Jump to content
Necip Fazıl Kısakürek [N-F-K.com Forum]
nurulhak

'andımız Kaldırılsın' Kampanyası

Recommended Posts

Mazlum-Der Diyarbakır Şubesi'nin başlattığı “Andımız!” Kaldırılsın Kampanyası çerçevesinde “İmza Standı” açılacak.

Mazlum-Der Diyarbakır Şubesi, “Andımız!” Kaldırılsın Kampanyası çerçevesinde yarın (çarşamba günü) AZC Plaza önünde “İmza Standı” açacak.

İmza kampanyası için katkı ve destek beklediklerini ifade eden dernek yetkilileri, toplanacak imzaların Milli Eğitim Bakanlığına gönderileceğini belirttiler.

"İlköğretimde her gün okutulan “Andımız” da; “Türküm” ile başlayan ve “varlığım Türk varlığına armağan olsun”, “Ey büyük Atatürk! Açtığın yolda, gösterdiğin hedefe durmadan yürüyeceğime ant içerim.”, “ ve son olarak “Ne mutlu Türküm diyene” ifadeleri, Türkiye Cumhuriyetinin mozaik yapısına uymamaktadır. Bu ifadeler “Türk” ırkını esas alan, Türkiye'deki diğer etnik kimliği görmezden gelen hatta asimile sonucu doğurabilecek ifadeler olmakla birlikte ideolojik devlet algısını küçücük çocuklara dayatan beyanlardır" ifadelerinin kullanıldığı imza metninde, "Tek tipleştirici ve farklılıkları yok sayarak ideolojik nitelik taşıyan “Andımız!”ın yeni eğitim öğretim yılında kaldırılmasını Milli Eğitim bakanlığından istemekteyiz." deniliyor.

HABER DİYARBAKIR

16168.jpg

Bunlar,yaptıkları işin doğruluğunu yanlışlığını geçiyorum,ne yaptıklarını bilmiyorlar.Yani karşılarına koskoca bir Ülkücü camiasını ve Türkçü Atsızcıları alarak kaos oluşturuyorlar...

İşte,fikirsiz bir hareket daha...

Alperenlerin saray protestosu gibi...

Haber Diyarbakır'dan çıkınca insan durup bir düşünüyor.

Yapılan fiiliyatin fikriyat kısmını iyice irdelemek icab ediyor.

Eylemin nerden çıktığı ve nereye varacağı muallak.

Yavuzlenk'in misali Saray protestosu gibi.

Sadece delişmenlik ruhu mevcut.

buarkadaşların yaptığı sepet sepet yumurta misali , sakın beni unutma unutursan küserim mektubumu keserim tekerlemesini hatırlattı. de alperen ocaklarına mensup kardeşlerin yaptıklarını hatalı bulmuyorum ben . tepkilerini bişekilde dile getirdiler. susmadılar .enazından sindirememişliklerine verilebilir! saflarıda belli azbuçuk. iyide yaptılar bence. meydan boş değil enazından !birileri okadar geniş takılmamalı.

artı mensub oldukları partinin onları dışlamamasıda atrıbir güzellik! çünkü alıştık artık bi partinin tabanı özellikle bi parti varki bunların evlat sahibi olamamış başkanları, bi eylem yaptığı zaman işine gelmedimmi, medyada biraz cazladımmı 'yok efendim onlar birgurup provakatör! o kişiler partimizden değiller!'tarzında şeylerden sonra bir teşkilatın artısıyla eksisiyle kendi evlatlarını bağrına basmasını takdir ettim, doğru buldum!

buarkadaşların yaptığı sepet sepet yumurta misali , sakın beni unutma unutursan küserim mektubumu keserim tekerlemesini hatırlattı. de alperen ocaklarına mensup kardeşlerin yaptıklarını hatalı bulmuyorum ben . tepkilerini bişekilde dile getirdiler. susmadılar .enazından sindirememişliklerine verilebilir! saflarıda belli azbuçuk. iyide yaptılar bence. meydan boş değil enazından !birileri okadar geniş takılmamalı.

artı mensub oldukları partinin onları dışlamamasıda atrıbir güzellik! çünkü alıştık artık bi partinin tabanı özellikle bi parti varki bunların evlat sahibi olamamış başkanları, bi eylem yaptığı zaman işine gelmedimmi, medyada biraz cazladımmı 'yok efendim onlar birgurup provakatör! o kişiler partimizden değiller!'tarzında şeylerden sonra bir teşkilatın artısıyla eksisiyle kendi evlatlarını bağrına basmasını takdir ettim, doğru buldum!

