Jump to content
Necip Fazıl Kısakürek [N-F-K.com Forum]
serdengeçti

****flaŞ****flaŞ****flaŞ****

Recommended Posts

İşçi Partisi'nin yayın organı ......... dergisi bu seferde Necip Fazıl Kısakürek'i hedef seçti.

Kısakürek hakkında akıl almaz iftiralarda bulunan ............, Üstad'ı bölücülükle suçladı. Derginin bu haftaki sayısında "Tayyip-Gül'ün Hocası Necip Fazıl/Amerikancılığı Üstadlarından Öğrendiler" başlıklı bir habere yer verildi. Haberde Kısakürek'in Başbakan Recep Tayyip Erdoğan ve Dışişleri Bakanı Abdullah Gül'ün düşünce yapısının oluşmasında önemli bir yere sahip olduğuna dikkat çekildi. Kısakürek'in Amerikancı olmakla suçlandığı haberde "Necip Fazıl, Türkiye Cumhuriyeti'ne karşı emperyalist kışkırtmalar ve desteklerle sahnelenen bölücü kalkışmalara Amerika'nın gözüyle baktı." denildi. Necip Fazıl'ın Atatürk düşmanlığı yaptığını da iddia eden ............ 'ta şu ifadelere yer verildi:

"Necip Fazıl hidayete erdikten sonra Kemalist devrime, onun bütün kurum ve kuruluşlarına düşman kesilmiştir. Hatta 'Yurtta barış, dünyada barış' sözünü bile korkaklık olarak nitelemiş, alay etmiştir. Atatürk'e ve devrimlerine her fırsatta dil uzatmıştır."

SORU:YUKARIDAKİ ALINTIDA NOKTALI YERLERE HANGİ DERGİNİN İSMİ GELMELİDİR?

SORU:Yüzölçümüne göre en fazla tarım topraklarının oranı en fazla olan bölgemiz hangisidir?

Son doğru yanıtın ardından yeni sorumuza geçiyoruz..:rolleyes:

Mimar Sinan'ın 'Ustalık eserim' diye takdim ettiği yapının adı nedir ?

Pakistan devletinin kuruluşuna ve İngiliz sömürgesi altındaki Hindistan'ın bağımsızlık mücadelesine önemli katkıları olan müslüman düşünür kimdir ?

Selamlar,

Üstadın ilk eserleri arasındadır. Tercüme olma ihtimali vardır. Daha sonra onun kaleminden çıkan eserlerde bu polisiye romana hiç değinilmemiş, kitap kütüphanelerin tozlu raflarında kalmıştır. 1928 yılında yayınlanan bu romanın ismi?

Saygı ve selamlarımla

Selamlar,

Yukarıdaki soruyu Cihat sormuş kabul edin, bir torpil geçin fakire. İlk mesajı okumayınca bodoslama bir giriş yapmışım. Malum birkaç gündür yoktum, ee genç sayılırım, kanım kaynadı, bir soru sorayım dedim. Yoksa kurallara sonsuz saygım vardır bilirsiniz. Kusurumuza bakılmaya. MSN'de Cihat efendi fakiri epeyce kalayladı. İnanır mısınız, bir an ekrandan bir el uzanıp kafamı gözümü patlatacak sandım. İnanmadınız mı? İnanmazsanız inanmayın yahu, inandırmak zorunda değilim ki. Neyse. Heyetten özür diliyorum.

Saygı ve selamlarımla

Yaa biri şu soruyu cevaplasın artık!... :rolleyes: Bakın sonra ben yanıtlayacağım.(Kopya çektim de o yüzden cevaplamak istemiyorum :blink:)

Tek istikamet, Kabe;

Ve tek örnek, Sahabe...

Böyle yükseldi sütun,

Böyle kuruldu kubbe.

Derken nuru kararttı.

Yobazda kara cübbe.

Tuzağa düştü arslan;

Sorguç takıldı kelbe

Bu bölüm Üstad'ın hangi şiirinden alınmıştır.

Yeni Mecmua.

Bensiz başlarsınız haa? Dadandım başlığa, soru hazırlayanları epeyce yoracağım. ehehe

SORU:Osmanlı Devleti'nde Orhan Bey zamanında Rumeli 'de alınan ilk toprak parçasının adı nedir?