Jump to content
Necip Fazıl Kısakürek [N-F-K.com Forum]
Sign in to follow this  
nedmanün

Ulaşılamayana..

Recommended Posts

hmm, :)

ben demiştim, burada cevherler çok diye, yavaş yavaş çıkacak işte..

Panturk bu bölümü ele aldı gidiyor, gerçi o daha çok nesir türünde ürünler verse de, arada böyle farklı kişilerin şiirlerini, yazılarını görmek hoş oluyor. Diğer tüm arkadaşların da katılımlarını bekliyoruz.

Beyitinize gelince, gerçi belki bir şiirin tek bir beyiti de olabilir bilemiyorum, belki tamamını da yayınlarsınız, o yüzden burayı geçiyor, gayet hoş bir beyit olduğunu da yazdıktan sonra ellerinize sağlık diyoruz efendim. Tabi devamını da bekliyoruz.. :)

mmm bencede az kısa olmuş artı kafiye tam oturmamış gibi şöyle olabilirdi mesela ..

farzet kanayan yarama tuz basmışsın

bağlayıp ellerimden tavana asmışsın

dişlerimi söküp kulaklarımı kesmişsin

bir senin kendini sökemezsin yüreğimden

kaburgam kırıldı kan geliyor küreğimden

ne farkı var kalbime olmazları yazmışsın

kudurmuş gibisin zalim sanki azmışsın

farzet ben mezar yeri sen beni kazmışsın

ne farkın var şimdi telgıraf direğinden

çabuk indir aşağı beni vazgeç işkence ereğinden... bu ve bu gibi.. vs.vs.

tamam benimkide kısa kötü ve kafiyesiz oldu ama zaten iyi şiir yazabilsem kıytırık net köşelerinde ne işim var gider bi kitap bastırır bi kaset doldurur paraya para demem ben saadece naacizane fikrimi beyan etme istemiştim.. naazım türü eserler verebileceğimide ispat etme istemiştim .. alternatif yetersizliği miirim.. fırsat versinler bana imkan bol vakit versinler cukka koysunlar cebime al yaz desinle feriştahını yazmazsam neyim .. hegelini stuart milini yiyim.. daniskasını yazmazsam neyim.. ırayım iyisi saygılar hürmetlerle... :)

:) :) :D

Birşey yazmasak iyi olacak,iki satırın üstüne bu kadar şey söylenirse kim bilir bizimkiler nasıl yorumlanır,mazallah.

gardenya haklı iki satıra bukdar şey yazmışsınız... tamamını nası yazim :)

farklılık olsun diye yazmıştım sadece "damla denizden haber verir" sizde pantürk gibi şiirin gerisini hayal edin :)

SELAMETLE

Sayın moderatorum, damlanın lezzeti pek hoştu, lakin insanoğlu kanaatkar değildir.

Tüm denizi içmek isteriz. Bu damla bizi kesmedi...

Patlasak da, muktedir olamasak da, iştiyakımız budur.

ŞİİRİN İNCE NARİN YAPISI OMİRİLİĞİ BELKEMİĞİ KAFATASI..

arkadaşlar lütfen kimse üzerine alınmasın ben içinizde yüksek istidadlı arkadaşlar olduğunu bilmesem şuraya adım atmam .. geçen bi emlakçının ordan geçiyom baktım pilevne mahallesi çimenli sokak yazıyor .. yaani iki satırda anlatıp üstün körü geçmiş bu arkadaş halbuki devam etse dese. numarası yirmibir sekizinci cadde yenişehir diye devam etse ne güzel şey çıkar ortaya bence.. gerçektende tembellik yüzünden çok değer yitip gidiyo bence.. bu arada nedmanün bey biladerime hoş görüsü için teşekkür eder hepinize selam eder şiir üstüne naaciz fikri beyaanlarımı veririm..

bazen nedensizce bir duygu uyanır

şiir yazma arzusu doğar sende bende

yunisef unesko grinpis indepente...

