Jump to content
Necip Fazıl Kısakürek [N-F-K.com Forum]
gençkurt

Ben 16 Yasındayım

Recommended Posts

Türkiyelilik moda olmus son zamanlarda

Kürtce konusulurmus bazı diyarlarda

Türklük nostalji, kalmıs hatıralarda

Hakk’ın izniyle ebediyen türküm.

Haritalarda Kürdistan çizilir olmus

Şark illeri içine alınır olmuş

Bihaberiz vatan parçalanır olmuş,

Hakk’ın izniyle ebediyen türk’üm

Soykırımlar yaşanır kardeş yurtlarda,

Türkgençliği ise sürtmekte barlarda,

Vurdumduymaz kör ayvaz gibiyiz el diyarlarda,

Hakk’ın izniyle ebediyen türk’üm.

Türksün sen övünmek hakkın

Yeryüzündeki gölgesisin hazreti Hakk’ın

Milliyetini unutup dinini sattın,

Hakk’ın izniyle ebediyen türk’üm…

Türksün sen övünmek hakkın

Yeryüzündeki gölgesisin hazreti Hakk’ın

Milliyetini unutup dinini sattın,

Hakk’ın izniyle ebediyen türk’üm…

selam aleykum

öncelikle bu arkadaşa 2 sorum olacak.

1-türk olmak sana nasıl bir övünç kaynağı veriyor

2-sana hz.Hakk'ın gölgesi olma yetkisini kim verdi.

belliki üstad'ı okumamış veya okumuşsanda anlamamışsın.ne üstadın anlayış çerçevesinde nede bizim islam şuurunu taşıyan,ümmetçiliği her sahfada savunan yeni nesil gençliğinin anlayış şuuru çerçevesi içinde millet ön plandadır.Bilinmelidirki türk islamı tanıdıktan sonra şeref buldu ve dünyaya hükmetti.islam türklere gebe değildir.durum bunun tam tersidir aksini kimse idda edemez.Hakk'ın yeryüzündeki gölgesine gelince,bu durum gayet açık ve net bir şekilde peygamberimiz(s.a.s)tarafından bildirildiği şekilde,müslüman ve adil yöneticiler hakk'ın yeryüzündeki gölgeleridir.bunun aksinide ne sen nede bu anlayışı taşıyan hiçbir Allah'ın kulu idda edemez.ederse dindeki yeri bellidir.yakın tarihimizdeki 2 dünya savaşının sebebi ''milliyetçilik''olduğu halde siz neyin peşindesiniz.bilal habeş'i ve canların canı olan kainatın efendisini aynı kefey koyan nizam hangisi?milliyetçilikmi ,ümmetçilikmi?

sizden ricam oy peşinde koşanların,meclise girince türbanı katlayıp cebine koyanların,meydanlarda astığım astık kestiğim kestik nidalarıyla takiyye yapanların peşinden gidipte hem dünya hem ahiret hayatınızı karartmayınız .

Allah hepimizin yardımcısı olsun.

Edit: Buradaki sözlerin hadis olup olmadığı bilinmediğinden ve hatta doğru olmadığına dair kanaat daha ağır bastığından, ayrıca bir delil de gösterilemediğinden gelen istek üzerine sözler mesajdan kaldırılmıştır. (NFK-Fan)

birde ben saf bir ulusalcı diil turancıyım vatan sevgisi imandandır die düsünüorm üstadın anlayısından dolayıda yazmadım üstad ole düsünüo bende düsünim die deil ama bir konuda haklısın üstadı okumaya 2 gün önce basladım ama rica ediorm üstadın gölgesi altında siyasete girmeyelim

birde ole saf ümmetçilik düsüncesile sizin gibi milliyetçilik kötüdür dersek bugün düştüğümüz durumların çok daha beterine düseriiz.ben belli bir parti taraftarı deilim ama kafama uygun partiler var benim ileride bir akımın lideri veya yeni bir akımın lideri olamayacağımıda kimse bilemez ben daha 16 yaşındayım 5 sene sonra kafamdaki fikirler tam netleşecek belki gençlğin toyluğun ateşilyle belkide gerçekten ben kenimi fikirlerime bağlı ve idealist olarak nitelendiriyorum

“Hz. Peygamber’den rivayet edildiğine göre; aziz ve celil olan Allah buyurur ki, benim bir ordum vardır, adını Türk koydum ve onları doğu ülkelerine yerleştirdim. Herhangi bir kavme öfkelendiğim zaman Türkleri onların başına musallat ederim.”

Hz. Peygamber kıyamet alametlerinin ve ahir zaman kargaşalıklarını ve Oğuz Türklerinin ortaya çıkışlarını anlattıktan sonra demiştir ki, Türk dilini (mutlaka) öğreniniz. Zira mülk ve saltanat uzun zaman onların elinde kalacaktır.”

Amr b. Tağlib’den rivayet edildiğine göre, Hz. Peygamber buyurmuştur ki; Kıyamet kopmasının şartlarından (biri de, sizlerin kıldan çarıklar giyen bir kavim olan (Türkler)le harbetmemizdir. Yine kıyamet kopmasının şartlarından bir (diğeri de) sizlerin yuvarlak yüzlü öyle ki, yüzleri (örs üstünde döğülmüş ve) üzeri derilerle kaplanmış (sağlam) kalkanlar gibi bir kavim (olan Türklerle) çarpışmanızdır.”

