Jump to content
Necip Fazıl Kısakürek [N-F-K.com Forum]
NFK-Fan

II. Şiir&nesir Yarışması

Recommended Posts

Bin yıl sonra

O Yusufçuk durmaz artık ağlıyor,

Ötüyor: Necipçik, Necipçik diye.

Cennette oturmuş yürek dağlıyor,

Şu gönül ipimiz incecik diye.

Kaldırımlar dâvâ, çile dâvâcı,

Dâvâlının alnı çekmekte sancı,

Kararı verende bitmez bu acı,

Hak yolu en doğru kadercik diye.

Bin yıl sonra ruhum, kabri yarınca,

İstiyorum, dostum kalsın karınca.

Zindana alnımız "dimdik" varınca,

Haykıracak gözler zafercik diye...

"Allah'ın Selamı Üzerinize Olsun..."

Efendim

Bir kitap arıyorum, bir kitap!.. Zaman ve mekân mefhumuyla perçinlenmiş beşeriyet zarını, bir lahzacık da olsa, delen bir kitap...

Edirne çöl, ben bedevi, kitap arıyorum. Nihayet bir kitapçıda buldum hikmetler deryasından pırıltıları.

Bu kitabın değeri?..

22 YTL.

Sen 20 YTL ver!

Artık dayanamıyorum! Yeşilli meşilli cüzdanıma davrandım bir hamlede...

Adam seslendi:

Sen asker misin?

Evet...

15 YTL versen yeterli!

Tarih: 23.10.2006. Günün misilsiz değeri ise, Ramazan Bayramına denk gelmesi...

Bayram akşamı yemekten sonra koğuşuma çekildim ve elimde Üstat Necip Fazıl'ın 'Çöle İnen Nur' adlı o müthiş eseri, yatağa uzandım. Okudukça açıldım, açıldıkça okudum.

'Başlangıç' başlığı altında Üstat Necip Fazıl, şöyle yazmaktadır:

O akıl budalaları ki, gözün nasıl gördüğünü anlamadan gördüğü şeylere inanırlar, fakat görmediklerine inanmazlar, gözlük üstüne gözlük takarlar ve üstelik görüneni bile göremezler; işte onlar, ellerinde birer istiklal pertavsızı taşırlar, eşya ve hadiselerin posalarını hep onunla incelerler ve hiçbir şey bulamazlar...

Müthiş...

Şu dünya pazarında beni evirip çeviren sahte oluşlardan boğulur gibi oluyorum. Dünya ne, sanat ne, dava ne, mukaddesat ne? İlim, edebiyat, şair, şiir, yazar, roman, hikaye... Devlet, millet, fert, cemiyet... Felsefe, ideoloji, nizam...

İnsan neye hamal?

Tipi bulunamayan kuyular misali, kılçık kılçık beynime batan cımbızlar hüviyetinde sualler? Kanıyor, kanıyor da tırnaklarımın beynimde çizdiği oluklarda, ama neye?..

Yıllardır ezberlediğim posalar, şimdi ruhumu diş diş kemiren kubur fareleri.

Aman efendim! Penceremde helezon gibi dönen bu sahte hayattan, hakikatin eteklerine çağırdın beni. Zaman ve mekan taassubunu delip, vakıalara temizden de temiz bir zaviyeden bakmama sebep oldun.

Benim güzel sebebim.

Ö.T

Guest Halim ASA

Çeyrek Asırdır Çocukların Öksüz Sevgili Üstad

Bir islam neferi ,gönül adamı ,hissiyatlı ,Allaha dönüş'ün en büyük örneklerinden biri Necip Fazıl İlk lise derslerimde tanıştım büyük şairimizle Servet Hocamız onun eşsiz şiirlerini bir bir okurken duygularımız neticesinde ruhlarımız sınıfımızdan çıkıp Şehrin en güzel yerlerinde semalarda dolaşıyordu adeta.Onunla tanıyorduk Rahman sevgisini rahmana duyulan sevgi için çekilen eziyeti , o mutluydu çektiği acılara rağmen mahpuslarda yattı dostlukları tarafından terkedilişini yaşadı ,ama o bir tek Allaha güvendi sabretti karşılaştığı güçlüklere Allahın selametine sığınarak ona daha çok yaklaştı o zorluklarkla karşılaştıkça o yazın çorbası daha tatlı daha ulaşılamaz daha mükemmel bir kıvamda pişti kalbinde yaktığı gönül ateşinde.

İslamiyeti yazınlarıyla birçok insana sevdiren Allah sevgisini insan sevgisini okurlarına tüm kutsiyyetiyle dağıtan bir büyük şairdi Necp fazıl ,şiirlerini okurken alır sizi o hikayeye götürürür kendi elleriyle o sıcaklığı ellerinin ellerinizi tutan sımsıcak duyguyuyla bulursunuz kendinizi kitaplarında geçen hikayelerde gerçektir bunlar ki necip üstad sadece gerçekleri doğruları yazmaya çalışmış ne var ki doğrular herzaman sevilmemiştir.Acılar çekmiştir doğruları sebebiyle ...

