Jump to content
Necip Fazıl Kısakürek [N-F-K.com Forum]
serdengeçti

En Son Okuduğunuz Kitaplar?

Recommended Posts

Ali Fuad Başgil- Gençlerle Başbaşa

*Bu kitabı herkese tavsiye ederim. Merhum Ordunaryus Profesör Ali Fuad Bey tecrübelerini aktarmış. Bilhassa çalışma ve irade terbiyesi hakkında kısa, öz ve isabetli tespitleri mevcut. Okuyun derim hele birde okuduklarınızı tatbik ederseniz hayatınıza muvaffak olmamanız mümkün değil inşaâllah.

Bu kitap benim elime biraz daha erken geçseydi simit dünyası zinciri kurardım gibi geliyor bana. Ya da astronot olmama ramak kalabilirdi. İhtimaller dünyası, kelebek etkisi falan filan..

• Like 1

Tarihçe-i Hayat-Bediüzzaman

Hayata dilekçe-Yavuz Bahadıroğlu

Fuzuli-Şahane gazeller İskender Pala

Aşki-Şahane gazeller İskender Pala

• Like 1

Sadık Yalsızuçanlar- Gezgin

Kadir Mısıroğlu- İslam Dünya Görüşü ( henüz bitiremedim..)

• Like 1

En son okuduğum kitap Senai Demirci'nin Kıl Beni Ey Namaz kitabıydı.Hakikaten namaza yeni başlayacak ve de namazı kılanlar için de okunası hoş bir kitap..Namazın kılınası olduğunu ve namazın insanı insan kıldığını anlatan bir kitap..

Kitaptan aklımda kalan bir cümle vardı ki gerçekten acı bir tespit:

"Rüyasında gördüğü rüyayı anlatan adam gibi kendini uyanık sandığın yerde uykunun en derinindesin" ....

Şu anda Mevlana'nın Mesnevi sini okuyorum..İnsanların kendi öz anne babalarına bile tahammülsüzleştiği şu dünyada lazım olan hoşgörüyü tam da kaynağından öğrenmek istedim..

Bu kitaptan da dikkatimi çeken bir kısmı paylaşmak istedim:

"Allah!a şükretmek, her boynun borcudur;kavga etmek ve yüz ekşitmek değil.

Ekşi suratlı olmak şükür olsaydı, evet ,kimse sirke gibi şükredici olmazdı.."

Bu iki kitabı da tavsiye ederim..Özellikle Mesneviyi..

Uzun süredir bitiremiyorum elime aldığım hiç bir kitabı... Bana elime aldığımda bitirebileceğim bir kitap ismi verebilir misiniz.. Yalnız herhangi bir kitap olmamalı, demek istediğim okunacak çok kitap var eyvallah ama beni bu süreçten kurtarabilecek bir kitap olmalı :confused1:

Sizin üzerinizde ki tesiri ne olur bilemem lakin Amak-ı Hayal'i okumayı deneyebilirsiniz. Kendisi farklı bir kitaptır ve de birçoklarınca tescillidir.

En son Mükemmel Bir Namaz İçin Namazda Huşûya Götüren 155 Etken ~ FEYZULLAH BİRIŞIK Kitabını okudum.

Şuan ise ÇÖLE İNEN NUR -ÇÖLE VE BÜTÜN ZAMAN VE MEKÂNA- ~ NECİP FAZIL KISAKÜREK Kitabını okuyorum.

Peşine okuyacağım Kitap ise HAYAT DENGEMİZ ~ S. Muhammed Saki Erol Adlı Kitabıdır...

İskender Pala'nın Katre-i Matem kitabını okuyan var mı?Uzun zamandır kitapçım da görüyorum ama elim bir türlü gitmedi almaya.Olumlu veya olumsuz önerilerinizi bekliyorum

Şehbenderzâde Filibeli Ahmet Hilmi-Amâk-ı Hayâl

Şule Yayınları

İstanbul-2009

Roman

Amâk-ı Hayâl felsefeye düşkün bir gencin nefs’in yedi mertebesini yaşadığı Aynalı Baba ile olan hikayesini anlatmaktadır. Kitapta dini unsurlara, doğu kültürüne ait kişilere, efsanevi mekanlara, tasavvufi unsurlara rastlamak mümkün. Kitabı bu özelliklerinden dolayı sadece edebiyat sahasının bir eseri olarak göremeyiz. Konu işleyiş tarzı ve bütünlüğüne bakılırsa; hem sanatsal niteliği, hemde ilimlerle ilgili anlatımıyla ilmi sahanında eseri sayılabilir.