Ebu Hüreyre’den rivayet edildiğine göre Hz. Peygamber buyurmuştur ki, müslümanlar kıldan elbiseler giyen ve kıldan çoraplar çarıklarla yürüyen çehreleri (sanki örs üstünde döğülmüş ve) üzeri derilerle kaplanmış kalkanlar gibi kuvvetli bir kavim olan Türklerle çarpışmadıkça kıyamet kopmayacaktır.”(35)

sevgili gençkurt iyi hoş yazmışsın,bizlerle paylaşmışsın ama bir de bunları aldığın kaynakları da altına iliştirirsen çok daha kaliteli bir tartışma olur.tartışma dedim çünkü en uygun kelimenin bu olduğunu düşündüm.yoksa bu konunun benim açımdan tartışma olabilecek bir tarafı da yoktur.çünkü

üstadın dediği gibi

vatan diye bir sürü aldanan aldatan

aynaya hayalin geldiği yerdir vatan

yazarm ama bi arastrma yapmam lazım üstad hakkında ben şiirimi geliştirmek için yazıorm ltf bu konu kapansın söz 1 hafta sora acıcam şiirleri okuyun onunla ilgili yorum yapın hevesim kacıo yazamıorm

selam aleykum

genç adam ilk şiirde idda ettiğin maddelerden ikisini sana sordum sen onların cevabını vermeden nerden aldığın, kimin yazdığı belli olmayan yazıları kopyalamak suretiyle yapıştırmışsın.kopyalamak diyorum çünkü senin bu konuda en ufak bir bilgin olduğunuda sanmıyorum.kıyamet alametlerini baştan sona belkı defalarca okumuş olmama rağmen bu yazdıklarından hiçbirine rastlamadım.

belliki dini kendi isteğine ve ihtiyaçlarına göre az bilgiyle çok yorum yapma cihetinde bulunan tiplerin yazdığı yazıları buraya kopyalamışsın.

sen gençliğin verdiği heyecanla kanın kaynıyor olabilir ,birilerine öfke duyabilirsin.ama kimin yazdığı belli olmayan yazıları kendi düşüncen gibi yazma.-ki bu yazılar yabana atılacak boşver denilecek yazılar değil.içinde Allah ve Peygamberimiz(s.a.s.)in adı geçiyor.lütfen biraz daha dikkat..!

Abiciğim öncelikle başlık çok dikkatimi çekti, 16 yaş buhranlarıyla ilgili birşeyler beklerken hard nationalist(kasten kullanıyorum) bir şiirle karşılaştım. 'Bunlar reklam kokan hareketler' derdi bir muhterem bir reklamında, iyi bilirsiniz. Yapmayın lütfen. Yazdığınız mesajda yaşınızın küçüklüğünü vurgulayabilir ve bu yolla tebrik edilme iştiyakınızı site sakinlerine alttan alta çaktırmış olabilirdiniz; fakat başlığa da yazılmaz ki yahu... Bu tebrik edilme arzusu bu kadar da aleni belirtilmez ki... Hani daha 16 yaşında olduğunuzu söylemiş ve gelişme kaydedeceğinizi belirtmişsiniz ya, sizden yaşça daha ileride olan bir kişi olarak bu gözlemimi paylaşmak zorunda hissettim kendimi. Yanlış anlamayınız. Niyetimiz halistir.

Edebi yönünüz hakkında konuşmamız gerekirse, şiirinizin etkileyiciliği bedihi, fakat düzyazınızın yeterince gelişmediği kanaatindeyim. Bir de, "Türksün sen övünmek hakkın" diye seslendiğiniz bir güruha daha sonra "Milliyetini unutup dinini sattın" diye çatmaktasınız. Ufak bir kopukluk var sanki, sanki zıtlık iyi bir üslupla okuyucuya verilememiş.

Öncelikle paylaştığınız hadislerin kaynaklarını yazmalı, peygamberimizin ağzından hadis uydurmanın vebalini de iyi bilmelisiniz. Öte yandan bu hadislerin doğru olduğunu kabul etsek bile sözkonusu hadislerin Türk'lerin diğer toplumlardan daha üstün bir topluluk olduğunu anlatmadığı nazarlarımıza takılmalıdır. Dikkat edildiyse ilk hadiste Türkler'in azgın kavimleri cezalandırmak için Allah tarafından yaratıldığı söylenir ki, bu hadis Türklerin üstünlüğüne delil gösterilemez; çünkü sözde bu meyanda herhangi bir yorum yapılmamıştır. Nitekim Allah, azgın bir sistem olan komünizmin hükümsürdüğü SSCB'yi dağıtırken pek de tasvip edilemeyecek güçlerin elini kullanmıştır, Müslümanların payı büyük olmamıştır. Yani demem o ki azgın bir kavimi cezalandırmak için kullanılan bir kavim üstün olmak zorunda değildir, tüm eşya üzerinde tasarruf hakkı bulunan Allah istediğini bu işe memur kılabilir.

İkinci sözde de bir tarihi gerçeğin tespiti vardır. Bu dünya saltanatı Romalıların da elinde kalmıştır ve bu Romalıların üstünlüğüne delil değildir. (Takvadan, Allah katındaki üstünlükten bahsediyorum, gerisi zaten yalan, gerisi için klasik tarih bilgisi de yeterli gelir. İki Cihan Güneşi'nden delil getirme gayretiniz mevzuyu dini argümanlarla destekleme amacını taşıdığınızı ispatladığından bu noktaya dikkat çekmek istedim.)

