Jump to content
Necip Fazıl Kısakürek [N-F-K.com Forum]
Horanta

Büyük Doğu Cemaati

Recommended Posts

Rüyamdan bir kesit:

Büyük Doğucu Mhp li..

Büyük Doğucu Bbp li..

Büyük Doğucu Saadetli

Büyük Doğucu Akp(arti)li..

Büyük Doğucu F.Gülen (Hocaefendi)ci..

Büyük Doğucu İbdacı

Büyük Doğucu ...

...

Bir ses: hepiniz bir cemaatsiniz...

Kâbus gibi bir rüya olarak yorumlayabilirim, çünkü hiç bir açıklama yapmamışsınız. Bir İbda'cı veya bir Bdp'li nasıl olur da Büyük Doğu'nun ruhunu anlayabilir? Anlamışsa nasıl olur da İbda, Bdp içerisinde hâla bulunabilir?

Sayın Dervish rüyanın da mantığı mı olurmuş, bu kurgu değil ki.. Ama güldüm, arkadaşımız bayağı bu işlerle kafasını meşgul etmiş olmalı.

Espriyi bir yana bırakırsak, Büyük Doğu olarak bir cemaat olduğumuzu ben de düşünüyorum. Ama tüm siyasi ideolojiden, çıkardan uzak, maddi hırs gütmeyen; sırf ecdadı yeniden hatırlatacak, nesli ihya edecek..

Bir gün benim de rüyam şöyle;

Zaman zaman katıldığım meclisteyim yine, kapıya biri geliyor elinde deste deste dergi. Toplulukta bir merak, nedir o diye. Elime alıyorum sitemizin adına çıkartılan daha doğrusu site yöneticilerimizin çıkarttığı bir dergi. Elden ele dolaşıyor, rağbet yok. Sabah uyandığımda merak etmiştim hikmetini.

Rüyayla amel olmaz derler ama inşallah hayra alamettir.

ARISÜT'ü hatırlattı bana rüyanız..

Akıncılar

Risaleciler

Işıkçılar

Süleymancılar *

Ülkücüler

Tarikatçılar

____

(*)Bu tür ifadeler içime hiç sinmiyor. "-cu -cı, -ci, -cu, -cü" ekleri hoş kaçmıyor bazen. Misal, "Süleymancı" ifadesi kulak tırmalıyor. Ayakkabıcı, sütçü, eskici, tornacı, lastikçi der gibi..

Hususiyle, önder şahısların isimlerin ardına eklendiklerinde rencide edici de kaçabiliyor. Biraz daha dikkat etsek hoş olacak zannımca. Düşünsenize "Bu adam Necipçi" dediklerini.. Kaldı ki isme eklenmese dahi, yine de kulağa hoş gelmiyor. Hiç "tarikat" mefhumunun sonuna "-çı" eki yakışıyor mu? Tasavvuf, bu işin -çısını, -çusunu, -çılığını, -çuluğunu kabul eder mi? Ya "İslam"?

Çokça kullanıldığından kulağımızı gıdıklamıyor artık. Geçenlerde birisinin, İsmailağa cemaatini kasdederek -af buyurun- Efendi Hazretlerinin ismini zikredip sonuna "-çular" ekini getirerek kullandığı ifadeyi duyunca farkettim, hakikaten edeb dairesinde bir ifade tarzı değil. Bu söze hüsnüzan ile bakıp, bir düşmanlık içermediğini farzetsek bile, en azından bir küçümseme edasının hakim olduğunu söylemek mümkün.

Bize saygısı olmayanların, kin güdenlerin kibirli, istihzai bir ağızla kullandıkları "Süleymancı", "Fetullahçı" tabirleri yerine, "Süleyman Efendi Cemaati", "Hocaefendi/Gülen cemaati müntesibi/leri" gibi tabirleri dilimizi alıştırsak, inşallah fitneye, suizanna, kırgınlıklara mahal vermemiş olur, şeytan ve yardımcılarını keyiflendirecek bir hale mani oluruz.

Selam ve dua ile efendim.

Talihsiz bir rüya görmüşsünüz.

Kafatasçılarla,yasa dışı örgütlerle,papa cenaplarının yalakalarıyla büyük doğu aynı terazinin kefesi olamaz.