Topkapı Sarayının İç Avlusunda içki satışı yapılıyor zaten birader.Turistler kadeh kadeh içiyorlar boğaza bakarak.(Restorant var)

Selametle..

Saraydaki şu içkili konser iptal edilebilirdi. Kutsallara saygı bunu gerektirirdi. Kiliselerinin etrafında konferans dahi verdirmedi adamlar. O hoşgörü burada da gösterilebilirdi. Ayrıça, mabed yakınlarında içki satışı ve servisi yasak.

Hani sizin de adamlara bir 'yaratıklar' demediğiniz kaldı...

Saraydaki şu içkili konser iptal edilebilirdi. Kutsallara saygı bunu gerektirirdi. Kiliselerinin etrafında konferans dahi verdirmedi adamlar. O hoşgörü burada da gösterilebilirdi. Ayrıça, mabed yakınlarında içki satışı ve servisi yasak.

Hani sizin de adamlara bir 'yaratıklar' demediğiniz kaldı...

Hırka-i Saadet'in yanıbaşında içki içilmesinden kim rahatsız olmaz?

Bu arada,Topkapı Sarayı mabed mi?Özellikle vurgulamısınız da....Vaktiniz varsa gidin bakın,Topkapı'da içki satışı yapılıyor...

Mazlumlara da bak! Bütün dertleri bitti bir de andımızın kaldırılmasını istiyorlar. Tamam küçükken bende hergün andımızın okutulmasından sıkılıyordum ama iş mendeburların pardon mazlumların andımızı kaldırılmasını istediği vakit karşılarında da dim dik durabilirim. Ne demiş atalarımız: ''Ya sev ya Turkey'' :)

Alperenlere gelince; onlar işini bilir. :D Keşke haberim olsaydı da bende katılsaydım...

Saygılar...

Haber Diyarbakır'dan çıkınca insan durup bir düşünüyor.

Peki bu haber Kayseri'den, ya da Elazığ'dan (farz-ı muhal) çıksaydı ne düşünecektik Murat kardaşım? Bu tür niyet okumalar veya dolaylı ifadeler kullanmaktan artık vazgeçmeliyiz. Zira başka sıkıntılarıda beraberinde getiriyor, sorunları çoğaltıyor.

Konuya gelince: Andımızın dünyada başka örneği var mıdır? Varsa, hangi ülkelerde (hangi rejimlerde) uygulanmaktadır? Andın sosyal, kültürel, ilmi ve psikolojik faydası/getirisi nedir?

Andımızın tek parti ve tek parti dönemi diye başlayan tartışmalarımızla/öfkelerimizle alakası yok mudur? Bence bunların üzerinde durmak lazım, yoksa haberin nereden geldiğiyle değil.

Mazlumlara da bak! Bütün dertleri bitti bir de andımızın kaldırılmasını istiyorlar. Tamam küçükken bende hergün andımızın okutulmasından sıkılıyordum ama iş mendeburların pardon mazlumların andımızı kaldırılmasını istediği vakit karşılarında da dim dik durabilirim. Ne demiş atalarımız: ''Ya sev ya Turkey'' :)

Alperenlere gelince; onlar işini bilir. :D Keşke haberim olsaydı da bende katılsaydım...

Saygılar...

Bu yazımdan andımızın savunucusu olduğum sanılabilir. Tepkim sadece mendeburların isteğine karşıdır.

Hırka-i Saadet'in yanıbaşında içki içilmesinden kim rahatsız olmaz?

Bu arada,Topkapı Sarayı mabed mi?Özellikle vurgulamısınız da....Vaktiniz varsa gidin bakın,Topkapı'da içki satışı yapılıyor...

Konser, Osmanlı döneminde askerlerin cepheye uğurlandıkları yerde yapıldı. Askerler dualarla ve Kuran okunarak uğurlanıyordu.

