Jump to content
Necip Fazıl Kısakürek [N-F-K.com Forum]
serdengeçti

Bakalım Bunu Kim Bilecek?

Recommended Posts

selamun aleyküm arkadaşlar

harika bir konu seçmişsiniz çok beğendim satır satır okuyorum ama aklımda hiç bir sahabe kalmıyo hepsi birbirine girdi bide imamhatip mezunuyum diye kendime kızıyorum siz şakır şakır cevaplıyosunuz hayran kaldım diyodumki cevapların kaynağı google mış ciddimisiniz yaaa bu bilgileri hafızada tutmanın bi yolunu bilen varsa bana söylesin olmazmı

Değerli kardeşim parya!

Bizde senin gibi okulda öğrendiklerimizi aklımızda tutamıyoruz.Uzmanların da görüş birliğine vardığına göre insanlara birşeyler dayatılınca öğrenme oranı düşük oluyor.Kuru kuru mecburiyetten öğrenilmesi verimli olmuyor.Ancak güzel ortamlarda ilgiye göre eğlendirici -hobi şeklinde-hoşça vakit geçirtecek şekilde olursa öğrenme seviyesi artıyor.Ben kendim öğretmenim kendi öğrencilerimde de bunu çok iyi gözlemliyorum.

İşte bu amaca yönelik bu köşeyi açmış bulunuyorum.Zerre kadar faydamız olmuşsa ne mutlu :)

İnşallah sorunuza yeterince tatmin edici cevap almışsınızdır. :)

allah razı olsun elbette yanıt aldım hocam yalnız sorunum şu ki ben sahabeleri birbirine karıştırıyorum yani isimlerini bunları nasıl hafızama yer ettiririm bi yol gösterirseniz çok mutlu olurum

İnş.sizin gibi ilgili ve böyle faydalı şeyleri öğrenmeye istekli gençlere yardımcı olmak elbette bize mutluluk verir. :)

Son sorunuza gelince :Konuyu bilişsel olarak ele alırsak insan beyni öğrendiklerinin özetini çıkarır.Bir konu hakkında ne kadar geniş bilginiz varsa yani ayrıntı sahibiyseniz o derece beynimizde yer eder.Öğrendiklerimizi de gözümüzde canlandırırsak sanki o anı yaşıyormuş hissi oluşur.Hani kendimiz aktif olduğumuz zaman öğrendiklerimiz unutmayız ya işte gözümüzde canlandırırsak öğrenme seviyesi iki katına ulaşır.

Bize yabancı gelen terimleri -bazı sahabe isimleri gibi -türkçedeki benzeri ile eşleştirmek her zaman iyi sonuçlar verir. :)

Deneyince faydasını mutlaka göreceksiniz.

Selametle...

EL CEVAP:Halid bin V elid sert mizaçlı ve merkezin verdiğiemirlere önem vermemesi sebebiyle,Hz.Ömer hilafetinin 5. senesinde onu görevinden azletmiştir.

YENİ SORU:Öldüğü zaman cesedini meleklerin yıkadığı sahabe kimdir?

evlendiği gecenin sabahında cihad çağrısını duyup yatağından fırlayıp gitmiştir ve savaş ta şehit olmuştur.Efendimizde ağlayan eşine müjde vermiş onu şu an melekler yıkıyor diye ama sahabenin ismi aklıma gelmiyor.

serdengeçti arkadaşımız sorduğum soruya doğru cevap vermiş ama ifadeler de biraz yanlış anlamaya fırsat verecek kelimelr var izninizle arkadaşlar onuları düzelteyim evet Halid bin velidi Hz.Ömer görevden almıştır ama sert mizaçlı olduğundan değil halk kazanılan her zaferi halid bin velid den görmeye başlamış ve halife halid Allah biliyor seni çok seviyorum ama halk kazanılan zaferleri senin şahsından bilmeye başladı Allah muhavaza, bu durum insanları şirke götürebilir. biz biliyoruz ki bu zaferler Allah'ın bize bir lütfudur. onun için seni görevden alıyorum der ve halid bin velidi emrindeki bir askerin altına verir.

CEVAP:HZ.Hanzele(r.a.)

SORU:Bedir savaşında Mekkeliler meydana 3 yiğit istediğinde Allah Resulu onların karşısına kimlerİ çıkardı?

hz.ömer,hz.ali,hz.hz.ubeyde

soru:'ümeyye bin halef' hangi sahabeye işgence etmiştir (ümeyye bin halef, bedir savaşında sahabeler tarafından öldürülmüştür)

CEVAP:HZ.Bilal i Habeşi

SORU:Peygamber Efendimiz hicret ederken onları yakalamak için takip ederken kumlara saplanıp korkarak vazgeçen ve sonradan gelerek müslüman olan kimdir?

CEVAP:HZ.Bilal i Habeşi

SORU:Peygamber Efendimiz hicret ederken onları yakalamak için takip ederken kumlara saplanıp korkarak vazgeçen ve sonradan gelerek müslüman olan kimdir?

Başlık epeyi eski de kalmış... Canlandımak gerekir..

