Jump to content
Necip Fazıl Kısakürek [N-F-K.com Forum]
kosem

Neden Rumuzunun Adı Bu?

Recommended Posts

Arkadaşlar sitede alışkın olmadığımız bazende alışkın olduğumuz fakat anlam vermekte zorlandığımız isimler var.Bunları bizlerle paylaşırsanız sevinirim rumuzunuzun ehemmiyetini, güzelliklerini,anılarını bizde anlamış oluruz. Bİr tebessümde bizim yüzümüzde peyda olur belki.rumuzunuzun ehemmiyetiyle .

Ben girişi yapıyım :benim rumuzumun özel bir anısı yok sadece ismim büşra :pc:

Benim de malum... Açıklamaya gerek yok herhalde. :pc:

Bende merak ediyordum açıkçası. Çok garip isimlerde var. herhalde bir hikayeleri vardır.

Benimki de Harun'un ismi gibi mâlum :pc: Belki bazıları Vakıf ismi de ne diyebilirler. İsmim, ''bilen, haberdar olan'' manasında ki vâkıf değil.

Rahmetli dedem çok hayırsever bir insanmış. Elinden geldiği müddetçe insanlara yardım edermiş. Dedemin bu hayırseverliğine binaen 'Vakıf Ahmet' diye çağırır olmuşlar. Babam da bu ismi bana koymuş. Sizden bir ricam var; mümkünse dedemin ruhuna bir Fâtiha okuyun.

Şimdi rumuz bende çok oldugundan açıklıyayım:

Babalarkulu: Melametin farklı bir versiyonu olan kalender ehli olan Erenlere Baba denir, onlara kul kurban manasında.

Ehl-i Kalender:Kalender ehl-i olan.

Şeksiz Abdal:Önce Abdal ne bakalım, Abdal gezgin olup derviş gaziliği seven horasan kalender meşreb tarikat kökenli kendini zındık gibi gösteren(gizlemek için) cezbeye çok giren hatta meczub olan derviş demek(Alevilerkendilerini horasana bağladıklarından Abdal lakabını kullanırlar yoksa alakası yoktur, Abdal lakablı Kadiriler dahi yaşamıştır)Şeksizse şüphesiz demek hiç şüphe etmeden İman etmiş şüphesiz Abdal yani.

Benimki de Harun'un ismi gibi mâlum :pc: Belki bazıları Vakıf ismi de ne diyebilirler. İsmim, ''bilen, haberdar olan'' manasında ki vâkıf değil.

Rahmetli dedem çok hayırsever bir insanmış. Elinden geldiği müddetçe insanlara yardım edermiş. Dedemin bu hayırseverliğine binaen 'Vakıf Ahmet' diye çağırır olmuşlar. Babam da bu ismi bana koymuş. Sizden bir ricam var; mümkünse dedemin ruhuna bir Fâtiha okuyun.

Kardeşim, benden sevgili dedene bir Fatiha hediye...

Allah kabul eylesin. Ne güzel bir mahlas ve senin için isim...

Selametle kardeşim...

Allah razı olsun, Harun gönüldaşım.

Ben bir şeyi merak ediyorum. Şeksiz Abdal'ın isminin manasını öğrendik. Şeksiz Abdal birde şu resimde ki kimdir? O da mı bir Şeksiz Abdal yoksa?

Şeksiz Abdal'ın resmindeki şahıs Nesimi'dir.

Bağdat doğumlu olan Nesimi için Divan edebiyatının Yunus Emresi diyenler vardır.

Hurufi tarikatının bir mensubudur.

Şiir ve düşüncelerinin şeriata aykırı görülmesi yüzünden Halepte derisi yüzülerek öldürülmüştür.

Düşüncelerini korkusuzca yaymaya çalışan Nesimi her tehlikeyi göze almış ama sonunda fikirlerinin kurbanı olmuştur. Ölümünden sonra Bektaşiler tarafından kutsallaştırılmıştır.

Yalnış bir bilgi varsa lütfen düzeltin.

Vesselam...

İmadeddin Nesimi.

Derya-i Muhit Çûşe geldi

Kevn-u Mekan hurûşe geldi

Sırr-ı Ezel oldu Aşikârâ!

Ârif! Nice bilsin müdârâ!

Anadoludaki tüm tarikatlerde bu mesnevisi yaygındır, Nakşi-Kadiri-Mevlevi istisnasız okumaktadır.Tam İlmihalde H.Hilmi Efendi Rahimehullahu Teala onu Rahmetle anmakta ve Hurufilikten tevbe ettiğini anlıyoruz demektedir.(tüm tairhçiler ona hurufi der)(H.Hilmi Efendide Nakşi meşrebinden farklı çoşkulu cezbeli musiki kullanan Pîrlerede muhabbet var, onlarıda saygıyla anıyor sebebini bilemiyorum)

Benim rumuzumun adı Şehmuz. Duyup duyabileceğim en güzel isim olduğuna kanaat getirdiğimden rumuzumun adını Şehmuz koydum. Evet.

Benim rumuzumun adı Şehmuz. Duyup duyabileceğim en güzel isim olduğuna kanaat getirdiğimden rumuzumun adını Şehmuz koydum. Evet.