İlber Ortaylı da şarap olayını duyunca, “Orada ha mangal yakmışsın, ha şarap servisi yapmışsın!.. Ne farkı var?” dedi. Ortaylı müzenin müdürü.

İstanbul İl Kültür müdürü ise konserin verileceğini biliyordu ama, şarap servisinden haberi yoktu. Yani bu iş oldu bittiye getirildi.

Hasan Karakaya'da şunları yazdı geçenlerde:''1999’un Aralık ayında, yine böyle bir “kutsal mekân”da, ama “Hıristiyanlarca kutsal” bir mekânda, evet Aya İrini’de, yine böyle bir “içkili yılbaşı partisi” verilmek istenmişti de; “Fener Rum Patriği Dimitri Bartholomeos, fena halde sinirlenmiş ve dönemin DSP’li Kültür Bakanı İstemihan Talay’a, “esef dolu” bir mektup yazmıştı!..

Çünkü Aya İrini, “Hıristiyanlarca kutsal” sayılıyor, o mekânda bırakın “içkili yılbaşı partisi” düzenlenmesini, “Uluslararası Cerrahi Kongresi” yapılmasını bile içlerine sindiremiyorlardı!..

“Hıristiyanların hassasiyeti”nden dolayı, “Aya İrini’de düzenlenmek istenen “Uluslararası Omurga Cerrahi Kongresi”ne bile izin verilmemişti!..''

Evet, Bu Hıristiyanlara gösterilen hassasiyet burada da gösterilebilirdi.

Bir zamanlar Mevlana'nın heykelini yaptırmayı düşünen bakan bey de çok erken bir tepki vermiş ve ''ilkel yaratıklar'' herzesini çıkarmış ağzından.

Mabed kelimesine de takılma... Anlatmak istediğim ortada. Hadi mabedi geçelim, iyi de alkollü içkilerin gelişi güzel, öyle her yerde satılması ve servis yapılması yasak. Şehir içlerinde bile belli yasakları var. Mabed derken, oranın kutsallığını demek istedim. Kaldı ki içki satışı için belediyeden izin alınması gerekir. Belediye de öyle her yere izin veremez. Aludaki resturanttki içki satışına gelince, vet, ona da itiraz edelim. Bu böylesi bir konserde susmamızı gerektirmez. Ayrıça, bir şeyi eylem bir hakk olarak geçer. Bir kişinin bile burnu kanamadı. Ha bu eylemin şekli üzerinde farklı izahlar olabilir. O ayrı...

Bir de, şu Sivas olayları malum. Hemen otelin yakıldığı günden itibaren mi gerçekleşti Sivas olayları. Hayır... Arkadaşlar bu bir süreçti. Bir süreçin neticesi yaşandı o talihsiz şeyler. Şehir ilk önce bu hale hazır hale getirildi. Şeytan ayetleri filen derken, o özel günün kutlanması sivas'a alında ve o olay yaşandı. Halbuki yetkililer tarafından önlem alınabilirdi. Çünkü olay ben geliyorum demişti. Acaba niye önlem almadı yetkililer?

Bu şarap olayının da bir geçmişi var ve olay kendini belli etmişti. Pekela bir önlem alınabilirdi.

Ali İhsan Karahasanoğlu'nun bazı soruları da yerinde:

''1) Topkapı Sarayı, saat 17.00’ye kadar açık iken, saat 20.00’de şaraplı konser için niçin açık tutulmuştur?Bu faaliyet; özel bir izin ile yapılmış ise, o izni, kim ve hangi kanundaki yetkisine dayanarak vermiştir?

2) Davetliler saat 18.00’den sonra müzeye giriş yaptıklarına göre, müze kapandıktan sonra gelen bu davetlilere bilet kesilmiş midir? Yoksa sadece konser biletleri, yeterli mi görülmüştür? Konser biletleri ile müzeye giriş yapılmış, ayrıca müze bileti kesilmemişise, bu açık bir suç teşkil edeceğinden, bu suç ile ilgili olarak sorumlular hakkında savcılar cezai soruşturma başlatmış mıdır?