O susmadı Allahın verdiği nimetleri akıl ,ruh ve hissiyatı en mükemmel şekilde kullandı ve insanlara her zaman en güzel en doğryu anlattı.

Evet Necip Üstad şimdi çocuklarını öksüz bırakıp gitti çeyrek asır oldu Şimdi sen cennetlerdesin çektiğin acıların mükafatını en büyük adalet sahibinden Allah-ü Teala dan gani gani alıyorsun rahmetini Ne güzel insansın sen sevgili üstad Ne güzel.Bizler senin şiirlerinle büyüdük senin şiirlerinde verdiğin karakterlerde kendimizi şiirlerinde yazınlarında yaşattık.Hüzünlerinle olgunlaştık ,ideallerinle umutlandık ,başarılarınla geleceğe dair güvenle baktık.

Daha güzel bir ülke daha güzel bir toplum ancak dini inançların topluma doğru empoze edilmesiyle muvaffakiyete kavuşacaktır.Bunu başarabilen son dönem şairlerimizden biridir Necip Fazıl üstad ,Din herzaman yakan yıkan bir terim değildir onun için islam bir gül bahçesidir.Dikkat buyurunuz gül bahçesidir islam ,güller ise herbiri bir insandır onun için Gülü kırmaya üzmeye kim dayanabilir o bunun farkındaydı insanlara bu hissiyatla yaklaştı islamı korkutarak değil güzelliklerini anlatarak insanları cezbetti önce kendisi sevdi felsefesini bu yönde değiştirdi.Duyuyorsun bizi üstad çeyrek asır geçti sen gideli çeyrek asırdır sana hasret yazan kalemler çeyrek asırdır sana elemli bıraktığın çocukların çeyrek asırdır özleminle yanıyor biz sevdiğin okurların ...

Tüm arkadaşlara başarılar diliyorum

üstada hayranlığımdan ötürü yazıyorum bir anda içimden geldi iyi kötü diye değerlendirmedim hissetim yazdım...iki ayrı yazı iki ayrı dörtlük büyüklerimizin yanında bunların aczi belli lakin ben üstadıma bir şekilde seslenmek istedim... saygılarımla

Üstad Benim Efendim

Ben Onun Kölesiyim

O nefsini yener

Ben Üstadıma yenilirim

.............

Ab-ı Hayatmış bu çile

Ne güzel name zindandan mehmede

Ruhumu okşar sakarya türküsü ile

Beni kendine hapseder tek kelimesiyle...

yunus coşkun

BILSEN ÜSTAD SANA NE KADAR AÇIM.ÇEKTİĞİN ÇİLE Mİ,SENİ GÜZEL VE YÜCE YAPTI.YOKSA SENLE ÇİLE Mİ YÜCELEŞTİ.KİMSESİZ KALMAK YASLANACAK BİR OMUZ BULAMAMAK NE DEMEK EN İYİ SEN BİLİRSİN.MİLENYUM ÇAGINDAYIM.ARAMIZDA ASIR VAR.MODERN GÜYA DÜNYA DAHA.ŞU AN YILANLI KUYUDAN SESLENİŞİNİ OKUYORUM.SANKİ O CEZA EVİNDE BEN KALMİŞİM GİBİ DONUYORUM.GARDİYANIN SANA'İHTİYAR' DİYE SESLANİŞ GELİYOR AKLIMA.SENİN NEFSİNİ ALT ETME ÇABASINDA...IÇ RENKLERINDESIN.AH DİYORUM.İÇİM ACIYOR SANA BOYLE DAVRANMALARINA.KEŞKELİ CUMLELER KURUYORUM,GARDİYANA ACIYORUM.ÜSTAD;NEDEN KIYDILAR SANA?BUNCA EZİYET... BİLEMEDİLER SENİN İÇİNDE ÇEKTİĞİN ZIPKIN DÜŞÜNCELERİ,KALBİNİN İGNE YASTIĞI OLDUGUNU...AMA OLMAZ OLMUYOR DEMİ ÜSTAD,İLLET,KILLET,ZILLET!ÜCÜ OLMADAN OLMUYOR.MÜSLÜMAN OLMANIN KALİTESİ BAŞKA TÜRLÜ ARTMIYOR.HEM DEĞİL Mİ ZATEN ÇİLE SÜNNET?ALLAH RASULÜNE YAPILMİŞSA,EDİLMİŞSE BUNCA HAKARET,BİZİM ÇEKTİKLERİMİZDEN BAHS ETMEK NE CÜRRET!İYİKİ O'NU BULDUN O'NU YAZDIN ÜSTAD.BİLMEM MISRALARIN GÜLDEN BAHSETMEZKEN BU KADAR SİHİRLİ OLUR MUYDU?YADA VARMASAYDIN ERİŞEMESEYDİN EFENDİNE,BAĞLUMDA Kİ PINARA;BİLLURLAŞIR MIYDI SATIRLARIN HECE HECE...BEN ŞİMDİ YAZMAYI ÇOK SEVİYORUM,DAHA DOĞRUSUSENİ OKUDUKÇA KALEMİME DUR DİYEMİYORUM.PINARIN ÇAĞLIYOR.NE ZAMAN İSMİN ANILSA,YADA SENİN ANINA YAPILMİŞ PARK GORSEM Bİ YERDE İÇİME FARKLI BİR RENK,AHENK BÜRÜNÜYOR.BAŞKA İKLİMİ YAŞIYORUM HABERSİZ HERKESTEN.BAHARI YAŞIYORUM TÜM MEVSİMLERE İNAT.ŞAİRİN DEĞİŞİYLE TÜYDEN HAFİF OLUYORUM.SENİNLE TANIŞIP