Üçüncü ve dördüncü sözlerde de yine bir üstünlükten bahsedilmiyor. Güneşin batıdan doğması gibi, herhangi bir kıyamet alameti...

Bu sözlerin gerçekten hadis olduğu varsayımından hareketle bunları yazdım. Bu sözlerin gerçekten hadis olduğunu kanıtlamalısınız. Aksi takdirde bu sözlerin uydurma olabileceği ihtimali ciddi bir biçimde ortaya çıkacaktır ve siz de töhmet altında kalacaksınız.

Burada kimse üstadı kullanarak siyasi fikirlerinden bahsetmemiş. Sadece Abdülhamid arkadaşımız biraz konu dışına çıkarak siyasi kanaatini dile getirmiş, olayın üstadla ilgisi yok. Sizin için, iki kavram arasında bağ kurmak için sözkonusu kavramların aynı mesajda geçmesi yeterliyse, vah, vah, vah... Ayrıca Üstadın savunduğu milliyetçilik de Kürtleri dışlamaz. Türkiyelilik kavramından işkillenen bir milliyetçilik anlayışı değildir evet.

Kimse şimdi burada çıkıp da 'İslamiyet öncesi Türkler şöyle medeniydi, yoğurdu bile buldular, hem göçebe toplumlar insanların efendileridir' gibi teraneler anlatmasın. Türklüğü İslamiyet hizaya getirmiştir ve bu sayede de bazı karakter özellikleri sebebiyle Türkler İslamiyet'e çok büyük hizmetlerde bulunmuştur. Türklüğün üstünlüğü de zaten buradan ileri gelir. Yoksa onun Allah'ın yarattığı diğer kavimlerden orijini yönüyle ayrılarak üste çıkması sözkonusu olamaz. Millet olarak büyük üstünlükleri olan Türklerin büyük zafları da vardır. Realist bir bakış açısıyla hareket etmek lazım-ı gayr-i müfariktir.

Unutmadan, bugün ülkemizde PKK'yı desteklemeyen Kürt vatandaşlarımız bile birşeylerden muzdaripse bunda Türkiyelilik veya ümmet olmayı değil, Türklüğü öne çıkaran yaklaşımların payı büyüktür. Siz bu şiirinizde bu milliyetçilik anlayışını desteklemektesiniz. Din gibi bir bağlayıcılığı ve fikir temeli olmadığı halde ötekini direk dışlamak...

Elbette ileride bir kanaat önderi olabilirsiniz. Yürüyün siz, sizi tutabilene aşkolsun...

Dipnot: Türk'üm.

“Hz. Peygamber’den rivayet edildiğine göre; aziz ve celil olan Allah buyurur ki, benim bir ordum vardır, adını Türk koydum ve onları doğu ülkelerine yerleştirdim. Herhangi bir kavme öfkelendiğim zaman Türkleri onların başına musallat ederim.”

s.a

arkadaşım bu hadisin kesin bir delili yok..ayrıca bende türk olduğum için kıvanç duyarım tabi ki..ama bu duyduğum kıvanç milletimin tarihte islam a olan hizmetlerinden ve islamın bayraktarlığını yaptığından dolayıdır kuru şovenistlikle bir yere varılmıyor,yanlış anlama sana bir lafım yok ama günümüzde millityetçilik çok yanlış anlaşılıyor..bizde milliyetçiyiz ama benim milliyetçiliği necip fazılın,osman yükselin milliyetçiliğinden..arkadaşım bu arada sana osman yüksel serdengeçti nin kitaplarını öneririm,mutlaka oku..

selam ve dua ile...

türkler hakkında uydurulan hadisler

Yıllarca aynı dinin mensubu olmalarına rağmen Türkler ve Araplar bu tarz uydurmalar ve gereksiz kışkırtmalar yüzünden birbirlerine düşman olmuşlardır. Bu düşmanlıktan her iki taraf zarar görmüş, fakat Fransızlar ve İngilizler gibi İslam topraklarında menfaat arayanlar bu durumdan istifade etmişlerdir. Napolyon Arap milliyetçiliğini kullanarak, hatta kendini İslam dostu, Türkler’i İslam düşmanı göstererek, İslam topraklarına girmiş, Mısır gibi topraklarda bu planıyla ayakta kalabilmiştir. İngilizler de yıllarca Arap-Türk düşmanlığını, Osmanlı’yı bölmek ve petrol gibi stratejik kaynaklara hükmedebilmek için kullanmışlardır. Türklerin içinde de bu manasız düşmanlığı “Arap köpek” , “Ne Şam’ın şekeri, ne Ara-bın yüzü” tarzında deyimlerle kışkırtanlar elbette olmuştur. Fakat işin korkunç yanı şudur ki, Araplardaki Türk karşıtı sözler, Pey-gamber’e fatura edilerek hadis başlığı altında dinselleştirilmiştir. Aslında cahil fakat etiketi alim olan birçok Türk din adamıysa tüm bu hadislerle beraber Arapçı İslam anlayışına Araplar’dan bile daha şiddetle sahip çıkmışlardır. Arapçı İslam anlayışının Türkler hak-kında uydurduğu en meşhur hadislerse Türkler’i felaket kaynağı sayan Yecuc-Mecuc olarak gösteren hadislerdir.

