Jump to content
Necip Fazıl Kısakürek [N-F-K.com Forum]

Recommended Posts

KARTAL KONSA

Bir gün bir seveni onu ziyarete gitmiş. Epey dağınık günüymüş Üstadın.

Hayrola üstadım, çok dağınıksınız bugün?demiş.

Meşhur davalarından biri ile uğraşıyormuş. Çok yorgun bir şekilde:

Sorma Niyazi, tepeme kartal çıksa kovacak halim yok, demiş. Niyazi gülmüş.

- Niye gülüyorsun?

- Kartala güldüm Üstadım, demiş. Niye kartal da güvercin, karga falan değil?

- Büyük Doğunun kayalıklarına da ancak kartal yaraşır. Öyle değil mi ?

- Öyle Üstadım, demiş.

HAYRANIMM .... KAN PIHTISI TAKKELİ SAÇLARI YOLUK KAFA SENDE DIR TIR BİLDİĞİN NE VARSA KALDIR RAFA....

:) ne kadar ince bir zeka..üstad Allahın ona verdiği zekayı iyi kullanmasını bilmiş..ne mutlu ona

Selamlar,

Haklısınız, üstadın, mürşidi tarafından "keşke bu kadar zeki olmasaydın" sözüyle ifade edilen engin zekası, fikir çilesi/nefs muhasebesi esnalarında onu manevi acıların pençesi altına itmiş olsa da, üstadımızın ortaya koyduğu tezatsız dünya görüşünü mükemmel bir biçimde sunabilmesine ve müdafa edebilmesine vesile olmuştur. Bir dava insanında bulunması gereken zeka onda fazlasıyla mevcuttu. Bu zekanın tezahürlerini bu tarz nüktelerde de rahatlıkla görebiliyoruz. Üstadın nüktelerinin kelime oyunlarından ziyade bakış açısıyla, fikir yürütmekle, kafayı çalıştırmakla ulaşılabilecek, üretilebilecek nükteler oluşu onun alelade bir espritüellikten çok uzak bulunuşunu, beyninde hadiseleri oldukça geniş bir perspektiften yorumlama kabiliyetinin sahibi olduğunu gösterir bizlere. Allah rahmet eylesin.

Saygı ve selamlarımla

Üstadın nüktelerinin kelime oyunlarından ziyade bakış açısıyla, fikir yürütmekle, kafayı çalıştırmakla ulaşılabilecek, üretilebilecek nükteler oluşu onun alelade bir espritüellikten çok uzak bulunuşunu, beyninde hadiseleri oldukça geniş bir perspektiften yorumlama kabiliyetinin sahibi olduğunu gösterir bizlere.

Çok doğru bir tespit gerçekten. Kelime oyunlu nüktelerde dahi olağanüstü çalışan bir kafanın yansımalarını görebiliyoruz. Kaçan trenin ardından dökülen "Kovdum, gitti" şeklindeki iki kelime zaten başlı başına bir bakış açısı farkının ön planda olduğunu ispatlıyor.

Büyük Doğu müptelasının numune-i imtisali olan insan elbette sarp bir kayadır ve kartaldan aşağısı onun için bizim gözümüzdeki sivrisinekten fazlası değildir.

üstadım ve davamız büyük doğu davası... İşte büyük doğunun büyük kurucusu, taşıyıcısı,savunucusu,mucidi üstad NFK... Ve inandığımız dava olan büyük doğu davası bizim içim en önemli yere sahip konumda...işte bu vesile ile ( Büyük Doğu=İslam'ın emir subayı) üstadımızın kartal hikayesinde büyük doğuyu nüktesinde göstermesi çok doğru ve düzgün bir haldir. ancak kayalıkların başındaki "kartal" BD'yi yansıtabilir...

şaşırmayın ama şaşırmadım buna, çünkü biliyorumki ''O BİR DAHİ''

tehlikeli şahsiyet üstad.Taşı gediğine koymasında üstüne yoktur.

RABBİM RAZI OLSUN ONDAN. SEVİYORUZ ONU.