şimdi yaa gerçektende.. dağ içinden parçalanmış gök yıldırımla boyanmış ateş içinde su yanmış yanmış şiir o yangının külüdür bi yerde.. uyanıp uykudan kan ter içinde vaha ararız susuz bir çölde yürürken biz bu tozlu dikenli yolda yolumuz üstünde taşlar görürüz sağda solda.. bir çukur içine rastgele atıverdiğimiz bu taşlardan ikisini yanyana getirince -aha bir ev yaptım deriz seviniriz kendi kendimizce... halbuki iki taştan örülü nesne değil duvar temel bile değildir ..

meleşen koyun kuzudan uzak muhtevasız kör sağır yıkık viran bir sahipsiz ağıldır..

halbuki.. türk dili çoşkun bir nehir ak köpüklü berrak suları çağıl çağıldır..

bu sudan içti köroğlu karacoğlan

bu suda yundu derviş yunus pir sultan

hep bir ağızdan türküler söyleyelim dedi

dara çekili simavlı kadı oğlu bedrettin

hep türk dili ile eserler verdi ömer seyfettin

onu bedri rahmi ana sütü gibi temiz gördü

büyük üstad nazım hikmet dizelerini onun ile ördü

en büyük miraslardan biridir bu engin kuyu bize

gelin bulandırmadan suyu dolduralım testimize..

dizelerin sakla samanı gelir zamanı gibi anlamlısına atasözü denilir hedele hüdele löpürt lüpürt gibi anlamsızına zırva adı verilir.. dört taş yan yana gelirse olur rubai az yayları gevşek gayduru gubbaksa anılır mani tatlılar içinde en çok sevdiğim revani sazlardansa yaylı tambur kabak kemani...

kişi şiir yazma için herşeyden önce niyyet etmeli ruh halii değerlendirip ona göre yazmalı salya sümük üzgün adamdan neşeli şen şakrak dize beklenmememli çok sevindirik birinden mersiye yazması ağıt çıkarması beklenmemeli .. şayet romantik dalda yarışacaksa sevdiğinden ayrılmalı dağ bayır gezip aç susuz dolaşmalı verem olmalı sonra içli duygulu döktürmelidir.. sanat için sanat değil toplum için sanat sloganına sarılacaksa bütün aşıkların aynı kadına aşık olduğu kirpiği ok kaşı yay yanağı elma dudağı kiraz o perü kızından vazgeçilmeli şekilden ırayıp muhtevaya kaymalı sosyoloji felsefe mantık okumalı kendini geliştirmelidir..toplumsal şiirde birşeyler verebilmeli kalıba çakılı kalmamalı hayattan kesitler sunmalı gerçekleri okur gözü içine sokmalı estetik gibi kaygılarda uzak olmalı dilin kemiği yok sözüne sadık kalmalıdır

doğaya yönelik yazacaksa işin içe aşk meşk şu bu katmamalı doğanın çevrede dolanmalı şiirinin konusu olabilmelidir .. şiirin hammadde kelime öbeklei yanyana dizilip farklı nüanslar sergilenmeli güzel olanlar seçilip kurumaması için bolca sulanmalı.. başlangıç gelişme sonuç aşaması olmalı anafikir bulunmalı sonuca yaklaşıldığında şiiri şiir yapan kalıplardan hece vezni baz alınmış ise kafiyeden sapacak saçmalıklara yer verilmemeli mikalenjelonun yaptığı yaşlı adam heykelinine bakan ustasının -iyi ama bu yaştaki bir adamın bütün dişleri sağlam olmazki.. dediğinde bir an bile tereddüt etmeden eserinin birkaç dişini tokmağı ile kıran ünlü heykeltıraş hatırlanmalı gerekirse aklı başında iki tane dörtlük için ince kıyım oğranmış sekiz on tanesi feda edilebilmeli bence.. buruşturup kağıttan top şeklinde ayağa kalkmadan çöp sepetine oturduğun yerden basket şeklinde atılabilmeli.. hece vezninde uyakda çok zorlanıyor mevcud hazır kafiyedende pintilik edip vazgeçemiyorsan aruza yönlenmeli mefaili mefaili mefailun mefailatu mefailatu mefailatuna sıcak bakılmalıdır ..

