Jump to content
Necip Fazıl Kısakürek [N-F-K.com Forum]
vasifsiz

Üstadı Tanıtmak İstiyorum..

Recommended Posts

Bulunduğum çevre Üstada yabancı.. İki arkadaşım ve ben "Üstadı tanıtmak" gibi bir girişimde bulunduk. 'şair ya da yazar biyografisi ' başlığı altında küçük bir sunu...

Bu sunu, çok büyük çaplı olmayacaktır, forumumuzda ilk örneğini teşkil edeceğini zannediyorum. Bu sebeple sadeliğine rağmen, 'bundan sonra neler yapabiliriz' sorusuna bir yanıt mukabilinde olacaktır..

Hani üstadı tanıtmak, onu, ismini dahi duymamış şu nesle en azından var olduğunu bildirmek gibi bir temennimiz var.. İşte bu çalışma bir örnek olsun inşallah.. daha sonra genişletilebilsin ve detaylandırılabilsin..

Öncelikle nasıl bir sunum hazırlamalıyız ? sizlerin fikirlerini öğrenmek istiyorum. Bu sunumu hem bilgisayar slaytı, hem yazı okuma tarzında düşündük.

Giriş nasıl olmalı?

(hitap ettiğimiz kesim biraz bu konuya yabancı olması sebebiyle) nasıl daha ilgi çekici hale getirilebilir?

sunumda neler yer almalı?

biyografi nasıl düzenlenmeli?

Üstaddan nükteler nereye konulmalı?

şiirlerinden beyitler nasıl seçilmeli?

hangi şiirler dinletilmeli, hani videolar izletilmeli, hangi resimler konmalı?

üstadı yorumlayanların üstad hakkında söyledikleri..

vs. vs....

bunlar ve bunlar gibi düzenlemeleri yapıktan sonra, sizden yine yardım talep edeceğim. zira ben Üstadı anlatabilecek kadar geniş çaplı bilgiye sahip değilm.

resimler, videolar, mp3ler ve sunum hakkında da yardım isteyeceğim.

oluşturduğumuz bu sunu bir sınıfta sunulacak, ilgi görürse okula intikal edecektir.

hepimizin sunumu olsun bu inşallah.. herkesin katkısı olsun..

zira kendi kitaplarından alıntılar hususunda ve slayt hususunda birhayli yardıma ihtiyaç var..

mod kardeşler ve sınıflara dahil olan kardeşlerin özen göstemesi talebine bulunuyorum, ben bu konuda çok yetersizim.

ayrıca önfikir için B.D.G 'e müteşekkirim..

cevaplarınızı bekliyorum,selam ve dua ile..

Sayın Berat'ın böyle bir girişimde bulunmasından dolayı kendisine teşekkür ediyoruz. Hayli yararlı olacağı konusunda müttefik olduğumuz bu düşüncesi doğrultusunda yapılan ufak hasbihalimiz ve neticesinde fikirlerini sizlere açıp farklı bakış açıları istemesini, düşüncelerinizi ve yardımlarınızı beklemesini gayet manidar bulduk.Site müdavimleri olarak fikirlerinizi beyan etmenizi biz de istirham ederiz.

saygılarım(ız)la...

Bu sunumun fikri bile yeni bir girişime neden oldu.. bizimle beraber bir grup daha Necip Fazılı önce tanıma sonra tanıtma girişiminde bulunuyor.

Sunu planı kesin olarak belli değil ancak şimdilik şu iki unsura yoğunlaşacağız.

- Üstadın biyografisi

-Üstadın fikir hayatı

alışılmışın dışında bir anlatım olması gerekiyor.

ilgi çekmesi ve kendisini dinletmeli...

Bu sebeple ayrıntıda boğmadan, seçilmiş kelimelerle bir biyografi, ardından fikir hayatını işleyici, örneklerle bezenmiş bir yazı..

bilgisayardan da fikir hayatını yansıtıcı (kendi sesinden yahut farklı yorumlarla) şiirleri, fotoğraflar, video ve slaytlar ...

Bu hususta yardımınıza ihtiyacım var.. Lütfen, yardım edebilecek kardeşlerimden yardım edebilecekleri alana dair desteklerini bekliyorum..

Bir yandan biyografiyi ve düşünce hayatını toparlamaya çalışırken, bir yandan da girişi tasarlayalım.. nasıl bir giriş olmalı? mesela "Üstad" filmindeki gibi Üstadın kendi sesinden bir ve birkaç beyit ile mi girsek? Arkaya kendi resmi, yahut beyitte geçen dizeler..?

altına Üstadın imzası?

bütün bunlar için materyale ve desteğe ihtiyaç var..

2 ayımız var ancak sona güzel bir çalışma olması çin şimdiden başlamalıyız.. bu sebeple en azından fikilerinizi beyan edin kardeşler. Unuttuğumuz bir ayrıntı var mı yok mu?... farklı neler yapabiliriz?

dua ile..