3) Şaraplı konseri düzenleyen Hakan Erdoğan isimli şahıs, Topkapı Sarayı’na bu etkinlik sebebi ile ne ödemede bulunmuştur? Topkapı Sarayı’nın mekanı kullanıldığına göre, bunun bedava gerçekleşmiş olması düşünülemez.Zaten organizasyon da, konseri bedava değil, biletli olarak düzenlemiş.. Organizasyonun yapmış olması gereken ödeme, müzeye mi, yoksa başka yerlere mi yapılmıştır? Bu ödemeye, müzenin kapanışından sonra içeri giren davetlilere kesilmesi gereken bilet paraları dahil midir? Bu konuda yapılan bir sözleşme var mıdır?

4) İdari yapı içersinde yer alan bir müzede, özel şahısların düzenledikleri organizasyon ile de olsa, alkollü içecek sunulması yasak değil midir? Bu yasağı fiilen deldirenler hakkında, görevi suiistimal sebebi ile cezai/idari soruşturma açılmış mıdır? Uygulama normal ise, ben de herhangi bir müzeye bir masa yerleştirip, orada vatandaşlara bedava tesbih dağıtımı yapabilir miyim?

5) Şarap, alkollü bir içecek olduğuna göre, gelişigüzel sokaklarda satışı veya servis edilmesi yasak olduğuna göre, konser için özel olarak saray avlusuna yerleştirilen masalarda yapılan bu şarap servisi için, idari makamlardan gerekli izin alınmış mıdır? Fatih Kaymakamlığı veya ilgili belediyeye bu konuda bir müracaat yapılmış mıdır? Yapılmamış ise, gerek müze sorumluları hakkında ve gerekse ruhsatsız şarap servisi yapanlar hakkında cezai soruşturma açılmış mıdır?

6) KültürBakanı ErtuğrulGünay ile şaraplı konseri düzenleyen Hakan Erdoğan arasındaki ilişki nedir? Topkapı Sarayı Müdürü İlber Ortaylı’yı da çelişkili açıklamalar yapmaya mecbur eden bu ikili arasındaki ilişkinin kaynağında ne vardır?

Evet, Topkapı Sarayı’nda yaşanan skandal ile ilgili bir soruşturma yapılacak ise, gerek savcılar ve gerekse idari soruşturmacıların araştırmaları gereken ve mutlaka cevap vermeleri gereken konular bunlar..''

''Ya sev ya Turkey''

Efendim, bu ifade kimlere ait acaba?

Hacegan kardeşim,sonuna kadar haklısın...

Yalnız benim eleştirdiğim nokta, 'Andımız' protestosu gibi fiiliyattan öteye geçememeleri...

Hırka-i Saadet dairesinin bulunduğu mekanda içki içildiyse bu bu kadar amatörce protesto edilmeyecek kadar mühim bana göre.

Ne oldu sonunda,Alperenler gittiler İdil Biret'ten özür dilediler,herkesten özür dilediler,eee peki elde ne kaldı?

Türkiye'deyiz efendim,olaylara hep iyi olmuş-kötü olmuş yönüyle değil,sonuçları nedir,getirisi ne olacak yönüyle de bakmamız gerekiyor.

Neyse,fazla başınızı ağrıtmadan sıvışayım,selametle..

Peki bu haber Kayseri'den, ya da Elazığ'dan (farz-ı muhal) çıksaydı ne düşünecektik Murat kardaşım? Bu tür niyet okumalar veya dolaylı ifadeler kullanmaktan artık vazgeçmeliyiz. Zira başka sıkıntılarıda beraberinde getiriyor, sorunları çoğaltıyor.

Konuya gelince:

Andımızın dünyada başka örneği var mıdır? Varsa, hangi ülkelerde (hangi rejimlerde) uygulanmaktadır? Andın sosyal, kültürel, ilmi ve psikolojik faydası/getirisi nedir?

Andımızın tek parti ve tek parti dönemi diye başlayan tartışmalarımızla/öfkelerimizle alakası yok mudur? Bence bunların üzerinde durmak lazım, yoksa haberin nereden geldiğiyle değil.

Sayın Ali kardeşim,

Orda herhangi bir ideolojik niyet söz konusu değil.

Ya da bir ayrımcılık yapmak niyetiyle yazılmış bir yorum değil.