“Küçük gözlü, kırmızı yüzlü ve suratları kalın deriden yapılmış kalkanlara benzer Türkler’e (Yecuc- Mecuc’e) karşı savaşlar yap-madıkça hüküm günü gelmiş olmayacaktır.”

Buhari-K. Cihad 95,96; Müslim K. Fitan 63,64-6

beni ırkçı olarak almayın şovenist olarak düşünmeyin ben türklük guru ve şuurunu islam ahlak ve faziletiyle yaşamak isteyen bu yolda çalışan bi kulum.ben 16 yaşındayım die nie yazdım siyasi konular açılmasın die yazdım belki küçük daha dersiniz diye ama malum...ben kürtlere karsı bişe yazmadım ki kürt türk kardeştir ayrım yapan kalleştir die düşünüorm.bide şiirde bir kopukluk buldığunuz bölümde türklüğün övünülmesi gereken bişey olduğunu yazdım ilerdede bu bilincin kaybolduğuna yer verdim...ben övünülmek için yaşımı söylemedim bu tespitiniz beni fazlasıyla rahatsız etti tekrar özür diliyorum ama haksız yere yargıladınız inanın hadisleri doğruluk payını orenebilmek için koydum çünkü bunu bana hiç bir platformda açıklamadılar...bide lütfen şiir konusunda yorum yaparmısınız çünkü gerçek hayatta bolca siasetle ilgileniorm tekrar ricam şiirlere eğer iyiyse ii kötüyse kötü deyin kalbinizi kırdımsa affola ALLAH TÜRK'Ü KORUSUN VE YÜCELTSİN...

yanlışlıkla mesajı iki kere yollamışım ben de boş kalmasında diye aşşağıda adını verdiğim kitaptan küçük bir alıntı yapmak istedim:

"hangi maksatlarla uydurulmuş olursa olsun,mevzu hadislerin,gerek dinin bünyesinde gerekse müslümanlaın yaşayışında birçok tahribat yaptığık muhakkaktır.islam alimlerinin,mevzu hadisleri tanıtmak suretiyle onların verdiği zararları büyük çapta azaltmış olmalarına rağmen bu sözleri kitaplarına alam veya va'z kürsülerinde hadis diye nakleden şahısların icra ettikleri menfi tesirleri tamamen yok etmek mümkün olmamıştır (syf:187)

"Benim adıma yalan uydurmayınız.Her kim benim adıma yalan uydurursa,derhal Cehenneme girsin" (Müslim , a.g.e.,c. I,s.35)

türklük guru ve şuurunu islam ahlak ve faziletiyle yaşamak isteyen bu yolda çalışan bi kulum.

şiirinle ilgili yorum yapmamızı istemişsin tamam yapalım ama son yazında yazdığın üst taraftaki cümle çok gözüme takıldı.bu cümlede ki miheng taşı iki kelime; türklük ve islam.bu iki kelimenin aynı cümlede yer alması elbette ki çok güzel birşey.ama tabi ki doğru sırayla.senin cümlende türklük islamdan önce geliyor(sadece sıra olarak değil anlam olarakta böyle) işte bu bence çok yanlış.bence doğru cümle:islam ahlak ve faziletini türklük gurur ve şuuruyla yaşamak isteyen bu yolda çalışan bir kulum olmalıydı.

bir noktaya daha deyindikten sonra şiirine geçicem:yazdığın hadislerin gerçek olmama gibi yüksek bir ihtimali var(böyle söylüyorum çünkü kesin belgem yok elimde) işte bu tür olaylar islam tarihi boyunca peygamber Efendimiz zamanında da varmış.islamda bunun sakıncasını ve sonuçlarını iyi öğrenmek ona göre hareket etmek lazım.bu konuda sana yardımcı olabilecek bir kitap yazıyorum.aradıklarını orda bulabilirsin. MEVZU HADİSLER-M.YAŞAR KANDEMİR (diyanet işleri başkanlığı yayınları)

şimdi gelelim şiirine:ben şiirini okurken sanki düz yazı okuyor gibi hissettim kendimi.çünkü kafiye uyum sadece mısra sonlarında var.mısralar içinde bir uyum yakalayamadım.şiir okurken insanın hiç dikkati dağılmamalı kaptırmalı bir bütün olarak görmeli şiiri.ama ben senin şiirini okurken çok koptum.şiir içinde uyum derken ne demek istediğimi anlamak istersen üstad ın takvimdeki deniz şiirini okumanı tavsiye ederim.tabi mısralar arasında ki bu uyumu sağlayabilmek için çooook fırın ekmek yemek lazım.son olarak takvimdeki denizin bir kısmını yazıyorum

Hasreti denizlerin,

Denizler kadar derin

Ve o kada bucaksız...

Ta karşımda,yapraksız,

Kullanılmış bir takvim...

Üzerinde bir resim:

Azgın,sonsuz bir deniz;

Kaygısız,düşüncesiz,

çalkayor boşlukta.

Resimdeyse bir nokta:

Yana yatmış bir gemi...

Kaybettiği alemi

Arıyor deryalarda.