GÖRÜŞME İMKANIMIZ OLMADI.CANLI DEĞİLSİN BELKİ LAKİN BENİM ÖLÜ RUHUMA CAN KATIYORSUN.BIRGUNUM SENDEN AYRI GEÇSE TÜKENİYORUM.AKLIMA HER GELİŞİNDE FATİHALAR YOLLUYORUM.HASRETIN DE SENIN KADAR YÜCE SENI SEN GİBİ BEKLİYORUM.NE HASTA BEKLER SABAHI,NE TAZE ÖLÜYÜ MEZAR,NE DE ŞEYTAN BİR GÜNAHI,ÜSTADI BEKLEDİGİM KADAR.HANİ,SENİN EFENDİN BAĞLUMDAKİ HAYAT,DİYOR YA SANA'ALLAH SENİ İKİ CİHANDA AZİZ ETSİN'DİYE.AZİZİM BENCE BU DUA BU CİHANDA GERÇEKLŞTİ.DİLERİM ORDADA KABUL BULMUŞTUR.AZİZ PİRİM DAVA SIRTIMDA BELKİ KÖPÜKTEN GOVDEYİM DEDİĞİN GİBİ AMA SENLE TOPARLANARAK,SANA DAYANARAK,İLERLEMEYE YINE SENLE ÇALIŞIYORUM.VE AND OLSUN BEN DE RAHMİNDE CEMİYETIN DOĞUM SANCISIYIM,MUKADDES EMANETİN DÖNMEZ DAVACISIYIM!!!KABRİNİN CENNET BAHÇESİNE SELAM,DUA VE HÜRMETLE.

Selamlar,

Yarışmaya katılım süresi, yönetimden gelen talep üzerine 16 Eylül 2008 tarihine kadar uzatılmıştır.

Saygı ve selamlarımla

Üstat Fazıl

Aman üstat! Bu ne dünya, ne dünya?

Hayat dediği zanla insan güya,

Gülüp oynar, sanki mesut bir rüya;

Ruhlar dipsiz kuyuya, beşer aya…

Kandillere katrandır gece çile;

Beyin zarında çatlak, büyük hile…

Ense köküne balyoz darbesiyle,

Beyninin yırtıkları ve nafile…

Zamanın pençesinde üstat asi,

Çivi çaktı, bakışıyla Arvasi;

Öksüz kalmış davaya eşsiz vasi,

Çatlasın Babıâli ve hamasi!

Mukaddes yüke hamal üstat Fazıl;

Kahpe düşman: Artık çizil ve yazıl!

Yekûnu tırmaladı onda akıl;

Kaba softa çekemez asla tek kıl!

Aman efendim aman, sana bendim;

Sana bağlı, sana mıhlı kemendim!

Ejderha gecelerde, mühürlendim;

Fikriyat cümbüşünde nur yüklendim!

hıcıv baslıklı şiir e dıyecek yok bence.yazarını tebrık etmek ıstedım.zaten ustada yapılacak verılecek en buyuk hedıye davaya sahıp çıkmaktır.onu boylede guzel dıle getırmenız hosuma gıttı.basarılar...şunuda sormadan gecemıcem şiirle ılgılısınız zaten yayınlatmayı dusunuyor musunuz?zamanın yenı ustadlara da ıhtyacı var çünkü:)TUNEL

Üstat Fazıl

Aman üstat! Bu ne dünya, ne dünya?

Hayat dediği zanla insan güya,

Gülüp oynar, sanki mesut bir rüya;

Ruhlar dipsiz kuyuya, beşer aya…

Kandillere katrandır gece çile;

Beyin zarında çatlak, büyük hile…

Ense köküne balyoz darbesiyle,

Beyninin yırtıkları ve nafile…

Zamanın pençesinde üstat asi,

Çivi çaktı, bakışıyla Arvasi;

Öksüz kalmış davaya eşsiz vasi,

Çatlasın Babıâli ve hamasi!

Mukaddes yüke hamal üstat Fazıl;

Kahpe düşman: Artık çizil ve yazıl!

Yekûnu tırmaladı onda akıl;

Kaba softa çekemez asla tek kıl!

