Jump to content
Necip Fazıl Kısakürek [N-F-K.com Forum]
ARIYORUM

Ne Tür Müzik Dinlersiniz?

Recommended Posts

Ne tür müzk dinlersiniz merak ettim. Sevdiğiniz sanatçılar kişilik ya da ses olarak varsa yazabilirsiniz.

Ben bağlama sesini çok severim. Dolayısıyla:

1- Yedi Karanfil

2- Orhan GENCEBAY

Bunlardan başka da müzik dinlerim ama Türkiye'de bağlama dedin mi Orhan GENCEBAY ve 7 Karanfil gelir akla. Kaliteli müzik yaparlar. Bu arada reklam yapar gibi oldum.

Buyrun bakalım...

Enstrümental müzik tercihimdir her zaman "Yansımalar" adlı albümleri ve içinde ney sesi olan müzikleri çok severim.Dahası Eşref Ziya ve Ömer Karağolu çocukluğumdan beri vazgeçemediğim ezgilerin sahibirler,bir de Aykut Kuşkaya var tabii onun tarzı da fena değil,yabancı müziklerde de değişik enstrümanların kullanıldığı müzikler ilgimi çeker.Dinlediğim müzikleri kategorize edemiyorum ama.

Ben genelde rock müzik dinlerim

Son dönemlerde pop müziktende dinlenebilecek gruplar çıkıyor

Ayrıca ney sesinide severim

Tsm de bazen dinlerim dinlendirici etkisi var:)

Kuşatıcı ve kucaklayıcı dünya görüşümün yanında "nefret" kelimesini terennüm etmek hoş değil,lakin meselenin şahsi kanaat bakımından büsbütün ifşası için zururi olarak başta söylemeliyim ki şu "arabesk" denen iğrenç müzikten nefret etmekle birlikte protest,klasik batı müziği,rock ve çok seçkin olmakla birlikte ezgi ve tasavvuf müziği dinliyorum.Bir de fondan garip garip inilti sesleri gelen güya zikirli ilahileri hem bedi,hem de fikri açıdan tasvip etmiyor;o tür ilahi(!)leri söyleyenleri de samimi bulmuyorum.Umumiyetle cahil muhafazakarların sevdiği ve hatta tabulaştırdığı bir müzik türü...Varlık mefhumuna muhatap olan ne varsa hepsine muhatap olan B.D musiki de de saf tefekkür ve sanat'ın icrası noktasında müdaheleci ve muhataptır.Bu meselede tafsilatlı bir şekilde işlenmeli...

Dinlediğimiz yerli sanatçılar:

Uğur Işılak,Ömer Karaoğlu, Eşref ziya,M.Göğebakan,Hasan sağındık,M.Emin Ay,M.Demirci

Uğur Işılak ' ı tek geçerim. Aslında müziğinden ziyade kişiliği çok hoşuma gidiyor.

Kendisi Üstad'ı örnek alan nadide kişilerdendir.

Üstad' ın bir kaç şiirini bestelediğini biliyorum. Üstad'ın çok sevdiği klasik müzik eşliğinde bir albüm yapmayı düşünüyor. Bunun için Avusturya' da bir stüdyo arayışı içinde. İnşallah en kısa zamanda bu albüm gerçekleşir.

Ney sesi benim de çok hoşuma gidiyor. İnsanı başka alemlere götürüyor sanki.

Halk müziğini ise tartışmasız bence her Türk dinlemeli. Özellikle Mustafa Özarslan' ın sesi çok güzel.

Belli bir tarzın saplantılısı değilim. Beynim neyi beğenirse kulaklarım da onu seçiyor. Enstrumantal, Türk sanat müziği (ama Müzeyyen Senar'ın meyhane ağzıyla değil, Ahmet Özhan'ın beyefendi tarzıyla), 90'lı yılların pop şarkıları (Çocukluğumu hatırlatıyor... Yeri apayrı), Türk Halk Müziği, Anadolu Rock, bazen bildik rock, bazı yabancılar...

Özele inelim, isim verelim. Kitaro, Barış Manço (Evet yıllardır Barış Manço...), MFÖ, D. Mode, Metallica (Slow'ları tabi... O da bir dönemler gözağrımdı, kopamıyorum tamamen), Yansımalar, Ayna'nın ilk albümleri (90'lı yıllar...), Dino Merlin, hepsinin yanında adının bende saklı kalmasını istediğim birkaç favorim daha...

Size ne ki şimdi?

Barış Manço'nun Cacık çok hoş bir çalışmaydı ,belki bunu hatırlatmak için yazmışsındır trradomir ;)

Sözüm meclisten dışarı dostlar... Kendimi yanlış anlaşılmış gibi hissediyorum.

