Jump to content
Necip Fazıl Kısakürek [N-F-K.com Forum]
ARIYORUM

Ne Tür Müzik Dinlersiniz?

Recommended Posts

Genelde mehter marşı dinlemeyi çok severim .Osman Öztunç,Ali Kınık,Mustafa Yıldızdoğan ... bunları dinlemek de ayrı bi zevk verir bana .Bu aralarda türküye merak sardım türkü dinliyorum.aslında sanki her telden var :mellow:

Osman Öztunç zaten başlı başına bir nostalji Üsküdar yanıyor,Mehmedim,Hep mi Ağlayacak Bu Adam vs. parçaları gerçekten müthüşlerdir

başlığı görür görmek "ince saz" ismini görmek için bütün yazılanları okudum ama hüsrana uğradım :P gerçekten aranızda hiç ince saz dinleyen yok mu ???

bir ara gençlik hevesiyle epey yabancı müzik dinledim ama artık kafam almıyor :mellow: benim kategorim türk klasik müziği.Münir Nurettin Selçuk,Müzeyyen Senar,Safiye Ayla,Hafız Burhan dan -makber-, saymasam daha iyi çünkü uzar gider ama bir Bursa'lı olarak - piyasa müziği yaptığı yönünde yapılan bütün eleştirilere rağmen -Zeki Müren'e olan hayranlığımı belirtmezsem olmaz.bir de Umut Akyürek'e beslediğim antipatiyi belirtmeliyim galiba :)

valla kardeş ince saz dedın de benım aklıma af buyur ama :mellow::P:) Ata Demirer'in necip incesaz adlı tıplemesı geldı yav:);)

ince saz diyince böyle bir tiplemenin aklınıza gelmesine sebep olduğuma çok üzüldüm :P bari bunu düzeltmek için biraz hatırlatma yapıyım.ekmek teknesi dizisinin müziklerinin,son osmanlı filmindeki"bir özlem var içimde uzaklara doğru,engin denizlere sana ve aşkımıza.." diye başlayan şarkının,ıhlamurlar altında dizisinde"çok aşığın var diyorlar" eserin , yaprak dökümü dizisindeki bir çok şarkının sahibi ince saz grubudur.sunum şeklinde hazırlanan programlarda da fon müziği olarak çok kullanılır şarkıları.benim bildiğim bu kadar ama eminim daha bir çok yerde seslerini duyuyoruzdur :mellow:

bu da bir şarkılarının sözleri

Üsküp'ün içinde kumaş biçerler

sevdadan gayrısı dar gelir bana

ellerin zoruyla yardan geçerler

ben yari bırakmam zor gelir bana

aşkın acısına ferman diyorlar

ellerin fermanı vız gelir bana

olmaz iklimlerden yollar aşırdın

gönlünün fermanı yaz getir bana

kırk düğüm atmışlar sevda üstüne

yoluna çıkarsa çöz getir bana

zemheri ayında güller açırdın

gönlümün kışında yaz getir bana

dipnot:tabi ki müzikle dinlemekle kıyaslanamaz okumak çünkü ağırlık verdikleri güfte değil beste.niye bu kadar üstünde duruyor bu kız diye düşünebilirsiniz ama ben keşfettiğimde çok sevinmiştim.bu güzel duyguyu sizinde yaşamanızı isterim bu yüzden yani :)

sakin ol ben dinliyorum :mellow: hatta birkaç konserine de gittim.. tereddüt'ü tek geçerim.. :)

üsküp'e gelince..

şehre ilk girişinizde buram buram tarih kokar.. yurtdaşlarınız türk olduğunuzu duyunca bir fincan kahve içmeden bırakmazlar ve sizinle türkçe konuşurlar.. ;) ardından karşınıza bir köprü çıkar.. anıyla şanıyla FATİH SULTAN MEHMET köprüsü.. bu ismi duyunca tüyleriniz diken diken olur.. gözleriniz hafif dolar.. :P

ama köprünün karşı tarafına geçince.. koskoca reklam afişleri gözlerinizi hapsetmeye meyilli bir vaziyette sizi bekler.. yüksek seste müzik kulağınızı deler geçer.. gayet lüks ve acınası durumdaki geçmişini unutmuş insan kalıntıları.. avrupa modernizminin esirleri! kendinizi daha fazla yormadan köprünün karşı tarafına atar bir camiye koşar secdeye kapanıp halinize şükredersiniz..