Selamlar,

İşlerimin yoğunluğundan dolayı genel manada bir taslak oluşturmak yahut hususiyetle seçilebilecek örnekleri ayıklamak için fikir yürütmek gibi fiilleri gerçekleştirebilecek halde değilim, lakin materyal hususunda (E-kitap olur, sitede yayınlananlar olur, varlığını bildiğiniz fakat ulaşamadığınız başka materyaller olur) elimden gelen desteği vermeye hazırım. Bunun dışında aklıma gelen ufak tefek tavsiyeleri de tarafınıza ulaştırmaya gayret ederim. Bana nasıl ulaşacağınızı biliyorsunuzdur.

Allah utandırmasın ve böyle mühim bir işe imza atacak olmanızdan dolayı sizlerden razı olsun. Yolunuz açık, tevfik sizinle olsun.

Saygı ve selamlarımla

Bizde ,Necip Fazıl hayranı olan bi hocamla daha yeni bi program hazırlama kararı aldık ve size de danışmak için konu açacaktım ama sağolsun Berat kardeşimiz benden önce davaranmış .Bende kendi ilimde bu işin önderliğini yapmak isterim eğer yapılacak olan programı bizle paylaşırsanız.Fikirleriniz,önerileriniz bizim için çok önemli.Şimdiden sizlere teşekkür ediyorum inşallah ortaya çok güzel bir program çıkar ve hepimiz nasipleriniz B)

heyecanınızı anlıyorum.lisedeyken böyle bir sunum bizde yapmıştık.tabi bizimkisi bu kadar düşünülerek yapılmamıştı ama yine de iki üç okulda gösterilmişti.bizim sunumumuzda ağırlık üstadın kendi sesinden şiirleriydi.her bir şiir sunum şekline getirilmişti.sunuculuk görevi bana verildiği için eski belgelerimin arasında metin olmalı sizin için bakarım.ilginin nasıl çekilebileceğine gelince.bizim şansımıza gittiğimiz okullarda müdürler üstad hayranıydı o yüzden bir nebze etkili olabilmişti.bursa fen lisesinin müdürü üstad ın konferanslarını bizzat takip etmiş birisiydi mesela.

sunumun içeriği çok önemli oluyor.ama burda en önemli olan bence sunumu yapan kişi.onun performansı ölçüsünde ilgi artıyor.

sunumda da zaten her yerde olduğu gibi genel olarak şurda doğdu ,şu okulları bitirdi falan gibi klasik bir sunumdan sıkılıyorlar.onun yerine üstadın hayatındaki ilginç olaylara yer vermek daha çekici olabilir.

ben iki üç yıl önce bir sunum hazırlamıştım power point şeklinde isterseniz onu ulaştırmaya çalışabilirim

işiniz cidden zor ve çok önemli.sunumu izleyeceklerden kaç kişi izledikten sonra araştırmaya başlarsa o kadar iyi.ben o örneklerden birisiyim o yüzden inşallah işe yarar diyorum.Allah yardımcınız olsun yardımcı olabileceğimiz birşey olursa seve seve

İlgi ve desteğiniz için ayrı ayrı teşekkür ediyorum.

Evet gerçekten özen göstermemiz gerekecek.Üstadı en iyi şekilde anlatabilmemiz, sunabilmemiz gerekiyor. Çünkü hitap ettiğimiz kitle, Üstad'dan bîhaber...

daha önce de söylemiştim, Necip Fazılın ölmediğini sananlar mı dersiniz, idam edildiğini sananlar mı dersiniz...

Elbette herkesi Üstad hayranı yapacak kadrimiz yok.. Ancak en azından hafızalarındaki kötü imaj yıkılır inşallah..

gecegüneşi, inşallah göndereceğiniz sunumlar çok makbule geçecek. Zira bizim için hem bir fikir olur, hem gerekirse onlardan bağzılarını kullanırız inşallah.

Msn adresimi vereyim , yahut upload edilebiliyorsa sunulardan ve dosyalardan kardeşler de yararlanabilirler..

Ayrıca o zamanlardan hatrınızda kalan, "bunu yaptığımız, okuduğumuz belirttiğimiz iyi oldu" dediğiniz Üstada ait yahut üstad hakkında tüm yazı, şiir vs.. varsa belirtebilirseniz, biz de inşallah ufak ayrıntılara bunları ekleyelim..

Mesela Üstadın şu şu beyitinin şurada okunması, dinletilmesi çok iyi olur ; şu resimlerin slaytta gösterimi çok hoş olur gibisinden...

Bu tür fikirleri inşallah tüm kardeşlerimizden bekliyoruz.

yardım ve destekleriniz için gönülden teşekkürler...

dua ile...

Allah razı olsun.. Ben de şimdi video ile uğraşıyordum.