Siz bunu söyleyecek ve ciğerizdeki kokuşmuş havayı bizi de teneffüs etmeye mecbur bırakacaksınız ve konu kilitlenmeyecek; ben de "Papa cenapları kadar başınıza taş düşsün e mi!" diyeceğim, konu kilitlenecek... En iyisi demeyeyim!

Siz bunu söyleyecek ve ciğerizdeki kokuşmuş havayı bizi de teneffüs etmeye mecbur bırakacaksınız ve konu kilitlenmeyecek; ben de "Papa cenapları kadar başınıza taş düşsün e mi!" diyeceğim, konu kilitlenecek... En iyisi demeyeyim!

İsabet edersiniz.

Hocama sordum rüyamı...

Dikkatlice dinledi...Evet, dedi "siz bir cemaatsiniz"...

Lakin, imtihanı kaybettiniz dedi,

Üstad zamanında ve sonrasında bir türlü Üstad'ın istediği gibi olamadınız.

Bunun yolu "bir mürşid e tabi olmak" tan geçer.dedi...

Söyle Büyük Doğuculara mürşide tabi olsunlar, ders alsınlar, bir cemaat oldukları ortaya çıkar , dedi.

Dinledim, iletiyorum.

rüyanızın bana göre üstünde durulacak tarafı yok çünkü "büyük doğuculuk" müslümanları tek çatı altında toplayacak, onların hepsini kucaklayacak ve kapsayacak bir düşünce olamaz. en nihayetinde insan yapımıdır.

bahsetmiş olduğunuz durum ancak recep_1453 kardeşimin de dediği gibi fırkayi naciye olarak bilinen "ehli sünnet vel cemaat" tabiri için geçerlilik arzederse bana göre makbul olur. yoksa büyük doğu dediğin , ehli sünnet vel cemaat tabirinin yanında nedir ki kardeşim?

büyük doğucuların en büyük yanlışı Üstad Necip Fazıl Kısakürek i "mürşid" olarak kabul etmeleridir. Üstad, Allah kendisinden razı olsun, küfre karşı imanı haykıran çok bir mücahittir lakin mürşid değildir.

Kimdir o mursid Gonuldas?

Ö.m. ile gönderdim gönüldaşım...

rüyanızın bana göre üstünde durulacak tarafı yok

...

büyük doğucuların en büyük yanlışı Üstad Necip Fazıl Kısakürek i "mürşid" olarak kabul etmeleridir. Üstad, Allah kendisinden razı olsun, küfre karşı imanı haykıran çok bir mücahittir lakin mürşid değildir.

Size yakışan hayırola demek ve bir ehilden sormak idi...Ben sordum ve tabirini / cevabını yazdım...

...

Üstad'ı "mürşid" olarak gören kişi, -varsa tabi- dersini çekmeli ve rabıtasını O'na yapmalı değil mi ? Var mı öyle biri? ben tanımıyorum...

Bizim dergaha göre Üstad, bir mücahid, bir veli...

kendi görüşümü beyan ettim. ben şahsen böyle bir rüya görseydim üzerinde bile durmazdım demek istedim lakin siz önemseyip tabirini sormuşsunuz. yaklaşım farkıdır...

Üstadı "mürşid" olarak görmek noktasında kasdettiğim de "Üstadın her yaptığı doğrudur" diyerekten körü körüne bir yaklaşımla hareket edenlerdir. Topyekün düşüncesinin merkezine "Necip Fazıl Kısakürek" i koyanlar ve ona göre hareket edenler bu gruba dahildirler...

tasavvuf kitaplarında mürşit ve özellikleri yazıyor eğer ilgilenen olursa Necip Fazıl' ın bağlandığı kişi olan mürşidi Abdülhakim Arvasi (k.s.) nakşibendi tarikatının bir şeyhi dir. yani üstad nakşibendi tarikatına mensuptur. sapkın olmayan her tarikatın amacı ehl-i sünnetten sapmamaktır.

nakşibendi tarikatı hakkında en sağlıklı bilgiyi alabileceğiniz kitap şah-ı nakşibend' in yazmış olduğu miftah-ül kulub (kalplerin anahtarı) ' dır.