her neyse.. ben baya etkilenmiştim de ;)

SELAMLAR. GENELDE MÜZİKSİZ İLAHİLER SEVERİM. EZGİLERİ, TÜRKÜLERİ, SANAT MÜZİĞİNİ SEÇİCİ DİNLERİM. AMA NE HİKMETSE HEMEN HER MÜZİK DALINDAN ÜÇ BEŞ SEVDİĞİM VAR. SELAMETLE..

birinci cihan harbinden sonra ortaya çıkan soysuz müzikleri saymazsak (geriye ne kaldıysa sanki :rolleyes: ) pek ayırt etmem.

bir de ibrahim sadri dinlerim.

selam aleykum

aslında, özellikle dinlediğim bir müzik türü yok kulağa hoş gelen her tınıyı dinlerim.ister yerli olsun ister yabancı farketmez. mesela metallica'nın ''nothing else mathers'' parçasını severek dinlerim.u2'nin bazı parçaları,pink floyd'un bir iki parçası..ilahi dinlemeyide severim ama arka fonda sürekli ''hay''diyerek ilahi söyliyenleri hiç dinlemem.biraz iddalı oldu ama sevmiyom.öbür taraftan DURSUN ALİ ERZİNCANLI'nın yaptığı ilahileri topyekün ,şu veya bu diyerek seçmeden dinliyorum.mesela onun en sevdiğim parçası ''BEDİR''herkese tavsiye ederim.

birde şiir..onun yeri apayrı.İBRAHİM SADRİ,BEDİRHAN GÖKÇE bide RECEP TAYYİP ERDOĞAN'ın 1999 da çıkarmış olduğu ve içinde üstadın iki tane şiirini seslendirmiş olduğu albümü dinlemeyi severim.

Uğur IŞILAK olmazsa olamazlarım arasında en çok onu dinlerim.Selçuk küpçük,M.YILDIZDOĞAN, Taha,Abdurrahman ÖNÜL, Zekai TUNCAY,ezgi ve ilahi türü dinlerim bu tarzda sanatçıdan ziyade parça ayrımı yaparım.

Kulağıma hoş gelen bütün müzikleri dinlerim :( Arabesk bile dinlerim bazen o derece yani.

Batsın bu dünya efendim.

Grup genç çocukluğumun ezgileridir... Eşref ziya.. Ömer Karaoğlu.. ve Grup Yeniçağ...

muaazam yapıtları var...

marş olarak en çok bu sanatçıları dinlerim. ama ilahi konusunda seçiciyimdir,

celaleddinden birkaç parça çok hoşuma gider, mustafa özcan güneşdoğdu dan "cürmüm ile" ve "medine yolları" çok hoştur..

mehmet karakuştan " tevhid tabibi" muazzamdır..

ramazan sarıdan "mekkenin dağları" çok hoşuma gider..

esat aydoğandan yakma Ya Rabbi yi dinlerim.

erkan mutludan " Aşık oldum Muhammede"

abdullah akbulaktan iki parça vardır dinlediğim..

velhasıl, ilahi pek dinlemem ama bu saydıklarım ve birkaç tane daha parça çok etkiler beni...

benim dinlediklerim bu siteye göre baya agır olacak gibi. hard rock, heavy, (bi türlü kopamıyom işte, aslında çogu isyanvari şarkılar ama...) slayer, megadeth gibi cazgırdayan veya cannibal corpse gibi ne dedigi belirsiz söyleyenleri sevmem. nirvana, metallica, evanescence, cranberries, rammstein... çok uzatırız. türk rock unutmadan MANGA(gökselsiz hali) dşs, mavi sakal(eski üyeleri), duman, mor ve ötesi, radical noise(en sevdigim, dünyada eşi yok), aylin aslım, aslı... çok uzatırım artık yeter diyim bari

bence sözü olmayan müzik bir hiçtir... müzik şiire anlam katmak için vardır... şiir müzikle beste beste dökülür dudaklardan...

ve her şiir değerli değildir benim için... şiir ya O' nu hatırlatmalı, ya da O' nu hatırlayanları hatırlatmalı bence..

evet, müzik şiire anlam kattıkça müziktir gözümde..

yoksa hiçbir ses hiçbir notanın zerre değeri olamaz gözümde.