gerçektende gecenin ikisi kan çanağı uykusuz gözlerimle esneye esneye üstümü soyunup ışığı söndürüp yatağa zıbarma için kıvrıldığımda bazı geceler çaktırmadan açık pençiremden içeri süzülüp yanı başıma sokuluveren evsiz barksız takımından bi ilham perisini sırf ürkütmemek için nefesimi tutmuş acep kulağıma iki dize fısıldarmıki diye ümitsizce beklerken bazen sabredemeyip yerimden fırladığım gibi üstüne atılır kanadından tutar çırpınmasına bakmadan vazıklata vazıklata- lütfen bırak.. senden şair değil ramazan vakti bayram gününde bahşiş toplayacak davulcuya mani yazacak adam meymeneti suratı yok sözüne aldırmadan o şiir diye başladığın şeye değil kafiye literatürünüzde kelime yok demesini önemsemeden geçen kuçukuçuları üzen yazım üzerine sırf onları sevindirme için yazdığım yurdum köpeklerine başlıklı şiirimin son rötuşları için -bari aruz ver süsleyim deyip kelime dilenirim yalvar yakar baz aldığım yaşıyan türkçe olduğundan kural kaide vız gelir tırıs gider ne geçti elime ilave ederim böyle işte böyle maşakkatli yoldur bu..

gecenin saat üçü bir dizeyi yatağımdan kalkar not alırım ..

........babamı araba çarptı gençliğine doymadan

anamı ise kaybettim zehirli bir kıymadan

gün yüzü görmedim şu yalancı dünyada

belki bende öleceğim sen burdan ayrılmadan

bir parça etinin güzelce sıyrılması için

pençesi ile tutup nasıl kavrandığından

kimi geceler aç kalıp acı ile kıvrandığından

bakıcılarının ona nasıl davrandığından

anlattı.. yana yakıla uluyarak benide kendi gibi ağlattı.. gözlerimi yaşa buluyarak......

ifadeyi zenginleştirir hacmi bolaltırım

gerçektende bilhassa serbest vezinde şiir içerik olarak zenginleştirilmemilş gösterişsiz yavan ise değil kulağa hitap etme tangurtudan ileri gitmez .. hangisinde olursa olsun aruz hece serbest şekil ile muhtevası belli bir aheng içre boğulmalı birleşip bütünleşmelidir ki dadından yinmez.. laf olsun torba dolsun bağlamınd kuru gürültüden mümkün mertebe kaçınmalı hiç 1. lige yükselemez mahalle takımı hiç iktidar olamz tabela partisi iki gün sonra unutulacak medya maymunu şarkıcı gibi şiire girilmemeli vakit harcanmamalı gelecek nesillere birşey bırakabilme kaygusu taşımalı bence .. ehe ehe ehe çok güzel olmuş eline diline sağlık gibi şaklabanlık yapıklmamalı gördüm seni sende gör beni alkışla daha sonra mesajı verilmemeli hoşa gitse bile beğenmediği yerini eleştirip şöyle olsa taha iyi oludu bence demeli .. gerçek şair adayı köpeğin taştan yıldığı gibi yergiden yılmamalı yergi ondaki arzuyu kamçılamalı daha iyisini yazabilmeli bence.. gerçektende esef verici imamın dediğe git yaptığı yapma misali çoğu zaman öyle anlamsız saçma sapan şeyler yazıyorumki birileride güzel bu deyince bir dahakini ileri götürme gerği hissetmiyor böyle dağınık kalsın deme lüzumu hissediyorum.. halbuki şiirde taş aralıkları özenle bırakılmalı bu güne değin yazılmışlar içinde en hoş olanlar olan onbir hece seçilecekse önce altı sonra beşle girilmeli 14lükte yedi yediden şaşmamalı beş de denenebilirsede anlatımdaki darlığı idrak edilmeli bence .. şiirin musikisi havada yakalnmalı ayna karşısında bol bol tekrar etmeli beyinden kelime ışık hızıyla geçmeli pazıla yeni parçalar koyup profilden bakmalı.. o kadar ahkam kesip bu alanda ufakda olsa bi şey ortaya koyamayan benin geçmiş zamanlarda verdiğim bi kaç dandik nacizane tavsiyeyide ekleyim birine yararı olmayacağını bilmeme rağmen .. en az haa bu şiir eleştirmeni olu olsa olsa fikri aşılayım izninizle.. bide yumurta kalitesi anlama için yumurtlama gerekmediğini ilave edip işinize gelirse kardeşim baktınız dikiş tutturamadınız sizde ben gibi yorum yazın deyip sıvışıyım yüksek müsadenizle..

