Jump to content
Necip Fazıl Kısakürek [N-F-K.com Forum]
Sign in to follow this  
Achar

Başı Boş..

Recommended Posts

BAŞIBOŞ

Vatanımda sular akar, başıboş;

Herkes, birbirini kakar, başıboş.

Bozkırlardan topal bir tren geçer;

Çocuk, merkep, öküz bakar, başıboş.

Yanmaz da yürekler, güneşe atsan;

Bir kibrit, bir orman yakar, başıboş.

Tarih, kutuplara kaçmış bir fener,

Buz denizlerinde çakar başıboş.

Yirmi dokuz harfte sözde aydınlar,

Yafta yazar, isim takar, başıboş.

Allah’ım sen acı bu saf millete!

Akşam yatar, sabah kalkar, başıboş...

Necip Fazıl KISAKÜREK

• Like 1

hani zaman değişiyor devir değişiyor ya.işte insanlarımızda çok ama çok değişiyor.gerçi Üstadımız diyorki zaman insanları değil armutları olgunlaştırır son derece haklı yine.olgunlaşmadan geçtik artık geriye doğru ilerliyoruz.sadece günübirlik vede kahrolası şu KÖPEK nefislerimiz için yaşıyoruz gibime geliyor(enazından ben öyleyim :( ).artık ALLAH sonumuzu hayır eyleye...

üstadımızın taa yıllar önce teşhis koyarak, yürek koyarak yazdığı bu şiir günümüz insanını nekadarda alanen anlatıyor arkadaşlar.

bu şiirden hepimize pay düşüyor!

TEŞHİS YILLAR ÖNCE KONMUŞ , yazık ki hala tazeliğini koruyor!

Ve bu şiir ONUN BİR DAHİİ OLDUĞUNU KANITLAMAYA YETİYOR.

BEN ALLAH DİYENLERİN BOYNUNDA VEBAL,

BEN BUGÜNÜNKÜNE MAZİ, YARINKİNE İSTİKBAL. (n-f-k)

BAŞIBOŞ

Allah’ım sen acı bu saf millete!

Akşam yatar, sabah kalkar, başıboş...

Necip Fazıl KISAKÜREK

Üstad'ın ferdiyette zayıf bedenine kainatı sığdıracak çaptaki cemiyetçi ruhunun ne denli muzdarip olduğunun misalidir. Daim ümmetçi ve de milliyetçi ruh ve de kafa yapısının elem dişlililerinde ne denli yakalanmış olduğunu görmekteyiz. İçte dolma olduktan sonra, belli bir birikime sahip oldukta sonra artık odanıza sığamaz ve de taşarsınız. Bir kalem bir defteriniz sizin mühimmatınız kadar gözünüzde kocaman gözükür. Sizin fikir kılıcınızla, kalem kılıcınızla yaramayacak deniz, aşamayacak dağınız yoktur! Kendine engel yine kendini gösteren bir mizacın oğulları olarak bu posttan sıyrılmak yine bizim elimizde. Başı boş akan suya dahi rota çizecek ve dahi arttırıyorum suyu tersine akıtacak kudret, damarlarıza sinmiş, ruhumuzu kuşatmış Büyük Doğu hüviyetiyle mümkündür! Elini ver, kolunu da kaptır, kalmasın sana ait bir şey, Allah'ın, Resulü'nün, İslam'ın, davanın aşkına; bu saf millete hakikatin gonk vuruculuğunu yap, yapalım!

Ahh kendini çile bekçisi sanan fikir hokkabazı seni! Yakup Kadri "saman ekmeği nesli" dedi. Geçen Ömer Erdem "tivıtır ve de feysbuk gençliği" dedi. Ve bunlar devrim yapacağım diye geçinirler. Rüya ve de hayal de güzel şeydir, yalnız alnın tam ortasından duvara çarptığı zaman ahmaklığını ve de başı boşluğunu anlayacaksın, dua et de o gün son gün olmasın!

Sen muhatabım, üslübumun sertliğinden şikayet etme zira derdim sensin, sizsiniz, onlar, hepinizsiniz!

Kendini hizaya sok da sonra millete Büyük Doğu'nun adam ettiği adamı göstermek için kendini misal ver! Soylu fikir adamı, fikirde, ahlakta, edepte, davada, islamda, gelenekte, görenekte; Anadolu kıtası çapında bir ınkılap yap ve o zaman karşıma çık bana, dünyaya haykır!

Lafazanlık kuluçkayaya yatalı çok oldu.

Şair; "Yürü... yüksel... zira tam yerini buluncaya kadar, her halin hayaldir!"Diyor.

Uyayınınız, gün batıyor!

• Like 1