şiirse O'nun sevdasına yazılmışsa güzeldir.. O'nun sevdasıyla kavrulmuşsa...

bu yüzden evet ezgi- marş tutkunuyum...

bence sözü olmayan müzik bir hiçtir...

...yoksa hiçbir ses hiçbir notanın zerre değeri olamaz gözümde.

Efendim ben buna katılamayacağım. Müzik, edebiyat kadar olmasa da, başlı başına bir estetik değer taşımaktadır ve sahip olduğu mana dillerin sınırlamasının dışına taşmaktadır. Karşılaştırıldığında, bence, kelâm daha üstündür fakat, sabah ezanının verdiği tadın bambaşka oluşunu, insanı farklı ruh hallerine sokan, hatta gülmekten kırıp geçiren musikî makamlarının varlığını, Mevlevîler başta olmak üzere neredeyse tüm tasavvuf telakkilerinin musikîye belli miktarlarda değer atfetmesini ve kıymet biçmesini, ecdâdın sözlerin değil, bizzat musikînin tedavi edici özelliğinden faydalanmasını yatsımak pek mümkün olmayacaktır. Kitaro dinleyerek rahat bulan ve ezanın güzeline aşık olan bir insan kimliğiyle, musikînin iğfal edilmemiş ruhuna karşı büyük bir saygı beslemekteyim ve kelamı güzelleştirebilen müziğin, kendi varlığıyla da, kelamdan bağımsız olarak belli bir kıymet ifade ettiğine iman etmekteyim.

Edebiyatı daha çok severim, o ayrı :rolleyes:

Aslında bir ölçüde haklı olduğunuzu itiraf edebilrim. Zira müziğin de O'nu hatırlatabileceğini, O'nun sevgisini anlatabileceğini ihmal ettim.

"bence sözü olmayan müzik bir hiçtir... müzik şiire anlam katmak için vardır... "

demiştim.. Aslında "sözü olmayan müzik" ten kasdım, sözü anlaşılmayan müzikti.. işin gerçeği, sözlerini anlamayıp da yabancı müzik dinlemek çok tuhafıma gider... asla tasvip etmemişimdir..

"müzik şiire anlam katmak içindir" sözümü değiştirmeye mecburum, çünki nice musiki, O'nun aşkını dile getirir.. Bir nevi şiir gibidir...

Haklısınız, misalen "ney" sesi, muazzam bir havayı teneffüs ettirir insana.. ama şunu belirtmeden geçmeyeyim ki, ney in gitarla çalındığı birkaç şarkı dinlemiştim ve onları tasavvuf musikisinde hissettiklerimle asla kıyaslayamam...

haklısınız, belki müzik insanı birçok yönden rahatlatır.. farklı duygular hatırlatır...

ama benim önceliğim, müziğin bana mutlaka O'ndan birşeyler hatırlatmasıdır...

Ezan musikisi dediniz, eğer Rabbimin çağrısını bana hatırlatmasa, benim için sıradan bir ruh dinlendiren birkaç dizili notadan farkı kalmayacaktır...

selam ve dua ile.. :rolleyes:

Şahsen müziği zaman zaman mâlâyâni bir zevk aracı ve ruh halimi düzeltmek için derman vesilesi olarak kabul edip dinlesem de, musikînin iade-i itibarını sağladık madem, gerisini sizin şahsi bakış açınıza bırakıyor ve aslında mâkul olan bakış açılarından birini taşıyor oluşunuzun, saygıyı hak ettiği kanaatini besliyorum.

Haa, ayrıca, sâbâ makamı bambaşkadır... :rolleyes:

orhan gencebay dan baska tanımam.. :)

:rolleyes: İşte müzikten anlayan insan :(

İlkokul 4 ten beri bilfiil Orhan baba dinlerim, hala da dinliyorum...

Son üç albümü hariç hemen hemen tüm şarkılarını ezbere bilirim..

lisede bir arkadaşım bana Ferdi Tayfur'u sevdirmişti.o ferdi şarkıları söledikçe hoşuma gitmeye başlamıştı....arabesk dalında bende onun üzerine sanatçı tanımam...