Jump to content
Necip Fazıl Kısakürek [N-F-K.com Forum]
serdengeçti

Bakalım Bunu Kim Bilecek?

Recommended Posts

Siz o piti piti yaparken ben şunu ileteyim..

"O kıyamette tek başına bir ümmet olarak diriltilir" müjdesine nail olan; Allah Resulünün tebliğ emrinden önce vefat eden zatın oğlu; aşerei mübeşşereden....?

ben size o 10 sahabeyi yazsam sizde içinden birini şeçip alsanız bulamdım sanırım oyun dışı benim artık

Kopya vereyim.. Allah resulü 9 kişiyi saydıktan sonra ki şöyle "Eb Bekr cennettedir, Ömer cennettedir, Osman cennettedir, Ali cenettedir...." dokuzuncudan sonra susunca; halk onuncu kim ya resulallah deyince..

... bin... cennettedir buyurmuştur

Bin doğru...

Hazreti Ömer'in kayınbiraderi... az daha gayret

Said bin Zeyd...

Hazreti Ömer'in Allah resulünü öldürmek niyeti ile çıktığı yolda, ilk durağı ve ilk şiddeti kendisine oluyor...

Bizans'a esir düşen sahabe kimdir?

Hatta bir papaz idama götürülürken bekletiyor; Hristyan olursan hayatını bağışlarım, kurtuluşa erersin diyor..

Sahabe; tebliğ görevini yapmaya fırsat bu fırsat diyor ve "Ben zaten kurtuluşa erdim.. Sen iman ette asıl saadete kavuş" diyerek idam edilen sahabe..

(İsmini şuan bende hatırlayamadım.. dilimnin ucunda çıkaracam inşaalalh)))

Ben cevabımı hatırladım size yardım da edeyim..

Abdullah bin..

Ensar'ın ileri gelenlerinden..

Allah Resulü'nün sık sık "Ey ... seni seviyorum" diyerek sevgisini belirttiği sahabe..

"Ümmetimden haramı-helali en iyi bilen ....'dır."

Yemen'e vali olarak da gitmişir.

Medine'de son müslüman olan kendi ailesidir. Hazrec kabilesine mensup putperestlerdendi bu sahabe..

Sonradan müthiş ilim imbikleyip fakihlerden oldu. Muaviye radıyallahu anhuma oğlu Yezid'e bu sahabe efendimizin kızını istemiştir..

Hazreti Abbas ile de at gemi ile ilgili bir anektodu vardır hatta

Kusuruma bakmayın))

90 küsür yaşında dahi sefere çıkmaktan geri durmamış. Kendisini ata sopa ile bağlamış, ve Kıbrıs'ın Fethine çıkan gemide, şehadete kavuşmuş ve iki hafa mübarek naaşların bozulmamış zat.

Kendisine, baba-dede sen zaten Rasullullahın zamanında ve dört halife dönemindeki tüm seferlere katıldın. Bırakta bari biz katılalım.

deyişlerine, şu an tam metni aklımda olmamasına rağmen, cihadı tavsiye eden ayeti göstererek gitmek zorunda olduğunu belirtmiştir...

Bir kopya da Ensardandır

Biraz okuyun o halde efendim))

Benzer olaydır.. Halid bin Zeyd hazretleri de kendisini bağlatmıştır.. Lakin o İstanbul surlarında şehadete ermiştir. Bu hazret ise henüz sefer yolunda gemide.... Naaşları Kıbrısta'dır.. Sanırım Hala Sultana komşu..