Aman efendim aman, sana bendim;

Sana bağlı, sana mıhlı kemendim!

Ejderha gecelerde, mühürlendim;

Fikriyat cümbüşünde nur yüklendim!

Yeter kardeşim, şu yarışmaya bizde katılacağız gözümüzü korkutuyorsun :) Senin yüzünden yarışmaya katılmaktan vazgeçtim :) Şaka bir yana yazdıklarını az da olsa beğendim :D Ciddiyetle gerçeği ifade edersek, iyi yazıyorsun harika değil. Ben yazdığım zaman harikayı göreceksin (sizde bilin) :D Biraz rekabet ortamı oluşturalım.

Yarışmaya katılmayan arkadaşlar, şu yarışmaya katılım artsın. Hemen hemen hepiniz Üstad hakkında birşeyler yazabilirsiniz. Bunu neden bizden esirgiyorsunuz. Herkes üst seviyede yazı yazacak diye birşey yok. Üstad bizlere nasıl tesir etmiş? Bizlere kendi hakkında neler yazdırabiliyor? E yazıverinde görelim, bu kadar cimri olmayın. Bu bölümü takip edenlerin bizden yazılarını esirgemesi hakikaten ayıp! Yakında harika bir yazı yazacağımdan imtina ediyorsanız yuhh size :) Hadi, herkes kendince birşeyler yazsın.

Not: Harika bir yazı yazacağım diye kibre kapıldığım sanılmasın, sadece latife yapıyoruz. Bir bakarsınız, harika da olabilir :)

hıcıv baslıklı şiir e dıyecek yok bence.yazarını tebrık etmek ıstedım.zaten ustada yapılacak verılecek en buyuk hedıye davaya sahıp çıkmaktır.onu boylede guzel dıle getırmenız hosuma gıttı.basarılar...şunuda sormadan gecemıcem şiirle ılgılısınız zaten yayınlatmayı dusunuyor musunuz?zamanın yenı ustadlara da ıhtyacı var çünkü:)TUNEL

Hiciv adlı şiir yarışma içinde değil sanırım. Evet şiir anlam bakımından iyi oldu ama, şiirde bazı hatalar var. Hece ölçüsü gibi... Yani o şiiriri yazarken, beni bağlayan şiir nizamından kendimi sıyırarak, gönlüme ne doğduysa, onu yazdım. İlginiz için teşekkür ederim.

Yeter kardeşim, şu yarışmaya bizde katılacağız gözümüzü korkutuyorsun :) Senin yüzünden yarışmaya katılmaktan vazgeçtim :) Şaka bir yana yazdıklarını az da olsa beğendim :D Ciddiyetle gerçeği ifade edersek, iyi yazıyorsun harika değil. Ben yazdığım zaman harikayı göreceksin (sizde bilin) :D Biraz rekabet ortamı oluşturalım.

Yarışmaya katılmayan arkadaşlar, şu yarışmaya katılım artsın. Hemen hemen hepiniz Üstad hakkında birşeyler yazabilirsiniz. Bunu neden bizden esirgiyorsunuz. Herkes üst seviyede yazı yazacak diye birşey yok. Üstad bizlere nasıl tesir etmiş? Bizlere kendi hakkında neler yazdırabiliyor? E yazıverinde görelim, bu kadar cimri olmayın. Bu bölümü takip edenlerin bizden yazılarını esirgemesi hakikaten ayıp! Yakında harika bir yazı yazacağımdan imtina ediyorsanız yuhh size :) Hadi, herkes kendince birşeyler yazsın.

Not: Harika bir yazı yazacağım diye kibre kapıldığım sanılmasın, sadece latife yapıyoruz. Bir bakarsınız, harika da olabilir :)

Efendim,

Ne yapayım Üstat söz konusu olunca kendimi tutamıyorum. Tabiki ben de dereceye girmek isterim ama, diğer arkadaşlarla gaye bir olduktan sonra insan sonunculağa bile üzülmüyor. En içden dileklerinizi aldım da, yarışmaya bir başka eserle de katılır mıyım, bilmiyorum! Sizden de bir eser bekliyoruz... Başarılar...

Yarışmaya katılacak tüm gönüldaşlarımıza başarılar diliyorum.

Efendim,

Ne yapayım Üstat söz konusu olunca kendimi tutamıyorum. Tabiki ben de dereceye girmek isterim ama, diğer arkadaşlarla gaye bir olduktan sonra insan sonunculağa bile üzülmüyor. En içden dileklerinizi aldım da, yarışmaya bir başka eserle de katılır mıyım, bilmiyorum! Sizden de bir eser bekliyoruz... Başarılar...

buna ben de katılıorum. insan böyle bir organizasyonda sonuncu da olsa üzülemez. önemli olan üstada saygımızı sevgimizi bir kez daha göstermekti. yazdıklarınıza can-ü gönülden katıldığımı belirtmek istedim. yazdıklarınızdan ötürü de tebriklerimi iletirim...