Suraka (Radıyallahı anh).. kendisine Allah resulü; İran şahının bileziklerini vaad etmiştir. İran'ın fethinde, ganimet olarak Kisranın bilezikleri kendisine verilmiştir..

...............

Asılmak üzere olduğu dönemde; İstikbalin sahabesi, Ebu Süfyan(radıyallahu anh)'ın

"Şimdi senin yerinde M....d olsaydı da sen ailenin yanında olsaydın. Bunu istemez miydin?" sualine;

"Vallahi değil benim yerimde olmasını; O'nun ayağına bir dikenin batmasına bile razı olamam." dedikten sonra; "Esselamu aleyke Ya Resulullah" deyip asılan; Efendimizin Medine'de sohbet meclisinde birden ayağa kalkıp; "Ve aleyküm selam Ya ......." diye mukabelede bulunduğu bı yiğit sahabe kim?

Başlık epeyi eski de kalmış... Canlandımak gerekir..

Suraka (Radıyallahı anh).. kendisine Allah resulü; İran şahının bileziklerini vaad etmiştir. İran'ın fethinde, ganimet olarak Kisranın bilezikleri kendisine verilmiştir..

...............

Asılmak üzere olduğu dönemde; İstikbalin sahabesi, Ebu Süfyan(radıyallahu anh)'ın

"Şimdi senin yerinde M....d olsaydı da sen ailenin yanında olsaydın. Bunu istemez miydin?" sualine;

"Vallahi değil benim yerimde olmasını; O'nun ayağına bir dikenin batmasına bile razı olamam." dedikten sonra; "Esselamu aleyke Ya Resulullah" deyip asılan; Efendimizin Medine'de sohbet meclisinde birden ayağa kalkıp; "Ve aleyküm selam Ya ......." diye mukabelede bulunduğu bı yiğit sahabe kim?

zeyd bin desine oldugunu sanıyrm inş. dogrudur

zeyd bin desine oldugunu sanıyrm inş. dogrudur

Kurala göre; soru sorma hakkını elde edemediğinizi üzüntü ile bildirmek isterim efendim)))

Kurala göre; soru sorma hakkını elde edemediğinizi üzüntü ile bildirmek isterim efendim)))

:) zeyd'de ısrarlıyım ama

:) zeyd'de ısrarlıyım ama

Hubeyb (radıyallahu anh) deyüp soru sırasını size bırakıyorum

Hubeyb (radıyallahu anh) deyüp soru sırasını size bırakıyorum

zeyd bin desise ve hubeyb bin adiy ıkısde aynı yerde esir alınıp

şehit edilen sahabeler

sanırım benim gereksiz ısrarımda bu yuzdendi

ikiside efendimize slm vererek şehit edildi ama efendimiz

hubeyb bin adiy'in slmını alarak neden böyle bi slm aldınız dıye soranlara ikisininde şehit edildigini hubeyb'in kendisine slm verdigini söyledi

amacım soru hakkını elde etmek degildi gerçekten dogru bildigimde ısrarcıyımdır

bu arada ısrarıma dayanamayıp cvbı kendiniz verdiginiz için diskalifiye olmadınız demi :)

Konuyu başlatan kardeşimiz ortalıkta görünmediği için kurallarda böyle bir şey varsa, küçük bir devrim ile değiştirebiliriz..

Lakin; yine de soru sorma hakkını elde ettiğinizden, başlıkta da ikimizden başkası olmadığından biz devam edelim efendim)))

:) yalnız diger sayfaları incelemdim

sorulmuş bi soruyu sorarsamda artık kusura bakmazsınız

aklıma gelen ilk soru cebrail(a.s.)slm verdigi kişive slmı

Ebu Bekri Sıddık efendimize hürmette ve selamda bulunduğunu biliyorum.. Efendimiz nedenini sorduğunda, o benim hocamdır, ona hürmet bana vaciptir, demiştir.

doğru ise, Cebrail aleyhisselamın kılığına girdiği sahabe kimdir?

cevabınız dinar ama ön adını unuttum hatta hz.hasan ve hüseyin o sahabe sanıp kucagına

oturuyorlar ellerinide koynuna sokuyrlar çünkü o sahabe ticaretle ugraşırmış ve her defasında hasan ve hüseyine koynuna sakladıgı hediyeleri getirirmiş efendimiz bu durumdan utanıyor

cebrail.a.s de bunu fark edince dua karşılıgında elini uzatıp cennetten meyve alıyr ve mubarek torunlarına verıyrlar

sizin cvp yanlış bu arada :)

Sizin cevabınızı bir kaç harf değişikliği ile; Dıhye-i Kelbi olarak düzenleyelim..

Ben cevabı bilmiyorum.. Siz söyleyiniz...)) epey meraklandım

hz.hatice efendim bunu bilemeyecek ne varki :)

günde 5 defa aynı slmla icabet etmeye çalışıyrz bi iznillah

Allahumme entesselam veminkesselam diye...

ben aslında dehlil yazacaktım ama en azından ılk harfı tutturmusum

Zaten bende sizin sorunuzu; Cebrail aleyhisselamın ayağına kalktığı tek sahabe kimdir deyü anlamıştım)))