Jump to content
Necip Fazıl Kısakürek [N-F-K.com Forum]
ARIYORUM

Ne Tür Müzik Dinlersiniz?

Recommended Posts

benim için müziğin türü önemli değil...hoşuma giden her şeyi dinliyorum B)

yalnız bu aralar ensturmantel takılıyorum B)

tamamen ruhsal durumumla alakalı B) ;)

İÇERİĞİNDE GİTAR OLAN HER MÜZİĞİ DİNLERİM MESELA ;METALLCA,CRANBERRİES,BOB MARLEY,THE CONNELS,PİNK FLOYD,EVENESCENCE,3 DOORS DOWN,LİMP BİZKİT,HİM ,FARİD FARJAD,SHEETER,RİGHT SAİD FRED...WAZGEÇEMEDİĞİM YABANCILAR

CEM ÖZKAN,MANGA,PİNHANİ,DUMAN,7 KARANFİL,BULUTSUZLUK ÖZLEMİ,OBLEKTİF,EZGİNİN GÜNLÜĞÜ,KARDENİZ MÜZİKLERİ;KAZIM KOYUNCU VOLKAN KONAK.DÜŞ SOKAĞI SAKİNLERİ,AYKUT KUŞKAYA,ERKAN OĞUR,GECE YOLCULARI..

MUSTAFA CİHAT,EŞREF ZİYA(BAZI EZGİLERİ),SAMİ YUSUF,YENİ ÇAĞ,DOLUNAY,YUSUF İSLAM,YANSIMALAR,AHMET ÖZHAN,IM PARADİES(SUFİ MÜZİK),GRUP KARDELEN, YOLCULAR(ÖZELLİKLE TAVSİYE EDERİM;UYAN EY GÖZLERİM)...BUNLARDA DİNLEDİĞİM EZGİLER...

Anadolu-Rock dinlerim.Bir de Anadolu-Rocktan az olmakla beraber Türk Halk Müziği :rolleyes: Özellikle dinlediğim ve asla geçmeyeceğim iki sanatçı var.Bunlardan biri Kıraç,diğeri yazdığım iki müzik türüyle de alakası olmasa da Erhan Güleryüz(Ayna) :D Bunun haricinde de var birçok sanatçı arada dinlediğim ama çoğunlukla zaman ayırdığım Cahit Berkay ve Cem Karaca :D Öyle işte :)

kendi dalında klasik olmuş bu 3 şarkıyı sizinle paylaşmak istedim.peşinen söyliyeyim hepsi yabancı .. :rolleyes: sonra arkamdan sövmeyin..benim için yabancı müzik denince aklıma gelen ilk üç..

1

3

doğrusunu söylemek gerekirse bu kadar yıllanmış şarkıların çıkacağını hiç tahmin etmemiştim.tabi klasik olmuş diyince jeton düşmeliydi :D nedense nickelback-someday, limp bizkit-behind blue eyes vb.leri çıkacak sanmıştım tabi sonradan 3 ü tıklarken the beatles çıkmayında şaşırmadım değil :) şaka bir yana gerçekten çok güzel parçalar.işte benim ilk üçüm ama tamamen farklı bir dalda :rolleyes:

http://www.youtube.com/watch?v=nVHJlmGJwZ4

http://www.youtube.com/watch?v=zRdBl4jclK0

Mercan Dede türü eserler yapan Mercan Dede'yi dinlerim... :)

Asıl ismi Arkın Allen (Arkın Ilıcalı) olan Mercan Dede 44 yaşında yetenekli bir müzisyen.

Tasavvuf izleri taşıyan enstrümantal müzikler yapıyor genelde. Şimdiye kadar 7 albüm yayınladı.

Sevdiğim parçalarından bazıları şunlar:

Ab-ı Verd,

Hininga,

Nar-ı Ney,

Nar-ı Yar,

Zefir,

Mercan Dede hakkında daha fazla bilgi almak için:

http://tr.wikipedia.org/wiki/Mercan_Dede

==========================

Bunun dışında...

Enstrümantal müzikleri severim. Özellikle "soundtrack" olarak yayınlanan eserlerin dinlenebilirliği yüksek oluyor.

Örnek olarak;

Batman Begins (2005) filminin Hans Zimmer tarafından yapılan müziklerini,

Machinarium isimli bilgisayar oyununun Tomáš Dvořák tarafından yapılan müziklerini,

Dexter isimli dizinin Daniel Licht tarafından yapılan müziklerini,

ve Kurtlar Vadisi filmlerinin Gökhan Kırdar tarafından yapılan müziklerini severim.