.....

gerisini sen okursun artık:)

türklüğün islamdan önce yazılması falan gibi teferruatlara takılmanın yanlış olacağı kanısındayım..arkadaşında bunu aksıtlı olarak yazdığını zannetmiyorum..zaten baktığımız zaman şu an türk arı gibi ırkın adı değildir..türk Allah yolunda savaşan müslümana denir..dört halife dönemini saymazsak Allah yolunda hep türkler savaşmıştır bu bakımdan kuru ırkçılık yapmak çok manasız

selam ve dua ile...

türklüğün islamdan çnce yazılması falan gibi teferruatlara takılmanın yanlış olacağı kanısındayım..arkadaşında bunu aksıtlı olarak yazdığını zannetmiyorum..zaten baktığımız zaman şu an türk arı gibi ırkın adı değildir..türk Allah yolunda savaşan müslümana denir..dört halife dönemini saymazsak Allah yolunda hep türkler savaşmıştır bu bakımdan kuru ırkçılık yapmak çok manasız

selam ve dua ile...

sıralamayı bilerek yazmadım lütfen kulp bulmazsanız sevinirim çilekeş beni anlamışsın allah razı olsun bide türklük islama gebeydi diye düşünmüorm ben islama en büyük hizmeti türklerin yaptığını düşünüyorum o kurduğum cümlede o ufak detaya dikkat etmeniz beni şaşırttı özellikle arayıp bulmuşunuz tebrik ederim.

arkadaşım türklük islama gebeydi falan diye bişey demedik..türk=müslüman demektir zaten..hristiyanlaşan türkler türk değildir bugünde macarları,bulgarları buna örnek verebiliriz..Allah yolunda savaşanlara tarihte türk deniyordu türklük kavramı bununla özdeşleşmişti..hatta batıda biri müslüman olduğunda ona türk oldu deniliyordu..söylemek istediğim zaten ikiside aynı şey..posa milliyetçisi olmanın manası yok,yanlış anlama sen öylesin demiyorum ama malesef günümüzde bu çok yaygın..kuru cahil kavmiyetçilerle dolu etrafımız..müslüman olmayan bir türk benim gözümde ingiliz halis bir müslümandan daha aşağıdadır..neyse anlatmak istediklerimi anlatabilmişimdir inşallah

selam ve dua ile...

beni ırkçı olarak almayın şovenist olarak düşünmeyin ben türklük guru ve şuurunu islam ahlak ve faziletiyle yaşamak isteyen bu yolda çalışan bi kulum.ben 16 yaşındayım die nie yazdım siyasi konular açılmasın die yazdım belki küçük daha dersiniz diye ama malum...ben kürtlere karsı bişe yazmadım ki kürt türk kardeştir ayrım yapan kalleştir die düşünüorm.bide şiirde bir kopukluk buldığunuz bölümde türklüğün övünülmesi gereken bişey olduğunu yazdım ilerdede bu bilincin kaybolduğuna yer verdim...ben övünülmek için yaşımı söylemedim bu tespitiniz beni fazlasıyla rahatsız etti tekrar özür diliyorum ama haksız yere yargıladınız inanın hadisleri doğruluk payını orenebilmek için koydum çünkü bunu bana hiç bir platformda açıklamadılar...bide lütfen şiir konusunda yorum yaparmısınız çünkü gerçek hayatta bolca siasetle ilgileniorm tekrar ricam şiirlere eğer iyiyse ii kötüyse kötü deyin kalbinizi kırdımsa affola ALLAH TÜRK'Ü KORUSUN VE YÜCELTSİN...

Çok ilginç yav, siyasi içerikli bir şiir yazdığınız bu konuda 'ben 16 yaşındayım' başlığını demek 'Benim küçük olduğumu bilin ve siyasi konulara girmeyin' biçiminde bir mesaj vermek için kullandınız. Bu söylediğinize siz inandınız mı? Mantıklı mı sizce şu yapılan? Arada hiçbir bağ yok. Hiçbir aklıselimin bu bağı kurabileceğini sanmıyorum. Başka bir amacınız olduğunu söyleyebilirdiniz, o zaman kabul ederdim ama bu çok kasıntı bir yorum gibi geldi bana. Madem yaşınızın küçük olduğunu düşündüğünüz halde siyasi bir konu açıyorsanız, yapılacak siyasi yorumları da hazmedebilmeli, 'ben seni döverim ama sen bana dokunamazsın' tavrından uzak durmalısınız. Herneyse, kişilik odaklı tartışmayı keselim.

Türkle Kürtü kardeş yapan İslamiyettir ve ayrım yapan, hangi ırka ait olursa olsun, kalleştir. Kürtleri Türk olmadığı için Türk'ten daha aşağı görmüyorsanız ne kadar güzel (farklı sebeplerle çoğunu hor görmenize karışamam, o ayrıdır). Fakat unutulmamalıdır ki Kürtçe denilen dil bu topraklar içerisinde yaşayan Kürtlerin yüzyıllardan beri kullanageldiği bir dildir. Bu dilin bazı diyarlarda konuşulmasından dahi rahatsızlık duyuyorsanız Osmanlı günlerini ve Türkiye'nin bu günlere gelmesindeki, Türkiyelilik değil Türklük anlayışına ağırlık verilmesinin sahip olduğu etkiyi hatırlamalısınız. Kürtlere karşı bi şey yazmadım demişsiniz fakat onların en doğal hakkını kullanmasına kafayı takmışsınız, ayrıca da bir Türk'ün Allah'ın halifesi olduğu için övünmesi gerektiğini vurgulayarak da diğer bütün ırklara haksızlık etmişsiniz. İslam nazarında bir millete hakkın halifeliği özel olarak bahşedilmemiştir. Hakkın halifeliği insanın genel yaradılış amacıdır. Türkler yaradılışları dolayısıyla üstün değildir, yaradılışlarından kaynaklanan pozitif özelliklerini İslam gayesi üzerinde sarfettikleri için büyüktür. Dikkat ederseniz bu ifade yaradılıştan kazanılan bir büyüklüğü kastetmez. Bir vefanın ve tarihi akış içerisinde faydalı işler yapan ecdada gösterilen saygının ifadesidir.

