikkat ediyorsan... :) Senin her mevzuyu mazi denen o illete bağlama istidadına hastayım abi :) Gel, bugünü yaşa! Mazi, geride kalandır. Sen istikbali ıskalıyorsun, bilmem farkından mısın? Naçizane ajan tavsiyesi İlçeke Abime :)

Mantık of the İlçeke... :) Sen benim bu mantığımı mumla ararsın bigün, simitçiden bozma ajan. Mazi denen illet mi? Mazi bir illet değildir ajanım, hayatın kendisidir. İstikbalin zeminidir. Onu ıskaladığın vakit bütün bir istikbali ıskalarsın. O, içinde o kadar çok esrar barındır ki, o sırlara vakıf olmadan aldığın nefes, nefes bile değildir esasında. Ne demek istediğimi anlatabiliyor muyum? Hatıralar... Binlerce ölünün dirildiği, binlerce esrarın içinde harmanladığı ayrı bir alemdir. İnanır mısın, gelecek denen şey bir kuruntudan ibarettir. İnsanoğlunun kendi kuruntuları... Fakat mazi öyle değil. Onda ıstırap, sevinç, ölüm, hayat, tabiat, kısacası alem harmanlanmıştır. Aklı karış karış havada bi ajan için söylediklerim çok mu yavan, işin bu kısmını bilmiyorum. :) Yalnız, maziyi ve mazimi seviyorum. Sende orada saklısın ajanım. İstikbalde değil!

Biri yurtdışına hayaline kavuştu, ne diyelim darısı benim/ bizim başımıza :)...Beyaz zambaklar ülkesinde sana kolaylıklar Ü.Y. Eminim döndüğünde bizlerle paylaşacak bir yığın hatıran birikmiş olacak...Bizden de sana Ağadadaş Ağayev' den Ayrılıq gelsin o zaman :)....Selamla....

Anladım, Allah hayırlara vesile eylesin diyelim Ü.Y. Finlandiya diğer Avrupa ülkelerine benzemiyormuş; yapılan anketlerde (yolsuzluk, güvenlik, istihdam vs.) en güvenilir ülke çıkıyormuş diye biliyorum ama?

Ha bir de bildiğim iki şey daha var: Fin'lerin bir kısmı Türk olarak telakki ediyormuş kendisini, hatta Inter Turku vb. bir kaç takımı var sanırım. Bir de Kimi Raikonen...

Tamam Erasmus'tur falan ama, sen Türkiye'den gelmiş ve dünyanın en farklı milletine mensup birisi olduğunu göster Fin'lere smile.gif

Adles kardeşimide yollayabilirsek şöyle İsviçre'lere, İsveç'lere falan inşallah smile.gif Hadi muhabbetle ve selametle kal kardeşim.

Not: Bu arada, dikkatimi çekti Ü.Y kardeşim; ı harfi yerine, i harfi kullanıyorsun, neden?

İki iftar arası ne çok şey oluyor. Hayret etmemek elde değil. Üsküdar'dan Helsinki'ye... Vay be Allahü Teala yardımcın olsun, hayırlı eylesin bu gidişi hakkında.

Selamlar

Ilcege sizin iletinizi neden goremedim ben? Dun yoktu sanki :) Evet iki ramazan arasi neler neler oluyor, ben de sasiyorum kendime. Bu yalnizca tek bir ornek... Daha neler var da, neyse :) Sizin simitci ne der bilmiyorum ama maziye takilan bir isim de benim. Benim de acizane fikrim soyle; Insan gunahlarindan bile uzaklasabiliyor tovbe vasitasiyla. Affedilebiliyor, anlayis gosterilebiliyor, temizlenebiliyor, ama yine de gecmisinden kacamiyor. Pismanliklari kendisini terkedemiyor. Hz Vahsi ve Efendimiz arasindaki iliskiyi hatirlayin. Gecmis boyledir.

Gelecege umutla bakip, ona ehemmiyet verip balon gibi sisirmemek gerekir. Yalniz bugunu yakalamak acisindan da simitciye katiliyorum. Gunu kurtarmak onemli. Cunku bugunu kurtaran yarini da kurtarmaya bakacaktir. Boylece kisi gelecek kaygisi tasimayacaktir.

Bugun Isvec'e gidecektik ama olmadi. Konaklayacagimiz yerler doluymus... Buyuk bir hayal kirikligi yasadik. Haftaya insallah. Adles seni de bekleriz. Turistik vize 10 gunde cikiyor :) Haberin olsun yani.

Buyukdogu guvenlik dedi de aklima geldi. Metoya binmek icin aldiginiz biletin parasini makineye atiyorsunuz ve metroya biniyorsunuz. Bilet kontrolunun olmadigini biliyorsaniz bu ulkede bazi seylerin oturdugunu anlarsiniz.

Hamiş: Fin klavyesi kullandigim icin Turkce karakterler yok. :) Var ama ugrastiriyor baya. Ayni anda iki uc tusa basmak gerekiyor.

Dualarla...

Vay anasını be Ü YILDIRIM :) (evet bunu kıskanıyorum)

Demek oradasın..En son sesini ben mi duydum söyle?:) En azından siteden.

Son kez sesini duymaadan evvel yaptığımız msn görüşmesi etkiledi beni en derinden..

Aslında tam kaydedilecek cinsten..