evren gargası guşu derya içre balığı kedisi köpeği insanı teyyaresi her şeyiyle bir bütündür tutki ben öldüm kaç gıram eksilir yanardağlar infilak etse yıldızlar kaysa güneş patlasa onu taşıyan boşluktan ne bir gıram eksili nede artar.. şiire verdiğin maana derinliği sembolist diye adlandırdığımız şairlerde rastladığımız türde şekilden ziyade muhteva üzerine kurulu.. yunusun ete kemiğe büründüm yunus diye göründüm türü manaa derinliği veren tarzın nazımda bulduğumuz

bu bahçe bu nemli toprak

saçlarında bu yasemen kokusu

bu mehtaplı gece parıldamakta berdevam edecek

ben göçüp gidincede

çünkü o ben gelmeden önce

ben geldikten sonrada bana bağlı olmadan vardı

ve bende bu aslın sureti çıktı sadece gibi güzel akıcı dil arı temiz saf anadil yanı sıra biçemcede güzel olup şekil ve muhtevayı harman etmesi kulakta hoş bir tat bırakırken bu güzel pastanın tarifinde genellikle buğulu sular dumanlı kuyular hışır hışır ağaç çağıl çağıl dere kısaca esrarengiz garip olan nesne kullanılır ... muhteva yönünden kalbindeki çalkantı ve hezeyanı şiire aktarırken giriştiğin zengin manaayı kelimelerde biçemcede göstermeli acemi ve çocukcalıktan kurtarmalı daha olgun yaş dönemi hayatı algılamış gözleri önünden hakikat perdesi aralanmış tarzda kulağı okşayacak hece vezniyle birleştirmeli enfes kek pasta çıkarmalısın ustalık la ahçılık arasındaki çizgide budur zaağten..

ne hayaldim ne düştüm bir yaralı kuştum

bir vefasız ardına düştüm hamdım piştim incileştim incileştim

buharken bulut sımsıkı kilit toprağa umut yağmur oldum (kabul ediyorum benimkide acemiceydi) gibi bütünlük arzetmeli giriş gelişme sonuç aşaması olmalı han duvarlarını düşün faruk nafizin yolculuğunun aşamalarını düşün şiirin başlangıcında maraşlının ölüm haberini verebilirmiyiz .. serbest vezinde bile mutlak akıcı dil olmalı..yer yer kafiye olmalı tabii ama kafiye uyak yeterli olmaz bir başına toz maydonoz biçimi çıkar o için öncelikle anlam bütünlüğü .. konuyla ilgisi yok ama geçmiş tarih bi azeriye verdiğim yanıtıda iş olsun maksatlı ilave ederken her güzel işin emek uzun meşakkatli çalışma gerektirdiğini belirtir hiç kimsenin kendi memleketinde peygamber çıkmadığını söyler o için aamedin meemedin abidik gübüdük adamların şu demesine bu demesine aldırış etmeden bildiğin yolda yürümeni salık verir başarılar diler gafanı ağrıttığım için özür dilerim bu arada o cılız sesin para kabul etmeyeceğini biliyordum bari cebimi niye vermedim gerçektende o çıktıktan sonra kendime kızdım lan pan ne adamsın dedim ama demekki mukadderat bunlar onun nasibi kısmeti kadir gecesi tayin edilmiş ve ben bunu söyleyemeyecekmişim adam çıkıp gittikten sonra aklıma geldi doğrusu öyle yapmam gerektiği tekrar sevgilerle ey halkım ey milletim