Üslubunuz, estetiği sebebiyle değil, taşıdığı asabiyetten dolayı etkileyici. Bu şiiri de insanları etkilemek, birşeylere dikkat çekmek amacıyla yazdığınız için bunu hoşgörmek mümkündür. Bu amaçla yazıldığını düşünürsek başarılı olmaya aday bir şiir. Fakat çoğu milli edebiyat şairinde olduğu gibi edebi yönden güçlü değil. Hadi bunu da hoşgörebiliriz, fakat son kıtadaki alakasızlık cidden insanı rahatsız ediyor. Siz genel yargılar kullanırken bir anda güncele bu şekilde geçerseniz dam üstünde saksağan vur beline kazmayı tipinden tamamen alakasız bir ifade kullanmış olursunuz. Demem o ki geçiş iyi bir şekilde sağlanmıyor. Övünmesini söylediğiniz bir güruha, genel itibarıyla kumaşı olmasına rağmen bugünkü halinin iyi olmadığını söylerken bu iki farklı durumdan bahsettiğinizi ispatlayacak, hissettirecek ifadeler kullanmamış, aynı havada yazarak, aynı ifade biçimini kullanarak devam etmişsiniz. Kastedilenin değiştiğini hissettirmelisiniz.

Boş bir beyne sahip değilsiniz, fakat kelimeleri kullanarak bağlantı kurma konusunda sıkıntılar yaşadığınızı düşünüyorum. Bu konuya biraz önem vermenizi öneriyorum. Biraz komplo teorisi okumak beyninizin bu yönünü geliştirebilir. Ha tamamen kendinizi kaptırırsanız paranoyak olur çıkarsınız, o da ayrı tabi. :D

ALLAH TÜM MÜSLÜMANLARI KORUSUN...

çilekeş ben seni kastederek türklük islama gebeydi demedim daha üstte yaılanlara cvp ver dim siyasal olsun diye yazmamıstım ben bu şiiri sadece etrafımdaki kendini ılımlı islamcı diye tanıtıp pkk sempatizanlarına karsı sitemimimi belirtmiştim o an için yazmıştım ayrıca çilekeş görüşlerini çok beğeniyorum belirtmek istedim bide unutmadan ben şiiri siyasi amaçla yazsaydım buraya deil siyasi bi platformda yazardım ALLAH TÜRK'Ü KORUSUN VE YÜCELTSİN

türklüğüyle övünen müslümanlığıyla yoğrulan bir milletiz bu saf ve temiz şiirleri kenndi aklınızca bazı 'taraf'lara çekerek ancak birbirimizi dizğinleriz bu kadar ilgiyi halkevlerinin pkknin ve diğer insan dışı mahlukların bulunduığu sitelerew karşıda sizden bekliyorum

ALLAH TÜRKÜ KORUSUN VE YÜCELTSİN

türklüğün islamdan çnce yazılması falan gibi teferruatlara takılmanın yanlış olacağı kanısındayım..arkadaşında bunu aksıtlı olarak yazdığını zannetmiyorum..zaten baktığımız zaman şu an türk arı gibi ırkın adı değildir..türk Allah yolunda savaşan müslümana denir..dört halife dönemini saymazsak Allah yolunda hep türkler savaşmıştır bu bakımdan kuru ırkçılık yapmak çok manasız

ben türlüküğün ya da islamın önce yazılması derken tahmin edersiniz ki sadece yazıda olan öncelikten bahsetmiyorum.benim bahsettiğim insanın bilinç altında ki sıralama.yani kasıtlı olarak yapılmamış olabilir ama bu bilinç altını gösterir.aslında işin aslı şu: şimdiye kadar karşılaştığım kendisini gençkurt gibi milliyetçi olarak tanıtan kişilerin sohbetlerinin çok büyük bir kısmını türklüğün oluşturması.genelde islam laf arasında kaynıyor onların konuşmalarında. işte beni rahatsız eden de bu.yani sadece önce yazılmış olmasına değil,hayatta öncelik sırasında islamdan önce yeralmasına karşıyım.inşallah açıklayabilmişimdir.

bu arada bu konuşmanın daha fazla sürmesi gençkurtun düşüncelerinde küçücük bir değişiklik yapmıcak,zaten diğer yazılanların değimesi gerekmiyor o yüzden devam etmesi sedece yıllardır süre gelen bir konunun burda tekrar konuşulmuş olmasına yarıcak.yani bence boşa enerji sarfiyatı.tabi siz ne düşünürsünüz bilemem...