O an masam öyle bir dağınıktı ki hastaları bırakıp sana yazıyordum,görseydin..:)

"Abi iki dk bekleyin ölmezsiniz yaa şurda önemli bi mevzu var" diyemiyosun tabi :D

O gün bir heyecandı ya..Telefonla konuşurken de "telefonun zamanı değil bizimle ilgilen" diyen gözlere "ölmezsiniz ya!" diyen gözlerle konuşuyodum seninle :) Adam gözleriyle küfretti desem yeridir :))

Gelirken bana ne alacağını söyleyeyim mi :))

Vay anasını be Ü YILDIRIM :) (evet bunu kıskanıyorum)

Demek oradasın..En son sesini ben mi duydum söyle?:) En azından siteden.

Son kez sesini duymaadan evvel yaptığımız msn görüşmesi etkiledi beni en derinden..

Aslında tam kaydedilecek cinsten..

O an masam öyle bir dağınıktı ki hastaları bırakıp sana yazıyordum,görseydin..:)

"Abi iki dk bekleyin ölmezsiniz yaa şurda önemli bi mevzu var" diyemiyosun tabi :)

O gün bir heyecandı ya..Telefonla konuşurken de "telefonun zamanı değil bizimle ilgilen" diyen gözlere "ölmezsiniz ya!" diyen gözlerle konuşuyodum seninle. Adam gözleriyle küfretti desem yeridir.

Gelirken bana ne alacağını söyleyeyim mi :)

Selamlar

Ah ah rahat birakmadilar ki bizi sevdigim.. :) Buralardayim... En son sesimi de sen duydun tabii ki..

Hediye mevzusuna dalmak istiyorum hemen :D Bekliyorum??

Ama Nedamet'e getirecegim seyi biliyorum : Fin kahvesi !!! :D Bardak takimlarimla gelecegim ona gore... Panterin pembesi ne olacak...

Ramazan burada cok zor... 20 saat, dile kolay... Dualarinizi bekliyorum yani :D

Artık söylememe gerek kalmadı :)

Allah'ım ya! Bu kadar olur..

Sen o paketten 2 tane getir biz aramızda anlaşırız nedamet'le di mi nedamet?

2sini de ben alırım :) Ablanım ben senin sus bakim :) sen önce foo fonn fonnddd bana bişeyler oluyo.. Başım dönüyo..Nedamet tut elimden.( Belki bu sebeple gelir yanıma) ahahhahaha :)

Bardak takımlarını bana getirmesen de olur,gerek kalmayacak nasılsa :D Hadi getir neyse onu da nedoya veririz :D

+ bir şey daha isteyeceğim.Kitap :) Ordan olsun,oranın olsun,ucuz olsun,benim olsun :)

Rengi önemli değil :D

Tamam işte ne güzel,ecri daha büyük sevap akıllım :D

Dua..Mütemadiyen..

Ne.. Ned.. Nedd.. Nedooo.. Bak abla benim de başım dönüyor ha! :) İşime gelirse çok feci alınganlık yaparım. Öm atıp, canınızı sıkarım. :)

Neyse daha mühim bir mevzu var… Bir pazar sabahı idi. Kilo problemi olan kızcağız sabah evinin karşısındaki oto yıkamadan çıkan geleneksel tuhaf seslerle uyanıverdi. Sevgili Joseph in IMF tecrübeleriyle kendini aydınlatmaya başlamadan evvel aklını feci bir zehir kapladı. O, deniz ve güneşi tercih etmişti. Kabataş buruk, kilo problemi olan kızcağız buruk… İstanbul kan ağlıyordu o sabah. Kilo probleminden öte bir yara deşti geçti kızcağızı. Öyküyü en heyecanlı yerinde veya bittiği yerde veya devamının geleceğini umduğum yerde kesiyorum. Kestim. Ayrıca fonddd kaç kaloridir abla haberin var mı? Finlandiya’ya kadar yürüsek anca erir. :) Ama sen kaşındın. Artık istemezsen de zor kullanırım.

Bana taş getir Ü.Y… Odun isteyeceğim ama ağır gelir az biraz. :) Yaprak da olur. Kağıt işine girdim de. Birinci el tuvalet kağıdından A4 üretiyorum. Yumurtanın beyaz kısmıyla yoğurunca daha kaliteli mal elde ediyorum. Sevgili müşterim iyice huylandı inşallah. :)

Bir de Ü.Y çok konuşma. Hayatımın geri kalanında Matt Damon filmi izlemeyeceğimi bilsem de sana Türk kahvesi yapmam. (Nasıl olsa hepsini izledim :) )

Çok yaranız yoksa Münir Nurettin dinleyin…

Alınganlık? Benden daha çok? :P Sen benim alınganlık derecemi bilmiyorsun tabi. Bakınız: bakmayınız :)

Sözünden cayan vaarr! Duyun,işitin,okuyun.Sonra yok ben duymadım,yok ben görmedim demeyin! Türlü bahanelerle laf salatası yaparak verdiği sözü tutmamak için bana çamur atıyo arkadaş! Yok kızın kilo problemi varmış da yok fondü kaç kaloriymiş de.Sen o fondüyü ısmarla bakalım hele,eritmesi bize düşmüş,eritiriz evelallah :)

Evet nedamet e taş getir,ben de getircem sana ÜMRANiyeden :D belki Kudüs'ten,Finlandiya'dan değil ama nihayetinde taş :D

Evet Münir Nurettin..

Hatırla maziyi mes?udu sen de ben gibi yan?

Tulûa bak beni yâd et, guruba bak beni an?

Unutmadım seni ömrümde

Bir dakika inan..

Hatırla sen de beni her dakika sevgili yar

Unutmadım seni ömrümde

Bir dakika inan..

Tulûa bak beni yâd et, guruba bak beni an?

Biraz kül biraz duman o benim işte..

Anladım ben bu Finlandiya işini

Allah kolaylık versin kardeş size ve sizin gibilere.

Koca br idealin gerçeğe dönüşmesi müthiş.

Bence yani :)