Şeyhmûz diye biliyorum aslını, Şeyh arapça ama mûz farsça büyük ihtimalle.Doğuda Kürdçenin etkisiyle farsça çok kelime arapça farsça birleşik isim vs. bulunuyor.

Ya ağabey ben anlamadım, trradomir le şehmuz arasında nasıl bir bağlantı var :pc:

bize şu trradomiri açıklasan iyi olur.

Vallahi başlık açıldığında aklıma ilk gelen sizdiniz. :) Yalanım yok...

abi sen simdi kulagina ezan da okutturmussundur valla senden beklenir :pc:

şehmuzla gerçekten çok aytınlatıcı oldunuz. zaten şehmuz dedin mi trrodomir in anlamı nedir hemn şıp diye anlıyosunuz.

Şimdi rumuz bende çok oldugundan açıklıyayım:

Babalarkulu: Melametin farklı bir versiyonu olan kalender ehli olan Erenlere Baba denir, onlara kul kurban manasında.

Ehl-i Kalender:Kalender ehl-i olan.

Şeksiz Abdal:Önce Abdal ne bakalım, Abdal gezgin olup derviş gaziliği seven horasan kalender meşreb tarikat kökenli kendini zındık gibi gösteren(gizlemek için) cezbeye çok giren hatta meczub olan derviş demek(Alevilerkendilerini horasana bağladıklarından Abdal lakabını kullanırlar yoksa alakası yoktur, Abdal lakablı Kadiriler dahi yaşamıştır)Şeksizse şüphesiz demek hiç şüphe etmeden İman etmiş şüphesiz Abdal yani.

Bir dakka sır perdesi aralanıyor :pc: şimdi ehli kalender le şeksizabdal aynı kişi mi aynı kişiyse bizi rap dinlediğimiz için eleştiren ve boş işle uğraşıyorsunuz diye tenkitte bulunan kişiyle beyaz showu izleyip bu sözü söyleyen"Haykonun yaptıgı black metal vokali benim onunki değil ama asıl black metalcilerin yaptıgı black metal vokali hoşuma gidiyordu.Neyse ama bu mal fln olayı olmadı be bacı...." diyen kişi aynı mı. şaşırdım.neyse eğer aynı kişiyse yaptıklarınle dediklerin arasında çelişki gördüm kardeşim.

Hacegan...

Hususi manada Hacegan: Peygamber efendimizin(S.A.V) yolu emanet ettiği Hz. Ebubekr'in beşini takip eden nurdan insanların tuttuğu yola Hacegan Yolu deniyor. Üstad'ın da bir anlamda tabii olduğu yol, efendim.

Fedainin kelime anlamı: Dâvası ve gayesi uğruna herşeyini çekinmeden feda edebilen demek. Bir dava güdüyorum ve o dava uğrunda herşeyimi verebilirim. Kod adım beni en iyi anlatan kelime olduğundan kullanıyorum.

Bir dakka sır perdesi aralanıyor :D şimdi ehli kalender le şeksizabdal aynı kişi mi aynı kişiyse bizi rap dinlediğimiz için eleştiren ve boş işle uğraşıyorsunuz diye tenkitte bulunan kişiyle beyaz showu izleyip bu sözü söyleyen"Haykonun yaptıgı black metal vokali benim onunki değil ama asıl black metalcilerin yaptıgı black metal vokali hoşuma gidiyordu.Neyse ama bu mal fln olayı olmadı be bacı...." diyen kişi aynı mı. şaşırdım.neyse eğer aynı kişiyse yaptıklarınle dediklerin arasında çelişki gördüm kardeşim.

:pc: :)

Benim Rumuzumun anlamı üsküdardaki balaban durağı ile yada karadenizdeki bir ilçe ile alakası yok :D

makedoncada güçlü,kuvvetli kimse demektir. Yabancı dil dir ,felandır,filandır ,kültür emperyalizmidir denmeye gerek yok :D

ana tarafından köküm makedondur. Duydum beyendim koydum hesabı :D

Siz rumuzumu değil, rumuzumun adını sormuşsunuz azizim. Ben de bugüne kadar rumuzuma bir ad takmadığımı hatırladım ve beynimde bir kıvılcım çaktı: Şehmuz!

Yok merakınız bizzat rumuzumsa, merak etmeye devam ediniz. İfşaya gerek yok :pc:

Siz rumuzumu değil, rumuzumun adını sormuşsunuz azizim. Ben de bugüne kadar rumuzuma bir ad takmadığımı hatırladım ve beynimde bir kıvılcım çaktı: Şehmuz!

Yok merakınız bizzat rumuzumsa, merak etmeye devam ediniz. İfşaya gerek yok :pc:

hakkaten yaw hiç dikkat etmedim yazarken millet başlarmış adım;ali,ayşe,fatma,hüseyin,ahmet,mehmet diye :)

Diğer rumuzla ilgili bölümde yazılanaları okudumda yani trradomir töbe söylemez boştan yere uğraşmayalım ama nedense bende sanki anlamı METAL bişeyler uyandırdı ne alakysaa:D:d rumuzlardan anlam itibariyle en çok MÜRAİ MÜHİB,HİFA ve BİRNİDA hoş gibi :D

doğru ya ozaman bende takıyım benimkine bi isim :)

biyonik at sineği +KDV

oldumu? olmuştur inş. :pc:

Yok merakınız bizzat rumuzumsa, merak etmeye devam ediniz. :)