HZ. RESUL BUYURURKİ :" İNSANLAR DEDELERİ VE BABALARI İLE ÖVÜNMEKTEN VAZGEÇSİNLER " , (TİRMİZİ) , " IRKÇILIK DAVASINA KALKAN BİZDEN DEĞİLDİR , IRKÇILIK ÜZERE SAVAŞAN BİZDEN DEĞİLDİR , IRKÇILIK İÇİN ÖLEN BİZDEN DEĞİLDİR ." ( MÜSLİM,İMARE:53-57)

Da'hü ilennar

İmam-ı Malik Hazretleri'nin Muvatta'ından öğrendiğimize göre, Kays bin Mutata adında bir Arap, Medine'de sahabelerin oturduğu bir meclise gelmiş, Evs ile Hazreç kabilelerine mensup Arapların başka ırktan insanlarla tatlı tatlı sohbet ettiklerini görünce bir hayli kızmış, kızgınlığını nihayet şu sözleriyle oradakilere aksettirmişti: "Evs ile Hazreç, Resulullah'a hizmet eden Araplar. Ama şu Habeşli Bilal, şu Rum memleketinden gelme Suheyb, şu da Farslı Selman!.. Bunlar Arap değiller ki?.. Nasıl oluyor da Arap olmayan bu yabancılar Araplarla eşit şekilde oturup sohbete kabul edilebiliyorlar?.. Bu ayrılıkçı sözler üzerine Muaz bin Cebel hemen oturduğu yerden kalktığı gibi adamın yakasına yapışmış:Seni Resulallah'ın huzuruna götüreceğim, bu söylediklerinin doğruluğunu ona soracağım. Ondan sonra seninle hesaplaşırız... diyerek adamı alıp doğruca Efendimiz'in mescidine götürmüş ve: - Ya Resulullah, demiş, bu adam için ne buyurursunuz? Biz Araplar oturmuş Arap olmayan kardeşlerimizle tatlı tatlı sohbet ediyorduk, gelip aramıza ırkçılık fitnesi soktu. Arapların Arap olmayanlardan üstün olduğunu ileri sürdü, İranlı Selman'ı, Rum'dan gelen Suheyb'i, Habeşistan'dan gelen Bilal'i aşağı ırktan kabul ederek Araplarla sohbete layık olmadıklarını, aramazdan uzaklaştırmamız gerektiğini iddia etti?.. Bu olayı dinleyen Resulullah'ın yüzünde seyrek görülen öfkelenme işaretleri görüldü. Hemen kalkıp konuşma yaptığı minberine geçerek oradakilere şöyle hitap etti: - Ey insanlar! Sizin Rabb'iniz birdir. Babanız, ananız da birdir. Araplık ne ananızda vardır ne de babanızda. O sadece sonradan meydana gelen dil farkından ibarettir. Arap'ın Arap olmayanlardan üstünlüğü yoktur. Üstünlük, Allah'a iman ve itaattedir. Bunu herkes böyle bilmelidir! Gariptir ki, bu hutbeyi dinleyenlerin hemen hepsi de Arap'tılar. Hiçbiri, Arap'ın ötekilerden üstün olduğunu iddia etmedi. Fazla olarak Arap'ın üstün olduğunu ileri sürmek isteyen adamın yakasına sarılarak oraya getiren Muaz bin Cebel de Arap'tı ve halen eli Arap'ın üstülüğünü iddia eden adamın yakasındaydı. Ya Resulallah, dedi, öyle ise ne yapayım aramıza ırk ayrımcılığı sokmak isteyen bu fitne adama?.. Efendimiz, bu soruya, pek kullanmadığı ağır bir azarlama cümlesiyle cevap verdi. Ne dedi biliyor musunuz? - Da'hü ilennar!.. Bırak onu, Cehennem'e kadar yolu var! Evet, ırkçılık yapan adamın Cehennem'e kadar yolu vardı. Gerçekten de bir ırkın ötekinden üstün olması lazım gelseydi Arap'ın üstün sayılması lazım gelirdi. Çünkü âlemlere rahmet olarak gönderilen ahir zaman nebisi Efendimiz (sas) Hazretleri, Arap ırkından seçilmişti. Ama duruma bakın ki, Arap ırkından olan Resulullah (sas) Hazretleri böyle bir üstünlük iddiasına izin vermemiş, sahabeler de ilgi duymamış, bir ırk ayrımına bizzat Arap olan sahabeler de karşı çıkmışlardır.Çünkü onlar din kardeşliğini her ırkın üstünde ve önünde tutmuşlar, böylece her ırktan, kavim ve kabileden insanlarla kucaklaşmış, kardeşlik bağları kurmuşlar, birliklerini iman kardeşliğiyle yaygınlaştırmışlardır. (26 Ekim 2006,AHMED ŞAHİN)

dostlarım ben elbet türk olarak onurluyum .. ama bu onuru bana yasatan alicenap milletimin islamiyete olan katkısı.. yani birinci referansım islam ve sanırım hepimiizn ole olmalı.. ve acı bi saptama: NEDENSE TÜRK OLDUĞUNDAN ŞÜPHE DUYDUĞUM BU KİŞİLER BANA BU DAVAYI ANLATMAYA CALISIYOLAR. BEN BURDAN KÖTÜ KOKULAR HİSSEDİYORUM.. BU KARDESLİK BAGLARIMIZI TAMAMEN YOK ETMEK İÇİN Bİ OYUN OLMASIN...

ayrıca ufak bi anımı nakledeyim...