Şehbenderzâde Filibeli Ahmet Hilmi Doğu dilini o kadar ustaca kullanmıştır ki; tasavvufi düşünceleri okurken bir çizgi film karesini izliyor hissini verir. Veya üç boyutlu olarak kendinizi hikayenin kahramanları arasında bulmanızı sağlar. Nefs’inizi de zaman zaman kontrole sevk eder.

O halde; manevi aleme yolculuk etmeye ne dersiniz?

Bugün bitirdiğim ise; Sivil Toplum, Aydınlar ve Demokrasi-Ömer ÇAHA(Plato Yayınları)

Bir macera, ruh ve insan üzerine bir yol alış: ''Bir Ruh Macerası''. Evet, okunası ve ibret alınası bir kitap. Hem kişi olarak, hem de toplum olarak. Zira bu ruh macerası sadece Ayşe Şasa'nın değil, Cumhuriyet sonrası pek çok kimsenin ruh macerasıdır/kimlik bunalımıdır.

Kitabın özü ve özeti, bizi anlatıyor aslında, bu ülkeyi.

İskender Pala'nın Katre-i Matem kitabını okuyan var mı?Uzun zamandır kitapçım da görüyorum ama elim bir türlü gitmedi almaya.Olumlu veya olumsuz önerilerinizi bekliyorum

iskender pala'ın katre-i matem kitabını okudum ben çok beyendim açıkcası...klasik romanlara benzemiyor başlarda sıkılabilirsin ama devam ettikçe sonunun çok ilginç olduğunu göreceksin.okuman dileğiyle:)

Ölüm öncesi yorgunluk-Rasih YILMAZ,,

şu anda cemil meriçin saint simon adlı eserini okuyorum önereceğiniz cemil meriç kitapları hangileri?

şu anda cemil meriçin saint simon adlı eserini okuyorum önereceğiniz cemil meriç kitapları hangileri?

Bu ülke / Mağaradakiler / Kırk ambar / Bir dünyanın eşiğinde / Jurnal-1 ve 2 'yi tavsiye edebilirim.

Bu ülke / Mağaradakiler / Kırk ambar / Bir dünyanın eşiğinde / Jurnal-1 ve 2 'yi tavsiye edebilirim.

serisi oldu :D teşekkürler

serisi oldu :D teşekkürler

hemen hemen öyle sayılır :D ama bunları okumak gerek ne yapayım pek ayrım yapamadım.

Cemil Meriç'e Jurnal 1-2 eserlerini okuyarak başlamıştım...Özellikle Jurnalleri okunmalı,diye düşünüyorum ; Meriç'in okuduklarından zihnine ne düşmüşse, bu eserlerinde satıra aktarmış.. Her şeyden/her konudan bir nebze.. Okurken sıkılmıyor, iyice kayboluyorsun : )

Sonra "Bu Ülke"..

Cemil Meriç'e Jurnal 1-2 eserlerini okuyarak başlamıştım...Özellikle Jurnalleri okunmalı,diye düşünüyorum ; Meriç'in okuduklarından zihnine ne düşmüşse, bu eserlerinde satıra aktarmış.. Her şeyden/her konudan bir nebze.. Okurken sıkılmıyor, iyice kayboluyorsun : )

Sonra "Bu Ülke"..

teşekkürler :D

Son 2 Hafta İçinde Okuduğum Eserlerden Beğendiklerim ve Sizlere de Tavsiye Edebileceğim Kitaplar

1) Selman Kayabaşı - Teşkilat (Timaş)

2) Selman KAYABAŞI - MUHAFIZ (Timaş)

3) Şamil Tayyar - Pusu Derin Devletin Kurbanları (Timaş)

4) Mustafa Armağan - Abdulhamid'in Kurtlarla Dansı-2 (Timaş)

5) Darülfesad - Erk Acarer (İnkilap)

6) Resmi Tarih Yalanları - Editörler Cem Küçük & Münir Üstün (Profil)

7) Abdülmecit İmparatorluk Çökerken Sarayda 22 Yıl - Hıfzı Topuz (Remzi Kitabevi)

8) Tarihin Tartışmalı Padişahı Abdulhamid - M. Kemal Pakdemir (Neden)