DUASIN DUAMSIN

BEN SENI DÜŞÜNÜNCE;SIĞLIĞI SIYRILIYOR HAYATIN

YENİ BİR DÜNYA KURUYORUM İKSİRİNLE

BEN SENİ DÜŞÜNÜNCE;FEZA GELİYOR AKLIMA

ÖYLE YA AİT OLMAMALISIN BU DÜNYAYA

BEN SENİ DÜŞÜNÜNCE;ÇOCUKLAR GİBİ ŞEN

SONUM SONSUZLUK EBEDİYYEN

DİYORUM DURMAK YOK KATİYYEN

SENİ DÜŞÜNÜNCE;DEĞİŞİYOR HERŞEYİN RENGİ

ÇİLE SÜNNET,YOL BERRAK,ŞİİR MAVİ

BAZEN UMRUMDA OLMUYOR DÜNYANIN HALİ

BIRAK DİYORUM NE VARSA,MADEM SERDE OLUM VARSA

DERT YOK KEDER HİÇ TASA

ÇEKİLECEK GELİRMİŞ BAŞA

KURAN'DAN BASKA BILMEM YASA

YOKLUĞUN BOGSADA BENİ YASA

SENİ DÜŞÜNÜNCE;DOGRULUYORUM

BELKI SAKARYA BELKI KALDIRIM OLUYORUM

ANLA İŞTE SENİ DÜŞÜNÜNCE BEN;BAŞKA OLUYORUM

ISTANBUL GELIYOR AKLIMA

BİR TAT YERLEŞİYOR DİMAĞIMA.

SENİ DÜŞÜNÜNCE BEN,BİR NİDA İÇİMDEN

EY DAVA ADAMI,EY ÖNCÜ,EY ÜSTAD;

ŞİİRLERİ YAZANDIN YAZDIRAN OLDUN

KİTAPLARI DOLDURANDIN,SATIRLARA DOLDUN,

GENÇLERE SESLENENDİN,GENÇLER DOĞURDUN,

İŞTE BURDAYIM ARDINDAYIM,DAVANA EŞ,

ŞİİRİNE KARDEŞ,

BİLİYORUM MÜKAFAT YOK YASAYANA BELEŞ,

GELDE TEKRAR YÜREĞİMİZE YERLEŞ.

ARAMIZDA ÜLEŞ,PAYLAŞALIM SENIN BİNBİR PARÇANI.

HAYDI SIMDI YASLA ARKANI,

DUY !SENİ DÜŞÜNUNCE FATİHA OKUYANI.

DUALAR YAPANI;'ALLAH'IM ADN CENNETİNE KOY BU KULUNU

HABIBINE KOMSU YAP,SENİ ANLATANI...'

AMIN...

T.YAZICI

Es-Selam kardeşlerim. Mehmet abiyi kıramadım ve iki gün odaklanarak acizane bir şiir yazdım. Umuyorum ki sevgili kardeşlerimin fikirlerine ve büyük doğu yoluna tercüman olabilmişimdir.

BÜYÜK HUBEL

Ankara’nın Hubel’i

Uyuşmadık anlamaz

Doğduğu yer Rumeli

Uyuşmadık anlamaz

Sapık Kemal’le (Volter)

Fikirdaşıdır sever

Kubbeleri pek söver

Uyuşmadık anlamaz

Padişahla yer içer

Allah, din, şeriat der

Yalancılıkta lider

Uyuşmadık anlamaz

Kesmez hırsın hızını

Vahdettin’in kızını

Alamadı iç çeker

Uyuşmadık anlamaz

Harpta imanı andık

Şahlanacağız sandık

On yıl on milyon zındık

Uyuşmadık anlamaz

Halkı kandır öne geç

Kesmek için imam seç

Hani ya hilafetin

Uyuşmadık anlamaz

Camiye kılıç indi

Nefretiyle tepindi

Koca halk nasıl sindi

Uyuşmadık anlamaz

Damarımızda kene

Kölen olduk kırk sene

Bize hitap neyine

Uyuşmadık anlamaz

Kâh dinci kâh komünist

Hamurun suyu faşist

Okçulukta lider it

Uyuşmadık anlamaz

Köyde küfür okulu

Şehirler fuhuş yolu

Meclis düzenbaz dolu

Uyuşmadık anlamaz

Ebter kraldır kendisi

Soldu gitti hevesi

Onu seven müminle

Uyuşmadık anlamaz

BÜYÜK DOĞU gülleri

Hep Hak söyler dilleri

Sevmedik katilleri

Uyuşmadık anlamaz

09 Eylül 2008 Salı

1400 yıl evvel Kabe'deki putu, Hubeli yıktık. İnşallah buranın da putunu yıkacağız. Selametle...