üniversite zamanlarımdı.. bi gençlik festivalindeydik.. haluk levent konseri.. herkes şenliğin atmosferine kendini kaptırdığı bi durumda birden bi kaç densiz meydana cıkıp türkiye bizim dir bizim kalacak diye bagırmaya basladı.. ortam hafiften gerginleşmişti.. o anda yanımda 5 yada 6 yaslarında bi kız cocuğunu alın türkiyeyi k... sokun gibi bi laf etti.. buyrun artık bu kız cocugundan vatana millete yararlı bi davranıs bekleyebilirmisiniz.. henüz beyni her seyi fotoğraflama yasındaki bi cocuğun bu davranısına ve bu olumsuz gelişimine önayak olan bu zihniyeti takdir etmemi nasıl beklersiniz.. tepkilerim sert olabilir.. ama lütfen gercekleri görelim ona göre hareket edelim.. ve benim milliyetim ne mi? türküm ve kökümü 1600 lü yıllara dayandırabilecek kadar arastırmacı bi aileye sahibim.. ve artık türklüğünden şüphe ettğim tv dalkavukları çekin artık milletimin üzerinden pis salyalarınızı..

türklüğüyle övünen müslümanlığıyla yoğrulan bir milletiz bu saf ve temiz şiirleri kenndi aklınızca bazı 'taraf'lara çekerek ancak birbirimizi dizğinleriz bu kadar ilgiyi halkevlerinin pkknin ve diğer insan dışı mahlukların bulunduığu sitelerew karşıda sizden bekliyorum

ALLAH TÜRKÜ KORUSUN VE YÜCELTSİN

'Türkiyelilik moda olmus son zamanlarda', 'Türklük nostalji, kalmıs hatıralarda' mısralarında siyasetin olmadığını iddia edemezsiniz. 'Türklük', 'Müslümanlık' ve 'Türkiyelilik' kavramları siyasi bir manada kullanılıyor bu tartışmada. Milliyetçilik fikri zaten baştan siyasidir.

Komünistlerin, pkklıların yahut diğer insandışı mahlukların bulunduğu sitelerde de elbette mücadelemizi yapmalıyız, fakat burada da kendi düşüncelerimizi müdafa edeceğiz.

Tam da 'ALLAH TÜRKÜ KORUSUN VE YÜCELTSİN' zihniyetidir benim eleştirdiğim zihniyet. Ne demek yahu? Niçin Müslümanları değil de sadece Türkleri? Biz burada dua ediyoruz ve şanı yüce olandan birşeyler istiyoruz. Nedir bu altkümeleme hastalığı Allah aşkına? Nedir bu korkak dua etme rahatsızlığı? Bu cümlede kastedilen Türklerin dünyevi konularda ve maddiyatta büyümesiyse, ben içinde Kazakistan gibi yerlerde yaşamakta olan Hristiyan Türkleri veya A. N. Sezer gibi adam silüetlerini de kapsayan bu duanın bu indirgenmemiş haline amin mamin demiyorum arkadaş! Yok, eğer bu cümlede maddi bir yücelişin yanında ahlaki bakımdan, hakka hizmet bakımından, bilinçlenme bakımından, uyanma bakımından, erdemler bakımından manalar da içerecek şekilde dua ediliyorsa niçin kıskançlıkla, dışlayıcı bir şekilde davranılıyor ve tüm Müslümanlar bu duaya katılmıyor da benim büyük harflerle yazdığım bi ibareye pespaye bir gönderme yapılmaya çalışılıyor? Tüm Müslümanların kemalati ve felahı için dua edilmesi o hassas bünyelerinizde allerji mi yapıyor arkadaş, vallahi anlamıyorum.

Israrla ve inatla: ALLAH TÜM MÜSLÜMANLARI KORUSUN, MADDİ VE MANEVİ BAKIMDAN YÜCELTSİN!!!

BUDUR...

tutayım çenemi dedim ama iki kelime etmezsem çatlarım..

trradomir budur kardeşim! öyle türkler var ki yerin dibine batsınlar diye dua ediyorum be !

'Allah türkü korusun ve yüceltsin' ha?.. aman ALLAH korusun :)

her yazıyı bilinçaltını arastırırsak bütün yazılar ve şiirler amacından sapar ben öle aklıma geldi öle yazdım bunu kurcalamanın hiç bi manası yok milliyetçilik temel bir ilkedir bir siyasi düşünce deil...bana öyle bir türk devleti söyleki milliyetçilik yapmadan ayakta kalmıs olsun araplar üzerinde bizim üstümüzdeki kadar oyun oynanmıyor belkide bize uygulanan baskıdan dolayı bir refleks dir milliyetçilik bizim milliyetçiliğimizi kaybedip tamamen ümmetçi olduğumuz gün ayakta duramayız ozaman bırakalım ülkeyi pkkya onlarda müslümanız diyo kardes kanı dökülmesin benm pkk gibi ne kardesim var burda benm türk islam davamla urascanıza gidin bi roja ciwana uye olun sözde özgürlükçü idealist basın a karsı sesiniz cıksın hergün cenazeler gelior doğudan cıkpta hanginiz basbakana onlar kelle deil şehit veya kahrolsun pkk veya şehitler ölmez vatan bölünmez die bağırıyor lütfen elimizi vicdanımıza koyalımALLAH TÜRK'Ü KORUSUN VE YÜCELTSİN

Guest
This topic is now closed to further replies.

• Create New...