to zahir şiir evrensel mejdunarodniy bolmali yesli şiir yahshidir dili dini ırkı rengi milleti bolmaz napirimer dayu sene u popa bila sabaka pop yeyo lubil ona ukraala kusok saala pop yeyo ubil gibi pushkinin hoş bir şiirini sırf rus olduğu içinmi göz ardı edecaz yada mayakovskinin şiirinde detiler to yest uşaklar ptichkaya shöyle seslenir -taam zamorznish tii gde nebut navetke a u nas budesh jit v zolotoy kletke

ptichkada onlara derki -

oooo ne boytes ( ooo korkmayınız)

v teeopliy kray ulechu zimooyu ( kışları sıcak yere uçuyom )

a v ne voole svetliy ray ( ama gönülsüz gittiğim cennet bahçesi)

budet menya turmooyu ( olacak bana zindan)

yada korza halinin unutulmaz şiiri deniz anada buyururki

bak dinle sattım herşeyimi küçük bir yelkenli alabilmek için eskiciye

yanlız çıkmadım yanıma aldım dedemden kalan pipomu ve armonikamı ölmüş arkadaşımın olan birde kedim miçomu

öylesine çıplağımki gecede sen beni hep bu halimle severdin korkma sakın üşürüm hasta olurum diye yıldızlı göğü çeksem üzerime korur beni geceden kedim miçomsa ısıtır uzun tüyleriyle

sana gelene dek kavuşana dek taa ortana açarım kollarımı her iki yana

ölüm türküleri çalarım yüreğimden kopup gelen

ölmüş arkadaşımın soluğundan kokan armonikamı diliyle .....

.......

aşkın mucizesi götürür beni sana yüzerim kolarında aşkın mucizesiyle bir balık gibi aşkın mucizesi yeniden yaratır bedenimi bir nehir gibi

yada ne biliim muhammed ikbal kendi ürettiği kumaşı giyemeyen millete yazık kendi ektiği buğdayı yiyemeyen milete kendi sıktığı şarabı içemeyen milete yazık derken sadece kendi milletinemi seslenir yada bizim baba naağzım yaşamak bir ağaç gibi tek ve hür ve bir orman gibi kardeşce derken yalnız türkleremi sesleni sizin şehriyar fuzuli satre paulo verlain baudler (zaağti türkçeyi zor yazıyom yanlış yazım için af ) bunlar bez rodinasız mejdu narodniy neferlerdir saygıyla bu arada niiğdacığım sen beni daha çok uğraşırsın çözmeye ben gaayet engin kuyuyum dibimi bulana aşkolsun daha ne cevherler varda işte iş güçden elimiz deeğmiyo esengalın artık bu kadar bilgi bu kadar özveriye rağmen benden iş çıkmıyorsa şiirin ne emek istediğini tahayyül edin ginede bendeki istidadı görün gelecek vaadettiğimi anlayın diye naciz bi arkadaşın sorduğu memleket üzerine soruya verdiğim yanıtı görüp güven besleyin şaairliğime

anGara vilayeti sehri basimiz olur

marslara olmus konu meshur tasimiz olur

gonul bagimizda cik cik sevda kusumuz olur

balta vursan egilmez dik dik basimiz olur

aslimiz sorarsan ortaasyadan

neslimiz ararsan oguz boyundan

gocetmisiz ergenekon dagindan

bortecine asena kurdumuz olur

ormanimiz meseden cam kayindan

baligimiz sazandan ve yayindan

su icmisiz serin kiymir cayindan

gizilcahamam vatan yurdumuz olur

daglarimizda geyik olur

ayranimiz yayik olur

hiyar dograriz icine

cok guzel cacik olur

kazan kazan iceriz

kepce bile kucuk olur

saygılar ey milletim :)

panturk selamlar evet,bu!!!! uzunlukta bir şeyi nasıl okumamızı bekliyorsun,görünce bile gözüm korktu :)

Ne yapsam diye düşünürken en iyisi ben de şöyle bir selam vereyim geçeyim dedim,ve selamlar...

Panturk param olsaydı sana kitap çıkarttırırdım sen sadece yaz cukka al cebine kaymeyi:)