SEN OMRUNUN YARISI HUZUNLÜ YARISI MUTLU GEÇİRENSİN SEN ÖMRUNUN YARISIN DA BULDUN YASAMANIN TADINI O ZAMAN ANLADIN GERÇEK YAMIN NE OLDUGUNU HAKKI BATILDAN AYIRDIĞIN ZAMAN ANLADIN HAYATIN İNSANA TAT VERDİGİNİ USTAD LIĞIN O ZAMAN SENDE MANA BULDU ESERLERİNİN O ZAMAN TADINI ALMAYA BASLADIN

Harika yazmışsın, Harun Yaşar. Bazı yerler kamufle etsende bu şiir rikkatima dokundu. Bence, buraya kadar gelen yazıların en iyisi senin yazdığın şiir. Duygularımıza tercüman olmuşsun, teşekkürler.

Allah razı olsun güzel kardeşim. Bu dava uğruna çizilen her çizgi atılan her nokta dünyalara bedel.

Üstad Necip Fazıl'dır O.

Yirminci yüzyılın kârı,

Cemiyetin hamurkârı ,

Duruşundaki vâkarı,

Gören, gösterendir o.

Peygamber-i Zişan için

Candan, tenden geçendir o.

Din-i Mübin-i İslam'ın

Paslanmaz tüfengidir o.

Herşey İslam'da diyerek,

Gece gündüz yürüyerek,

Sapı, çöpü eleyerek

Saadete erendir o.

Büyük Doğu'nun bânisi,

Cüce sanatkâr canisi,

Mukaddesatın varisi,

Altın sema çivisi o.

Süt içinde ak kıl sayan,

Nefsini ipe bağlayan,

İslam üzere yaşayan

Şu gençliğin mimarı o.

Evlad-ı îyalden geçen,

Aşılmaz dağları deşen,

Bahar nehri gibi çoşan,

Nadide kardelendir o.

Kâbusu ehl-i küffarın,

Mebûsu Ehl-i İslam'ın,

Tükenmez ulu pınarın

Soğuk suyundan içen o.

Kağıdı alır eline,

Hakkı söylemek uğruna,

Mürekkepsiz kalemine

Ciğerden kan çekendir o.

İçi tasavvuf kokusu,

Dışı şeriat dokusu,

Ebedî İslam binası

Kurulsun isteyendir o.

"Kaldırımlar" da yürüyen,

"Çile" nin tadına varan,

"Sakarya" da genci gören

Devrin en saf şairi o.

Konuşması diller keser,

Duruşması tümden eser,

Yıldırımlar çaktırır ser;

Fırtınalı hatiptir o.

Sur önünde Fatih gibi

Çağa meydan okuyan o.

Endülüste Târık gibi

Gemileri yakandır o.

Kaba softa, ham yobazın,

Karnı geniş devrimbazın,

Yahudi mason üstazın

Suratına tüküren o.

Yosun bağlamış arkı,

İşlemeyen paslı çarkı,

Eli kolu yaslı Türk'ü

Hayata döndürendir o.

Yurdu nakışla işlerdi,

Fikirle toprak sulardı,

Cahile kalem bilerdi;

Asrın 'baş muallimi' o.

Maraş'ın asil serdarı,

Pay-i Taht'ın hükümdarı,

Eyyûb'un ebedi yârı

Noktasız bir destandır o;

Hem Necip, hem Fazıl'dır o.

Nedamet..

Yoğunluktan vakit bulup bir şiir de ben yazmak istedim Üstad için. Beğenileceğini umut ediyorum.

Es-Selam kardeşlerim. Mehmet abiyi kıramadım ve iki gün odaklanarak acizane bir şiir yazdım. Umuyorum ki sevgili kardeşlerimin fikirlerine ve büyük doğu yoluna tercüman olabilmişimdir.

BÜYÜK HUBEL

Ankara’nın Hubel’i

Uyuşmadık anlamaz

Doğduğu yer Rumeli

Uyuşmadık anlamaz

Sapık Kemal’le (Volter)

Fikirdaşıdır sever

Kubbeleri pek söver

Uyuşmadık anlamaz

Padişahla yer içer

Allah, din, şeriat der

Yalancılıkta lider

Uyuşmadık anlamaz

Kesmez hırsın hızını

Vahdettin’in kızını

Alamadı iç çeker

Uyuşmadık anlamaz

Harpta imanı andık

Şahlanacağız sandık

On yıl on milyon zındık

Uyuşmadık anlamaz

Halkı kandır öne geç

Kesmek için imam seç

Hani ya hilafetin

Uyuşmadık anlamaz

Camiye kılıç indi

Nefretiyle tepindi

Koca halk nasıl sindi

Uyuşmadık anlamaz

Damarımızda kene

Kölen olduk kırk sene

Bize hitap neyine

Uyuşmadık anlamaz

Kâh dinci kâh komünist

Hamurun suyu faşist

Okçulukta lider it

Uyuşmadık anlamaz

Köyde küfür okulu

Şehirler fuhuş yolu

Meclis düzenbaz dolu

Uyuşmadık anlamaz

Ebter kraldır kendisi

Soldu gitti hevesi

Onu seven müminle

Uyuşmadık anlamaz

BÜYÜK DOĞU gülleri

Hep Hak söyler dilleri

Sevmedik katilleri

Uyuşmadık anlamaz

09 Eylül 2008 Salı

Üstü kapalı ama, yakın geçmişten seslenen bir şiir. Ben mesajı aldım... Başarılar...

