Jump to content
Necip Fazıl Kısakürek [N-F-K.com Forum]
nurulhak

'andımız Kaldırılsın' Kampanyası

Recommended Posts

Ben bir Türk olarak,

Kürt kardeşime her sabah neden "Türküm!" dedirtmek zorundayım ki?

Manası nedir bunun? elime ne geçer? ikinci boyutuyla da her sabah çocukların beynini yıkıyorlar, o sert söylemler arşlar,marşlar... askeri çağrışım yapıyor.

İmza kampanyası ile kaldırılmayacağını biliyoruz,ancak tepki konmalı bir şekilde.

Tabi hala gerekli midir onu tartışıyoruz(?)

arkadaşlar yapmayın Allah aşkına,

kışın dışarda nadımızı söylemek falan doğru diil bunlar.bilmiyorum sizdeki zihniyet nasıl ama söylediklerinzi bana tamamıyla yanlış geliyor.çünkü andımızı söylerken milliyetçilik duygusunun kişide zamanla oluştuğunu göreceksiniz.tek sorun öğrencilere söyletmeden önce anlamını özünü anlatmamak.

istiklal marşında nasıl bayrağımız göklere çıkarken içimizdeki duygular farklı bi hale geliyorken,andımızdada öle olmalı.

anlamadığım nokto şu;bu zamana kadar böyle bi durum söz konusu değilken şimdi neden bölye bişey çıktı.yoksa birilerine verilen tavizlerden mi bu durmuma geldik...

Konuya gülerek başlamak bize yakışmaz diye vazgeçtim. Şimdi böyle saçma gündemlerin ortaya atılmasını bir tarafa bırakıyorum. And'ın faydalı veya zararlı oluşunu da bir tarafa bırakıyorum. Kendisini mazlum veya mustazaf diye kabul eden fırsatçı bakteri tipindeki sülük neslinin ne acaip ve kindar; düşünce yoksunu ve iptidai; kendini ezilenlerin sesi ve sözü sayan ve ırkçı bakışın bizzat tersten temsilcisi olan prototiplere karşı küçük ve zavallı gözüyle bakmaktan başka birşey yapamıyorum. Benim Türk oluşumu And'da ırkçılık potresi altında değerlendiren ve Türklüğümü ırk zihniyeti olarak kabul eden budala kafaların bu tavrını kabul etmek mümkün değil. Türk'te ırkı arayanlar ırkta ayrılığı arayanlardır.

Tek cümle, yerleşmiş tabuları yıkmaya yeltenirken, şimdiye dek yerleştirilemeyen ama gönüllerde putlaşanların tabularını "doğru" ve "bizim gerçeklerimiz" olarak kabul eden fare kafalılara imkan ve mekan şansı vermeyeceğimizi inandığımız davanın büyüklüğü söylemektedir de onlar hala yaklaşan kışı ilk bahar olarak kabul ederler...

Saygılarımla...

bu yoruma katılmamak mümkün değil fazla söze ne hacet.."Türkte ırkı arayanlar ırkta ayrılığı arayanlardır."

Irkta ayrılığı arayanların olduğunu sanmıyorum ama zulümle kurulmuş bu ülkenin ayrılıkçı düzen üzere kurulduğunu düşünüyorum....Andımızda o amaçla tertiplenmiştir...Sağa sola hakaret edicem diye yer arıyan beyinleride anlamak çok güç...

Andımız'ı kaldırıp kaldırmamayı tartışmaktan ziyade bir işlevi olup olmadığına bakmak lazım öncelikle. Hepimiz sekizer yıl okuduk veya dinledik bunu, işin aslı şu ki kaçımız ne anlama geldiğini biliyordu ki? Bir çocuk çıkar eline mikrofonu alır (ki bu çocuk genelde çalışkanlardan seçilirdi) andımızı okumaya başlardı. Okulca çocuğun söylediklerini tekrarlar ve sınıflara girerdik. Ne dediğimizin bile farkında değildik. Çoğul konuşuyorum da en azından bende böyleydi. Haa Andımız'ın okunmasının kimseye bir zararı yok elbette ama kimseye faydası olmadığını da gözardı etmemek lazım. Sekiz yıl Andımız okumakla ne kimse milliyetçi olur da vatanını sever nede okumamakla vatan haini olur. 12 eylül zihniyetinin getirdiği saçma uygulamaları saymaya gerek yok herhalde. Andımız'ın da onlardan olduğunu söylemek mümkün. Andımız da Türklüğe takılıp kalmamak lazım. O yaştaki çocuklar ırkın ne demek olduğunu bile bilmezler. Onlara hergün hergün Türküm,doğruyum, çalışkanım demek le Türkiye sevdalısı olmazlar. Mesele orada Türküm, doğruyum çalışkanım olmamalıdır. O yaştaki çocuklara Andımız'ı haftanın beş günü formalite icabı zorla okutturmak olmalıdır.

Şüphe edersen ayağın seni taşımaz, basacağım, yürüyeceğim de ve bas, yürü –O’nun izniyle

Bu kimin sözü açar :) kardeş? merak ettim

Şüphe edersen ayağın seni taşımaz, basacağım, yürüyeceğim de ve bas, yürü –O’nun izniyle

Bu kimin sözü açar :) kardeş? merak ettim

Üstadın :)