"Zindandan Mehmed'e Mektup" videosu var youtubede. Şimid ben kendim hazırlamaya çalışıyorum. Tayyip Erdoğan'ın söylediği şiir, mp3 olarak elimde var. Ancak resimler için o videoyu kullanmam lazım. İndirdim ancak nasıl oluyorsa bende çok kalitesiz ve küçük.. Acaba yanlış program mı kullanıyorum?

Yahut daha kalitelisi ve daha büyüğü sizde mevcut mu? BDG galiba link göndermiştiniz ama ben indirememiştim.

Windows movie maker den yapmaya çalışıyorum. yeni yeni öğreniyorum ama elimden geldiğince uğraşacağım inşallah..

Elinizde ÜStadın fotorafları var mı? éüstad" filmindeki birkaç fot haricinde bende hiç yok..

Sizde mevcut ise, videoya eklenebildecek türden resimleri ekleyebilir misiniz inşallah?

dua ile...

Turan kardeşim, Rabbim razı olsun inşallah.. Çok hoş olmuş. Paylaştığınız için çok teşekkür ederim. İnşallah bu sunuya eklemeler- çıkartmalar yaparak şekillendireyim. Peki bu sunuya windows movie maker den oluşturduğum videoları koyabilecek miyim? ayrıca sunu arkasına müzik nasıl ekliyorum? Bu konuda da yardımcı olursanız sevinirim.

AcHartave , Teşekkür ederim. Birçok fotoğrafa ulaştım. Ancak Fotoğraf galerisindeki fotoğraflardan bazıları mevcut değil. İndirilebiliyor mu? Ben beceremedim bir türlü..

selam ve dua ile...

Allah cümlemizden razı olsun inşallah.

Evet o sunuya video ekleyebilirsin ama uğraştırır.

Windows Media Playerde filan uğraşman gerekicek.

Sunu arkasına konulabilen müziğin uzantısı .wav olmalı.

Converterlerle dosyalarını wav uzantılı hale getirebilirsin.

mp3 de kullanabilirsin tabii ama o zaman sunu klasörüne ek olarak bir de kullandığın müziği

koyman gerekir. Ben bunu upload ederek paylaştığım için yük çıkarmak istemedim klasöre.

O yüzden wav kullandım. İnşallah istediğin cevabı verebilmişimdir.

Kolay gelsin.

Sağolun.. Ben hayırlısıyla videoyu bitireyim de.. Olmazsa yine kapınızı çalarız.. B)

dua ile..

Selamlar,

İstediğiniz fotoğrafın dosya ismini bildirirseniz gönderebilirim.

Saygı ve selamlarımla

büyük boy resimler arıyorum video için. galiba hepsi büyük değilmiş galeride.

zahmet olmazsa şu resmi alayım inşallah.

nfk35xv

turan kardeş paylaşım için teşekkürler,

ben, üstad ı tanımak konusunda biraz geç kalanlardanım,

bu arada bir itirafta bulunayım, önceleri de necip fazıl dendiğinde aklımda çağrışan birşeyler vardı ama artık üstadın ismi telafuz edildiğinde çok daha farklı şeyler hissediyorum,

berat kardeşim kusura bakmayın size karşı çok mahcubum. ama emin olun son iletimden bugüne kadar nete giremedim.şimdi de size yollayacağım dökümanlar elimde değil.sağolsunlar diğer arkadaşlar yardımcı olmuşlar.bende söz veremiyorum ama en yakın zamanda inşallah yollayabilirim.tekrar kusura bakmayın.kolay gelsin...

Erdoğanın söylediği zindandan Mehmede Mektup ve Canım İstanbul şiirlerinin müziklerine nasıl ulaşabilirim?

Allah razı olsun.. Yanlız siyasi(!) anlam taşıdığı gerekçesi ile sunuma eklemem engellendi.. Ben de başkasından bulamadığım takdirde kendim okuyacağım :rolleyes:

selam ve dua ile..

acelemi mazur görün, ancak yetiştirmem gerekiyor. Bu iki videonun müziğine ulaşmam gerekiyor. Ya da bunların yerine konulabilecek bir fon elinde olan var mı? Ulaşabileceğim br adres?

Bir de sunumumuza giriş videosu hazırladım neredeyse.Ancak sunumda hem okunup, hem slayta konulacak olan üstadı tanıtıcı yazı hususunda yardımınızı talep ediyorum.

İlk olarak öz geçmişini, sonra nüktelerini koyarak ilgi çekmeyi, daha sonra edebi kişiliği ve hayatı hakkında sıkmayacak uzunlukta, ana hatlarıyla önemli noktaların altı çizilerek oluşturulmuş bir yazı koymayı en sonunda da şiirlerinden örneklerle bitirmeyi planlıyoruz. Ancak acaba özgeçmişi ile çilesi, hayatı, edebi kişiliğini ayırmadan mı anlatmamız daha doğru olur? Yahut şiirlerinden örnekleri nereye konulmalı? Sırası ney olmalı?

Cevaplarınızı, yormlarınızı ve tavsiyelerinizi bekliyorum.

Selam ve dualar ile..