'Üstad Necip Fazıl'dır O.' şiirini gönülden yazmışsın.

'Süt içinde ak kıl sayan,

Nefsini ipe bağlayan,

İslam üzere yaşayan

Şu gençliğin mimarı o.'

'Herşey İslam'da diyerek,

Gece gündüz yürüyerek,

Sapı, çöpü eleyerek

Saadete erendir o.'

Özellikle bu dizelerden çok hoşlandım. Nedamet kardeşime...

BÜYÜK DOĞU MEFKÜRESİ

Türk edebiyat tarihinin mümtaz, münevver şahsiyetlerinden ,büyük doğunun mimarı, sözün ve mücerret fikrin üstadı Necip fazıl Kısakürek çile, zulüm ve istibdat dolu yaşamında her daim necip milletimize islamın nurunu,büyük mefküresini bilhassa gençliğe ve tabiki topyekün bir millete aşılamayı kendisine yol edinmiş ve davasının büyüklüğü nispetince ömrü boyunca dimdik bir duruş sergilemiştir.İman donanım ve aksiyon üçgeninde bir gençliği arzulamış,hiç bir zaman da bu husustaki ümidini yitirmemiştir .Aslında o da biliyordu ki gençlik için zaruri olan donanım ve aksiyonunun mayasını iman teşkil ediyordu.Evvela gönüller fethedilmeliydi , müslüman türkün dimağında pırıl pırıl bir vatan , millet,milliyet ve iman yani islam olgusu yerleştirilmeliydi.Onun deyimiyle ham yobaz ve kaba softanın eline düşmemek gerekti.Çünkü ham yobazın müslümana vereceği zarar nicelik bakımından tartışılabilir fakat nitelik bakımından çok büyüktür.

Necip Fazıl başlı başına bir üniversitedir. Onun insana, hayata,inanca,sanata hatta hayvana bile bakış açısı klişeleşmiş düşüncelerin dışında özünü samimiyetten uhuvvetten alan farklı bir yelpazeyi ihtiva eder.Örneğin atın hayatımızda ne kadar yeri vardır daha doğrusu at hakkında ne kadar bilgimiz vardır.Eminim ki sınırlıdır,çünkü bizim için günümüzde fazla bir ehemmiyeti yoktur.Fakat üstad "ata senfoni" adlı eserinde atı öyle tarif eder,ona öyle bir değer atfeder ki aslında atın insanlık tarihi için ne kadar önemli olduğunu ve bir dönem insan hayatının merkezinde olduğunu anlarız.Cengiz hanın atı ile var olduğunu ,cihan imparatorluğunu kurarken atının rolünün ne kadar büyük olduğunu,atıyla Cengiz hanın nasıl bir duygusal bağ kurduğunu görürüz.Nitekim Cengiz han öldükten hemen sonra atı da ölmüştür.Bir nevi Cengiz hanın ölümüne dayanamamıştır.Yine atın cenk sırasında üzerinde savaşan kişinin lehinde manevralar,duruşlar ve hareketler yaptığını ,atın sahibine karşı duygusal bir bağ kurduğunu idrak ederiz.Velhasılı genel itibariyle fazla önemsemediğimiz , hayatımızda fazla yeri olmayan atın aslında insanlık tarihi için önemli bir yerinin olduğunu,sıradan bir hayvan olmadığını üstad; engin bilgi hazinesi ile bize bu ayrıntı olan gerçeği sunar.Bu da onun hüneri ve yüksek edebiyat seciyesinin emaresidir.

Acaba milliyetçiliği nasıl tanımlarız. Kavmiyetçilik olarak mı algılarız yoksa bütünleştirici ,bağlayıcı ,kulu kuldan üstün görmeyen müspet bir dünya görüşünü mü?Asli davamızın neresindedir ve bu hususta nasıl bir duruş sergilemeliyiz.Şunu iyi bilmekteyiz ki milliyetçilik fertler, zümreler hatta toplumlar tarafından farklı algılanmakta ve ona değişik anlamlar yüklenmektedir. Peki biz Müslüman Türk olarak milliyetçilik mefhumu hakkında nasıl bir tavır sergilemeliyiz ve hayatımızın neresine koymalıyız. Zira şunu vurgulamak istiyorum ; milliyetçilik hususunda sınırlarımız ne olmalı ,asli ve tali yollar ne olmalı bunun farkına varmalıyız.Gayretullaha dokunmadan ,İslami bir çerçeve içinde nasıl şekillendirmeliyiz.Bu ince çizgiyi yakalamak büyük mütefekkirin işidir, onun tefekkür penceresinden olaya bakmak hak ile batılı ayırmada isabetli bir düşünce yapısına sahip olmayı temin eder. Üstad tahayyülündeki daha doğrusu görmek istediği milliyetçi ,mukaddesatçı cemiyeti şu şekilde ifade etmiş ve bu konudaki tavrını belirtmiştir: “İçi alev alev Müslüman ,dışı pırıl pırıl Türk ve içi dışına hakim , dışı içine köle ,yeni Türk neslinin maya çanağı olma ehliyeti hangi topluluktaysa ben oradayım.Bu ifadeden ,üstadın posa veyahut kabuk milliyetçiliğinden ari olduğunu algılamaktayız.Milliyetçiliği kavmiyetçilik olarak algılayan ve bu anlayışı putlaştıran beyin fukaralarına verdiği ders te çok manidardır.”Eğer gaye Türklükse,mutlaka bilmek lazımdır ki,Türk Müslüman olduktan sonra Türktür.”

