Jump to content
Necip Fazıl Kısakürek [N-F-K.com Forum]
vasifsiz

Üstadı Tanıtmak İstiyorum..

Recommended Posts

Maalesef bahsini etmiş olduğunuz müzikleri bulamadım. Müziklerin isimleri hakkında bir bilgimiz olsa idi ulaşmamız kolay olabilirdi ama bu konuda da elimizde hiçbir bilgi yok. Fakat size önerebileceğim birkaç fonu aşağıya ekliyorum. İnş işinize yarar.

birinci enst

ikinci enst

üçüncü enst

dördüncü enst

beşinci enst

altıncı enst

yedinci enst

sekizinci enst

dokuzuncu enst

onuncu enst

Arkadaşlar fonlar güzel. İsterseniz müzik dosyanıza bunları ekleyiniz :rolleyes:

Üstadın "çile" diye tabir ettiğiniz kısmı özgeçmişin içine serpiştirebilirsiniz. Bu şekilde sıkıcı olmaz ve kısa olduğu için daha etkileyici olabilir. Üstad da herşey yaratana çıktığı için onun hayatını kategorilere ayırmaktansa kategori basamaklarından olan hayatı,edebi kişiliği,şairliği vs bunlar birleştirilmesi daha iyi olur. Şiirleri ise belli bir sıraya göre okunur. Mesela her on dk bir üstaddan bir dörtlük veya beyit veya şiirin tamamı gibi. Tabi bunlar aynen bir kompozisyon yazarken paragraftan diğer paragrafa geçerkenki arada söylenmeli. Fakat yine alternatif olarak düşünülen şiirlerin sona okunması da olabilir.Nüktelerin dengesi ve yeri iyi ayarlanmalı. Son olarak ise, hem slaytta geçecek hem de okunacak olan yazı hakkında yardım istemişsiniz. Şu anda aklıma uygun bir yazı gelmedi. İnş diğer arkadaşlarımız bu konuda size fikirlerini söyleyecektir.

değerlendirme ve tavsiyeleriniz için çok teşekkür ederim.

Fonların arasına gayet hoş olanlar var. Kullanılabilir ancak hangi şiir olduğu tartışılılabilir.

diğer kardeşlerin de yardmlarını bekliyorum inşallah..

selam dua muhabbetlerle

o videoları hazırlayan kişileri tanıyan var mı? onların elinde ihtimal ki vardır.

Vaktimiz daralıyor kardeşler, youtube 'a üye olan var mı? Eğer varsa şu linkteki videoyu gönderen kişiden videonun fon müziğini rica edebilir mi?

http://www.youtube.com/watch?v=_Rv5fUNgXTA

başka fon uydurmaya çalışıyorum, elimde olanlardan sadece en sevgiliye- miraç var. bir o uygun galiba. Elinizde güzel fonlar varsa yardımınızı talep ediyorum

selametle

Kardeş bende hayli fon var da, hangi birini ekliyeyim şaşırdım. Nerden baksan 200 küsur parça var... Yansımalar ve Yedi Karanfil'in albümleri bunlar. Bu albümlerden aradığın parçalar varsa söyle, hemen ekliyeyim.

Ben malesef yedi karanfilden neredeyse hiç dinlemedim

Ama şöyle yapalım, şiirler tarafımızdan okunacak; bununla birlikte video hazırlanacak ve dinleti sırasında sunulacak. Bu şiirlerden ikisi Zindnadan Mehmede Mektup ve Canım İstanbul

diğerleri kesin değil ancak koyma ihtimalimiz var.

Destan ve Muhasebe

Bu şiirlerin ruhuna uygun gördüğünüz varsa onları eklerseniz sevinirim.

Selamınaleyküm, Sunum üzerinde yoğun bir çalışmamız var, 2 - 3 haftaya kadar bitirmemiz icap ediyor. Zindandan Mehmede Mektup videosu için fon müziği gerekiyor. şiir tarafımızdan okunacak, o sırada resim ve şiir sözlerinden oluşan bir video geçecek.

fon müziği ihtiyacı acildir. Elimde uygun sadece tek bir fon var, "miraç". Elinizde uygun olduğunu dşündüğünüz fonları ulaştırmanız rica ediyorum.