O bölgelerdeki kardeşlerimizle bizi ''ırkçılık'' politikasına düşürenler de Diyarbakırdan, Tunceliden, Elazığdan çıkıyor. ((Ha sadece doğudan mı çıkıyor.

Yoo, kayseriden sivastan bölücülük yapan şerefsizlerde çıkıyor.))

Dışta bağımlı, içte özerk siyaset anlayışıyla bölücülüğe düşen onlar.

Bu eyleminde fikriyatı yok.

Bir yere varacağını bilsek, biz de destekleriz bazı oluşumları.

Ama yok...

-Hadi kalkın veledler protesto yapacağız.

...

-Tamam abi bekle pankartları çıkaralım da alem boyumuzu posumuzu görsün.

...

Nerden yakarsan yak...

Vesselam.

bunu isteyenler türk falan değillerdir ne demek ya ne güzel okunuyo yani sözlerinden mi gocunmuşlar anlamadım yani saçmalık yok şu kalksın yok bu kalksın siz vardınız sadece bu ülkede

bunu isteyenler türk falan değillerdir ne demek ya ne güzel okunuyo yani sözlerinden mi gocunmuşlar anlamadım yani saçmalık yok şu kalksın yok bu kalksın siz vardınız sadece bu ülkede

1.Sınıftan itibaren 8 sene boyunca her sabah küçük çocuklara 'And' içirmek,eşine ancak komünist-faşist diktatöryalarda rastlanacak bir saçmalık...

Türk'üz lakin bunu her sabah dile getirerek Türk olmayan göçmen vatandaşlarımızı rencide etmeye,ırkçılığı hafif de olsa dile getirmeye,ölen bir kişiye sürekli nağmeler okuyarak 'putlaştırmaya' hacet yok.

'Ne mutlu Türk'üm diyene' değil 'Elhamdülillah Müslümanım.'

Bizim sloganımız budur.'Bizim'...

Bi bu eksikti

bu da oldu gündeme geldi tam oldu...

"VARLIĞIM TÜRK VARLIĞINA ARMAĞAN OLSUN "nekadar güzel bir cümle ya tam olarak özgüveni ifade eden Üstadın 'Kim var? ' diye seslenilince, sağına ve soluna bakmadan fert fert 'ben varım! ' cevabını verici, her ferdi 'benim olmadığım yerde kimse yoktur! ' fikrini besleyici bir dâva ahlâkına kaynak bir gençlik'... sözeleri geliyor aklıma...Hernekadar Atatürkün yolundan gitemek konusu bizim nizamımıza uymasada diğer tüm yazılanları söylerken göğsüm kabarıyor..

Konuya gülerek başlamak bize yakışmaz diye vazgeçtim. Şimdi böyle saçma gündemlerin ortaya atılmasını bir tarafa bırakıyorum. And'ın faydalı veya zararlı oluşunu da bir tarafa bırakıyorum. Kendisini mazlum veya mustazaf diye kabul eden fırsatçı bakteri tipindeki sülük neslinin ne acaip ve kindar; düşünce yoksunu ve iptidai; kendini ezilenlerin sesi ve sözü sayan ve ırkçı bakışın bizzat tersten temsilcisi olan prototiplere karşı küçük ve zavallı gözüyle bakmaktan başka birşey yapamıyorum. Benim Türk oluşumu And'da ırkçılık potresi altında değerlendiren ve Türklüğümü ırk zihniyeti olarak kabul eden budala kafaların bu tavrını kabul etmek mümkün değil. Türk'te ırkı arayanlar ırkta ayrılığı arayanlardır.

Tek cümle, yerleşmiş tabuları yıkmaya yeltenirken, şimdiye dek yerleştirilemeyen ama gönüllerde putlaşanların tabularını "doğru" ve "bizim gerçeklerimiz" olarak kabul eden fare kafalılara imkan ve mekan şansı vermeyeceğimizi inandığımız davanın büyüklüğü söylemektedir de onlar hala yaklaşan kışı ilk bahar olarak kabul ederler...

Saygılarımla...