Gençlik….Yüce Yaradanın büyük nimeti,aksiyon devresi,irşat ve tebliğin uzvi,bedeni ve ruhi manada en güzel şekilde icra edileceği dönem.Yüce Allah(c.c) o en büyük mahkemeyi kurduğunda insanoğluna soracağı ilk sorulardan biri:”Gençliğini nerede nasıl harcadın”.Bu büyük imtihana tabi kulun gençlik nimetini ne şekilde değerlendireceği Allah indinde büyük bir ilgiye mazhar.Üstad; ”zaman bendedir ve mekan bana emanettir” şuurunda bir gençliği arzulamakta ,küfrün bütün şubeleriyle saldırıya geçtiği bu dönemde gençliğin davayı bütün hücrelerinde hissetmesini arzulamakta.Aslında gençliği sınırlı bir zaman dilimi olarak algılamamak gerekir , çünkü İslamın nuru çağlar ötesi bir tazeliğe sahiptir ve mümin de bu ruhla her zaman genç ve diri kalır.Unutma ki bugün yarına göre daha gençsin ve yapabileceğin daha çok şeyler var.Aşk , vecd ,fetih ve hakimiyet gencin ruhunda olduğu müddetçe ,uğruna varlığını ,benliğini koyduğu davasında Allahın inayeti ile muaffak olacaktır.

Bu kadar menfi arasında acaba biz nasıl bir müspet belirtmekteyiz. Dünyanın hengamesine kapılmak acziyeti bizi asli davamızdan , varoluş gayemizden acaba ne kadar uzaklaştırmakta. Bunun muhasebesini ne sıklıkta yapmaktayız, mana alemiyle rabıtamız ne boyutta ,yaradılış gayesine uygun bir yaşam çizgisi tutturabiliyormuyuz? Mümin müminin aynasıdır , kendisini onda görür ,etle tırnak gibidir, hatasını yanlışını düzeltme hususunda kendini memur adleder. Bizler bu konuları birbirimize hatırlatmakla mükellefiz.Safımızı belirlemeliyiz ve rızayı ilahi doğrultusunda hareket etmeliyiz .Yazımızı üstadın duruşunu ,tavrını netleştirdiği nasihat niteliğindeki “ben buyum” adlı metni ile bitirmek istiyorum..Ezelde sebep ebette netice olan resuller resulünün nurlu yolunda ilerlemek ve şefaatine mazhar olmak dileğiyle…..

“Ben buyum

1.Asyacı(kopya Avrupacılığına zıt)

2.Aşırı milliyetçi Anadolucu (milliyet dışı telakki sistemlerine zıt)

3.Ruhçu(maddeciye zıt)

4.Maveracı(görülen alemin ötesi)-softaya zıt dinsize zıt

5. Şahsiyetçi keyfiyetçi (başıboş fert haklarına zıt ,standart ölçülere zıt)

6.Mülkiyette tahditçi (büyük ferdi sermayeciliğe

7.Sanat, fikir ve ilimde tecritçi(soyutlama) safiyetçi (köksüz ve kabataslak teşhis sistemlerine zıt)

8.Kafa ve ruh mümtaziyeti bakımından sınıfçı (antidemokrat)

9.Tek görüş etrafında müdahaleci(antiliberal)

Bugünkü dünya rejimlerine nispetle öz: hususi bir görüş zaviyesinden antikomünist ,antifaşist, antiliberal .İşte benim ana hatlarım!”

FATİH AKTAŞ

Daha evvel bir arkadaşıma da dediğim gibi: Yazmak, anlatmak ve anlaşılmak kolay iş değildir. Bu yarışmaya katılmayı hiç düşünmedim bu zamana kadar, çünkü bu cesareti ve beceriyi kendimde asla görmedim.

Hele hele de bu sitede, pek çok kalem erbabı varken. Fakat benimde içim aktı gitti Üstad'ı söylemeye, dile getirmeye ve bende ki ruh haline...

Görelim Mevlam neyler, neylerse güzel eyler deyip güzel bir şeyler ortaya çıkarmayı ümit ediyorum. Tabi tıkanıp kalmazsam, kelimelerde boğulmazsam, tökezlemezsem.