Jump to content
Necip Fazıl Kısakürek [N-F-K.com Forum]
serdengeçti

****flaŞ****flaŞ****flaŞ****

Recommended Posts

SORU:Bu sorumuzda Üstad'ın romanlarından geliyor:

Sevdiği kız ölüm döşeğindedir.Kahramanımız, sevdiğinin-yanılmıyorsam kızın adı Hatice'dir- çok az ömrü kaldığı halde onunla evlenir.Daha sonra eşinin ölümünden sonraki ruhsal iniş çıkışları anlatılan romanın adı nedir?

Üstadın hikaye anlamında birden çok eseri vardır.Şu anda isim olarak hatırlayamıyorum.İnşallah size bunların ismini haberdar ederim.

selamlar..

Ahmet Yalman'a düzenlenen suikast girişiminde azmettirici olarak sanık sandalyesine oturtulan Necip Fazıl, müdafaasında ünlü bir yazarın eserini kullanarak masumiyetini çarpıcı bir şekilde dile getirmişti..

şimdi..O eserin adı nedir, yazarı kimdir ve teması nedir ? :mellow:

Ben de Othello diye hatırlıyorum. :mellow:

Othello’nun teması, marazi kıskançlık ve bu kıskançlığın sebep olduğu bir cinayet. En adi iftiralara inanarak eşini hunharca katleden Othello’nun öyküsü.

Hamlette ise cinayet, Hamlet tarafından değil, Hamlet’in annesi ve amcası tarafından babasına karşı işlenmiştir. ( Hamlet, cinayet işleyemeyecek kadar hassas ve asil bir ruha sahiptir. Fakat bu hassas ruh hadiselerin çirkefliğini kaldıramayınca, tahammül sınırı parçalanır ve intikam duygusu baş köşeye gelip yerleşir.)

Bu durumda, azmettirici olarak suçlanan Üstadımızın:”Aşırı kıskanç bir koca, bu hissi yüzünden karısını öldürse, cebinden de Shakespeare’in kitabı çıksa, azmettiricidir diye onu mezarından çıkarıp yargılayacak mısınız?” mealinde yaptığı savunmada, verdiği örneğe muhteva olarak uygun olan kitabın Othello olduğunu anlıyoruz.

SORU: (3 Perde) Necip Fazıl'ın 1960 İhtilalinden sonra girdiği hapishanede yazdığı ikinci piyes, giderek yozlaşan ve ahlakî değerlerinden uzaklaşan bir toplumu, çekirdeğinden gösteren bir temsildir. Üç neslin ayrı ayrı fakat birarada ve aralarındaki korkunç anlayış ve yaşayış uçurumu içinde yaşadığı bir mekânı temsil ederken, zaman boyutunda, 1950 sonrası Türk cemiyetinin tezatlar içindeki içler acısı halini sembolize etmektedir.

(Tamamlandığı tarih: Eylül 1960, Balmumcu Garnizonu)

Üstadın bu kitabını tanıyabildiniz mi?

SORU:Eser ilk olarak 1937-1938 kışında İstanbul Şehir Tiyatrosu'nda temsil edilmiştir.

Olay meçhul bir tarihte İstanbul'da geçer.

"Husrev - Ona bir surat ve kader bulmak... Nerede bulayım? Kendimi buldum. Suratsız ve kadersiz adam şahlandı. Zincirini kırdı. Elimden kaçtı. Ben insanım. Beni arkamdan vurdu. Suratsız ve kadersiz adam benim suratımı takındı. Kalıbımı giyindi. Kaderimin içine yattı. (Bir an sükut) Benim de kaderim buymuş."

Yukarıda bir bölümünü okuduğunuz Üstad'ın eserlerinden hangisidir?