Ayrıca zindan vs. resimleri mevcut ise de istirham ederim.

fiemenillah

Erdoğanın söylediği zindandan Mehmede Mektup ve Canım İstanbul şiirlerinin müziklerine nasıl ulaşabilirim?

bu şiirlerin müziğini ''gündoğar'' yapmıştı vakti zamanında..arkadaşların da dediği gibi netten bulmak biraz zor,ama imkansız değil.sonuçta o müzikler yapılmış.siz ''gündoğar''ismi üzerine yoğunlaşırsanız, istediğiniz müziği bulacağınızı tahmin ediyorum.çünkü ''gündoğarın''buna benzer ve farklı alanlarda yapmış olduğu çok güzel fon müzikleri var..şimdiden kolay gelsin diyorum.

sizleri bir gayret içinde görmek,bir şeyler yapabilmek için çabaladığınızı görmek bizi ziyadesiyle memnun ediyor.elinize ,fikrinize sağlık.lakin güzel olduğu kadar biraz da kusurları mevcut.klipte sadece kaldırımlara odaklanmanız şiirin ruhuna biraz aykırı gibi gelmiş.şiirde sadece taş yığınından bahsedilmiyor.biraz daha mücerred tarafından yakalasaydınız olayı belki de daha orjinal bir çalışma olacaktı.inşallah başka çalışmalarınızda yakalarsınız bunu..tekrar elinize sağlık diyorum.

sizleri bir gayret içinde görmek,bir şeyler yapabilmek için çabaladığınızı görmek bizi ziyadesiyle memnun ediyor.elinize ,fikrinize sağlık.lakin güzel olduğu kadar biraz da kusurları mevcut.klipte sadece kaldırımlara odaklanmanız şiirin ruhuna biraz aykırı gibi gelmiş.şiirde sadece taş yığınından bahsedilmiyor.biraz daha mücerred tarafından yakalasaydınız olayı belki de daha orjinal bir çalışma olacaktı.inşallah başka çalışmalarınızda yakalarsınız bunu..tekrar elinize sağlık diyorum.

Değerlendirmeleriniz için teşekkür ederim. İzlediğiniz ve yorumlamaya değer gördüğünüz için de..

Haklısınız video kabuğundan ele alınmış gibi duruyor.Manayı ifade edemediğimin farkındayım.Ancak resim arşivimin kısıtlılığı ve uygun resim bulma zorluğu buna sebepdir.Ayrıca üstadın şiirlerini tam manasiyle kavrayabildiğimi de söyleyemem.

Ama video taslağı duruyor.Tavsiye edebileceklerinizle üzerinde oynama yapabilirim.Bu sebeple herkesin yorumunu almak isterim. Ayrıca uygun görülüp konması istenilen resimleri gönderebilirseniz eklemeler, çıkartmalar da yapabilirim.

Kaldırımlar haricinde "Zindandan Mehmede Mektup" ve kesilmiş olarak "Çile" ve "Destan" şiirlerinin de videosunu hazırlamaya başlayacağım biiznillah.Bu dört şiir üzerine tavsiye ve yorumlarınızı dinlemek; uygun gördüğünüz ve elinizde mevcut bulunan resimleri de ulaştırmanızı rica ederim.Zira imakan ve kabiliyetim malum.

Son olarak da iki-üç hafta gibi kısa bir zamanımız kaldığını belirtyim.Sunumun bel kemiğini Sızıntı dergisinin geçen sayıda

yayınlanan Üstad hakkındaki yazı oluşturacak.Ancak elbette üzerinde büyük ölçüde oynama yapılacak.Yine burada da özellikle belirtmemizi istediğiniz, eklememizi istediğiniz türden Üstada dair yazı ve alıntılar varsa beklmekteyiz.

Selam ve dua ile...

Öncelikle elinize sağlık. Aslında resimler oldukça güzel seçilmiş. Şiirin havasına uyum sağlıyor, ancak daha fazla resim kullanılsa ve Abdülhamid kardeşimizin dediği gibi mücerreti hissettiren kareler de olsa daha güzel olurdu. İleride onlar da olacaktır inşallah. Okunaklılığı daha fazla olan bir yazı tipi seçilseydi daha iyi olurdu bence acizane. Yazı rengi her fona uyum sağlamıyor. Yazı beyaz olduğu için, bazı yerlerde fonun beyaz olan kısmına denk gelen beyaz yazının görünürlüğü epey azalıyor. Bir de her mısranın muhteviyatına uygun düşen resim videolar için daha iyi gidiyor. Elimdeki resim arşivinden, bu ve başka çalışmalarınız için işinize yarayabileceğini düşündüğüm bazı resimleri paketledim. Buraya tıklayıp indirebilirsiniz. Yeniden elinize sağlık, diğer çalışmalarınızı da temaşa etmek isteriz.

Uzun bir video eleştirisi ister misin benden :) ? İstersen yazarım uzun uzun paylaşırım düşüncelerimi.

İzledim ve müzklie fotoğrafların oturmadığını düşünüyorum. Bazı fotoğrafların seçimi yanlış, bazı fotoğrafların kullanım yeri yanlış.

Herşeye rağmen güzel sayılabilir.