Olur mu hiç? Her ne kadar Akdeniz'i, Marmara'yı, Ege'yi cacık edebilecek kapasitedeki Barış Abi'nin o şarkısını yer yer, zaman zaman hem de zevk ile dinler olsam da ilk aklıma gelen o değildi. Cacığın kendisini hiç sevmem zaten. Ne biçim şey o ya!.. Sütaş'ın "Salatalıklı ayran" yakıştırması hiç de fena değildi.

Bu arada birkaç isim vermeyi unutmuşum. Y. Islam, Erkan Mutlu, Erkin Koray, Ömer Faruk Tekbilek ve çeşitli tasavvuf müziği composer'ları gibi. Yazayım da küsmesinler. İsimlerinin bende saklı kalmasına gerek olmayanlardan onlar çünkü.

composer

arkadaşlar "kompozer" ne demek? (Mozilla composer vardı. HTML düzenleyici)

arkadaşlar "kompozer" ne demek? (Mozilla composer vardı. HTML düzenleyici)

Ben yazmiyim, ukalâlık olmasın. Bi bakıver sen ;)

www.seslisozluk.com

ID3 tag muhabbetine göz attıysan bir MP3 dosyasında, görmüşsündür aslında. Tahmin de etmişsindir belki. Hatta biliyorsundur da forumu hareketlendirmek için sormuşsundur, neden olmasın? Neyse... Böyle şeyler işte.

Favori grubum = Mehteran

Favori Şarkılarım = Hücum Marşı, Çırpınırdı Karadeniz, Gafil Ne Bilir..

Gerisi yalan.. ;)

Genel olarak ezgi, ilahi tarzımdır. Türküleri de unutmak olmaz şimdi... Ömer Karaoğlu, Yeniçağ, Mikail, Mustafa Cihat, Eşref Ziya......severek dinlerim.Kişiyi ALLAH'a yakınlaştıran her eser dinlenmeli bence.

;) benim favorim : Ey gaziler , Genç Osman Marşı

Büyüklerimizden duyduğumuz kadarıyla Allah a yaklaşmak için vakit ayırdığınızda Kurani Kerim okumayı veya ilmihal kitaplarını veya zikri tercih ederseniz daha kârlı çıkarsınız ...

Kur'an'i Kerim, zikir, ilmihal vb. hamdolsun kendimizce zaman ayırıyoruz zaten. Günlük planda onlar da var RABBim kabul ederse. Ancak anlamsız sözlerden oluşmuş müzikler dinlemektense ALLAH'a yaklaştıranlar tercihimdir.

Favori grubum = Mehteran

Gerisi yalan.. ;)

Selamlar

Cile54, şimdi kompleksli biri olsam sana derdim ki "onlar şarkı değil arkadaşım, marş, marş!... Bunlara şarkı demek yakışmaz. Ceddimize saygısızlıktır. Onları şarkı kategorisine indirgeyemezsin. İndirgetmem!."... Dua et ki değilim. :( Estergon, Genç Osman, Gazi Osman Paşa da benim beğendiklerim. Ama "gerisi de yalan" filan değil, bilesin. :(

Kulağa hoşgelen her şeyi dinlerim. Nefret ettiklerimi yazayım: Upuzun havalar, arabesk iniltileri, Cengiz Kurtoğlu tipi tavernacılar, bir de son dönemde pop diye ortaya dökülen iğrençlikler. Uzak durduklarım bunlar... Gerisinden seçiyorum, beğeniyorum, alıyorum.

Saygı ve selamlarımla

teoman, redd, grup 110.. ama müzeyyen senar,emel sayın zeki müren de dinlerim..

Rock,Türk sanat müziği, he bir de Fenerbahçe Marşları :lol:

bende her telden var

içinde bana ters düşmiyecek sözler olan her şarkıyı dinlerim

rock ,metal ,heavy-metal ,pop ,ezgi ,klasik müzik ,fakat operayı dinlemeye dayanamam :D

''göksel baktagir'' dinlemeyen kulak, kulak değildir. ha bi de münip utandı var tabi... kalamış'ı tek geçerim..

nasıldı? 'istanbul'u sevmezse gönül aşkı ne anlar?...' tamam tamam sustum. :)

ben genelde sesli olarak Üstadın şiirlerini dinlerim

yada mehter marşı grup ötüken ümit besen'i de çok severim:)

Aslında her tür müziği dinliyorum rock dışında :mellow: .Zara, Gülay, Orhan Gencebay, Osman Öztunç, Ahmet Şafak, Uğur Işılak,Bergen, Sami Yusuf, Eşref Ziya, Ertuğrul Erkişi,....Ben çok karışık dinliyormuşum galiba :)

rock ve metal dedikleri zımpırtılar haricinde her türlü müziği dinlerim arabesk denince birkaç isimler vazgeçilmez diğer kalanlarda benim tahammül edilmezdir.yeşilçam şarkılarına bayılırım.BELKIS ÖZENER,ESENGÜL,YÜKSEL ÖZKASAP,İLHAN İREM ....