Jump to content
Necip Fazıl Kısakürek [N-F-K.com Forum]
vasifsiz

Üstadı Tanıtmak İstiyorum..

Recommended Posts

3. Bölümdeki 4 şiir dediğiniz gibi mana olarak uymayabilir lakin gene dediğiniz gibi Üstadın o devirde yazdığı şiirler olmaları hasebiyle 3. bölümde yer almalarında bir beis yok, hatta Canım İstanbul mutlaka dinletilmesi, tanıtılması gereken bir şiir. Bu şiir için yapılan çok hoş bir video var youtube'da. İsterseniz onu kullanabilirsiniz. Şiir sadece yazı olarak yer alıyor video'da. Video'nun sunumu esnasında bir kişi de sesi ile eşlik edebilir, şiiri okuyabilir smile.gif Tıklayınız.

3. bölümün ismi not düştüğünüz gibi 'Dava ve Çile' olabilir, bu kelimeler o devri birebir anlatıyor, farklı kelimelerle ifade etmek istiyorsanız, Allah Yoluna Adanan Ömür, Dava ve Çile ile Yoğrulan Hayat, İman Gençliğinin Manevi Babası, Büyük Doğu Davası ve Çilesi Başlıyor, Allah Yolunda Çekilen Çile, gibi ifadeler kullanılabilir.

O iki şiir Üstadın Çile isimli şiir kitabında olmamakla birlikte, Öfke ve Hiciv isimli şiir kitabında bulunmaktadır. Üstadın 3 şiir kitabı var: Çile, Öfke ve Hiciv, Esselam. Öfke ve Hiciv'deki şiirler Çile'ye almadığı, dergilerde, gazetelerde çıkan şiirleri ihtiva ediyor. Anasayfadaki şiirler bölümünden Üstadın bu 3 kitapta bulunan bütün şiirlerine ulaşabilirsiniz.

Bu arada amin, cümlemize inşallah.

Canım İstanbulu en güzel Erdoğan okuyor... Ancak malum, dinletemiyoruz. Youtubedeki videoyu daha önce izlemiştim, dediğiniz gibi mükemmel. Ancak indirdiğim video çok küçük byutluydu. Sebebini anlayamadım ve kullandığım program da ne hikmetse çalışmamaya başladı. Youtube de kapalı... :)

3. Bölüm ismini belirttikleriniz içersininden seçmeye çalışacağız inşallah :)

Bu iki beyiti mutlaka yazılmalı sunuya... Hatta 3. bölüm ortalarına...

Çile'den başka şiir kitabının olduğunu bilmiyordum, zira eski şiir kitaplarını bir daha bastırmayıp Çilede topladı zannediyordum. Hatta "şiir kitabım sadece bu, başkaları adıma mal edilemez" gibisinden bir sözü geçiyor Çile'nin başında :) Her halde kendisindensonra gazete ve dergilerden toplanmıştır değil mi?

Zeytinyağı gibi üste çıktım gene..

"Çevir kazı yanmasın", yahut; "hem suçlu hem güçlü" mü denir..

:)

ne yapayım, utanma simgesi koymamışlar...

Estağfurullah

Esselam’ı 1960’da hapishaneye girdiğinde yazmaya başlıyor, 1973’de yayınlanıyor. Bu kitap ile ilgili geniş bilgi için tıklayınız. Öfke ve Hiciv ise 1988’de basılıyor, yani vefat ettikten sonra derleniyor muhtelif gazete ve dergilerde yayınlanan şiirleri. Nefis bir kitaptır o. .

Yarına kadar sunuyu yetiştirmeye uğraşacağım. Canım İstanbul'u koymam gerekiyor. Ben youtube den video indiremiyorum. İndirebilen kardeşlerden acilen ricam o ki, bir zahmet indirip upload edebilirler ise çok makbule geçecek.

En azından indirebileceğim bir programa nasıl ulaşmam gerektiğini belirtebilirseniz sevinirim.

Bekliyorum inşallah.

youtube'dan indiremedim maalesef, kapanmadan önce indirilebiliyordu ama şimdi engellendiği için indirme işlemi yapılamıyor, gene de indirebilen varsa, yardımını bekleriz. Başka bir sitede başka bir video buldum, video güzel ve bütütünce görüntü kalitesi pek azalmıyor. İndirilebilinirse onu kullanabilirsiniz. Ben indiremedim.

http://www.izlesene....istanbul/238239

Allah razı olsun. Emeğiniz için teşekkür ederiz. Tam da kara kara düşünüyordum ne yapsam diye :unsure: Çok makbule geçti.

(2. böülüm için bir giriş mahiyetinde idi. Sunum için hazırlayıp kullandığımız video)

(Şiire uygun fon müzikli sunuma hazır video)

(Kendi sesinden. Fakat -mecburen- kırpılmıştır, şiirin tamamı için kaynak teşkil etmez.)

Kısa sunum

Kaldırımlar

Serseri

Çocuk

Sunum...Geçti gitti.. O da birkaç günlük fasıldı...

Elimizde bunlar kaldı vesselam. Ben de birkaçını paylaşayım istedim. Belki bir işe yararlar..

muhabbetle..