Her zaman şükrederim hem Türk, hem Müslüman olduğuma ve Türkiye sınırları içinde nefes aldığıma. O ayrı bir konu. Bunu ırkçılık olarak nitelendirmem kim söylese. Özünü ve bulunduğun toprakları sevmekten güzel ne olabilir. Zaten anarşist mantalite bunun zıttı değil mi?

70 küsür senedir kimsenin sesi çıkmamış bu duruma. Abesle iştigallik bence. Kaldırıldığını farz edelim bu sefer ne dikte edilecek öğrencilere sabahın erken vaktinde? Zaten andımız sözlerinde yer alan her olgu ebeveynlerin çocuklarına öğretmesi gereken değerler bütünü değil mi ?

Küçüklerimi korumak, büyüklerimi saymak, yurdumu sevmek vesaire vesaire...

Öğrenci andına gelmeden önce çok daha önemli sorunlarımız var! Yetkililerimizin böyle eylemlere taviz vermemesi gerekiyor derim.

Her sabah zorla okutulan bu bir yığın kelimeyi, 3. sınıftayken anlamıştım..

ve ben yapmayacağım bir şeye and içmem diyerek, yahut and içmenin yeminle aynı anlama geldiğini öğrediğimde sanırsam, hangisi olduğunu hatırlayamadım.. okumamaya başlamıştım.. uyarı aldığımda, and içerim kısmını atlar öyle devam ederdim...

çocuk aklı işte...

bence de kaldırılsın...

Mazlumder ve birkaç kurum daha İslam başlığı altında kürtçülük yapıyor.Nitekim bu andımız dtpnin, komünist partilerin de derdi.Bu ve benzeri kurumla alakalı olanlar dindarım diyor fakat Ahmet Kaya denen pkklıyı savunuyor. Ne oldukları belirsiz.

Bende istemiyorum her sabah okunsun ama bunlar başka amaca hizmet ediyor.Ve bu imza kampanyası komünist partilerin ak partiyi kapatmak için imza toplaması gibi saçma!

Türkiye de değişemezlerden birisi olan Andımız hakkında böyle bişey çıkması tamamıyla ülkede gerginliği oluşturmka ve her zamanki gibi azınlık toplulukların 'biz burdayız!'çağrışımlarından ileri bi durum olamaz.belirli kurulu temeller vardır ve bu herkes için benimsenmiş bi durumdur.ve benimsenen şey kimsenin zararına olmamış akisne Türk'üm,Doğru'yum... diyerek Türk evletlarının içindeki milliyetçilik duygusunu ateşlemiştir.

Herkes bi hatırlasın ilkokul zamanını.nasılda bi heyecanla söylenirdi,nasılda bi içindeki o ateşi çıkarırcasına herkese duyurmak istenirdi.

Yaşanan bu durum o küçük toğluluğun bir nevi kendini gösterme çabasıdır.

Azınlık asla bi milletin özünü,sözünü,dilini değiştiremez değiştirmemeli...

‘Sabi sübyanı kışın ayazında meydanlara dikerek ‘Türküm doğruyum çalışkanım’ diye bağırtmak marifet midir hele Türklük müdür hiç sanmıyorum.

Oysa ‘Okul Andı’ adı altında sergilenen,ama aslında Nazi Almanyası’nı,askeri ve totaliter yönetimleri çağrıştıran bu görüntü,tek parti faşizminin getirdiği bir alışkanlıktır,ve maalesef ‘teamül’ halini almıştır.’

(Ahmet Kekeç, Yurtta Sus, Cihanda Sus, Emre Yy. Sh.69)

‘Sabi sübyanı kışın ayazında meydanlara dikerek ‘Türküm doğruyum çalışkanım’ diye bağırtmak marifet midir hele Türklük müdür hiç sanmıyorum.

Oysa ‘Okul Andı’ adı altında sergilenen,ama aslında Nazi Almanyası’nı,askeri ve totaliter yönetimleri çağrıştıran bu görüntü,tek parti faşizminin getirdiği bir alışkanlıktır,ve maalesef ‘teamül’ halini almıştır.’

(Ahmet Kekeç, Yurtta Sus, Cihanda Sus, Emre Yy. Sh.69)

İşte bu alıntıları bu nedenle takip ediyorum :)

Eyvallah bilader.