Jump to content
Necip Fazıl Kısakürek [N-F-K.com Forum]
serdengeçti

****flaŞ****flaŞ****flaŞ****

Recommended Posts

Sorma kardeşim bide bana kızıyodu evde çok zor soruyosun diye :unsure:

Biraz tahmin edelim arkadaşlar? Mesela 3 rakamlı sayılardan başlayabiliriz belki tutar? :D

tutma ihtimali 1/900 :D

ben 301 metrekare olarak biliyorum. Yanıldığımı da sanmıyorum ama... Merak ettim şimdi doğrusunu

EN BÜYÜK TÜRKMEN HALILARI-

Bugüne kadar dünyanın en büyük halıları hep Türkmenistan'da dokundu. 1941-1942 yıllarında dokunan 'Türkmen kalbi' adlı halının büyüklüğü 193,5 metrekare iken, 1996 yılında Türkmen halıcıları tarafından dokunan 'Türkmenbaşı' adlı halının büyüklüğü 266 metrekare. Bu halının ağırlığı tam 550 kilogram.

1998 yılında da dünyanın üçüncü dev halısı yine Türkmenistan'da dokundu: 'Prezident' adlı bu halının büyüklüğü 294 metrekare, ağırlığı da 1 ton 105 gram.

2001 yılında Türkmenistan'da dokunan başka bir halı ise Guinness Rekorlar Kitabı'na girmeyi başardı. Bu halının büyüklüğü 301 metrekare, ağırlığı ise 1 ton 200 kilogram.

2004 yılında Türkmenistan'da inşa edilen Orta Asya'nın en büyük camisi için de Türkmen halıcılar, 215 metrekare genişliğinde bir halı dokudu.

Türkmenistan'da halı, ülkenin resmi ve milli semböllerinden birini teşkil ediyor. Ülkenin bayrak ve sancağında beş ayrı halı deseni bulunuyor.

Kaynak: http://www.ortadogugazetesi.net/haber.php?...yor&id=5900

.........

Sırada ki soru gelsin :D Bu kadar zor soruları protesto ediyorum. Soru soranları ''özveriye'' davet ediyorum. Kolay sorularla başlığın ahenkli ve akıcı olmasını talep ediyorum(şaka değil). Cevabını yanlış bildiğiniz soruyu soramazsınız bu vebal mizanda tartılır. Bu işler hep Balaban'ın başının altından çıkmıştır. Ablası Serdengeçti'ye cevabı bilerek yanlış söylemiştir :D Evet, evet yapabilir inanıyorum. Cevabı doğru vereceğimden korkmuştur ve garezinden bunu yapmıştır :D Ama ben ''doğru cevabı'' Balaban'ın gözüne soktum:) Oley, oley, oleeeeey

evet yeni soru geliyor!

SORU:Osmanlı tarihinde ilk kez padişaha şart koşarak sadrazam olan kişi kimdir?

Köprülü Mehmet Paşa mı?

Sonunun diğer sadrazamlar gibi olmaması için koşullar ileri sürmüştü sanırım.

Dersinize iyi çalışmışınız bakıyorum.Bu ne şevk Ya Rabbi ! Gözlerim yaşardı doğrusu :D

SORU:Kurtuluş savaşı sırasında yapılan Londra konferansı'nda Anadolu hareketini temsil eden heyetin başında kim vardı?

Dersinize iyi çalışmışınız bakıyorum.Bu ne şevk Ya Rabbi ! Gözlerim yaşardı doğrusu :D

SORU:Kurtuluş savaşı sırasında yapılan Londra konferansı'nda Anadolu hareketini temsil eden heyetin başında kim vardı?

Ama hep tarih ve lise konuları olmaz ki :D unuttum ben bu bilgilerin çoğunu :D Biliyordum ama yeni bilgiler eskilere ket vurdu hatırlayamıyorum ah :D

Bekir Sami Bey'dir. Ayrıca, İtilaf devletleri Ankara heyetini çağırarak Ankara'yı resmen tanımıştır. Daha yazardım ama diğer arkadaşlar hasetlerinden çatlarlar :D (Vikipedi'den baktığım ise aramızda kalsın arkadaşlar :D )

canım benim kıyamam ki sana İstersen bir goggle amcana sor :D

teşekkür ederim ama kendi gücüm ve bilgimle yarışssam daha iyi olur :D

Bekir Sami Bey'dir. Ayrıca, İtilaf devletleri Ankara heyetini çağırarak Ankara'yı resmen tanımıştır. Daha yazardım ama diğer arkadaşlar hasetlerinden çatlarlar :D (Vikipedi'den baktığım ise aramızda kalsın arkadaşlar :D )

olmaz efendim :D nfk andı içilsin sadece ve sadece mevcut bilgiler kullanılacağına dair , itiraz ediyorum sayın serdengeçti ablamız :D

olmaz efendim :D nfk andı içilsin sadece ve sadece mevcut bilgiler kullanılacağına dair , itiraz ediyorum sayın serdengeçti ablamız :D

Ben cevabı yazarken sadece soru vardı. Sonra birşeyler yazılmış. Sanki sözlerim size söylenmiş gibi oldu. Olsun mühim değil.

Hoca kopyayı yakalayamazsa cevap her daim doğrudur :D

Ben cevabı yazarken sadece soru vardı. Sonra birşeyler yazılmış. Sanki sözlerim size söylenmiş gibi oldu. Olsun mühim değil.

Hoca kopyayı yakalayamazsa cevap her daim doğrudur :D

Hayır hiç üstüme alınmadım :D evet haklısınız maalesef yakalanılmadığı sürece not geçerlidir :D

Tabi mevcut bilgilerle yarışılması en güzel birşey.Bu ahlaka sahip olup kopya çekmeyenleri canü gönülden alkışlıyorum.Bu arada tarih soruları ömrümüz boyunca girdiğimiz her sınavda aslanlar gibi karşımıza çıkacaktır(yakın zamanda kpss ye girmiş tecrubeli biri olarak diyorum ki) Bir değişiklik yapıp edebiyat sorusuyla devam edelim.

Soru:Yaşlı Adam ve Deniz

Silahlara Veda

Günün Tek Işığında Gerçek

Çanlar Kimin İçin Çalıyor

gibi kitapların Amerikalı ünlü yazarı kimdir?