Öncelikle elinize sağlık. Aslında resimler oldukça güzel seçilmiş. Şiirin havasına uyum sağlıyor, ancak daha fazla resim kullanılsa ve Abdülhamid kardeşimizin dediği gibi mücerreti hissettiren kareler de olsa daha güzel olurdu. İleride onlar da olacaktır inşallah. Okunaklılığı daha fazla olan bir yazı tipi seçilseydi daha iyi olurdu bence acizane. Yazı rengi her fona uyum sağlamıyor. Yazı beyaz olduğu için, bazı yerlerde fonun beyaz olan kısmına denk gelen beyaz yazının görünürlüğü epey azalıyor. Bir de her mısranın muhteviyatına uygun düşen resim videolar için daha iyi gidiyor. Elimdeki resim arşivinden, bu ve başka çalışmalarınız için işinize yarayabileceğini düşündüğüm bazı resimleri paketledim. Buraya tıklayıp indirebilirsiniz. Yeniden elinize sağlık, diğer çalışmalarınızı da temaşa etmek isteriz.

Gösterdiğiniz ilgi ve alakadan dolayı müteşekkiriz.Desteklerniz bizi şevklendiriyor.

Resimler için de ayrıca teşekkür ediyorum. Çok hoş kareler mevcut.

Bu yazı tipini seçmemin sebebi şuydu; zaten parçadaki sözler gayeyt anlaşılır biçimde okunuyor. Hem daha sözler bitmeden yazılar da siliniyor bu sebepden dolayı. yani maksadım şiirin her mısrasının okunması değil, dinlenmesi. Ama dediğiniz gibi yazıtipi rengi malesef her fonla uyum sağlamıyor. Her kıta da farklı renk kullansam, kalitesiz bir görüntü oluyor.

Video hazırlamak göründüğünden zor işmiş.. Gerçekten çok vakit alıyor.Bizim gibi zaman kıtlığı çekenler için de malumunuz :)

Profesyonel video tasarımların izleyince nekadar basit olduğunuzu görüyorsunuz, evet bu video da aslında pek kayda değer değil. Elimizdn geldiğince işte..

Ama bu sunuma destek vermek isteyim diğer şiirlerin videosunu hazırlamak isteyen "profesyonel" video tasarımcısı kardeşlerimizin de yardımını geri çevirmeyiz elbet... :)

selam ve dua ile..

Müzik ile insan sesini ayıklayabileceğimiz bir proglam mevcut mu elinizde? Ben pek dlinden anlayamıyorum. eğer böyle bir şey mümkün ise ve sizd mevcutsa, küçük bir ricam olacak; RR.Tayyip Erdoğanın okuduğu zindandan mehmede mektup şiirini n müziğini ayıklayablir misiniz? Eğer yoksa gönderebilirim mp 3 ü..

selam ve dua ile..

Hoş bir terkip olmuş, videonun başına yerleştirilen Üstad belgeselinin giriş kısmı ve ardından gelen röportaj harika bir kompozisyon teşkil etmiş. İkisi arasında yer alan BD’nin sitesinin ekran görüntüsü de hayli güzel bir geçiş sağlamış. Gayet iyi düşünülmüş. Demek ki birden fazla videoyu kesip, uygun parçaları sentezleyerek ortaya güzel çalışmalar çıkarmak mümkün. :) Şahsen çok beğendim, elinize sağlık.

Bu arada müzik ile insan sesini ayıklayabileceğimiz bir proglam ile daha önce hiç karşılaşmadım. Biraz arama yaptım, forumlarda soran olmuş ancak bu tür bir işlemi yapabilecek bir programın olmadığı söyleniyor.

Gerçekten güzel olmuş. Fotoğrafların geçişiyle müziğin ritmi birbirini tamamlamış. Estetik açıdan baya rahatlatıcı bir husus bu. Çarpıcılık katmış. :) Ben de çok beğendim, elinize sağlık…

Bu videoyu "hayatı"na girişte kullanacağız inşallah. bunun gibi, ana mevzulara girerken kısa slaytlar hazırlayacağız. Mesela yakın bir zamanda mevzu olan bir üstad hakkındaki güzel bir videonun fon müziği ile, vefatına girişte ölüm konulu şiirlerini derleyip kısa bir slayt hazırlama düşüncemiz var.Bu kısa "birleştirme"nin beğenilmesi bizi sevindirdi.İnşallah sunacağımız arkadaşlar da beğenirler...Zira bizi asıltasaladıran da bu.

O fonksiyonda bir programa aslında yanlızca zindandan mehmede mektup için ihtiyacımız var. Zira okuyacağımız bu şiire ondan uygun fona rastlamadım. Elimde oş bir fon var ancak biraz kısa kalıyor ve yetiştirme telaşı ile şiiin güzelliği kayboluyor zannedersem.

Velhasıl.. Her türlü yorum eleştri ve tavsiyelerinizi bekliyoruz. Desteğiniz için ayrıca tekrar tekrar teşekkürlerimi belitmek isterim...