Batman Begins filminin müziklerinden bir örnek:

Barbastella = http://www.youtube.com/watch?v=RQNYCEPcDlM

Machinarium'un müziklerinden bir örnek:

The Bottom =

Dexter müziklerinden bir örnek:

House =

Kurtlar Vadisinden çok sevdiğim bir parça (dua ve ilahi):

Havar Geylani = http://www.youtube.com/watch?v=Sz9CE5xnFqM

==========================

Ayrıca...

Klasik müziği de severim. Mozart, Beethoven, Ravel ve Edvard Grieg sevdiğim klasik müzik sanatçılarından bazıları.

Bunların eserlerini zaten herkes bilir o yüzden örnek vermeye lüzum duymuyorum. :D

Abdulbaki Kömür'ün, bu günkü şarkıcı kılıklıları gördükten sonra, "keşke bu işi hiç başlatmamış olsaydık" gibi bir cümle kullandığını öğrendim bu gün..

Ne doğru..

Sekülerizm, yirmi otuz yıl evvelki samimiyeti kalın çarklarıyla tuz-buz etmiş.. Buyrunuz ve ismi önce marş, sonra "yeşil pop", sonra "ezgi" ve en sonunda "özgün müzik"e dönen gitarlı mitarlı şarkı nevinden tuhaf mırıltılara bir kulak kabartınız.. Eski marşlarla bir mukayese ediniz ve farkı görünüz.

Ve evet, ne yazık ki bu sebeple artık dindar insanların evlerine, dindar gençlerin "müzik çalar"larına ehli dünya gibi şarkı türkü "rock", "pop" rahatlıkla girebiliyor. Bunda da hiçbir beis görülmüyor..

Hazin..

Müziğin beyni uyuşturduğu bilimsel olarak tezli.Özellikle Metal,Hard rock tarzı müzikleri bir müddet dinleyen insanların(ki bir ara ne yazık ki ben de dadanmıştım)ruhi bunalımlara çok daha kolay yakalandıklarını görüyoruz çevremizde.

Müziğin beyni uyuşturduğu bilimsel olarak tezli.Özellikle Metal,Hard rock tarzı müzikleri bir müddet dinleyen insanların(ki bir ara ne yazık ki ben de dadanmıştım)ruhi bunalımlara çok daha kolay yakalandıklarını görüyoruz çevremizde.

Bu konuda pek emin değilim. Ben müziği yolculukta veya kütüphanede okuduğum kitaba odaklanmak için kullanıyorum genelde. Ve yukarıda örneklerini verdiğim gibi çoğu ağır tempolu olup, ani iniş ve çıkışı olmayan ve en önemlisi sözsüz müzikler dinliyorum. Böyle olanların dikkat dağınıklığı oluşturması yahut beyni meşgul etmesi (uyuşturması) bir tarafa bence kişinin yaptığı işe odaklanmasını kolaylaştırıyor. Şahsen, ulaşım araçlarında kendi müziğim ile kendimi ortamdan tecrit etmediğim takdirde okuduğum kitaba yoğunlaşamıyorum. Tabii ulaşım aracının sessiz olması istisnai bir durum.

Metal/Pop/Rock türevi müzikler konusunda ne kadar söyleseniz azdır. O konuda ifadenize itirazım yok. :)

Aslında kulağa hoş gelen her müziği dinlerim... Özellikle salt müzik olan parçaları seviyorum, misâl "Trio Joubran"ı dinlemeyi seviyorum.. Diğer taraftan arabesk nev'i müzikleri asla dinlemem/hatta nefret ederim..

Bu konuda pek emin değilim. Ben müziği yolculukta veya kütüphanede okuduğum kitaba odaklanmak için kullanıyorum genelde. Ve yukarıda örneklerini verdiğim gibi çoğu ağır tempolu olup, ani iniş ve çıkışı olmayan ve en önemlisi sözsüz müzikler dinliyorum. Böyle olanların dikkat dağınıklığı oluşturması yahut beyni meşgul etmesi (uyuşturması) bir tarafa bence kişinin yaptığı işe odaklanmasını kolaylaştırıyor. Şahsen, ulaşım araçlarında kendi müziğim ile kendimi ortamdan tecrit etmediğim takdirde okuduğum kitaba yoğunlaşamıyorum. Tabii ulaşım aracının sessiz olması istisnai bir durum.

Metal/Pop/Rock türevi müzikler konusunda ne kadar söyleseniz azdır. O konuda ifadenize itirazım yok. :)

Kitaba odaklanmak için müzikten yararlanılması şaşırtıcı.Hele ki dinlenilen müzik hoşunuza giden bir parça ise aynı anda ikisine birden dikkati toplamak çok zordur diye düşünüyorum.Müzik; beraberinde yapılan işin daha zevkli bir hale gelmesine sebep olabilir belki ve o işe bağlanmayı sağlayabilir,ama odaklanma konusunda aynı etkiyi oluşturacağını zannetmem.Benim şahsi görüşüm tabi ki.

:D